Опунция — екзот з непростим характером

Тилландсии часто називають екзотами серед екзотів. Чудові і помітні, ці красуні в інтер'єрі завжди здаються особливо оригінальними і зухвалими. Незважаючи на непростий догляд, тилландсии залишаються одними з найпопулярніших рослин з сімейства Кактусові. Крім ефектного цвітіння і красивою листя вони можуть похвалитися чималим різноманітністю. В рід тілландсий об'єднані в більш звичні нам рослини, так і абсолютно несхожі на них епіфіти. І нехай навіть для успіху у вирощуванні тілландсий доведеться докласти чимало зусиль, ці красуні того варті.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Два несхожих екзота під одним ім'ям

В роду тілландсий об'єднані дві групи рослин, які не схожі і за своєю зовнішністю, і за характером:

 1. горшкові, або зелені тилландсии, які ростуть у звичайному грунті, випускають красиву розетку з листя, службовців чудовим фоном для ефектних «колючих» суцвіть;
 2. епіфітні тилландсии, рідкісні, сверхкапризные, найпривабливішою рисою яких є не цвітіння, а розкішна листя.

Причому, якщо горшкові тилландсии дуже популярні, то епіфітні зустрічаються тільки в приватних колекціях досвідчених квітникарів, тому вони практично не відомі більшості шанувальників кімнатних екзотів. Це різні не тільки зовні, але і по використанню і необхідним умовам вирощування рослини. Квітникарі часто розрізняють їх по найбільш простому ознакою —забарвленню листя. Епіфітні сріблясті тилландсии відомі серед любителів «сірі», а ефектні горшкові – як «зелені» тилландсии. Але з такими прізвиськами нескладно заплутатися, тому що і в трав'янистих тілландсий є сортові гібриди з сірим забарвленням зелені. У цьому зв'язку краще завжди уточнювати саме форму росту – эпифитную або горшечную.

Але зате всі без винятку тилландсии по праву зараховують до екзотам, причому екзотам дуже помітним. У природі ці рослини об'єднують в один рід сотні різних видів, що зустрічаються на територіях Південної та Північної Америк. Tillandsia – один з найбільш численних пологів вічнозелених трав'янистих і епіфітних рослин, які входять в сімейство Бромелієві (Bromeliaceae). В ньому об'єднано понад 400 видів рослин, істотно відрізняються зовнішнім виглядом.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Горшкові, зелені або трав'янисті тилландсии нагадують звичні нам бромелієві культури. Ці вічнозелені рослини формують не дуже потужну кореневу систему і випускають щільну, масивну розетку з вузьких, лінійних або клиновидних, довгих листя з загостреними кінчиками. Щорічно після цвітіння велика материнська розетка заміщається приростом – дочірніми розетками – і поступово відмирає. Таким чином рослина самоомолаживается. Розетка листя настільки ефектна і щільна, що виділяється на тлі навіть схожих за типом зелені кімнатних конкурентів. З самого центру розетки рослина випускає квітконіс з великим суцвіттям, форма якого нагадує екзотичний колос. Яскраве, строкате, з графичными і «гострими» лініями, суцвіття-колос ніби продовжує лінії листя. Красу суцвіттю надають приквітки, приховують практично непримітні скромні квітки. Палітра кольорів включає найбільш яскраві «акрилові» тони – рожевий, пурпурний, білий, жовтий, блакитний, синій, червоний, помаранчевий і холодний бузковий. Приквітки завжди пофарбовані в сяючі чисті тони, завдяки яким опунция здається безмежною.

