Родич Камелії

Ми вже розповідали про багатьох рослинах, безкорисливих друзів людини. Але як обійти мовчанням такі рослини, завдяки яким ми довідалися смак чаю, кави, какао? Вони так давно увійшли в наш побут, що видаються чимось одвічним і невід'ємним. Близько мільярда жителів земної кулі вживає ці приємні і в той же час корисні напої, стимулюючі діяльність організму, підтримують бадьорий настрій і не заподіюють шкоди.

Правда, чай, какао і кави далеко не вичерпують весь арсенал стимулюючих напоїв. На одному тільки Африканському континенті близько 40 мільйонів чоловік п'є настій насіння дерева кола, понад 30 мільйонів південноафриканців вживає настій листя вічнозеленого деревця — парагвайського чаю. Там же дуже поширене вживання напою, готується з листя чагарнику гуарани.

Родич Камелії-

Словом, кому що подобається. Для нас же головними стали «класичними» напоями залишаються, звичайно, чай, какао і каву, але найбільшою популярністю з давніх часів користується чай. Не дарма кажуть, що наша країна стала другою батьківщиною чаю.

На питання, де ж справжня батьківщина чаю, вчені зараз відповідають по-різному. Більшість, однак, сходиться на тому, що цей вічнозелений чагарник, іноді, правда, що досягає 10 метрів висоти, родом з місцевостей, де його і тепер можна зустріти в дикому стані. Це райони тропічних лісів півночі Бірми, Індії і В'єтнаму, Південного Китаю, на острові Хайнань. Що стосується чаю як напою, то тут немає ніяких розбіжностей і сумнівів — це винахід китайців, які знають і люблять з найдавніших часів. По-китайськи «чай» означає «молодий листочок», що говорить про вживання для приготування напою як раз молодих верхівкових листків.Хоча чайний кущ відносять до вічнозеленим рослинам, досить великі його листя живуть всього один рік. Правда, голим чайне рослина ніколи не буває: листя у нього опадають, на відміну від наших листопадних деревних рослин, поступово і переважно навесні. Натомість опалого відразу з'являються нові. Зате цвіте чай восени, на початку вересня. Квітки його поодинці, а то й по два-чотири продовжують з'являтися до самих заморозків. Вони дуже запашні, красивого ніжно-білого кольору або рожеві. Недарма деякі ботаніки відносять чай до роду вишуканою камелії.

Родич Камелії-

Запліднюються деякі з чайних квіток: всього 2--4 відсотки, утворюючи невеликі плоди — коробочки з гіркими маслянистими насінням. Інші квітки швидко обпадають або в'януть безплідними.

Відомо чимало різновидів і сортів чайного рослини, але основу світового чайного промислу складає чай китайський.

Для зручності збору листа чайні рослини формує у вигляді невеликих стрижених кущів. Близько мільйона гектарів становлять його насадження в усьому світі, у нас же загальна площа чайних плантацій перевищила 100 тисяч гектарів.

Далеке минуле оповите серпанком. Є стародавня китайська легенда про те, як довгі дні і ночі, не знаючи відпочинку, молився буддійський священнослужитель Дарма, переселився з Індії в Китай і отримав тут нове ім'я Та Мо. Одного разу, знесилений довгою молитвою, Та Мо впав і відразу ж заснув, а прокинувшись, розгнівався на себе, відрізав свої повіки і зі злістю кинув на землю. На цьому місці ніби і виріс перший кущ чаю. З його листя Та Мо приготував напій, який знайшов цілющим, сприяє душевної бадьорості і кличуть на релігійні подвиги. Тому перед смертю він заповів усім своїм послідовникам вживати чай, оголосивши його напоєм, обов'язковим при виконанні релігійних обрядів.

Проте чай досить скоро звільнився від опіки служителів культу, оскільки не були встановлені його лікувальні властивості. Перше дійшла до нас свідчення про використання чаю як лікарської рослини відноситься до п'ятого тисячоліття до нашої ери. Це ж підтверджується і найдавнішої китайської енциклопедією Бентсар, створеної в IV столітті до нашої ери. В ній чай описаний детально, з повним знанням справи і як напій, і як рослина.

