Руеллія

При першому погляді на руэллию неминуче приходять думки про її приналежність до сімейства геснерієвих, квітки також дуже схожі на квітки стрептокарпуса (Streptocarpus). Проте в дійсності рід руеллія (Ruellia) відноситься до сімейства акантові (Acanthaceae). Як правило, це буде відмічено при догляді за рослиною, оскільки руеллії вимагають постійно теплого змісту, в той час як представники сімейства геснерієвих віддають перевагу більш прохолодне й добре провітрюване місце. За сучасною класифікацією цей рід приєднаний до роду диптеракантус (Dipteracanthus).

Руеллія великоквіткова (Ruellia macranta) походить з Бразилії і нерідко сягає висоти 1 -2 м.

Руеллія-

© kadavoor

До роду Руеллія, Руэлия (Ruellia) належить близько 250 видів рослин сімейства Акантові. Поширені види в тропічних і субтропічних областях Америки.

Представники роду чагарники, напівчагарники і багаторічні трав'янисті рослини. Листя еліптичні, яйцевидні, зелені і строкаті. Квітки у верхній частині пагонів розташовані поодинці в пазухах листків або зібрані по кілька, фіолетові, білі, червоні, рідше – жовті.

Руэллию можна використовувати при створенні композиції в якості фонового рослини в зимнийх садах.

Умови вирощування

Розташування

Краще розвивається в світлих, захищених від яскравих сонячних променів місцях при температурі від 12 до 25С. Рослина декоративно і в затінених інтер'єрах, де найбільш сильно проявляється контраст у забарвленні листя, але це відбувається на шкоду цвітінню.

Освітлення

Руеллія воліє яскраве світло.

Полив

Дуже рясний в період росту і цвітіння, грунт повинен бути весь час сильно зволожена. Після цвітіння полив зменшують.

Розмноження

Легко розмножується живцями круглий рік, не вимагаючи при цьому жодних особливих умов. Висаджені живці прищипують для більш активного розгалуження. До грунтів руеллія маловимоглива, добре росте в дернової і листової землі, а також в суміші з верховим торфом. Як грунтопокривна самовозобновляется, при вирощуванні в якості горщикового потребує щорічного поновлення. Пагони, які досягли землі, легко вкорінюються у вузлах.

Пересадка

Пересаджують руэллию по необхідності навесні, в березні-травні в суміш, що складається з дернової і листової землі, перегною і піску.

Можливі труднощі

Руеллія стійка до хвороб і шкідників.

Руеллія-

© Tatters:)

Догляд

Руеллія воліє яскраве розсіяне світло, підходить для вирощування у вікон західного і східного напрямів. У вікон північного напрямку рослині може не вистачати світла в зимовий період. У вікон південного напрямку рослину слід притіняти від прямих сонячних променів. В осінньо-зимовий період рослина добре відгукується на додаткове підсвічування лампами денного або білого світла.

Оптимальна температура змісту з весни до осені знаходиться в межах 22-24°C. З осені рекомендується знизити температуру змісту до 19-20°C, не нижче 18°C, для P. крупноквіткової близько 16°C, не нижче 14°C.

Поливають руэллию з весни до осені рясний, у міру підсихання верхнього шару субстрату, з осені полив зменшують, в залежності від температури змісту. Рослина чутлива до пересушуванні і перезволоження. Полив проводять м'якою відстояною водою.

Рослина потребує підвищеної вологості повітря, тому рекомендується використовувати зволожувачі повітря або розміщувати рослину на піддонах, наповнених вологим керамзитом або торфом. В осінньо-зимовий період стежте, щоб рослина не потрапляв сухий і спекотний повітря від приладів опалення. Підходить для вирощування у флорариумах і міні-тепличках.

Підгодовують руэллию в період активної вегетації комплексними добривами для декоративноцветущие раз в два тижні.

Молоді рослини перевалюють щорічно. Дорослі пересаджують по мірі необхідності, коли коріння обплетуть весь земляний кому, у весняний час, у пухкий субстрат з нейтральною реакцією. Підійде наступна суміш: листова земля (1 частина), дернова земля (1 частина), торф (0,5 частини), пісок (0,5 частини).

Руеллія-

© João de Deus Medeiros

Розмноження

Рослини розмножують насінням і переважно трав'янистими живцями.

Живці легко вкорінюються у воді або субстраті при температурі 20-22°С. Після вкорінення молоді рослини висаджують по 3 екземпляри в 9-сантиметрові горщики. Склад земляної суміші підійде наступний: дернова – 1 ч., листова і перегнійна – 2 ч., торф'яна – 1 ч., пісок – 1ч.

Руэллию крупноцветковую трав'янистими живцями розмножують в січні-лютому. Після вкорінення молоді рослини висаджують в 7-9-сантиметрові горщики. Склад землі дернова – 1 ч., листова і перегнійна – 2 ч., торф'яна – 1 ч., пісок – 1ч. Пагони прищипують в цілях розгалуження. Проводять 1-2 перевалки і удобрюють щотижня рідкими добривами.

Можливі труднощі:

Опадання листя.

  • Будь-який, навіть незначний протяг може викликати опадання листя. Також причиною опадання листя може стати недостатній полив. При цьому листя спочатку втрачають тургор.

Сухі кінчики листя, листя скручуються.

  • Причина — сухе повітря. Руеллії потрібна підвищена вологість повітря, інакше рослина може навіть перестати цвісти і захворіти.

Рослина оголилися і витягнулося.

  • Рослина схильне до израстанию, тому час від часу його слід омолоджувати живцюванням.
Руеллія-

© João de Deus Medeiros

Види

Руэлия Бриттона ( Ruellia brittoniana )

Вічнозелений багаторічник 90 см висотою і шириною, утворює колонії. Міцні полудревесные стебла вертикальні. Листя супротивні, ланцетні 15-30,5 см завдовжки і 1,3-1,9 см шириною, темно-зелені, на сонці листя набувають металевий, синій відтінок. Квітки трубчасті з розширеним кінцем, фіолетово-сині, близько 5 см в діаметрі.

Руэлия Девоса ( Ruellia devosiana )

Багаторічні трав'янисті рослини 30-50 см заввишки. Листя еліптичні, 3-5 см завдовжки і 1.5— 2.5 см шириною, з верхнього боку темно-зелені, вздовж жилок з білуватим малюнком; з нижньої — червонуваті. Квітки поодинокі в пазухах листків, 3— 4 см завдовжки, білі, з блакитно-синіми смугами. Росте в тропічних вологих лісах в Бразилії. Цвіте рясно восени і взимку.

Руэлия крупноквіткова ( Ruellia macrantha )

Чагарники 1 — 2 м заввишки, густо розгалужені. Листя яйцевидно-ланцетні, 10-15 см завдовжки, звужуються у вершини до основи, цілокраї, опушені. Квітки колоколовидные, великі, 10-12 см завдовжки і до 8 см завширшки, розташовані у верхній частині втечі, рожево-фіолетові. Росте у верхньому поясі гір в тропічних лісах Бразилії.

Руэлия Портелла ( Ruellia portellae )

Вигляд, близький до Ruellia devosiana. Відрізняється великими рожевими квітками, 4-4.3 см завдовжки і 2-2.5 см шириною, більш великими, 5-7 см завдовжки і 3-5 см завширшки, еліптично-яйцевидним листям, на верхній поверхні бархатисто-коричневими, з білою смужкою посередині і майже білою середньою жилкою, на нижній — пурпурно-червоними. Росте в тропічних вологих лісах в Бразилії.

Руеллія-

© WilsonB