Норовлива экзотка протея

Протея — рослина, про належність якого до екзотам можна судити вже з першого погляду. Улюблениця флористів, ця дивовижна представниця сімейства Протейных здатна стати родзинкою кімнатній і садової колекції. Колючі різнобарвні головки суцвіть величезного розміру ефектні, листя – оригінальна. І нехай вирощувати багатолику протею нелегко, та й варіантів агротехніки не так вже й багато, навіть у кімнатній і оранжерейній культурі вона встигне проявити всю свою яскраву індивідуальність.

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Екзот з нестандартною зовнішністю і його представники в садовій і кімнатній культурі

Сукуленти з сімейства Протейных з нестандартною зовнішністю, накопичують воду листям і підземними органами підкорюють квітникарів всього світу нестандартним цвітінням. «Колючі», зухвалі на вигляд головки суцвіть нагадують те артишоки, то гігантські будяки і реп'яхи, то пляшкові йоржики, але в барвистості і екзотичності з лишком дадуть фору будь-якому іншому рослині. Протеї — далеко не прості у вирощуванні культури, але зате вони стануть і найбільш оригінальним штрихом у зборах рослин, а потім поповнять колекцію найоригінальніших сухоцвітів.

Протея (Protea) — рід рослин сімейства Протейні. Типовий вид роду — Протея артишоковая (Protea cynaroides).

Протеї комбінують жорсткі довгасто-овальні (рідше – лінійної або ігловідно форми) шкірясті листя з головчатыми суцвіттями, що сягають від 5 до 30 см в діаметрі. Суцвіття оточені густою обгорткою, красуються не дрібними квітками, а дивно незвичайними приквітками. Конусоподібні, з стирчать голкоподібними «пелюстками», вони виділяються і оригінальним чергуванням кольорів, і відрізняються незвичайними формами приквітків і чашолистків, і солодким нектаром, привертає медоносів і ховається всередині «головок».

Протеї не просто різноманітні – вони неповторно багатоликі. Не випадково ж навіть свою назву ця культура отримала в честь сина Посейдона Протея, здатного приймати будь-які образи. На Батьківщині, в Австралії та Африці, де протеї зустрічаються буквально на кожному кроці, ці рослини і правда можуть похвалитися надзвичайною різноманітністю. У нас же протеї представлені куди більш скромним числом видів.

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Головна з представниць протей у нашому кліматі – протея артишоковая (Protea cynaroides). Її суцвіття в діаметрі досягають 30 див. Голівчаті суцвіття не тільки великі, але й ефектні. Їх роблять строкатими оригінальні обгортки з приквітків, пофарбовані в різні тони. На батьківщині ця протея відома під ім'ям «горщик меду»: її нектар застосовують як унікальне цілющий засіб від кашлю. Білий, рожевий, помаранчевий, жовтий, бузковий тони окрсов у протеї комбінуються часом в самих строкатих варіаціях.

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Також зрідка можна зустріти у продажу:

  • протею крупноголовую (Protea coronata, раніше відома як macrocephala) з яскравими великими головками, прикрашеними розташованими своєрідними смугами обгортками;
  • протею повзучу (Protea repens) з лежачими стеблами, більш дрібним листям і меншими «колючими» кульками суцвіть.
Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Використання протеї в квітникарстві

Протея – одне із самих оригінальних рослин для зимових букетів. При висушуванні суцвіття -головки протеї добре зберігають форму і практично не змінюють забарвлення. Їх можна розглядати як один з екзотів-сухоцвітів з тривалим терміном зберігання.

Чудово виглядає протея і в живих букетах. За умови частої зміни води і гарного освітлення її суцвіття можуть простояти довше будь-яких інших кольорів. Сьогодні ця рослина визнано одним з наймодніших для весільних букетів. Безсумнівна гідність протеї – можливість складати композиції, призначені в подарунок чоловікам.

