Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин

Розширення асортименту кімнатних рослин і особливо все зростаюча популярність тропічних екзотів змушує кожного квітникаря стикатися із завданням збільшення вологості повітря. Адже вологолюбні культури не можна містити в «сухому кліматі» житлових приміщень. І вирішити цю завдання можна двома способами: частими обприскуваннями або різними зволожувачами. Домашні, кустарні аналоги спеціальної техніки вирішують проблему частково. А ось прилади-зволожувачі здатні стати незамінними помічниками. Але коштують вони не так вже і мало, та й правильно вибрати зволожувач зовсім не просто.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

Чому так важлива вологість повітря?

У вирощуванні кімнатних рослин основними компонентами догляду вважають поливи, підгодівлі і пересадки. Незважаючи на те, що для кожної без винятку культури незалежно від ступеня її примхливості обов'язково є суворі рекомендації і комфортної вологості повітря, їх часто ігнорують, розраховуючи на добру адаптивність, але насамперед не бажаючи обтяжувати турботу про кімнатних улюбленців щоденними процедурами. Але вологість для абсолютної більшості і квітучих і декоративно-листяних кімнатних рослин є життєво-важливим параметром.

Сухі кінчики листя – найвідоміша і найменша проблема, яку викликає недостатня вологість повітря. Скидання бутонів і квіток, пожовтіння і опадання листя, проріджування пагонів, разваливание кущиків, масове поширення шкідників, які найкраще себе почувають саме в сухому повітрі, від білокрилок та павутинного кліща до попелиці і щитівок – ось ті проблеми, джерелом яких є неуважність до вологості повітря. До того ж, відмова від зволожувальних заходів зовсім не спростить догляду: в сухому середовищі рослини доведеться поливати частіше і рясніше, особливо в зимовий період, ще більше ослаблюючи їх і ставлячи під загрозу природні цикли розвитку, порушуючи фазу спокою. А вже про заходи боротьби з шкідниками і зовсім не варто згадувати.

Тільки рідкісні кімнатні «спартанці» і сукуленти можуть задовольнятися сухим повітрям і добре себе почувають навіть при роботі опалювальних приладів взимку. Вони стерплять зниження вологості повітря до 40-50% (падіння нижче не піде на користь навіть кактусів та інших сухолюбам). Більшість кімнатних культур вимагають середньої стабільної вологості повітря (і відповідної компенсації її змін влітку і взимку). Для них комфортними будуть показники від 50 до 70%. А тропічні рослини, від природи звиклі до вологих лісах Південної і Центральної Америки або Азії, і зовсім потребують дуже високих показниках вологості повітря. І без неї не просто негарно виглядають, але і не можуть цвісти, часто хворіють, поступово гинуть. Для таких рослин необхідно забезпечити вологість повітря від 70%, а для деяких – і всі 90%.

Вологість повітря не можна вважати стабільним показником. Вона постійно змінюється, різко знижуючись влітку і взимку, в періоди екстремальних температур і роботи систем центрального опалення і приходячи до відносну норму навесні і восени. В перехідні сезони вологість повітря в житлових кімнатах знаходиться в межах середніх показників і комфортна для більшості кімнатних рослин. Влітку зниження вологості «прив'язане» до спеки і є прямим результатом нашої улюбленої сонячної погоди. А взимку повітря стабільно сухий, показники вологості падають у 3-4 рази порівняно з осінніми і не перевищують 20% при самому щадному варіанті опалення. Від таких умов страждають всі без винятку рослини і компенсувати зміни життєво необхідно.

Вологість повітря вважається параметром, який впливає суто на кімнатні рослини. Але насправді все набагато складніше: і ми, і наша меблі, предмети інтер'єру та оздоблення стін, підлоги і стелі страждають від занадто сухого або сирого повітря не в меншій мірі. І вологість є одним з найважливіших показників мікроклімату. Проблеми з шкірою і її сухістю взимку, висихання меблів і паркету, алергії, нежить і навіть застуди – всі ці явища також побічно залежать від неправильної вологості.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

Методи зволоження повітря

Вибір правильної стратегії зволоження повітря у чому повинен бути індивідуальним. Як і в питаннях поливів та підживлень ніяких загальних універсальних стратегій бути не може. Адже у кожного кімнатного рослини є свої переваги і конкретними показниками вологості, і до частоті процедур, і навіть до їх типу.

