Птеріс — самий невибагливий з папоротей

Птерису вдалося завоювати звання одночасно і самого великого, і найбільш легкий у вирощуванні з усіх видів популярних в кімнатній культурі папоротей. Він і правда є одним з найбільш невибагливих різновидів, але свої вимоги до вологості є і у нього. З-за них головним достоїнством величних птерісов залишається декоративність зелені. Вайі листя з незвичайними контурами часток і вражаючими розмірами являють собою видовище, рівних якому серед кімнатних копалин просто не знайти. Соковитий зелений або строкатий малюнок, виразність деталей, самобутній характер і атмосферообразующее вплив на інтер'єр перетворює птеріс в зірку серед декоративно-листяних культур. А здатність адаптуватися до різних умов освітлення дозволяє активно вводити його в обстановку кімнат.

Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Птеріс — кімнатний велетень з миролюбним характером

Кімнатні птерисы з першого погляду здаються зовсім не папоротями. Але незважаючи на не зовсім звичайну, нетипову для інших побратимів зелень, вони належать до найбільш давніх рослин на нашій планеті. Птерисы (Pteris) – рослини дивно доброзичливі не тільки до квітникарям, але і до інших культур. Вважається, що цей папороть буде гармоніювати з абсолютно будь-яким іншим кімнатною рослиною, декором і обстановкою. У нас цей кімнатний папороть найчастіше називають орляком.

У природі птерисы представлені двома з половиною сотнями видів, кожен з яких може виділитися своїми достоїнствами. Але в кімнатній культурі вони не можуть похвалитися тієї ж завидною багатоликістю. В якості кімнатної рослини вирощують лише кілька видів птерісов, при цьому широке розповсюдження отримав тільки один вид – птеріс критський.

Птеріс критський (Pteris cretica) випускає вайі завдовжки до півметра. Ефектні листи пір'ясто-розітнутого типу красуються лише шістьма парами сегментів. При цьому нижні сегменти листя також розсічені на ланцетні частки, а верхні, як правило, цілісні. Незвичайність вайям надає крылатость стрижня листа між двома верхніми парами часток і красивий пильчатий край. Тонкі, довгасті частки у сортових примірників красуються пір'ястим будовою. Незважаючи на те, що вайі цього папороті разюче щільні і потужні, добре переносять навіть екстремальні умови, вони дивують крихкістю і дуже легко ламаються. Зазвичай у цієї рослини паралельно зростають кілька пагонів, що забезпечує птерису критському постійне оновлення і дуже привабливий вигляд. Цей папороть може похвалитися і незвичайним, досить компактним коротким кореневищем повзучого типу, при цьому на коренях добре видно і лусочки, і волоски. Листя у критського птеріса за формою крилоподібні, що і подарувало назву всьому роду.

Одним з достоїнств птеріса критського по праву вважається багата сортова палітра, яка пропонує вибрати в якості альтернативи класичній зелені різновиди з візерунчастим, строкатим, жовто-зеленим або біло-зеленим забарвленням, незвично розгалуженим листям або закрученими вершинами. При цьому строкаті рослини трохи більш примхливі, що «пересічні». Кращі форми – ряболиста albolineata з білою полосою по центральній прожилке і crispate з додатковими сегментами листя на вайях неправильної форми.

Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

До інших популярних видів птеріса належать:

 1. Птеріс довголистої (Pteris longifolia) – наземний корневищний папороть, що випускає вайі довжиною до півметра і шириною до 25 см, одного разу-перисті, з 30 парами сегментів і насиченим трав'янисто-зеленим забарвленням. Черешок у цього папороті завжди коротше листової пластинки, сегменти видовжено-ланцетні, до 12 см в довжину.
 2. Птеріс тремтячий (Pteris tremula) – найбільш крупний і схожий на інші папороті представник птерісов. У висоту може досягати 1 м, випускає ефектні вайі з сильно розсічені частками. Стебла дуже крихкі і легко обламуються, але рослина так швидко зростає, що за рік здатне подвоїти свої розміри
 3. Птеріс стрічковий (Pteris vittata) виділяється гарним вигином дугастих листя, що досягають у довжину 1 м, і довгими пір'ям-частками, розташованими не парами, а по черзі.
 4. Птеріс многонадрезанный (Pteris multifida) належить до ефектним папоротям з незвичайним розтином вай. Двічі перисті листки у нього виростає до 40 см завдовжки та 20 см завширшки і красуються сегментами лінійної форми, більше схожими на тонкі травинки. При великих розмірах самих листя листові сегменти обмежуються шириною всього 2-3 мм, а пильчатий край надає їм ще більшу незвичність.
 5. Птеріс мечоподібний (Pteris ensiformis) по праву вважається найбільш красивим рослиною роду, нехай і зустрічається рідше птеріса критського. У висоту досягає 30 см, він красується двічі-пір'ястими листям довжиною до 25 см з овальними сегментами. У цього папороті є сорти з сріблястими або білими смужками і візерунками, наприклад, чудовий ряболисті сорт «Вікторія».