Кращі види зелених тілландсий:

 1. Опунция синя (Tillandsia cyanea) – найбільш популярний з трав'янистих видів, формує химерну розетку з злаковидных листя, забарвлення яких змінюється від червонуватого підстави до буро-смугастих пластин. У висоту обмежується 20-ма – 30-ю див. Влітку з центру розетки виростає сплощений колос з щільними, орнаментально розташованими приквітками, здаються штучними. Квітки розпускаються поступово, по колосу як би прокочується хвиля від верхівки до основи. Приквітки пофарбовані в червоні або рожеві, а недовговічні квітки з ромбічними, відігнутими пелюстками – блакитні або сині тони.
 2. Опунция Ліндена (Tillandsia lindenii) – схожа на тилландсию синю, але більш витончена красуня. Колос більш округлий, не такий сплощений, а приквітки пофарбовані тільки в блідий рожевий або червоний кольори. Квітки у рослини також сині, листя – злаковідний, але більш тонкі, зібрані в пухкі розетки.
 3. Опунция Дуера (Tillandsia dyeriana) – вид, суцвіття якого нагадує жовтий осінній лист акації. Елегантна і дуже красиве рослина розвивається у вигляді розетки з щільно розташованих языковидных плоских і довгих листя, наче обгорнутих навколо підстави квітконосу. Тонкий квітконіс несе симетричне суцвіття з нещільно, дворядним розташованими листоподібними овальними приквітками помаранчевого або червоного тонів.
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Епіфітні тилландсии, які також називають атмосферними або повітряними тилландсиями прославилися завдяки своєму листі. Вона не тільки є найкрасивішою частиною рослин, але і виконує всі функції, зазвичай властиві коріння: через листя тилландсии-епіфіти харчуються і поглинають вологу. Коріння всього лише служать для закріплення на корі, камені або дереві, їх практично не видно. Серед епіфітних тілландсий є рослини з високим стеблом, так і бесстебельниє види. Зовні листя у атмосферних тілландсий здаються дуже екзотичними: ниткоподібні, дуже тонкі, майже прозорі листя густо покриті лусочками і разом з такими ж тонкими пагонами, що утворюють неповторний по красі зелене мереживо з сріблясто-сірим відливом.

До кращих видів атмосферних тілландсий належать:

 1. Опунция уснєєвідная (Tillandsia usneoides) – найбільш поширена опунция з епіфітів, в народі відома як «іспанський мох» або «борода старого». У неї тонкі стебла, в довжину досягають декількох метрів і ниткоподібні листя до 5 см в довжину при ширині в 0,1 см, які розташовуються дворядним. Завдяки светоотражающим лусках, густо покривають листя і пагони, зелень здається сірою або сріблястою. Корній у цій тилландсии немає зовсім. А росте вона, звисаючи з кори, гілок, каменів зразок мереживного каскаду. Дивовижна риса уснеевидной тилландсии – її немає потреби закріплювати на опорі, досить просто підвісити, щоб вона могла рости вниз. Ця рідкісна мереживна красуня ще й цвіте, випускаючи влітку жовтувато-зелені квітки.
 2. Опунция стирчить (Tillandsia stricta) красується яскравою зеленню з насиченим забарвленням і нагадує травинки. Цей епіфіт утворює густу розетку з покритих сірими лусочками вузько трикутних листя завдовжки до 20 см при ширині не більше 1 див. Короткі, вигнуті квітконоси вінчаються щільним колосом суцвіття з спірально розташованими овальними акварельно-рожевими приквітками і блакитними або ліловими пелюстками непоказних квіток.
 3. Опунция триколірна (Tillandsia tricolor) – компактний епіфіт з схожими, але більш лінійними зелено-сірими листям, утворюють дуже разлогую розетку. Прямі і довгі квітконоси або у формі простого колоса, або з кількох колосків виділяються довгими приквітками, червоними внизу суцвіть, жовтими – в середині і салатовими нагорі, приховують фіолетові квітки.
 4. Інакше ніж ниткоподібний або волосовидной дивовижною тилландсию сріблясту (Tillandsia argentea) не назвеш. Цей епіфіт з вузькими, що розширюються до основи довгими листовими пластинками, вигнутими по спіралі або химерно вигнутими, своєрідним виростають пучком від основи стебел. Розгадати в цьому диво живе рослина, а не висушений злак досить непросто.
 5. Схожий ефект надає і опунция ситниковая (Tillandsia juncea) – епіфіт з очеретяними, тонкими листками, що нагадують злаки і зібраними в своєрідні суцвіття, які всі разом створюють повітряну, але дуже кустистую розетку.
 6. Опунция фиалкоцветковая (Tillandsia ionantha) – епіфіт, що нагадує екзотичні корали. Вона утворює мініатюрні розетки з вигнутих, схожих на тонкі кігті, листя з зелено-сріблястим забарвленням, над якими з'являються колосковидные синювато-фіолетові суцвіття. Під час зацвітання верхні листки в розетках стають червоними і самі здаються частиною химерного квітки.
 7. Опунция «Голова медузи» (Tillandsia caput-medusae) – епіфіт, зовні більше всього схожий з восьминогами, медузами або кальмарами. Листя щільно зімкнуті і утворюють своєрідне підстава-цибулину, отгибаясь у бік лише на верхівці, утворюючи химерні абриси з стирчать в різні боки соковитими світло-сірими листям. У «цибулині» накопичується волога, красиво стікаючи з листових пластинок. Цей епіфіт здатний до цвітіння, випускає незвичайну мітелку з трьох-п'яти колосків» з червоними зерновидными приквітками і фіолетово-синіми узкотрубчатыми квітками, гарно з ними контрастують.
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Догляд за тилландсией в домашніх умовах

