Повітряна графіка шеффлери изящнейшей

Серед великих кімнатних деревних і чагарників, які претендують на звання найелегантніших, у витонченості і прозорості крони жодна культура не зможе зрівнятися з особливим видом шеффлери. На відміну від куди більш популярних і знаменитих «зончатых» шеффлер, найвишуканіших – рослина примхлива, але не потребує прохолодної зимівлі. Немов химерне бачення, крона цієї рослини вся складається з ліній і «штрихів» вузьких листків. Оцінити будову листя з першого погляду непросто, але шеффлера найвишуканіших справляє враження унікального рослини миттєво.

Повітряна графіка шеффлери изящнейшей- шеффлера,найвишуканіших,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Прозора родичка звичайних шеффлер

Шеффлеру изящнейшую більшість квітникарів знають під старим ім'ям – дізіготеки витонченою (Dizygotheca elegantissima) і народним прізвиськом неправдивої рицини. В роду шеффлер є чимало рослин, улюблених квітникарям у всьому світі і міцно утримують свої позиції в рейтингу великих кімнатних велетнів. Але шеффлери класичні і популярні – рослини масивні, і, хоча і досить гарні, але все ж не оригінальні. А ось один унікальний вигляд з цього роду здається не менше, мабуть, ніж винятковим экзотом. Шеффлера найвишуканіших (Schefflera elegantissima) – рослина унікальне і по силуетах, і за впливом на інтер'єр, і за характером.

Це одна з найбільш елегантних кімнатних культур великого розміру. Незважаючи на те, що кущики шеффлери можуть досягати півтора метрів і досить объемисты, вона здається невагомою, прозорою і позбавлена неприємної здібності своїх побратимів візуально зменшувати простір і пригнічувати оточення. Легкість шеффлери діє зовсім навпаки, вона надає кімнатам відчуття свободи і додаткового простору. Рослина ніби компенсує важкі і масивні предмети. Але головне в шеффлере витонченої – її ультрасучасний, незвичайний, графічний і трохи зухвалий вигляд. Це рослина – для сучасних інтер'єрів з їх грою кольорів, текстур і фактур, для тієї обстановки, в якій настільки графичное рослина зможуть оцінити по достоїнству.

Високі стовбури, пряморослі, стрункі, вкриті плямами, що утворюють повітряний дерево. Тонкі, густо розгалужені пагони шеффлери з відстані складно відрізнити від її листя; вузькі листочки ланцетні з пільчатим, крупнозубчастим краєм і завдовжки до 40 см при ширині менше 1 см складаються з 5-10 шт в пальчасто-складні листки; але така будова оцінити непросто і з-за тонкощі самих часток, і з-за довгих черешків (до 40 см). На пагонах листки розташовані по черзі. Чим старше рослина, тим менше виражена пальчаста форма листя і тим хаотичней їх будова. Шеффлера витончена, на відміну від своїх побратимів, не може похвалитися великою палітрою кольорів. У цій кімнатної культури листя пофарбовані тільки в насичений темно-зелений колір, який здається майже темним при розміщенні навпроти вікна в інтер'єрі. Рослина приємно дивує бронзовим забарвленням молодих листків, на яких яскраво виділяється червона середня жилка.

В кімнатних умовах шеффлера найвишуканіших не зацвітає, так і в оранжереях помилуватися на верхівкові парасольки суцвіть можливість видається не часто.

Повітряна графіка шеффлери изящнейшей- шеффлера,найвишуканіших,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

У продажу можна зустріти і базова рослина, і три найпопулярніших сорти шеффлери изящнейшей:

  • «Castor» з більш дрібними і великими частками трехпальчатых листя;
  • «Bianca» – світло-зелений сорт з кремовою облямівкою по краю вкорочених широких часток;
  • «Gemini» – з яйцевидними листочками темного забарвлення з червонуватою жилкою.