Родич Камелії-

© KENPEI

Один невідомий арабський мандрівник у записах, датованих 879 роком нашої ери, зазначав, що податі в Китаї збирають «не тільки солі, а ще й з рослин, листки яких китайці відварюють у воді. Це простий кущ, на якому листки більші, ніж на гранатовому дереві, а запах їх значно приємніше, але вони мають деяку гіркоту. Кип'ятять воду, наливають її на листя, і цей напій зцілює від багатьох хвороб».

Чай дуже швидко став в Китаї справжнім народним напоєм. Йому присвячувалися трактати, поетичні твори, влаштовувалися спеціальні чайні будинки, які поети-романтики називали «оазисами в сумній пустелі буття». Існував навіть культ чаю — тэизм, закликав поклонятися напою, «чудесного серед нікчемності буденного існування». А в одній китайській літописі міститься гімн чаю: «Чай підбадьорює дух, пом'якшує серце, проганяє втому, будить думку, не дозволяє оселитися ліні, полегшує і освіжає тіло і прояснює сприйняття». Не менш захоплено описаний чай в іншому старокитайському творі: «Пий повільно цей чудовий напій, і ти будеш відчувати в собі сили боротися з усіма турботами, які зазвичай обтяжують наше життя. Солодкий спокій, який ти отримаєш завдяки вживання напою, можна тільки відчути, але описати його немає можливості».

З Китаю чай був завезений насамперед у Японію, а потім на початку XVI століття і в Європу. У Росії вперше дійшли відомості про нього в 1567 році: їх привезли козацькі отамани Петров і Ялышев, що повернулися з подорожі по Китаю. Але лише майже через 70 років московський посол Василь Старков привіз царю Михайлу Федоровичу четырехпудовую партію чаю. Це був подарунок монгольського хана за піднесені йому сто соболів. Російський посол довго і наполегливо відмовлявся від нікчемного, на його погляд, дару і прийняв його, поступившись лише наполегливості хана. Але нав'язаний дар припав до смаку в царських покоях. Спочатку в Росії чай вживала переважно придворна знати і то як ліки за приписом лікарів. Поступово споживання чаю розширювалося, а в 1696 році з Москви в Китай вперше за ним споряджається спеціальний казенний караван.

Родич Камелії-

© Martin Benjamin

Згодом попит на чай в Росії став настільки великим, що він зайняв одне з головних місць в імпорті товарів. Близько 75 тисяч тонн чаю щорічно завозили купці в Росію і наживали на цьому величезні капітали. Тільки заварка чаю обходилася країні в 50-60 мільйонів рублів золотом в рік!

Росіяни зробили свій внесок в історію використання цього дивного рослини: створили спеціальну чайну машину, як прозвали німці наш тульський самовар. Чаювання в Росії стає масовим, і народ навіть запровадив своєрідну класифікацію його споживання, отражавшую соціальна нерівність людей того часу: внакладку — для багатіїв, вприкуску — для середніх верств населення, вприглядку — для бідноти.

Але якщо самовар можна назвати машиною лише умовно, то комбайн для збирання чайного листа, сконструйований в наш час грузинськими умільцями, не вимагає ніяких знижок. До 1963 року чай у нас прибирали тільки руками. Дві тисячі рухів пальцями, і на дні кошика з'являється перший кілограм ароматних листочків, а середній денний збір близько 30 кілограмів! Уявляєте, яку виконували трудомістку роботу складальники щодня?

Багато винахідників намагалися полегшити збирання чайного листа. Навіть батько кібернетики Норберт Вінер, не визнавав кордонів конструкторської думки, опустив руки перед цією проблемою. «Все можна придумати і зробити, крім машини для збирання чаю»,—розчаровано укладали інші авторитети. Тільки грузинські конструктори зуміли створити комбайн для збирання чайного листа, названий ними «сакартвело».

Родич Камелії-

«Справжню революцію принесла в чаеводство ваша машина»,— одностайно визнали з'їхалися подивитися її в роботі на чайних плантаціях знавці з Японії, В'єтнаму, Індії, Туреччини, Аргентини, Бразилії.

