Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!

Який новорічне свято може обійтися без нашої зеленої улюблениці! Ялинка є прикрасою будь-якого новорічного бенкету! Її чудовий лісовий запах робить її ще більш привабливою! Різні форми, кольору, а також можливість прикрасити цю новорічну красуню зробили її популярною у всьому світі!

Але всі ми знаємо, що новорічні свята швидко закінчуються, а розлучатися з цим "новорічним дивом" зовсім не хочеться! Давайте подумаємо, як продовжити собі радість, і перш за все, як не купити "кота в мішку"!

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Купівля

Для вирощування в діжках ідеально підходять карликові породи ялини або смереки. Якщо ви хочете менш традиційне різдвяне дерево, зверніть увагу на карликовий ялівець, сосна, кипарис, тис (обережно, рослина отруйна!), ту та інші хвойні породи. Сьогодні широкодоступны різні види, сорти і забарвлення цих рослин. Купуючи дерево для вирощування в контейнері, обов'язково уточніть його холодостійкість. Щоб деревце могло проводити більшу частину року в саду або на балконі, його морозостійкість повинна бути на 1-2 зони вище, ніж у вашому регіоні (рослини в контейнерах промерзають швидше, ніж у відкритому грунті).

Дерева з відкритою кореневою системою

Перед Різдвом і Новим роком такі ялинки і ялиці зазвичай продаються прямо на ялинкових плантаціях, де їх викопають для вас або запропонують вам викопати самому. Принісши дерево додому, помістіть його корені у відро з водою на кілька годин, а потім пересадити ялинку у відповідний за розміром контейнер, наповнений вологою родючим грунтом.

Купуючи дерева з відкритою кореневою системою, майте на увазі, що приживуться в горщиках тільки зовсім молоді і невеликі екземпляри. Чим більше і дорослішими дерево, тим менше у нього шансів пережити стрес від такої пересадки. Купуйте тільки ті дерева, які були викопані при вас і не встигли пересохнути.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Дерева з грудкою

Такі дерева були спеціально так вирощені виробником, щоб їх можна було викопати з землі і доставити покупцю з мінімальним стресом для кореневої системи. Коріння таких ялинок підтримуються у вологому стані, так як грудка землі захищений мішковиною або садовим матеріалом. Акуратно зніміть мішковину або матеріал і помістіть ком цілком у підготовлену діжку з вологим родючим грунтом. Шанс приживлюваності таких дерев набагато вище тих, які продаються з оголеною кореневою системою.

Дерева в контейнерах.

Перед покупкою ялинки в контейнері, постарайтеся підняти рослина з корінням з горщика і ретельно оглянути кореневу систему. Коріння, як і саме дерево, повинні виглядати свіжими, грунт в горщику повинен бути вологим. Такі ялинки, якщо вони були вирощені за всіма правилами, ідеально підходять для подальшого вирощування в діжках. Ви можете відразу ж, до початку зимових свят, пересадити таку ялинку в більший за розміром контейнер з вологим родючим грунтом. Більший за розміром контейнер важче, різдвяна ялинка в ньому більш стійка, а грунт довше залишається вологим.

Як можна зберегти ялинку в горщику

Поки ялинка в горщику стоїть вбрана, догляд за нею полягає в поливі і обприскуванні, т. к. найбільше хвойні взимку страждають від сухості повітря. Поливати водою кімнатної температури, по мірі підсихання земляної грудки, забезпечуючи рівномірну помірну вологість грунту. Обов'язково обприскуйте хвою, щоб посилити вологість повітря.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Не слід забувати, що в природі ялина зимує на морозі. Тому її необхідно встановити далеко від нагрівальних приладів, як можна ближче до проветриваемому місцем. В квартирних умовах довгий зміст ялинки у горщику клопітно і складно, виносити її на холод відразу не можна: загине, тому треба "привчати" ялинку в горщику до зниження температури поступово.

Після новорічних свят ялинку в горщику краще виставити на засклений балкон, горщик ялинки утеплити по колу, закутавши пледом або іншим способом. При близькій до нуля температурі ялинка в горщику не замерзне, а повітря на балконі більш вологий. Оптимальна температура для хвойних в зимовий час від -5 до +5 С. Дочекавшись весни, коли грунт на вулиці відтане, можна приступити до пересадки деревця на земельну ділянку.