Але ці рослини все ж менш витончені, ніж звичайна шеффлера элегантиссима.

Догляд за шеффлерою изящнейшей

Шеффлера підійде досвідченим квітникарям і тим, хто ще не може вважати себе професіоналом, але вже має досвід догляду за рослинами, що потребують підвищеної вологості повітря. Це рослина вимоглива до стабільності умов і багато в чому під час догляду доведеться покладатися на свою інтуїцію. Але незважаючи на вимогливість шеффлера приємно здивує швидкістю росту, нестандартної красою і особливої палітрою.

При роботі з шеффлерою изящнейшей слід пам'ятати, що це рослина, як і інші шеффлери, містить отруйні речовини і потребує захисту шкіри і слизових під час обрізування і пересаджування.

Освітлення для шеффлери изящнейшей

Цей вид шеффлер добре росте як на світлих місцях, так і в півтіні. Прямих сонячних променів рослина не виносить, незважаючи на свої тонкі листові пластинки. Для шеффлери цього виду бажано забезпечити стабільне освітлення, взимку переставляючи рослина на більш освітлені місця. Чим інтенсивніше освітлення, тим більш компактно зростає шеффлера і тим більше в темний тон пофарбовані в неї листя.

Комфортний температурний режим

Одним з переваг шеффлери изящнейшей, порівняно з іншими видами шеффлер, є її любов до високих температур. Це рослина не потребує прохолодної зимівлі, комфортно себе почуває при показниках температури не нижче середніх кімнатних протягом усього року. Мінімально допустима температура – 15 градусів, але краще, щоб на тривалий період показники не опускались нижче 18 градусів тепла. Найбільш комфортні показники від 21 градуси і вище. Добре переносить літню спеку.

Шеффлери дуже чутливі до перепадів температур, протягам. При провітрюванні рослини краще захищати від останніх. Без провітрювань шеффлера найвишуканіших декоративність не збереже, свіже повітря їй необхідний, особливо взимку. Изящнейшую шеффлеру не виносять на свіже повітря влітку. При вирощуванні варто також ретельно стежити за тим, щоб не переохлаждался низ горщика, рослина не контактувало б з холодною підлогою або матеріалами обробки підвіконня.

Повітряна графіка шеффлери изящнейшей- шеффлера,найвишуканіших,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Поливи і вологість повітря

Для шеффлери изящнейшей потрібно постійно стежити за зволоженістю субстрату. Рослина не терпить рясного поливу і легкої посухи, не кажучи вже про проблемний заболоченому або повністю сухому стані земляного кома. Грунт завжди повинна бути средневлажной, без коливань вологості. Поливи проводять після підсихання кількох верхніх сантиметрів субстрату в горщиках. Воду в піддонах не можна залишати навіть на 5 хвилин.

найскладніше у вирощуванні шеффлери изящнейшей – підтримка високої вологості повітря. Цей вид дуже чутливий до цих показників і, якщо вони опускаються нижче 60%, швидко втрачає привабливість. Створити комфортну для рослини середовище можна лише комбінацією обприскувань і установкою зволожувачів. На роль останніх підійдуть не тільки промислові прилади, але і піддони і миски з вологими галькою, мохом, керамзитом.

Шеффлера найвишуканіших вимагає ретельного вибору води для поливу і обприскувань: для цієї красуні підійде тільки дуже м'яка вода. Плями від обприскування жорсткою водою дуже сильно виділяються на темному листі.

Цей вид шеффлер не відмовиться від душевания, очищення від пилу. Протирати листя незручно за їх форми, але ось душевание чудово знімає забруднення.

Підгодівлі і добрива

Підгодівлі для шеффлери изящнейшей потрібно вносити акуратно, в помірній кількості, але протягом усього року. З квітня до вересня включно їх проводять більш інтенсивно, 1 раз в 2 тижні, з жовтня до березня – 1 раз в 5-6 тижнів вдвічі зменшеними дозами.