Птерисы дуже легко вирощувати і вони по праву вважаються найбільш невибагливими з кімнатних папоротей. Саме це рослина варто вибирати початківцям квітникарям і тим, хто не хоче обтяжувати себе педантичним доглядом за великою колекцією кімнатних рослин. Птеріс чудово адаптується до звичайних кімнатних умов і фактично висуває суворі вимоги до параметру вологості повітря. Але вирощувати птерисы тільки в квіткових вітринах було б великою помилкою. Ці папороті легко переносять коливання освітленості і навіть різкі скачки температури.

Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото
Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото
Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Догляд за птерисом в домашніх умовах

Освітлення для птеріса

Птеріс не надто добре реагує на пряме сонце і сильне притінення, але чудово адаптується до різних умов з розсіяним освітленням і півтінню. При цьому затінення, як правило, не позначається на привабливості цього папороті. Завдяки такій хорошій адаптивності птеріс можна використовувати в інтер'єрі, виставляючи не тільки у підвіконь. У тіні птеріс не загине, але стане більш пухким і втратить характерні особливості будови вай.

Оптимальними для цього рослини вважаються північні підвіконня, а також місця, аналогічні їм по освітленню. Хоча добре себе почувати птерисы будуть і в східних чи західних локаціях.

Комфортний температурний режим

Птеріс зараховують до одним з найбільш люблять прохолоду кімнатних папоротей. Найкраще це рослина виглядає, що якщо температура повітря в приміщенні не піднімається вище 21-22 градусів. Короткочасну спеку птеріс переносить дуже добре, як і різкі коливання показників температури. Мінімально допустимої для цієї папороті вважається температура в 10-13 градусів взимку, але в будь-який час року він не постраждає, навіть якщо температура буде різко коливатися. Але як середніх показників для птеріса найбільше підходить температура близько 18 градусів (особливо для ряболисті форм, які не виносять більшого пониження температури). При цьому папороть воліє хоча б маленька зміна температури між денними і нічними показниками.

Птеріс не надто добре переносить протяги, особливо холодні. Рослина не варто виносити на свіже повітря, за винятком балконів протягом літа, але краще забезпечити птерису стабільне утримання в приміщенні.

Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Поливи і вологість повітря

Як і всі папороті, птеріс є дуже вологолюбні рослиною. Перезволоження він не любить, але воліє, щоб субстрат в горщику був завжди вологим. Влітку рослини потребують щоденних поливах. Процедури проводять, орієнтуючись на ступінь вологості грунту і відразу ж зливаючи воду з піддону.

Починаючи з середини осені птеріс необхідно поступово переводити на більш сухі умови, скорочуючи поливи так, щоб до зими рослина поливали близько 2-3 разів на тиждень.

Для цього папороті підійде й інша стратегія – напитывание субстрату методом занурення горщика в теплу воду. Горщик витримують у воді до тих пір, поки не перестануть з'являтися бульбашки повітря, а потім дають надлишків вологи вільно стікати.

Висока вологість повітря не є життєво необхідним показником, але чим вище вологість, тим красивіше виглядає папороть і тим інтенсивніше розвивається. Всупереч міфам, для нього зовсім не потрібні флорариумы і квіткові вітрини, нехай у них птеріс і може бути зіркою колекцій. Для птеріса підійде будь-яка стратегія підвищення стандартної кімнатної вологості повітря:

 • папороть можна поставити у зовнішній контейнер, заповнений вологим торфом або галькою;
 • горщики можна встановити на піддонах з мокрим мохом або керамзитом;
 • щодня обприскувати зелень дрібнодисперсним розпилювачем.
Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Втім, чудово підійдуть і зволожувачі, і кімнатні фонтанчики.