найпростіший і найпопулярніший метод зволоження повітря – використання обприскувань. Швидка, ефективна процедура і правда хороша. Але тільки для рослин з глянцевими, гладеньким листям. Адже обприскування не підходять для рослин з опушкою, сукулентів, більшості квітучих культур. Та й проводять їх лише в теплу пору року за рідкісним винятком (якщо рослини містять в прохолодних умовах, обприскування можуть призвести до поширення гнилей). Ще один істотний недолік методу – обприскування не створює стабільної середовища, показники вологості постійно коливаються.

Другий «домашній» спосіб – кустарні зволожувачі, або «бабусині» методи. Установка у рослин або під ними (так, щоб дно не контактувало з водою і матеріалами) ємностей і піддонів з вологими матеріалами, які будуть постійно випаровувати воду і тим самим підвищувати показники вологості для рослини – прекрасний проміжний варіант, особливо якщо потрібно домогтися середніх норм. В якості наповнювача використовують мох, акваріумний грунт, гальку, керамзит тощо Для високої вологості такі зволожувачі потрібно доповнити обприскуваннями, але це самий простий і доступний спосіб більш ефективної стабілізації умов. Схожий ефект надають не тільки піддони і підноси, але і миски з водою, фонтанчики, мокра тканина, яку кладуть на батареї.

Оптимальні стабільні показники вологості повітря можна створити тільки за допомогою спеціальних приладів – зволожувачів. Це побутова техніка з досить простим механізмом впливу і порівняно невеликих розмірів, яка дозволяє підтримувати вологість стабільною, незмінною у відповідності з вашими потребами і вимогами кімнатних улюбленців.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

Які бувають зволожувачі для кімнатних рослин?

Зволожуючі прилади, представлені сьогодні на ринку, дуже різні не тільки за цінової категорії (від 25 до більш ніж 300 у.е.), але і за технологією, принципом роботи. Всі зволожувачі можна умовно розділити на 4 категорії:

Парові зволожувачі

Парові зволожувачі працюють на основі системи зволоження повітря парою. Це досить прості пристрої, що споживають багато електроенергії, з високою продуктивністю і потужністю (200-500 Вт), головним функціональним блоком яких є нагрівальні елементи, що перетворюють воду в пар. Вологість повітря підвищується дуже швидко і підтримується постійно, при досягненні оптимального рівня прилади вимикаються.

Такі зволожувачі створюють постійну середовище для комфортного вирощування рослин в середніх і середньовисоких показниках вологості (частіше всього не більше 60-70%). Вони не дозволяють контролювати конкретні показники, але вирішують проблему з екстремально сухим повітрям швидко, ефективно і надійно. Серед парових зволожувачів є і прості моделі, і більш зручні зволожувачі з ергономічним, стійким дизайном, захистом від перекидання, підсвічуванням, індикаторами, функціями управління і програмування роботи. Їх наявність робить використання більш зручним, а самі прилади – куди більш надійними. Є і парові зволожувачі з функцією ароматизатора (насичують повітря ефірними маслами) і інгалятора.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

До головних недоліків можна зарахувати:

 • відсутність функції автоматичного відключення (тільки при нестачі води);
 • необхідність чистити нагрівальні елементи від накипу;
 • запобіжні заходи по захисту від гарячого пара листя рослини і декоративних матеріалів;
 • велика витрата електроенергії і води.

Ультразвукові зволожувачі

Ультразвукові зволожувачі – високоефективні і среднемощные зволожувачі (до 150 Вт), які працюють за принципом перетворення електричних коливань в вібрацію п'єзоелемента для отримання дрібнодисперсного водного пилу. Такі зволожувачі оснащені якісними гігрометрами, які дозволять швидко досягти і підтримувати бажані показники без постійної роботи приладу. Це єдині зволожувачі, в яких показники вологості можна налаштувати точно. І до того ж вони, як і парові моделі, часто оснащені не тільки програмами управління, точними регуляторами вологості, але і функцією ароматизатора. Недоліки у ультразвукових зволожувачів знайти складно, та і всі вони стосуються якості води: такі прилади працюють тільки з дистильованою водою (навіть при наявності функції очищення при використанні звичайної води доведеться постійно міняти елементи і зливати воду після роботи).

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

Зволожувачі холодного дії

Холодні зволожувачі, або зволожувачі холодного дії прилади, в яких повітря проходить через занурені у воду фільтри та картриджі, насичується вологою ефективно і рівномірно. На відміну від парових зволожувачів, це малопотужна техніка (до 60 Вт), здатна виконувати функції зволожувача на площі 150 кв. м.