Для рослини краще вибрати комплексні добрива для декоративно-листяних рослин або чергувати мінеральні та органічні підгодівлі. Цей вид шеффлер чудово росте при застосуванні добрив тривалої дії і добре реагує на позакореневе підживлення.

Обрізка шеффлери изящнейшей

При відсутності контролю рослина втрачає компактність і привабливість, може викривлятися, окремі пагони витягуються. Шеффлеру цього виду бажано підрізати для додання більшої рівномірності крони. Обрізку найчастіше проводять у вигляді прищіпки або легкої зрізання верхівок пагонів. Обрізки також потребують ростуть усередину крони пагони і сухе листя.

Повітряна графіка шеффлери изящнейшей- шеффлера,найвишуканіших,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Пересадка шеффлери изящнейшей і субстрат

Для шеффлери звичайно використовують універсальні субстрати або суміші, призначені для декоративно-листяних рослин. При самостійному складанні землесуміші її готують з рівних частин торфу, листової ґрунту, піску, дернової землі і перегною.

Пересадку рослини проводять не щорічно, а з частотою 1 раз в 2 роки або рідше, по мірі заповнення корінням субстрату. Коренева система розвивається значно повільніше, ніж надземні частини. Замість пересадки можна замінювати верхній шар субстрату на свіжий. Пересадку проводять до того, як почнеться активне зростання, в березні.

Ємність для шеффлери изящнейшей збільшують в півтора рази в порівнянні з попередньою в цілях збільшення інтервалів між пересадкою. Рослина боїться травм коренів, тому його просто перевалюють, зберігаючи земляний ком. Шеффлеру можна висаджувати по кілька примірників в один горщик для отримання більш пишною і масивної крони, але тільки в молодому віці і потім не розділяючи.

При пересадці на дно ємності обов'язково закладають високий шар дренажу. Для шеффлери изящнейшей краще використовувати крупнофрагментарный дренаж.

Захворювання і шкідники шеффлери изящнейшей

Шеффлера найвишуканіших часто страждає від трипсів, павутинних кліщів, щитівок, які можуть буквально окупувати рослина на сонячному місці і в сухому повітрі. Попелиця найчастіше зачіпає тільки молоді пагони і причиною її розповсюдження завжди є порушення догляду.

Поширені проблеми у вирощуванні:

  • втрата листя на протягах, під час посухи або в холоді;
  • мельчание листя і зупинка росту при перезволоженні і відсутності підживлень.

Розмноження шеффлери изящнейшей

Ця рослина є одним з найскладніших у розмноженні. Отримати нові екземпляри можна тільки живцюванням і відводками. Але останні треба робити на здерев'янілих ділянках, так і живці переважно нарізають не верхівкові, а стеблові.

Перед нарізкою живців шеффлеру витончену потрібно потримати в спеці, температурі від 25 градусів і в тепличних умовах з вологістю повітря не вище 75%. Через кілька днів з рослини зрізають втеча, відрізаючи живці з декількома листками. Укорінення проводять в субстраті при стабільної вологості, під ковпаком з щоденним провітрюванням, укорінення можливо тільки при стабільній температурі і вологості, найменше перезволоження згубно.

Повітряна графіка шеффлери изящнейшей- шеффлера,найвишуканіших,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Укорінення відводків вимагає створення аналогічних умов.

Верхівкові живці можна спробувати посадити за умови зрізання ранньою весною, до початку росту. Але процес цей може зайняти кілька місяців, вимагає жарких умов з високою вологістю повітря.

Якщо у вас вийшло дістати насіння шеффлери изящнейшей, то їх укорінюють після замочування в стимуляторах росту і теплій воді, заглиблюючи на глибину близько 1 см і проводячи тільки легке обприскування субстрату. Умови проростання аналогічні черенкованию. Пікіровку проводять після появи третього справжнього листка.

Дата публикации: 30.04.17