Горшкові тилландсии – чудові акценти, які використовують в оформленні сучасних інтер'єрів як яскраві штрихи і кольорові акценти. Їх простіше вирощувати в оранжереях, тераріумах, кімнатних тепличках і флорариумах, але при делікатному догляді вони чудово ростуть і в звичайних кімнатах. Це дуже світлолюбні рослини, які потребують постійної турботи, але не занадто складних у відтворенні умовах.

Епіфітні види у всьому залежать від вологості повітря і якості позакореневих підживлень. Оскільки вони харчуються саме через листя, то і догляд за рослинами дуже незвичайний і відрізняється від стандартних процедур – від затишного освітлення до високої вологості повітря. Незважаючи на цю специфіку, їх можна вирощувати не тільки в квіткових вітринах, але і вводити в інтер'єри, зокрема, оформлення ванних кімнат, в яких і так дотримані умови з підвищеною вологістю. Красиві акваріуми, флорариумы, скляні вази, квіткові вітрини допомагають використовувати це рослина де завгодно. Кора, шматочки дерева або камені, на які прикріплені такі тилландсии, і самі по собі виглядають відмінно, а з незвичайною рослиною складають дивно яскраве прикраса, химерну гордість колекції.

Освітлення для тілландсий

Окремі групи тілландсий істотно різняться не тільки зовні, але і за уподобанням до освітлення. Якщо горшкові тилландсии – культури дуже світлолюбні, не виносять навіть легкій півтіні, то епіфітні – навпаки, тіньовитривалі.

Горшечним видами надають максимально яскраве освітлення, але захищають їх від прямих сонячних променів в будь-який час року. Однаковий рівень освітленості підтримувати потрібно цілий рік, компенсуючи сезонне скорочення або переставлением, або штучної досветкой. Горшкові тилландсии більше люблять природний, а не штучний світло і добре себе почувають на південних, східних і західних підвіконнях.

Епіфітні тилландсии не тільки тіні, але і тіньолюбні. Їм підійде будь-яка півтінь і тінь, їх можна сміливо розміщувати навіть в глибині інтер'єру далеко від вікон. Вони краще реагують на штучну доосвітлення, ніж горшкові види і можуть зростати при повністю штучному освітленні.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото
Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Комфортний температурний режим

Всі тилландсии люблять стабільне середовище вирощування, не дуже добре реагують на різкі перепади температури повітря і субстрату. Ці рослини по праву зараховують до теплолюбних екзотам: найбільш активний ріст тилландсии демонструють при стабільній кімнатній температурі вище 18 градусів. Горшкові красуні віддають перевагу температуру як мінімум 18 градусів, зниження до 16 градусів тепла може сильно нашкодити рослинам. А ось епіфіти більш витривалі, вони миряться з короткочасним опусканням показників до 12 градусів.