При поливах і обприскуванні слід уважно підбирати м'яку воду на кілька градусів тепліше кімнатної температури. Поливати птеріс теплою водою особливо важливо взимку і при вмісті в прохолоді. Для птеріса звичайну воду необхідно додатково фільтрувати, переконавшись у тому, що вона не містить надлишку солей кальцію, хлору і фтору. Періодично для рослини можна підкислити воду лимонним соком або лимонною кислотою.

Підгодівлі для птеріса

Графік підгодівель для птеріса нічим не відрізняється від стратегії внесення добрив для інших папоротей. Він потребує не дуже живильному субстраті і зазвичай добрив для птеріса вносять вдвічі менше, ніж для інших рослин. Оптимальна частота процедур – 1 підживлення в 2 тижні. Дози добрив, рекомендовані виробником, зменшують в два рази. Підгодовують птеріс виключно протягом теплого періоду з травня до вересня. Для цього рослини можна використовувати спеціальні добрива для папоротей, або суміші для декоративно-листяних культур.

Обрізка птеріса

Птеріс добре переносить обрізку. Пошкоджені вайі можна зрізати якомога нижче під час пересадки або навіть на стадії активного зростання. Навіть якщо все посохло рослина, можна кардинально обрізати папороть, зрізавши всі пагони. Рясні поливи або занурення горщика на цілий день у воду призведе до появи молодих паростків і повного відновлення папороті.

Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Пересадка і субстрат

Для птеріса необхідно підібрати просту за складом ґрунт, добре підходить для всіх садових папоротей. Оптимальною вважається землесуміш з рівних частин піску, листової, дернової, перегнійної і торф'яної землі, але підійдуть і будь-які поживні пухкі землесуміші з рН 5,5-6,0. Цю рослину можна вирощувати в спрощеному субстраті – в простому торф'яному компості або в землесуміші, що складається з рівних частин родючого глинистого грунту, торфу і піску.

Оскільки цей папороть розвивається дуже активно і випускає кілька пагонів одночасно, йому, як правило, необхідна щорічна пересадка навіть у значному віці. Для птеріса ідеально підходить пересадка ранньою весною. При цій процедурі головне – закласти дренаж і не надто ущільнити грунт: із-за складу грунту та режиму поливу ущільнення при посадці може призвести до порушення повітропроникності. Для птеріса ємність збільшують на один розмір порівняно з попередньою. Найбільшу складність при процедурі являє поводження з пагонами і листям рослини, які дуже легко ламаються. Птеріс бажано пересаджувати з помічником. При пересадці краще відразу провести очищення кущів, знімаючи обламані, засохлі або пошкоджені пагони, обрізаючи їх аж до рівня грунту.

Птеріс любить додаткове легке розпушування верхнього шару ґрунту, що дозволить підтримати повітропроникність субстрату. Його проводять регулярно протягом весни і літа.

Захворювання і шкідники

Птеріс стійкий до шкідників і захворювань. Дуже рідко на рослині з'являються щитівки, борошнисті червці або тля, та й то при сусідстві з зараженими культурами. Боротися з шкідниками краще інсектицидами.

Поширені проблеми у вирощуванні:

 • обламування листя при необережному поводженні;
 • витягування рослини в густій тіні;
 • загнивання пагонів при закисанні грунту;
 • появу коричневих плям, всихання листя на холоді або під прямим сонцем.
Птеріс — самий невибагливий з папоротей- Птеріс,папороть,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,фото

Розмноження птеріса

До безумовним позитивним характеристикам птеріса можна віднести і легкість розмноження. Це рослина легко дозволяє отримати нові екземпляри і з спір, і вегетативним методом. Птерисы активно розмножуються самосівом. При вирощуванні у великих горщиках і контейнерах вони просипають спори, з яких при великому ступені вологості регулярно з'являються маленькі сходи. Але якщо зібрати суперечки самостійно або придбати їх, можна висіяти насіння в березні і дочекатися появи сходів, підтримуючи низьку температуру повітря близько 13-15 градусів і високу вологість.

Найбільш простим способом розмноження цього кімнатного папороті залишається поділ кореневища. Цей папороть не боїться травм, добре переносить пересадку і легко відновлюється після поділу. У дорослих рослин під час пересадки можна розділити кореневище на 2-3 великі частини з потужним пучком коренів і висадити кожну як самостійна рослина. При підтримці хоча б середньої вологості повітря і стабільної вологості субстрату деленко швидко адаптуються і активно рушать в зростання.