Стратегія вирощування протеї

як багаторічної рослини протею можна виростити тільки там, де взимку немає морозів. У середній смузі це рослина не вирощують у відкритому ґрунті навіть як літник. Єдиний варіант – вирощування протеї в кімнатній і оранжерейній культурі. У приміщенні за умови прохолодної зимівлі протею можна зберігати з року в рік. А якщо можливості влаштувати відповідну зимівлю немає, то і в кімнатній культурі протею можна вирощувати як літник, викидаючи після цвітіння.

Необхідні рослині умови і параметри догляду не відрізняються і для протей, ростуть як кімнатна рослина, і для красунь, зростаючих в зимовому саду.

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Освітлення для протеї

Протея – рослина світлолюбна. Але на фарбуваннях суцвіть, яскравості тонів негативно позначаються прямі сонячні промені. Тому для протеї в зимовому саду або кімнаті потрібно підбирати світлі, але розсіяні локації. Для цвітіння цього екзота критично важливою є стабільність освітлення: у похмурі дні і в холодну пору року рослину рекомендують досвічувати спеціальними фитолампами (або лампами денного світла).

Комфортний температурний режим

Протеї – теплолюбні культури. І саме їх крайня чутливість до змін умов, необхідність вирощування при стабільно жарких температурах не дозволяє виростити їх у ґрунті навіть як літник з коротким періодом вегетації. В теплу пору року, з весни і до середини осені, протеям потрібні температури від 20 градусів тепла (у рамках кімнатних температур або гарячіше).

Зимовий режим утримання протеї повинен передбачати різке зниження температури повітря. Протеї повинні зимувати в прохолоді, при температурі не нижче 5 градусів тепла, але і не вище 10 градусів. Без прохолодної зимівлі протея не зацвіте ще раз і рослина простіше викинути, замінивши на нову розсаду.

Для протей важливий не тільки температурний режим, але і хороша провітрюваність. Це рослина не може зростати при застої повітря, потребує постійного притоку свіжого повітря та регулярних проветриваниях приміщення. Протягів протея не боїться, на свіже повітря в умовах середньої смуги рослина виносити не можна (за винятком заскленого балкона або лоджії, заскленого патіо).

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Поливи і вологість повітря

Поливи можна назвати самим складним у догляді за протеей. Це рослина дуже чутливо до перезволоження ґрунту і погано реагує на занадто рясні поливи. Процедури для протеї повинні бути помірними. Краще проводити часті, але мізерні поливи, чим сильно грунт насичується вологою. Але посухостійкість протеї, яку вона виявляє в ґрунті у регіонах із теплими зимами, у кімнатній культурі культура майже повністю втрачає. Повного висихання земляного кома для протеї допускати не можна, лише даючи грунту просохнути у верхньому шарі і частково – в середньому. Зимовий режим поливів інакше ніж мізерним не назвеш: протею на стадії спокою поливають лише 1 раз на місяць.

Уважно слід підійти і до вибору води для поливу. Для протеї підходить тільки м'яка і подкисленная вода, в яку додають кілька крапель лимонного соку або лимонну кислоту на кінчику ножа.

Одне з кращих якостей примхливої протеї – любов до сухого повітря. Цій рослині не тільки не знадобиться обприскування, але і не дуже добре позначиться на привабливості суцвіть будь зволоження повітря. Більш того, протея любить жаркий повітря і не боїться розміщення поруч із приладами опалення.

Підгодівлі для протеї

Вносити добрива для цієї культури не потрібно, за винятком рідкісних процедур, спрямованих на відновлення кислотності грунту. Додаючи у воду для поливу 1 раз в 1-1,5 місяця половину стандартної дози добрив для рододендронів або азалій, ви зможете підтримати характеристики ґрунту стабільними і доповнити полив підкисленою водою. Існують і інші стратегії:

  • в активний період розвитку протеї підгодовують втричі зменшеною дозою азотних добрив або спеціальних сумішей для азалій з частотою 1 раз на місяць;
  • системні підгодівлю замінюють на внесення повної порції добрив ранньою весною, через місяць після пересадки і ще однією підгодівлею після початку цвітіння.