Розумна машина виконує дивно тонку роботу, не просто зістригаючи з кущів чайний лист, а відбираючи лише найбільш ніжні, молоді листочки. До 800 кілограмів листа знімає вона в день, економлячи на кожному центнере 7-8 рублів.

Надзвичайно цікава історія акліматизації чаю в Росії. Перші чайні рослини були завезені до нас близько 150 років тому і посаджені відомим ботаніком Гартвісом на території нинішнього Нікітського ботанічного саду, поблизу Ялти. Тут його протягом 20 років вивчали і розмножували, поки не переконалися, що Крим зі своїм сухим кліматом для культури чаю малопридатний.

З 1846 року почалося перше випробування чаю і на Кавказі. Воно довго не давало позитивних результатів, проте ентузіасти вітчизняного чайного промислу не здавалися. Серед них були не тільки ботаніки, агрономи, лісівники, але і знамениті вчені, здавалося, дуже далекі від рослинництва: географ-кліматолог А. В. Воєйков і хімік — академік А. М. Бутлеров. Численні перешкоди з'єднаними зусиллями були нарешті подолані. Протягом перших 100 років культури було закладено близько 500 пробних десятин чайних плантацій.

Родич Камелії-

Проте справжнього розмаху вирощування чайного куща досягла тільки в радянський період. Тепер наша країна не тільки повністю забезпечена чаєм власного виробництва, але і експортує його. А чаеводы-мічурінці успішно просувають цю культуру в нові райони: на Північний Кавказ, в Середню Азію, Закарпаття і навіть Прикарпатті. Попередня розвідка проводиться в Підмосков'ї і Ленінграді.

В Грузії працює великий колектив Науково-дослідного інституту чаю й субтропічних культур. Його фахівцями виведено кілька цінних гібридних чайних сортів, розроблені агротехніка, що забезпечує високі врожаї, нові способи переробки чайного листа.

Чим же приваблює людей це незвичайне рослина? На це запитання вичерпно відповідають біохімічні дослідження. Виявляється, серед багатющої дикої флори нашої Батьківщини, де, до речі, близько 18 тисяч видів квіткових рослин, немає рослини, хоча б у незначній кількості містить цінна хімічна речовина — кофеїн, а чай містить його до 3,5%. До цього ще додайте до 20% дубильних речовин, вітаміни Ci Bi, В2, нікотинову та пантотенову кислоти, сліди ефірної олії. Тому-то і вирощують у нас так дбайливо цю культуру, дбайливо збирають молоді листочки чайного куща, обробляють їх на спеціальних фабриках. Дуже важливо своєчасно зібрати листя, так як смакові якості, аромат погіршуються, а вміст кофеїну та інших речовин знижується при запізненні зі збиранням навіть на один день.

За технологією приготування чай поділяють на байховий, зелений, чорний, а тепер радянські чаеводы готують ще жовтий і червоний чай, дуже багаті вітамінами та іншими корисними речовинами.

Сучасними науковими дослідженнями більш повно з'ясовано і лікувальне значення чаю. Виявилося, що, крім кофеїну, чай містить і дуже важливий вітамін Р, що зміцнює капілярні кровоносні судини, і танін, який є своєрідним збирачем вітаміну С.

Родич Камелії-

Розповідаючи про чай, не можна не згадати про Ксенії Ермолаевне Бахтадзе. Живе вона в Чакве, поблизу Батумі, а оселилася тут ще в 1927 році, щоб зайнятися вдосконаленням чайного рослини. Понад 20 чудових сортів чаю створила академік, Герой Соціалістичної Праці К. Е. Бахтадзе. Улюбленим її вихованцем став сорт грузинська-5. Інші і не визнають його чаєм, так великі його листя і незвичайний вигляд рослини. Напій з листя цього сорту відмінний, незвичайно ніжний, з тонким ароматом. Так і врожайністю він удвічі перевищує всі рядові сорту—10 тонн добірного листа дає з гектара.

«Але не одним чаєм жива людина,— жартує Ксенія Ермолаевна, після чайних справ плекаючи у свого будиночка круглий рік запашний розарій.— Адже троянди квіти радості, а чай напій бадьорості. Без бадьорості немає радості, а без радості який толк в бадьорості?».

Ипользуемые на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева
Дата публикации: 30.04.17