Незважаючи на статус рослини оранжерейного, тилландсии – великі любительки провітрювань і свіжого повітря. Постійні, краще щоденні провітрювання – один з найбільш важливих «секретів» у їх вирощуванні. Ці екзоти повинні не тільки регулярно отримувати доступ до свіжого повітря, але і насолоджуватися його вільно циркулюють потоками (не варто виставляти рослини в «кутах», поблизу стін або скла, в тісноті з іншими рослинами). Але те, що тилландсии не бояться протягів, не означає, ніби вони змиряться з будь-якими вітрами. Холодних, а тим більше крижаних протягів вони не виносять також, як і інші кімнатні культури. Бажано, щоб під час провітрювань не порушувалася стабільна температура повітря в приміщенні. І горшкові, і епіфітні тилландсии можна сміливо переміщати на свіже повітря влітку (єдина умова – збереження незмінним рівня освітленості). Незважаючи на любов до вологи, розміщувати їх під відкритим небом потрібно з повною захистом від опадів: холодні дощі можуть стати згубними для рослин.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Поливи і вологість повітря

Класичні поливи проводять виключно для рослин тілландсий. У епіфітів їх замінює обприскування, і значущість цієї процедури важко переоцінити. Однак трав'янисті тилландсии вимагають стандартного підходу до процедур: грунт для цих рослин повинна завжди залишатися злегка вологою, але потрібно уникати сильного зволоження і повного пересихання земляної грудки протягом активного сезону з весни до літа. Поливи повинні бути помірними і обережними, постійно контролюватися по мірі висихання субстрату. Взимку поливи проводять рідко, даючи субстрату повністю просихати перед кожною наступною процедурою. Контролювати, комфортний чи рослині режим поливів дуже легко: при ознаках нестачі вологи тилландсии поступово скручують листя, що свідчить про потребу проведення рясного поливу.

Сам полив проводять не зовсім звичайно: наливати воду на субстрат, як для звичайних рослин, не варто. Тилландсии поливають всередину розетки і злегка змочують все листя. Якщо рослині не вистачає вологи і листя скручуються, то замість звичайної процедури краще провести живлення земляного кома, занурюючи горщики з рослинами у воду на ніч, а потім даючи волозі вільно стікати.

Вологість повітря – життєво важливий показник для цих рослин. Але якщо горшкові тилландсии можуть змиритися зі зниженням показників до 60 %, то для епіфітних тілландсий мінімально допустимою вважається вологість до 80%. Вони не даремно заслужили своє звання атмосферних рослин: в сухих умовах вони просто гинуть. Високу вологість повітря підтримувати краще комбінацією роботи зволожувачів (або їх кустарних аналогів) з частим обприскуванням. Для епіфітних рослин зелень інтенсивно зволожують, щоб повністю замінити обприскуванням полив (процедури проводять щодня, бажано вранці). Якщо температура падає нижче 15-16 градусів, обприскування проводити не можна, як і протягом періоду цвітіння. Для уснеевидной тилландсии крім обприскувань застосовують і занурення всього рослини у воду для напитывания вологою (не частіше 1 разу в 2 тижні).

Воду для тілландсий будь-якого виду підбирають дуже уважно: вона повинна бути м'якою і обов'язково теплою (хоча б на 5 градусів тепліше температури повітря для горшкових рослин і такий же, як температура повітря для епіфітних).

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Підгодівлі для тілландсий

Це унікальна рослина, яка не любить звичайні кореневі підгодівлі: добрива для всіх тілландсий краще вносити позакореневим способом, распрыскивая по листю. Горшкові тилландсии можна підгодовувати і звичайним способом, але такий підхід пов'язаний із занадто високим ризиком зараження через поливу всередину розетки. Та й те, що саме листя рослин краще засвоюють добрива, вказує на потребу використовувати позакореневе обприскування.

Для тілландсий використовують спеціальні добрива для орхідей, або комплексні добрива для квітучих рослин. Дозування слід коригувати: зазначене виробником кількість добрив для рослин тілландсий зменшують удвічі, а для епіфітних – в чотири рази. Для стимулювання цвітіння у рослин у горщиках можна також застосовувати стимулятор росту, обприскуючи їм рослина протягом 1-2 місяців.