Тим, хто зважився ростити ялинку в горщику в квартирних умовах, слід пам'ятати, що ялинку в горщику не проживе більше трьох-чотирьох років. Щорічно ялинку пересаджують у новий контейнер з додаванням землі та добрив, наприклад «корневін». Для подальшого росту кореневої системи контейнер збільшуйте в розмірах. Дуже складно створити у контейнері потрібний водно-температурний режим, а також забезпечити рослину необхідною кількістю поживних елементів. Кореневій системі стає недостатньо просторо і без своєчасної пересадки у відкритий грунт: ялинка в горщику може загинути.

Чим менше рослина, тим легше воно приживається. Відсоток приживлюваності при дотриманні умов утримання та пересадки в середньому становить 80%.

Пересадка

Посадка їли проводиться з лютого по квітень. Це рослина віддає перевагу суглинні і супіщані грунти. Посадку проводять у кілька етапів. Спочатку потрібно підготувати посадкову яму, розмір якої повинен бути на 20-30 см більше розміру кома. Стінки ями повинні бути прямовисними. На дно вкладається дренаж з битої цегли і піску шаром в 15-20 см. При пересадці уникнути пересушування коренів. Склад земельної суміші: дернова земля, торф, пісок, взяті в співвідношенні 2:1:1. Сажаться дерево має з урахуванням просідання ґрунту на 5-7см. Засипку виробляють з пошаровим ущільненням землі навколо грудки до його верхньої частини. Коренева шийка повинна бути на рівні землі. При посадці вносять 100 – 150 г нітроамофоски або використовують такі стимулятори, як «корневін», «гетероауксин» і т. п., пізніше підгодовувати не обов'язково.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Їли вимогливі до вологості грунту, погано переносять її сухість. Полив молодих рослин у спекотне сухе літо обов'язковий, його проводять раз на тиждень по 10 – 12л на кожну рослину. Їли вимагають глибоких дренованих грунтів, тому розпушування необхідно для молодих посадок, але неглибоке: 5 – 7 див. Більшість видів ялин не виносить витоптування і ущільнення грунту, так само як і близьких грунтових вод! Бажано мульчування торфом шаром 5-6 см, після перезимівлі торф не знімають, а перемішують із землею. Рекомендується регулярне вищипування домінуючих і укорочення бічних пагонів в момент зростання.

Види

Усього на земній кулі, переважно в холодних районах північної півкулі, виростає сорок п'ять видів ялин. Половина – у Західному і Середньому Китаї та Північній Америці. З 150 відомих декоративних форм в російські умови інтродуковані близько ста.

Ялина звичайна, або Ялина європейська (Picea abies)

Всім знайоме дерево, звичне в середній смузі. Може досягти висоти 50 метрів і дожити до 300 років. Якщо ви захочете пересадити ялинка з лісу в сад, то майте на увазі: вона віддає перевагу добре дренованим кислі, супіщані і суглинисті грунти. Не виносить застою води, засолення ґрунту, тривалої посухи.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

В саду краще використовувати декоративні форми ялини звичайної:

  • 'Compacta' – висота і ширина її крони однакові – 1,5-2 метра (іноді – до 6 метрів).
  • 'Echiniformis' – карликова форма досягає висоти 20 см при ширині 40 див. Колір хвої – від жовто-зеленого до сіро-зеленого, а крона подушковидная
  • 'Nidiformis' – карликова форма з незвичайною формою крони – вона нагадує гніздо, так як гілки на стовбурі ростуть розтрубно і віялоподібно.

Ялина сиза, також Ялина канадська, або Ялина біла (Picea glauca)

Її називають також ялина біла або ялина сиза. Колір хвої у неї більш сизий, ніж у нашій ялини звичайної, а кора попелясто-сіра. Це високе дерево, до 20-30 метрів висоти. Крона густа, конусовидна. Гілки молодих рослин спрямовані косо вгору, а у старих дерев опущені. До грунтів канадська ялина невимоглива, зимостійка та досить посухостійка. Живе 300-500 років.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Відомо близько двадцяти декоративних форм канадської ялини. Найбільш популярні з них:

  • 'Conica'- карликова, форма до 1,5 метра заввишки. Його особливо рекомендують вирощувати в контейнерах на дахах будинків, терасах і балконах, а також на кам'янистих гірках і в групових посадках.
  • 'Alberta Blue' – ефектна форма блакитного кольору
  • 'Echiniformis' – міні-форма до 0,5 метра заввишки. Особливо хороша в вересових і кам'янистих садах.

