Нефролепис — повітряний фільтр

Широко поширена думка, що нефролепіс відіграє роль своєрідного живого «повітряного фільтра». Зокрема вважається, що ця рослина здатна абсорбувати і нейтралізовувати пари таких шкідливих для здоров'я людини речовин, як ксилол, толуол та формальдегід. Нейтралізує цю рослину і речовини, що потрапляють в замкнуте приміщення разом з видихуваним людьми повітрям.

Крім цього вважається, що нефролепіс зменшує в повітрі концентрацію мікробів, здатних переноситися повітряно-крапельним шляхом. У результаті В приміщенні, де знаходиться нефролепіс, набагато легше дихається. Місцеве населення Гайани використовує листя нефролепіса дваждыпильчатого для лікування ран і порізів.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Нефролепіс вважається одним з найкрасивіших папоротей. В кімнаті його краще розміщувати поодиноко. При тісному контакті нефролепіса з іншими рослинами або предметами меблів можуть пошкодитися тендітні листки папороті.

Нефролепіс (Nephrolepis) — рід папоротей родини Ломариопсисовые, але в деяких класифікаціях включається в сімейство Даваллиевые. Назва роду утворена від грецьких слів nephros (νεφρός) — «нирка» і lepis (λεπίς) — «луска», за формою покривала.

Рід Нефролепсис включає близько 30 видів, деякі з яких ростуть на відкритих місцях і тому добре переносять сонячні промені. Нефролепіса ростуть у тропічних областях на території Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в Австралії. За межами тропіків нефролепіса зустрічаються в Японії та Новій Зеландії.

Укорочені стебла рослини дають тонкі горизонтальні пагони, на яких розвиваються нові розетки листя. Листя перистоскладе, що зберігають верхівковий ріст протягом декількох років і досягають в довжину 3 м і більше. Соруси у нефролеписов розташовуються на кінцях жилок. Вони або округлі, або витягнуті уздовж краю, як у нефролепіса гострокінцевого. Покривальце округле або довгасте, фіксоване в одній точці або прикріплене уздовж підстави. Спорангії на ніжках, різновікові в межах одного соруса. Спори дрібні, з більш або менш добре помітною периною.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Крім звичайного розмноження за допомогою спор, нефролепіса легко розмножуються вегетативно. На їх кореневищах утворюються наземні безлисті, покриті лусочками вусики, подібні вусів суниці. Це дуже ефективний засіб розмноження. Протягом одного року одна рослина може утворювати понад ста нових. Деякі види цього роду розмножуються за допомогою бульб, в достатку що утворюються на підземних пагонах — столонах.

Особливості

Температура: Нефролепис відноситься до теплолюбних папоротям, для нього бажана температура влітку близько 20-22°C, взимку не нижче 13-15°C. Не переносить протягів.

Освітлення: Місце для нефролепіса повинно бути достатньо світлим, але з притіненням від прямих сонячних променів, допустима легка півтінь. Нефролепіс може рости і в досить темних місцях, але кущ при цьому буде рідким і некрасива.

Полив: Полив тільки відстояною водою, що не містить вапна. Полив влітку рясний, взимку помірний, але грунт має бути весь час вологою. Коренева шийка з часом виступає з горщика, що ускладнює полив, в цьому випадку рекомендується поливати з піддону.

Добриво: Підживлення рідким добривом для кімнатних декоративно-листяних рослин з травня по серпень через кожні два тижні. Або щотижня разведеным добривом.

Вологість повітря: Нефролепис незважаючи на витривалість погано переносить сухе повітря, і тому вимагає частого обприскування. Ідеальна вологість близько 50-55%. Розміщувати рослину необхідно подалі від радіаторів і батарей.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Пересадка: Пересадку проводять навесні, тільки тоді, коли корені заповнять весь горщик. Грунт повинен мати слабокислу реакцію. Грунт – 1 частина легкої дернової, 1 частина листової, 1 частина торф'яної, 1 частина перегнійної землі і 1 частина піску.