І епіфітні, і горшкові тилландсии підгодовують кожні два тижні тільки навесні і влітку (для епіфітів підгодівля взимку може бути згубною, для рослин – викличе відсутність цвітіння в наступному році).

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Пересадка, ємності і субстрат

Для тілландсий підходять тільки ємності, ширина яких перевищує висоту. Рослини розвиваються специфічно, приріст і дочірні розетки заміщають материнські і розростання відбувається, в основному, в ширину. Коренева система у тілландсий потужна, але не об'ємна, і в глибоких ємностях рослина може страждати від перезволоження і порушення комфортних умов.

Субстрат для цих рослин вибирають з числа пухких, дренованих грунтосумішей з грубоволокнистої текстурою. Для тілландсий ідеально підходять спеціальні землесуміші для бромелієвих або орхідей, але можна скласти грунт і самостійно на основі рівних частин листяної ґрунту, перегною і торфу з прибавками сфагнуму, коріння папоротей і соснової кори.

Пересадка для епіфітних видів не проводиться зовсім (їх продають закріпленими на камені, корі або дереві і вирощують на тій же основі без зміни), а для рослин її проводять лише після того, як обсяг кісткової повністю заповнить вільний простір (рослина розростеться вшир до стінок горщика, а коріння почнуть виглядати з отворів для стоку води). В одній ємності кімнатні опунция може залишатися протягом 2-3 років, протягом яких потрібно лише щорічно ранньою весною замінювати верхній шар грунту. При потребі пересадки рослина виймають дуже акуратно, ретельно замінюючи грунт, намагаючись не травмувати навіть найменших корінців. Кореневище погано утримує тилландсию у пухкому субстраті, тому потрібно ущільнювати, приймати грунт, приділивши увагу наданню стійкості розетки листя.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Захворювання і шкідники тилландсии

Для тілландсий практично не страшні ніякі типові кімнатні шкідники. Але від бромелиевой щитівки вони страждають дуже часто, причому серйозні ураження можливі на тилландсиях будь-якого типу. Боротися з цим специфічним шкідником можна тільки обмиванням рослин мильним розчином і зняттям щитівок з листя, що не завжди можливо у тендітних епіфітних видів.

Захворювання загрожують тилландсии при будь-яких порушеннях умов утримання. Особливо небезпечні гнилі і різні вірусні інфекції, боротися з якими фунгіцидами недостатньо: у рослин доведеться вирізати пошкоджені частини.

Поширені проблеми у вирощуванні:

 • скручування листя при зневоднюванні;
 • загнивання підстави розетки при внесенні добрив з водою для поливу.

Розмноження тілландсий

Епіфітні рослини розмножуються тільки вегетативно. Від дорослих материнських кущів можна відрізати пагони з листям і підв'язати до звичної основі – корі, гілки чи камінню. При вологості повітря від 80% пагони досить швидко закріпляться на новій основі і рушають у ріст. Можна відрізати гілочки будь-якої величини.

Опунция — екзот з непростим характером- Опунция,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,атмосферні,бромелієві,фото

Горшкові ж рослини можна розмножувати як насіннєвим способом, так і вегетативно.

Завдяки тому, що опунция для заміщення відцвілої розетки щорічно формує кілька молодих рослин, можна постійно отримувати нові, здатні до цвітіння розетки, просто відокремлюючи їх під час пересадки. Правда, поспішати з поділом не варто: відокремлювати можна тільки ті «дітки», розмір яких становить хоча б половину материнської розетки. Занадто слабкі розетки самостійно не приживуться. Оптимальний час для вегетативного розмноження – весна або літо.

Насіння рослини добре сходять при звичайних умовах у живильному субстраті і під склом вони швидко проростають на яскравому освітленні. Але пророщування сходів вимагає терпіння: ростуть молоді тилландсии вкрай повільно, а здатність цвісти придбають тільки через 10 років після посіву.

Дата публикации: 30.04.17