Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах

Серед декоративно-листяних рослин з незвичайними листям роициссус вже давно завоював звання класики. У нас ця кучерява ліана поширена під ім'ям «берізка» і вважається рослиною чи не нудним. А між тим талановита кімнатна верхолазка здатна здивувати не тільки невибагливістю і швидким зростанням. Роициссус любить прохолоду, але при цьому добре адаптується і до звичайних кімнатних умовах. Його листя з ідеальною формою змінюються в залежності від виду рослини, далеко не завжди нагадують березові і захоплюють не строкатістю, а бездоганними контурами. А сам роициссус є ідеальним рослиною для оформлення коридору, холу, фойє, світлої передпокої.

Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Види роициссусов

Кімнатна рослина, під ім'ям берізки або кімнатного винограду поширився у нас буквально повсюдно, активно використовується і для озеленення офісів, шкіл, і в сучасних інтер'єрах, і в класичних колекціях кімнатних рослин. Проста, невибаглива, тіньовитривала, універсальний у використанні, він підкорює поєднанням красивою, але не рябої зелені і дивовижної легкості формування. Його часто називають рослиною «бабусиним», знайомим з дитинства, але роициссусам є чим здивувати.

Роициссус (Rhoicissus) — рід квіткових рослин родини Виноградовые.

Роициссусы  – це вічнозелені повзучі і кучеряві кущі з дуже довгими пагонами довжиною від 60 см до декількох метрів. Вони належать до найбільш популярним кімнатною ліанах. Але тільки виглядом, який отримав настільки просте народне прізвисько, асортимент роициссусов не обмежується. Більше того: берізки не можна назвати самими привабливими роициссусов. В роду цих давно стали культурними красенів – 15 видів рослин. З них в якості кімнатної культури вирощують тільки 3-4 види.

Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Берізка, або роициссус ромбічний (rhoicissus rhomboidea) – кучерява вічнозелена ліана, легка, гнучка, з видовженими міжвузлями тонких пагонів, що досягають 1,5 м у довжину. Складні, складаються з трьох ромбічних часток листя на довгих черешках сидять по черзі. Темний, насичений зелений окрас на верхній стороні листя поєднується з матово-зеленим, більш світлим на нижній. Жилки на аркуші яскраво виділяються, закінчуються зубцем по краю листа. Зелень рослини, в тому числі пагони, звичайно покрита червонуватим опушенням. Роициссус випускає тонкі вусики. Берізку використовують і як ампельна рослина, і як горщикова, і як ліану на опорі, і для створення зелених стін, екранів, ширм.

Роициссус капський (rhoicissus capensis) – це декоративно-листяна, в'юнка рослина, що підходить для вирощування на опорах, і на роль ампельної культури. Швидкоросла, невибаглива і витривала рослина підкорює досить великими і ідеально симетричними листям, за формою нагадують виноградні, але лише віддалено. Вони не поділяються на листочки-частки, а цілісні, красуються великими, фігурними виїмками, досягають 20 см в діаметрі. Висота рослин завжди залежить від опори і форми вирощування, але навіть на шпалері роициссус капський не перевищить 2 метрів. Цей вид більш ефектний, підходить для великих композицій.

У роициссуса капского є дуже гарні сорти з поліпшеними характеристиками. Наприклад, розкішні листки сорту «Evergreen Grapewine» з глибокими виїмками і бездоганною формою підкорюють насиченим, яскравим зеленим забарвленням.

Роициссус пальчастий (rhoicissus digitata) кардинально відрізняється від своїх «колег». У нього листя і правда за формою нагадують пальці. Це ошатне, трохи манірне рослина краще виглядає на фігурних опорах.

Один з ключових козирів роициссусов, які зробили настільки популярним «берізку» – невибагливість, простота вимог. Для всіх роициссусов догляд однаковий, і навіть більш декоративні і рідкісні види вирощуються за тими ж законами. Рослина потребує системних поливах, але в іншому і підбір умов, і догляд за роициссусами зовсім не складний. Добре адаптуються до різних температурних режимів, сухості повітря, виносять притінення, берізка та її зібратися дійсно дуже прості у догляді.