Розмноження: Розмноження переважно поділом або відводками.

Догляд

Нефролепіс воліє розсіяне світло, без прямих сонячних променів.

Оптимальне місце для розміщення — вікна із західною або східною орієнтацією. На вікнах з південною орієнтацією розміщують нефролепіс далеко від вікна або створюють розсіяне світло напівпрозорою тканиною або папером (марля, тюль, калька).

В теплі літні дні можна виносити на відкрите повітря (балкон, сад), але його слід захистити від сонячних променів, від попадання опадів і протягів. Якщо у вас немає можливості розміщення в літній період рослини на відкритому повітрі, то слід регулярно провітрювати приміщення.

В зимовий період нефролепсису забезпечують хороше освітлення. Можна створити додаткове освітлення, використовуючи для цього лампи денного світла, розташовуючи їх над рослиною на відстані 50-60 см, протягом як мінімум 8 годин на день. В осінньо-зимовий період необхідно провітрювати приміщення, але слід уникати протягів.

Для успішного росту і самопочуття нефролепіса у весняно-літній період оптимальна температура близько 20°C, при температурі вище 24°C, повинна бути висока вологість, так як погано переносить високі температури.

В осінньо-зимовий оптимальна температура в межах 14-15°C, може бути і нижче на 3°C, але в такому випадку полив зменшують і поливають обережно і невеликою кількістю. Надмірно теплий повітря шкодить рослині, тому бажано не розміщувати його поблизу батарей центрального опалення. Слід уникати протягів.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

У весняно-літній період нефролепіс поливають рясно, після того як верхній шар субстрату підсохне. У зимовий період полив помірний, через день-два, після того як верхній шар субстрату підсохне. Не можна надмірної перезволожувати субстрат, ґрунт постійно повинна бути злегка вологою. Нефролепіс не так чутливий до випадкової пересушуванні земляної грудки, як інші папороті, але все-таки бажано не допускати. Від цього можуть сохнути молоді вайі.

Як і всі папороті нефролепіс любить високу вологість повітря. Для нього корисно протягом року обприскування. Обприскують добре відстояною або відфільтрованої водою. Для нефролепіса необхідно підібрати місце з максимальною вологістю повітря. При сухому повітрі в приміщенні необхідно обприскування не рідше одного, а в ідеалі двох разів в день. Для збільшення вологості рослина можна поставити на піддон з вологим мохом, керамзитом або галькою. При цьому дно горщика не повинне торкатися води.

Періодично нефролепіс можна обмивати під душем. Ця процедура очищає від пилу рослина, додатково зволожуючи його вайі, під час обмивання слід закрити горщик пакетом, щоб вода не потрапляла в субстрат.

Підгодовують нефролепіс в період зростання щотижня розведеним добривом (1/4 – 1/5 норми) для декоратівноліственних рослин. Восени і взимку не підживлюють – підживлення в цей період можуть призвести до серйозної хвороби рослини.

Пересаджують молодий папороть 1 раз на рік навесні, а дорослі рослини — через 2-3 роки. Пересаджувати папороть бажано в пластмасові горщики, які краще зберігають вологість грунту, глиняні. При цьому горщики повинні бути широкі і невисокі, оскільки коренева система у папороті розростається вшир.

Коли горщик стає очевидно малий рослині, забарвлення його блідне, а молоді листки ростуть погано, вайі всихають. При вирощуванні в горщику діаметром 12 см довжина листя нефролепіса зазвичай досягає 45-50 див. Зустрічаються і більші екземпляри, з листя довжиною до 75 див. протягом року рослина сильно розростається.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Субстрат (pH 5-6,5) повинен бути легким і складатися з рівних частин верхового торфу, хвойної і парникової землі з додаванням кісткового борошна (5 г на 1 кг суміші). Можна вирощувати і на чистому торфі товщиною 20 см, а також у суміші з 4 частин листяної землі, однієї частини торфу і піску. Корисно додати в землю деревне вугілля – це хороший бактерицидний засіб. Обов'язковий хороший дренаж – нефролепіс любить вологий грунт, але вкрай болісно переносить застій води і закисання ґрунту. Під час пересадки не засипте землею шийку папороті – верхівку кореневища залиште на поверхні землі. Відразу після пересадки рясно полийте рослину і протягом тижня слідкуйте за вологістю субстрату, щоб не засохли нижні листя.

