Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак

Різноманітність кімнатних рослин настільки велике, що, здавалося б, дивувати новими видами рослин вже неможливо. Але активне розширення їх асортименту новими декоративними травами, які нарешті оцінили і як чудових кандидатів в кімнатну культуру, поповнює перелік доступних варіантів абсолютно несподіваними формами і текстурами, рослинами настільки оригінальними, що вони здаються штучним декором. Ідеально прямі лінії і абсолютна графічність, властиві куртинам цієї рослини, неповторні. А коли починається цвітіння, сингонантусы зовсім перетворюються в неземне видовище.

Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак- сингонантус,золотистоцветковый,микадо,уход,выращивание,в домашних условиях,размножение,фото

Сингонантус – графічність в абсолютному втіленні

Сингонантус (Syngonanthus) – представник декоративних злаків з сімейства Шерстестебельниковых або Эриокаулоновых (Eriocaulaceae). Ця рослина зустрічається і на півдні Африки і в Південній Америці, і в Японії. У природі видове різноманіття сингонантусов визначається 80 видами, більшість з яких перебувають під охороною як зникаючі рослини. За незвичайні суцвіття і ідеально прямі лінії квітконосів їх часто називають «шляпными шпильками».

Сингонантус є унікальним рослиною і по своєму представництву. До недавнього часу в якості кімнатної рослини вирощували не один-єдиний вид, а один-єдиний сорт цієї рослини – «Мікадо» (Mikado). Найчастіше його навіть в описі вказують просто як сингонантус Мікадо без згадки видового імені, хоча цей сорт відноситься до Сингонантусам золотистоцветковым (Syngonanthus chrysanthus). І відповідно правильне латинське ім'я цього унікального рослини є Syngonanthus chrysanthus cv. Mikado, а не просто Syngonanthus Mikado. Зростання інтересу до сингонантусам, повз які пройти досить складно, трохи розширив це представництво і зрідка у продажу стали з'являтися окремі видові рослини – Сингонантусы золотистоцветковые, і три різновиди з відмінним забарвленням зелені і суцвіть – Silver, Gold і Orange, але доступним та популярним залишається всього один сорт рослини, незрівнянний по своїй красі, та й часто під іншим ім'ям ховається все той же – «Мікадо».

Як і будь-злак, сингонантус розвивається у формі щільною дернинки-купини – "пучка" з травовидных, довгих, вузьких ланцетних листків. Але у сингонантуса листя настільки щільні, що зберігають свою ідеальну рівність навіть по краях куртини. вони розкинуті радіально у майже ідеально симетричною, суворо полушаровидной дернині висотою від 10 до 25 см, здаються графічним, створених дизайнером, а не природою, дивом.

Цвітіння сингонантуса триває чи не весь період активної вегетації, рослина випускає від 20 до 50 квітконосів з центру розетки. Чудово високі і ідеально рівні «палички» суцвіть, тон забарвлення яких в точності повторює забарвлення листя в дернинке, більш ніж в 2 рази перевищують листя сингонантуса по висоті. І вінчаються химерними і нетиповими для злаків суцвіттями-ґудзичками – корзиночными суцвіттями діаметром близько 1-2 см з трубчастими золотистими квітками. Зовні плоскі квіти викликають асоціації з класичними сухоцвітами, то з центром ромашок, ніби раптом втратили всі свої язичкові пелюстки. Форму гудзики суцвіття сингонантуса зберігають до тих пір, поки не розпускається квітка й не з'являються мініатюрні язичкові пелюстки віночка з кремовим забарвленням, схожі на паперову обгортку. У цієї рослини дуже обмежена колірна палітра: золотисто-жовті квітки і кремові пелюстки – ось і всі варіації. Але те, як ці кольори гармонують з темним і насиченим забарвленням зелені сингонантуса – просто маленьке диво. Кожне суцвіття тримається на рослині близько 6 тижнів.

Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак- сингонантус,золотистоцветковый,микадо,уход,выращивание,в домашних условиях,размножение,фото

Догляд за сингонантусом в домашніх умовах

Наважуючись на покупку сингонантуса, варто враховувати, що це не самий довговічний злак. Бурхливе цвітіння протягом тривалого часу і бездоганну красу дернини рослина зберігає кілька років, після чого його потрібно замінити на новий.

Сингонантусы – рослини не для всіх. Коли їх бачиш вперше, так і тягне поповнити колекцію химерних неземним злаком. Але вирішуватися на вирощування сингонантуса варто тільки після знайомства з його вимогами. Це рослина дуже чутливо, потребує специфічного догляду і постійному контролі за середовищем вирощування. Воно підійде для досвідчених, а не початківців квітникарів. Будь-які відхилення в температурі, освітленні, поливах, підживленні та навіть у вологості повітря можуть стати згубними для сингонантуса.

Освітлення для сингонантуса

Цей злак є світлолюбною рослиною, яке буде стрімко втрачати декоративність навіть легке притінення. Рослину можна виставляти і на сонячних майданчиках, і в яскравому розсіяному освітленні. Влітку від полуденних променів дернину потрібно захищати для попередження втрати забарвлення листя. Взимку освітлення бажано збільшити або забезпечити сингонантусу штучну доосвітлення.