Безпечні, легкі у використанні, це повільні, але дуже ефективні зволожувачі. Наситити повітря вологою вони зможуть в два рази повільніше, ніж парові аналоги, для досягнення навіть середньої вологості 60-70% доведеться прочекати чимало годин, але зате і стабільність середовища куди вище, як і рівномірність розподілу показників вологості. При досягненні 60%, прилад переходить на режим підтримки показників, інтенсивно зволожує повітря, а всього лише періодично проганяє його для збереження стабільної середовища. У кращих моделей, крім функції зволоження повітря є ще й додаткові опції очищення і іонізації, які покращують мікроклімат в приміщенні в цілому.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

До недоліків холодних зволожувачів можна зарахувати:

 • повільна робота (чим сухіше повітря, тим більше часу піде на зволоження);
 • можливість використання тільки дистильованої води;
 • не підходять для створення умов дуже високої вологості від 70%;
 • потреба періодично чистити ємності і фільтри і змінювати останні.

Мийки повітря і клімат-системи

Мийки повітря і клімат-системи. Вони є побутовими приладами, які використовують по своїм потребам, а не спеціально для кімнатних рослин (поліпшення умов для них скоріше є приємним бонусом роботи кліматичних комплексів).

Асортимент моделей, представлених на ринку, дозволяє вибирати не тільки різний тип зволожувачів, але і різний ціновий діапазон. При цьому серед усіх трьох типів зволожувачів повітря є і бюджетні, і більш дорогі системи з додатковими функціями і приємними опціями. Всі зволожувачі працюють в рамках конкретного приміщення, для використання в різних кімнатах потрібно або придбати кілька приладів, або переносити один з кімнати в кімнату.

Прилади-зволожувачі для кімнатних рослин- кімнатні рослини,догляд,зволоження,зволожувачі повітря,прилади,які,бувають,вибрати,опис,як зволожувати,фото

Щоб вибрати свою модель, спочатку оцініть «фронт робіт» і свої потреби, а також звіряйте і перевіряйте всі основні показники приладу:

 • якщо рослини розташовані загалом не більше ніж в третині кімнати або стоять на підвіконні, вам потрібні зволожувачі для невеликої площі (вибирати зволожувач, змінює мікроклімат у всьому будинку, що працює на великій площі стоїть тільки якщо у вас проблеми з вологістю зберігаються не тільки взимку, але і спостерігаються влітку, протягом останніх сезонів, тобто якщо підвищувати вологість повітря потрібно не тільки для рослин, але і для комфортного мікроклімату та поліпшення середовища існування);
 • переконайтеся в тому, що площа розсіювання не перевищує розміри кімнати (немає необхідності купувати потужний зволожувач на 100 квадратних метрів для кімнати площею 15-20 квадратних метрів);
 • придбайте зволожувачі тільки якщо це виправдано: для 1-2 рослин простіше використовувати ручні методи підвищення вологості, зволожувачі ж потрібні тільки там, де зібрані колекції з десятків кімнатних культур;
 • в першу чергу зверніть увагу на тип води: використовувати в приладах, що працюють на дистильованій воді звичайну не вийде навіть при постійному відході;
 • враховуйте, що потужність визначає не тільки продуктивність і швидкість зволоження повітря, але і витрати на електроенергію: якимись показниками доведеться жертвувати;
 • оцініть об'єм резервуару для води, який визначить тривалість роботи без вашого втручання і частоту поповнення води в приладі (на 10-12 годин роботи вистачить резервуара в 5 л, в добу всі зволожувачі споживають від 6 до 12 л води при активній роботі);
 • зверніть увагу на показник кількості пропускається повітря: в нормі для стабільного зволоження прилад повинен пропускати все повітря в кімнаті 2 рази за 1 годину;
 • якщо ви плануєте переносити прилад з місця на місце, враховуйте вагу і ергономічність моделі, зручність і стійкість;
 • всі зволожувачі шумлять, але у різних моделей показники шуму коливається від 5 до 70 дБ, і комфортність перебування поруч із приладами з різною гучністю буде відповідно змінюватися;
 • для того щоб зволожувачем було легко користуватися, він повинен бути не тільки безпечним, але й володіти всіма необхідними опціями управління – від механізму захисту від перезволоження повітря до регулятора показників, установки таймера, наявності нічного режиму роботи і функції автоматичного відключення;
 • вивчіть додаткові опції: можливо, функція очищення повітря або ароматизації і інгаляції допоможе вам вирішити багато проблем зі здоров'ям і дозволить ефективно попереджати простудні захворювання;
 • звертайте увагу на естетичні характеристики: зволожувачі «заховати» не вийде, і він повинен органічно вписатися у ваш інтер'єр.
Дата публикации: 30.04.17