Догляд за роициссусом в домашніх умовах

Освітлення для «берізки»

Розкішна листя роициссуса, як і у переважної більшості кімнатних ліан з класичним статусом, чутлива до сонячних променів. Пряме освітлення, особливо в полудень, залишає на листках некрасиві опіки. Але в іншому «берізка» надає повну свободу у виборі локацій по освітленості. Адже всі види цієї рослини і сортові примірники прекрасно адаптуються і світлим майданчиків, і до півтіні різної інтенсивності. Завдяки пластичності роициссус однаково добре підходить і для введення в інтер'єр, і для розміщення на підвіконнях або неподалік від них. Це рослина для північних і частково північних вікон або локацій в інтер'єрі світлих кімнат. Оптимальне місце краще шукати досвідченим шляхом, експериментуючи з затемненням: роициссус швидко реагує на зміни і сам просигналізує про комфортної локації інтенсивним забарвленням, випусканням більш великих і густо розташованих листя, швидким зростанням.

Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Комфортний температурний режим

Роициссусы, особливо роициссус капський – любителі прохолодних місць. Саме тому їх найчастіше використовують для холу, коридорів, тих світлих приміщень, які опалюються менш інтенсивно, ніж житлові кімнати. Чим нижче будуть температури, тим краще буде виглядати і рости роициссус. Влітку він з вдячністю відгукнеться на діапазон температур від 18 до 22 градусів, взимку віддасть перевагу рости в температурах близько 15 градусів тепла, а то і нижче (але не менших, ніж +5 градусів). Але це лише переваги. Якщо забезпечити прохолоду для «берізки» неможливо, не варто відмовлятися від вирощування роициссуса зовсім. Він адаптується до теплих умов, навіть взимку, незважаючи на потрібний більш інтенсивний догляд і деяку корекцію процедур, лише трохи втратить декоративність. Та й обпадання листя можна не бояться: роициссус досить добре відновлюється.

Протяги роициссус переносить добре, але тільки теплі: у холодну пору року рослину треба берегти від потоків контрастного повітря.

Влітку будь роициссус, навіть сортовий, не відмовиться від виноски на свіже повітря. За допомогою розкішної ліани можна прикрасити і балкони, тераси, і сади. Розміщувати на свіжому повітрі «берізку» краще в півтіні або тіні. Власне, любов до літніх «канікул» дозволяє розглядати роициссус в рівній мірі і як кімнатну, і як садову культуру.

Поливи і вологість повітря

Для роициссусов стабільність характеристик субстрату дуже важлива. Для цієї ліани потрібно підтримувати рівномірну вологість ґрунту, без зайвої вогкості, але і без повного висихання субстрату. Процедури краще проводити не за певною схемою, а контролюючи ступінь просихання верхнього шару грунту: для роициссуса наступний полив проводять, як тільки просохне 1-2 верхніх сантиметри грунту. Воду з піддону бажано зливати відразу після процедури, не даючи їй застоюватися навіть 5 хвилин. Бажано після кожного поливу і провести розпушування грунту (дійте акуратно, не зачіпаючи коріння). Якщо розпушування після кожної процедури зробити не виходить, то заплануйте його на кожні 2-3 тижні.

Взимку інтенсивність поливу «берізки» скорочують, але ступінь зменшення безпосередньо залежить від температури повітря. Якщо роициссус зимує в прохолодному місці, поливи істотно обмежують, підтримуючи легку стабільну вологість субстрату. Якщо рослина зимує в теплі, майже не скорочують поливи, даючи просихати все тим же 1-2 см грунту між процедурами.

Якість води також безпосередньо позначається на привабливості листя. Роициссусы не виносять засолювання, жорсткої води і для них потрібно використовувати тільки якісну, відстояну, очищену або м'яку воду. Температура води повинна відповідати температурі повітря, що категорично заборонено використання холодної води (навіть одноразовий полив може викликати опадання листя).

Роициссусы відмінно переносять сухе повітря (як і зайву вологість у ванній або кухні), але з вдячністю відгукнуться на періодичні обприскування і не відмовляться від теплого душу. Обов'язковими заходи щодо підвищення вологості повітря стають тільки при зимівлі у теплих температурах: рослині потрібно компенсувати і більше спекотні умови і роботу опалювальних систем. Крім обприскувань «берізки», які потрібно зробити частими і регулярними, необхідно хоча б 1 раз на тиждень протирати листя вологою губкою. Установка приладів-зволожувачів (як промислових, так і саморобних) роициссусам не потрібна.

Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Підгодівлі для «берізки»

Незважаючи на статус динамічного рослини, роициссус потребує досить помірних підгодівлі. Добрива вносять лише з березня і до кінця жовтня, на зимовий період повністю припиняють. Для цього рослини краще використовувати комплексні добрива для декоративно-листяних рослин із вмістом мікроелементів. Оптимальна частота підгодівлі – 1 раз в 2-3 тижні.

Обрізка роициссуса і опори

Роициссусы добре переносять стрижку і формування, їх пагони можна вкорочувати для загущення і обмеження бажаних розмірів рослини. Щорічно, в самому початку весни потрібно проводити огляди кущиків. Якщо на ліані є оголилися, витончення, пошкоджені пагони, то їх краще вирізати або вкоротити до пеньків.

Незважаючи на достатню пластичність і не такі вже великі розміри, роициссус вимагає вибору надійних опор. Для цієї ліани встановлюють стійкі, негнучкі, великі варіанти драбинок, сіток. З допомогою роициссусов можна створювати зелені стіни та екрани, для «суцільного» покриття рослину потрібно направляти, поєднуючи підв'язку і обрізку до досягнення бажаного ефекту.

Пересадка «берізки» і субстрат

Дорослі роициссусы бажано пересаджувати тільки при необхідності, після того, як коріння повністю «освоять» земляний ком. Лише в перші кілька років пересадка повинна бути щорічною, при не дуже бурхливому заповненні земляного кома навіть для молодих роициссусов душі віддати перевагу пересадку «за вимогою» з приблизною частотою 1 раз в 2-3 роки.

«Берізка» не пред'являє жорстких вимог до термінів пересадки: її можна провести не тільки в самому початку активного росту, але і протягом всієї весни. Для роициссуса обов'язково збільшують ємності, як мінімум на 3-4 см у діаметрі (оскільки культуру пересаджують в горщики не на один рік, збільшення обсягу має бути достатнім для активного зростання на кілька років). На дно ємності закладають високий або середній шар дренажу. Опору встановлюють до висадки самої рослини. У роициссуса небажано руйнувати земляний ком: його краще перевалювати, а не пересаджувати.

Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Після пересадки роициссус потребує особливого догляду: його поливають обережно, використовуючи невелику кількість води, але проводячи процедури як можна частіше. Але головне – забезпечити рослині притінення для адаптації. Роициссусы відразу після процедури пересадки бажано помістити в тінистому або напівтінистому місці на 2-3 дні і тільки після цього переносити на звичну локацію. Після пересадки не відновлюйте підгодівлі протягом 4 тижнів.

Для «берізки» підходять будь-які якісні, пухкі, поживні субстрати з числа універсальних землесмесей. Оптимальним вважається грунт, що складається з рівних часток листям, дернової грунту і перегною і половиною частини крупного піску. Оптимальна рН близько 6,0.

Захворювання і шкідники

Роициссус в кімнатній культурі проявляє завидну стійкість до хвороб, в тому числі і грибкових, але із-за своєї терпимості до сухого повітря часто стає притулком для павутинних кліщів або попелиці. Боротися з комахами краще відразу інсектицидами, а сама рослина необхідно ізолювати від інших кімнатних улюбленців.

Поширені проблеми у вирощуванні роициссуса:

  • поява плям на листі при поливі холодною водою;
  • опадання листя при поливі холодною водою;
  • витягування втеч при недостатній поживності грунту і в густій тіні.
Роициссус — догляд за «берізкою» в домашніх умовах- Роициссус,берізка,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Методи розмноження роициссуса

  1. Насінням. Посів на невелику глибину в живильний субстрат і тепличні умови дає низьку схожість. Рослина набагато простіше отримати з живців, насіння в кімнатних умовах не зав'язуються (роициссусы цвітуть тільки у виняткових випадках), а в продажу зустрічаються рідко.
  2. Живцями. Роициссус по легкості вкорінення живців нічим не відрізняється від інших кімнатних родичів з числа виноградних. Верхівки пагонів, якщо зрізати їх з 3-4 міжвузлями, легко вкорінюються і просто в воді, і в торфово-піщаному субстраті. Головне – забезпечити їм стабільну вологість і тепло, від температури 20 градусів. Нарізати живці для отримання нових рослин можна буквально в будь-який час року, але краще вибрати все ж період активного росту.
  3. Поділ кущів, яке можна провести при пересадці.
Дата публикации: 30.04.17