Правила для підгодівлі кімнатних рослин

Одним з найбільш важливих компонентів догляду за кімнатними рослинами є підживлення. Поряд з поливами вони складають базову пару життєво необхідних процедур, без яких неможливо зберегти не тільки красу, але і здоров'я кімнатних улюбленців. Кімнатні рослини, що ростуть в обмеженому обсязі грунту в горщиках, потребують постійному поповненні рівня поживних речовин. Запаси в самому субстраті швидко виснажуються. Першочергове завдання підживлень — компенсувати виснаження грунту і підтримувати її поживність на стабільному рівні. Підживлення часто називають найбільш простим компонентом догляду, але, як і в будь-якому іншому аспекті турботи про кімнатних рослинах, для них важливий індивідуальний підхід і точне дотримання правил.

Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Внесення добрив — проста, але життєво важлива процедура

Потреба постійно заповнювати втрати поживних речовин додатковим внесенням добрив у грунт безпосередньо пов'язана з особливостями вирощування будь-яких рослин в контейнерах і квіткових горщиках. На відміну від культур, які ростуть безпосередньо у відкритому грунті, кімнатні рослини потребують додаткового внесення поживних речовин протягом всього активного розвитку. Фактично те, що отримують домашні улюбленці потрібні елементи, залежить тільки від господарів. І вся відповідальність за «постачання» рослин також лежить на них.

Підгодівлі необхідно розглядати не як стимулювання цвітіння, розвитку, поліпшення декоративних характеристик рослин, а саме підтримання життєво важливого для кожної рослини доступу до поживних речовин – калію, фосфору, азоту, мікроелементів та інших сполук. Не слід забувати і про те, що практично кожен вид рослин має свої переваги і по поживності грунту, і за складом добрив.

У питанні пошуку ідеального підходу до проведення підживлень необхідно пам'ятати, що найкращою запорукою успіху є правило «золотої середини». Підживлення не повинні бути надмірними, ні недостатніми. Потрібно постаратися створити як можна більш стабільні умови для розвитку кімнатних улюбленців, уникаючи будь-яких крайнощів. Надмірності в підгодівлі, як і в будь-якому іншому параметрі догляду, не підуть на користь жодній культурі. Регулярний, системний, побудований у відповідності з циклом розвитку і характеристиками рослини догляд – ось рецепт ідеальних підживлень.

Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Коли рослинам потрібні підгодівлі?

Фактично, підживлення кімнатним рослинам не потрібні тільки протягом перших декількох тижнів після пересадки, коли запасів поживних речовин у ґрунті вистачає для нормального розвитку. Після того, як ресурси нового субстрату «освоєні», рослина повністю залежить від внесення добрив. Але їх надлишок зашкодить їм так само серйозно, як і відсутність підживлень зовсім. Вносити добрива необхідно для всіх без винятку рослин, але вони повинні відповідати їх потребам, стадії розвитку і темпах споживання поживних речовин. Кожна рослина індивідуально, в його розвитку, навіть якщо це ніяк не позначається на привабливості, є періоди активного росту і повного спокою. На "зимівлі" активні підживлення викликають передчасне пробудження, при відсутності цих процедур під час активного росту рослини просто не вистачить ресурсів на випуск нових пагонів і листя, а тим більше на те, щоб випустити квітконоси. Саме тому підгодовують рослини практично завжди лише на стадії активного розвитку або для деяких рослин вводять мало концентроване добриво протягом періоду спокою.

Строки внесення добрив завжди підбирають відповідно до індивідуальних уподобань рослини і стадією його розвитку. Зазвичай підживлення починають проводити ранньою весною, коли рушають у ріст перші молоде листя і пагони. Зупиняють внесення добрив тільки після того, як припиниться активне зростання. Традиційно період активних підживлень в житті кожного квітникаря триває з березня до вересня. Але конкретні строки і періоди для внесення добрив завжди потрібно підбирати під конкретні рослини. Так, спеціально вигнаних для цвітіння взимку або від природи квітучі в холодну пору року культури потребують підгодівлі з вересня-жовтня і до червня, не типові терміни.

Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Частота і дозування підживлень

Але якщо для кожної кімнатної культури є чітко визначені періоди, коли потрібно вносити підживлення, то з частотою процедур все далеко не так просто. Одні рослини потребують внесення добрив буквально щотижня, інші ж вимагають не тільки рідкісних процедур з частотою 1 раз в місяць, але і зменшених доз концентрації добрив. Простіше за все тим квітникарям, які використовують добрива тривалої дії: їх додають згідно інструкції виробника безпосередньо в грунт не частіше, ніж один раз у кілька місяців. Але вони підходять далеко не всім рослинам, а класичні рідкі та позакореневе підживлення вимагають дотримання не тільки інструкції виробника, але і уподобань кожної рослини. Традиційними, або стандартними вважаються підживлення з частотою 1 раз в 2-3 тижні. Більш часто вносять добрива для рясно квітучих рослин або літників, рідше – для сукулентів і пустельних рослин.

Підбираючи дозування, недостатньо просто виконувати вказівки виробника для кожного конкретного складу добрив. Субтропічні і тропічні культури підгодовують традиційними дозами. А ось для рослин, які чутливі до надлишку поживних речовин, сукулентів, молодих сходів або отриманих живцюванням культур, пустельних та гірських рослин дозування добрив зменшують вдвічі.

Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Графік підгодівель — помічник, а не марна трата часу

Найбільш надійна гарантія того, що ви не помилитеся з внесенням підживлень – складання графіків процедур для кожної рослини і для вашої колекції в цілому. На виписування необхідної інформації і приведення її в єдину систему доведеться виділити кілька годин. Але зате ви повністю виключіть і можливі помилки у догляді, і зможете бути впевненими, що кожна рослина у вашому будинку отримує саме ті поживні речовини, які йому необхідні. Для кожної рослини випишіть:

 • кращий період підживлень;
 • рекомендовану частоту процедур;
 • тип добрив і їх дозування.

З'єднавши «показники» в єдину таблицю, ви зможете побудувати ефективну і просту систему, яка виключить будь-які помилки.

12 золотих правил внесення добрив для кімнатних рослин:

 1. Дотримуйтеся індивідуальні рекомендації для кожної рослини.
 2. Завжди дотримуйтесь інструкцій виробника.
 3. Не відступайте від графіка підживлень, підібраного відповідно до вимог рослин.
 4. Виважено підбирайте час і умови, коли ви вносите підживки для кімнатних рослин. В дуже спекотні дні, для рослин під прямими сонячними променями або підгодівлі в полуденну спеку влітку проводити не варто. Добрива краще вносити вранці або ввечері, вдень – тільки в похмурі дні.
 5. Ніколи не вносьте рідкі добрива в нерозведеному вигляді.
 6. Ні за яких обставин не проводите підживлення по сухому грунту. Субстрат у горщику обов'язково повинен бути вологим, перед внесенням добрив необхідно провести попередній полив (краще не перед підгодівлею, а хоча б за кілька годин до самої процедури). Це стосується сухих добрив пролонгованої дії, які також можна вносити тільки у вологий грунт, та позакореневих підживлень.
 7. При використанні позакореневих методів після обприскування бажано через півгодини провести просте обприскування чистою водою, щоб звести нанівець ймовірність опіків.
 8. Вносите ті елементи, які потрібні вашій рослині. Замінювати одне добриво іншим, підміняти суміші з різним складом не можна ні в якому разі. Більш висока концентрація одного елемента не може замінити відсутність іншого.
 9. Ніколи не проводите підживлення відразу після пересадки рослини і почекайте 2-3 тижні до наступної процедури.
 10. Почніть підгодовувати рослини тільки після 2 тижнів карантину для новопридбаних культур. А якщо рослина потужна, здорове, зростає в якісному субстраті, то краще почніть вносити добрива тільки через 2-3 місяці.
 11. Відмовтеся від підживлень, якщо є будь-які підозри на розвиток кореневих гнилей, порушення вкорінення, неправильний вибір субстрату по кислотності. Ні в якому разі не підгодовуйте ті рослини, які страждають від захворювань та шкідників, особливо тих, які мешкають в грунті.
 12. Всі народні кошти, в тому числі шкірку фруктів, кавову гущу, чай та ін псевдоудобрения використовувати неприпустимо.
Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Типи добрив і особливості їх вибору

Для того щоб підібрати ідеальні добрива для кімнатних рослин, в першу чергу потрібно пам'ятати про необхідність враховувати індивідуальні особливості кожної рослини і його переваги. У питанні вибору з десятків різних препаратів для кімнатних культур неприпустимо шукати універсальне, застосовне для всіх рослин скопом рішення. Аналіз інформації про необхідні конкретному рослині поживних речовинах допоможе правильно підібрати форму або тип конкретного добрива, який можна буде використовувати у своїй практиці.

Три базових типи добрива для кімнатних рослин:

 1. універсальні добрива, які підходять для більшості кімнатних рослин і універсалів;
 2. добрива для квітучих культур, головним достоїнством яких є краса цвітіння;
 3. добрива для декоративно-листяних рослин, найбільш привабливою частиною яких є листя.

Але тільки трьома базовими типами необхідний для кожного квітникаря «набір» підживлень не обмежується. Сукуленти, орхідеї, рододендрони, як і багато інші рослини, що потребують спеціальних типах добрив.

За формою внесення добрива для кімнатних рослин поділяються на:

 • рідкі добрива, які вносяться разом з водою для поливу – найпопулярніший, універсальний безпечний варіант;
 • добрива тривалої дії, які закладаються в субстрат і звільняють поживні речовини поступово, дозволяючи відмовитися від класичних підживлень на тривалий період часу (і тим самим полегшують догляд);
 • спеціальні добрива для позакореневого підживлення, які розпорошують по листю рослини.

Добрива є як в рідкій формі, так і у вигляді порошку, гранул, брикетів, капсул.

Правила для підгодівлі кімнатних рослин- добрива,удобрення,підживлення,підживлення,догляд,кімнатні рослини,полив,як удобрювати,фото

Добрива для кімнатних рослин включають три життєво необхідних поживних елементів в рівних пропорціях або в різноманітних співвідношеннях, оптимально підібраних під вимоги конкретних культур. Азот, фосфор і калій, доповнені мікроелементами, фітогормонами, органічними сполуками, а іноді і корисними бактеріями постачають рослини всім необхідним для росту, розвитку, здоров'я і краси. Добрива для кімнатних рослин можуть бути органічними (використовую попіл, пташиний послід, біогумус та іншу органіку), суто мінеральними або комбінованими – комплексними препаратами. Саме комплексні добрива є найбільш популярними й універсальними. Сьогодні у продажу є чимало мікробіологічних та інноваційних видів добрив, які є абсолютно натуральними, природними, безпечними і не містять ніякої «хімії».

Яке б добриво ви не вибрали, враховуйте і свою зручність, і вимоги рослин. Ви повинні уважно вивчити і суворо дотримуватись рекомендацій виробника.