Ялина блакитна, або Ялина колюча (Picea pungens)

Серед численних представників роду виділяється стрункістю і красою, невимогливістю до умов зростання, морозостійкістю і стійкістю до повітряних забруднень, перевершуючи за цим показником багатьох побратимів. У природі зустрічається поодиноко або невеликими групами вздовж річок, по північних схилах гір західних районів Північної Америки.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Декоративна в будь-який час року. Найцінніше вічнозелене дерево до 25 м, а в природі до 45 м висоти, живе до 100 років. Крона пірамідальна. Гілки утворюють правильні щільні яруси, горизонтальні або звисають під різним кутом. Особливо красиві екземпляри, у яких гілки рівномірно розташовані правильними ярусами навколо стовбура від землі до вершини. Колюча Хвоя, забарвлення її варіює від зеленого до світло-блакитний, сріблястий.

Сосна звичайна (Pinus sylvestris)

Дерево до 20-40 м заввишки, в молодості з конусоподібної і широкою округлою кроною, у старості — зонтиковидною. Кора на стовбурах червоно-бура, глубокобороздчатая. Хвоя сизувато-зелена, дещо вигнута, щільна, що стирчить, довжиною 4-7 см, у пучку по 2 хвоїнки. Шишки поодинокі або по 2-3 на загнутих вниз ніжках. Насіння — крилаті горішки, дозрівають на другий рік.

Дуже світлолюбива, невибаглива до родючості ґрунту, але погано переносить її ущільнення, чутлива до забруднення повітря. Росте швидко. Зимостійка. Враховуючи ці особливості рекомендується для озеленення заміських лікувальних закладів, заміських парків і лісопарків як у чистих, так і в змішаних насадженнях, масивами, групами, поодиноко.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Широко поширена в культурі. За кордоном використовується для озеленення вулиць, дахів, балконів. Перспективна і для нашої країни. Рекомендується висаджувати групами або поодиноко.

Ялиця (Abies)

У ялиці стрункий, здебільшого вузьке, чітко окреслений конус крони і темна, блискуча зелень хвої з білими смужками продихів на нижній стороні хвоїнок, – все це надає зовнішньому вигляду ялиць парадність і пишність. Ці якості ще більш посилюються здатністю ялиць довго зберігати нижні гілки. Здавна використовуються в садово-парковому будівництві. Проте в місті, за винятком деяких видів, ялиці страждають від забруднення повітря. Чудово виглядають в групових і алейних посадках у поєднанні з белоствольних березами, кленами, оксамитом і різними чагарниками. Гарні для створення живих стін без стрижки. Завдяки своїй довго не опадає гілки хвої ялиці широко використовуються у флористиці. Однак, як зимового укриття інших рослин вони не підходять, оскільки навесні на гілках залишається так багато хвої, що через неї до рослин не доходить ні світло, ні повітря.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Ялиця добре поєднується з іншими великими деревами (ялина, сосна, модрина, псевдотсуга). Низькорослі різновиди висаджують з іншими невисокими хвойниками і почвопокровними багаторічниками.

Ялиця Нордмана (Нордманна), також Ялиця кавказька, або Ялина Датська (Abies nordmanniana)

Вона ж – ялинка датська (ялинки Данії), має правильну форму, гарний зелений колір і є найбажанішою новорічною ялинкою в Європі.

Ці новорічні ялинки мають правильну конусоподібну крону, що починається відразу від основи стовбура. М'які плоскі хвоїнки ялинки досягають 4 см в довжину і мають дві білі смужки знизу і зверху, які надають їй сріблястий відтінок.

Передсвяткова суєта — без ялинки нікуди!- Ёлка,новогодняя,в кадке,контейннер,горшке,живая,посадка,пересадка,уход,фото

Датська ялинка при правильному догляді довгий час зберігає хвоїнки. Ростуть ці їли по всьому північному узбережжю Європи, відповідно і клімат Данії ідеально підходить для них, тому саме тут протягом двохсот років вирощують новорічні ялинки найвищої якості для всієї Європи.

Щоб продовжити собі новорічний настрій, варто слідувати деяким не складним радам і ялинка буде зростати у Вас ще довгий час! Бажаємо Вам успіхів!