Опунция — подарунок з Еквадору

Опунция синя (Tillandsia cyanea) – у культурі з 1867 року. Батьківщина Еквадор, Перу, росте на висоті 850 м над рівнем моря, в лісах.

Рід тилландсии (Tillandsia) відноситься до сімейства кактусові (Bromeliaceae). У роді 400 видів. Рід названий на честь шведського ботаніка Е. Тилландса (1640-1693).

Опунция — подарунок з Еквадору-

Це эпифитное рослина, що росте зазвичай на деревах, рідше на скелях і дуже рідко – на грунтах. В квітучому стані досягає 20-25 см у висоту. Його темно-зелені, іноді з червонувато-коричневим відтінком, вузькі, злегка вигнуті шкірясті листки виростають у довжину до 30-35 див. Вони зібрані в розетку, в центрі якої утворюється щільне колосоподібне еліптичний суцвіття з яскравими насичено-рожевими приквітками, які розташовані дворядно і щільно налягають один на одного. Невеликі, 2-2,5 см, синьо-фіолетові квіточки з відігнутими, загостреними пелюстками розквітають несподівано і цвітуть всього один день. Зазвичай у суцвітті розкривається один, дуже рідко одночасно дві квітки. За період цвітіння у тилландсии розквітає до 20 квіток.

Ведучи епіфітний спосіб життя, тилландсии найкраще ростуть на так званих «епіфітних стовбурах» або корчах з залишками кори. Опунция синя непогано росте в горщику на підвіконні. Містити її потрібно в світлому, але притінення від прямих сонячних променів місці. При недоліку освітлення листя тилландсии втрачають декоративність, суцвіття забарвлюються в бліді тони, рослини погано ростуть і слабо цвітуть бляклими квітками. Поливати їх треба рясно: лише зрідка зволожуючи. При недостатньому поливі або низькій вологості повітря кінчики листя тилландсии сохнуть і загинаються у бік розетки (тягнуться до вологи). При сильному пересушуванні — скидають листя. Рослини необхідно регулярно обприскувати. А один раз в місяць – обприскувати водою з слабоконцентрірованним розчином рідкого добрива. Оптимальна температура для утримання в зимовий період від +18°С до +20С.

Вологість повітря повинна бути не менше 60%. Тилландсии необхідно обприскувати м'якою теплою водою не рідше 1 рази в день в суху погоду пізньою весною і влітку, в інший час року в теплу сонячну погоду – від 1 разу на тиждень до 1 разу на місяць в залежності від вологості повітря в приміщенні. Рослини, які збираються цвісти або вже цвітуть, потрібно обприскувати дуже обережно – так, щоб вода не потрапляла на квітконіс.

Запам'ятайте! Опунция не виносить води, що містить вапно. Якщо вода жорстка, на нижній стороні листа, біля його основи, скупчуються вапняні відкладення.

Опунция — подарунок з Еквадору-

Опунция синя розмножується, в основному, нащадками, насінням дуже рідко. Відділення нащадків виробляють навесні-влітку. Молоді рослини зацвітають через 1,5—2 роки. Субстрат для посадки нащадків і для дорослих рослин повинен бути пухким і повітропроникним. Вони прекрасно ростуть у субстраті, що складається з: подрібненої кори (соснової, ялинової або ялицевої), листової землі, перегною, верхового торфу, піску або перліту, з додаванням моху сфагнуму, коріння папороті і шматочків деревного вугілля. Коріння у тилландсии розвинені слабко, тому необхідно щільно закріплювати рослини в субстраті.

Доросле рослина, придбане в магазині вже з квітконосом, пересадки не потребує, оскільки після цвітіння материнське рослина дає нащадки і відмирає. Таку рослину бажано поставити відразу на постійне місце і не змінювати його розташування до кінця цвітіння щодо природного освітлення.

Шкідники і хвороби

Вважається, що тилландсии, як і всі бромелієві, слабо уражуються шкідниками і хворобами. Однак, їх стабільність не абсолютна і не однакова у різних видів.

Найчастіше рослини страждають від бромелиевой щитівки. При цьому у них на нижній стороні листя з'являються чорні цятки – щитки комахи, добре помітні неозброєним оком. Боротьба з щитівкою зводиться до механічного видалення комах, яких обережно знімають дерев'яними або пластмасовими паличками, намагаючись не пошкодити поверхню листя. Потім листя ретельно промивають мильною водою.

Тилландсии, як і всі бромелієві, також схильні до грибних і вірусних захворювань. При цьому збільшується прозорість листових пластинок, і з'являються темні плями на них. У таких випадках ефективно провітрювання приміщення і видалення хворих листя. Найбільш схильні до різних захворювань рослин у загущених посадках, в яких вони страждають від нестачі повітря і світла.

Посилання на матеріал:

  • Береза. Н. Опунция – маленька фея //У Світі Рослин №6, 2009. – с. 22-23.
Дата публикации: 30.04.17