Надлишку поживних речовин протеї не винесуть: вони звикли до бідних грунтів і оранжерейної або кімнатної культурі такі переваги не змінюються.

Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Обрізка протеї

Процедуру обрізання як таку для цього рослини не проводять. Але після цвітіння потрібно самостійно зрізати суцвіття і вкоротити пагони на 5-10 див.

Якщо протея сильно розростається, її гілки вкорочують на чверть-третину висоти навесні (до пересадки).

Пересадка і субстрат

Протеї потребують частої пересадки. Молоді нецветущие рослини пересаджують щорічно, класичні терміни. Ранньою весною для них змінюють ємність на велику і зберігають цілим земляний ком за винятком верхнього забрудненого шару. Дорослі квітучі протеї варто пересаджувати лише тоді, коли рослина повністю заповнює корінням земляний ком.

Ємності для протеї вибирають так само, як і для більшості сукулентів. Цій культурі більше підійдуть неглибокі і широкі кашпо.

Ґрунт для протеї потрібно вибирати дуже уважно. Рослина, звикле в природі до сухої і бідних грунтах, у кімнатній і оранжерейній культурі має рости не зовсім в звичайному субстраті. Ідеально для протеї підходить землесуміш з рівних часток верхового торфу, соснової хвої і піску чи готовий субстрат для рододендронів і азалій. Ключова характеристика ґрунту – дренированность, груба текстура і кисла реакція (рН від 5,0 до 5,5).

Захворювання і шкідники

Протея навіть в оранжерейній, а не те що в кімнатній культурі рідко хворіє. Рослина може постраждати лише від:

  • фітофторозу, з яким краще боротися фунгіцидами;
  • хлорозу, що виникає при неправильному підборі води для поливу.
Норовлива экзотка протея- протея,артишоковая,крупноголовая,повзуча,догляд,вирощування,розмноження,види,квіти,фото

Розмноження протеї

Отримання нових протей і самостійне вирощування цих рослин вимагає старанності і терпіння. Вся справа в тому, що насіння протеї (а розмножити красуню можна тільки ними) зустрічаються в продажу не так вже й часто, а зацвітає рослина через 5-6 років після посіву. Якщо очікування не для вас – шукайте готову розсаду протеї.

Насіння висівають в класичні для літників терміни, в березні-квітні. В якості субстрату краще використовувати суміш торфу і піску в рівних частках. Їх заглиблюють лише на глибину, що дорівнює дворазовому діаметру самого насіння, зверху прикривають просіяним грунтом. Поливати субстрат до розсипання насіння не варто: вже після прикриття грунтом, їх потрібно дуже акуратно злегка зволожити з пульверизатора, прикрити склом або плівкою і помістити в улюблений протеей діапазон температур від 20 до 25 градусів тепла. Процес появи сходів дуже тривалий: перші паростки зійде лише через 5-6 тижнів. Єдиний метод прискорити проростання – провести холодну стратифікацію. Для неї насіння можна посіяти у вологий пісок і помістити на 2 місяці до температури 7-8 градусів тепла (холодильник чудово підійде).

Укриття з посівів бажано зняти відразу після появи сходів. При появі 2-3 листків протеї потрібно пересадити в індивідуальні ємності. Протягом усього періоду підрощування для протеї дуже акуратно проводять поливи, так, щоб краплі не потрапляли на самі паростки, а субстрат був лише злегка вологим (але не пересихав).

Все частіше для протей рекомендують метод живцювання: відрізки стебла довжиною до 10 см укорінюють під ковпаком за умови гарного освітлення і висадки в злегка вологий торфово-піщаний субстрат.

Дата публикации: 30.04.17