Комфортний температурний режим

Сингонантусы прекрасно себе почувають у звичайних кімнатних температурах, не бояться навіть спеки за умови підтримання стабільної вологості повітря. Протягом активної вегетації сингонантуса найбільш комфортні температури від 21 до 25 градусів тепла. Взимку для них бажано хоча б на кілька градусів опустити температуру для повноцінної підготовки до цвітіння в наступному році, (але при цьому допускати падіння нижче 16 градусів все одно не можна). Оптимальна температура – 16-18 градусів.

За умови надійного захисту від опадів сингонантусы на літо можна виставляти на відкрите повітря. Протягів рослина боїться в будь-який час року. Його можна розміщувати тільки в захищених місцях.

Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак- сингонантус,золотистоцветковый,микадо,уход,выращивание,в домашних условиях,размножение,фото

Поливи і вологість повітря

Сингонантусы дуже чутливі до якості води для поливу, і до вологості субстрату. Їх можна поливати тільки м'якою, бажано дощовою або кип'яченою водою. Поливи сингонантуса проводять так, щоб підтримувати рівномірну легку вологість ґрунту, без вагань в бік перезволоження або пересихання грунту. Поливи проводять, як тільки підсохне верхній (1-2 см) шар субстрату. Стандартна частота процедур – 3 рази в тиждень влітку. Воду з піддонів зливають відразу після поливу. Взимку вологість грунту зменшують, також контролюючи ступінь просихання грунту у верхньому шарі, але вичікуючи 1-2 зайвих дня перед наступним поливом (грунт повинна просихати на глибину 4-5 см).

Сингонантусы можна поливати як класичним способом, так і методом нижнього поливу. Останній варіант більш простий, оскільки у рослини ні в якому разі не можна замочувати саму розетку листя, допускати потрапляння в основу дернини сингонантуса навіть дрібних крапель води.

Сингонантусы, на відміну від більшості злаків – великі любителі вологого середовища. Ці чудові рослини потребують підтримці показників вологості повітря на рівні як мінімум 50% (оптимальні показники – 75%). Для рослини можна встановлювати зволожувачі будь-якого типу, але ось обприскування небажано вводити навіть при крайньої обережності: намокання листя може призвести до поширення грибкових захворювань і швидкої загибелі. Чудово росте сингонантус і у вологих флорариумах, і в палюдариумах.

Підгодівлі для сингонантуса

Для чудового злаку підійде універсальне добриво з основними макро - і мікроелементами або добриво для рододендронів з підвищеним вмістом заліза. Вносять добрива для сингонантуса тільки в період з травня і до вересня, зі стандартною частотою 1 процедура на тиждень, але зменшуючи дозу, рекомендовану виробником, у 2-3 рази.

Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак- сингонантус,золотистоцветковый,микадо,уход,выращивание,в домашних условиях,размножение,фото

Пересадка сингонантуса і субстрат

Цього злаку не потрібна пересадка. Сингонантусы вирощують в тій же ємності, в якій купили рослина до тих пір, поки воно не почне втрачати декоративність і вироджуватися. Потім злак просто викидають. Причина такої обережності дуже проста: сингонантус не просто боїться травм коренів і будь «тривоги», але і взагалі не переживає пересадку майже ніколи. Тому вирощувати її потрібно в одному і тому ж горщику стільки, скільки протягне сама рослина. Якщо ви хочете змінити стиль ємності, просто використовуйте стратегію вирощування в подвійних горщиках і ставте невелике кашпо з сингонантусом в бажане зовнішнє без пересадки.

Якщо ви зіткнулися з якимись особливими обставинами, хочете спробувати врятувати цей злак, то спробуйте дуже акуратно перекласти його в кислу, з рН близько 4-4,5 грунт з легкої повітропроникною текстурою, приготовану на основі торфу і листової грунту з гравієм, корінням папоротей, корою або в спеціальний грунт для рододендронів і вересів. Для сингонантусов закладають дуже високий шар дренажу (на третину ємності). Вирощують рослину в компактних горщиках (зазвичай вибирають стандартні ємності діаметром 11 см з трохи більшою висотою).

Захворювання і шкідники сингонантуса

Кімнатні шкідники сингонантусах практично не зустрічаються, рослині може загрожувати хіба що тля при її поширенні по всій колекції. А от захворювання, особливо грибкові – не така вже й рідкість. Вони можуть поширитися за будь перезволоженні і намоканні листя або підстави дернини.

Поширені проблеми у вирощуванні сингонантуса:

  • поява бурих плям на зелені при перезволоженні або намоканні листя сингонантуса;
  • зупинка росту при поливі жорсткою водою;
  • втрата тургору листків, скручування листя, втрата листя і бутонів в комфортному середовищі.
Сингонантус – ультрасучасний кімнатний злак- сингонантус,золотистоцветковый,микадо,уход,выращивание,в домашних условиях,размножение,фото

Розмноження сингонантуса

Основним методом розмноження для цього злаку є вирощування з насіння. Вегетативно сингонантусы не розмножують: на відміну від садових злаків, поділ куртин не призведе до омолодження. Але і насіннєвий спосіб – не для домашнього застосування. Сингонантус з насіння вирощують по технології орхідей, в пробірках. Це дуже складний процес, який під силу хіба що професійним цветоводческим фірмам і теплиць зі спеціалізованим обладнанням. Так що єдиний спосіб отримати це рослина – купити його вже вирощеним.

Дата публикации: 30.04.17