Розмноження

Розмножують нефролепіс спорами (рідко), укоріненням опушених безлистих пагонів, поділом кореневища (куща), деякі види столонами (бульбами).

розмноженні рослина з спір, що утворюються на нижній поверхні листків, їх висівають ранньою весною, краще всього в розсадник, обогревающийся знизу, де підтримується температура 21°С.

Зріжте листок рослини і зішкребіть суперечки на папір. Засипте в розсадник шар дренажу і знезараженій землі для посіву насіння. Добре полийте грунт і рассейте спори по можливості рівномірно. Прикрийте розсадник склом і поставте в темне тепле місце. Кожен день не надовго знімайте скло для провітрювання, але не дозволяйте землі висихати. Розсадник потрібно тримати в темряві, поки не з'являться рослини (це станеться через 4-12 тижнів). Потім перенесіть його в освітлене місце і приберіть скло. Коли рослини підростуть, проредите їх, залишаючи найміцніші на відстані 2,5 см одне від іншого. Добре розвиваються після проріджування молоді екземпляри можна пересаджувати в горщики з торф'яною землею – по 2-3 рослини разом.

У нефролепіса крім листя утворюються наземні опушені безлисті пагони, які легко вкорінюються. Кілька пагонів (батогів) притискають до поверхні землі іншого горщика шпильками або шматочками дроту. Поливати відводки слід так, щоб субстрат в горщику був постійно вологим. Коли відводки підуть в ріст, і у них з'являться нові вайі, їх обережно відокремлюють від материнської рослини.

При пересадці дорослого нефролепіса в лютому-березні можна обережно розділити кореневище, але щоб у кожній розділеної частині була точка росту. Якщо точка росту одна або вони нечисленні, то ділити рослину не можна, це може призвести до загибелі. Молоді рослини після поділу не відразу йдуть у ріст. Кожну розділену частина висаджують в окремий горщик, накривають прозорим поліетиленовим пакетом, ставлять в світле тепле місце (без прямих сонячних променів) і регулярно поливають і обприскують, періодично провітрюють.

Нефролепіс сердцелистный успішно розмножується бульбами (столонами). Найбільші з них досягають довжини 2-2,5 м. Молоді бульби білі або сріблясті з-за численних лусочок, що покривають їх поверхню. При відділенні бульби можуть проростати негайно без всякого періоду спокою. Зазвичай з однієї бульби виростає одне рослина. Воно завжди має нормальні листя, такі ж, як і листя материнської рослини.

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Можливі труднощі

Дуже низька вологість повітря в приміщенні, що призводить до засихання кінчиків вай і їх опадання, а так само сприяє зараженню павутинним кліщем.

Прямі сонячні промені викликають опіки рослини.

Не застосовуйте препаратів для надання листам глянцю.

Не підживлювати рослину в осінньо-зимовий період, це призводить до захворювання нефролепіса.

Для успішного зростання папороті необхідно використовувати легкі субстрати. У важких рослина погано розвивається і може загинути – закисає земля і не ростуть корені.

Види

Нефролепис піднесений (Nephrolepis exaltata)

Батьківщина — тропіки Південно-Східної Азії. Наземне або епіфітное трав'яниста рослина з коротким вертикальним кореневищем, яке несе на верхівці розетку великих, до 70 см завдовжки, однаждыперистых листя. Листя в контурі ланцетні, світло-зелені, короткочерешкові. Сегменти ("пір'я") ланцетні, дл. 5 см і більше, по краю неясно пильчато-городчатиє. При старінні листків жовтіють і обпадають. На нижній стороні сегментів, ближче до краю, розташовуються округлі соруси – у два ряди по обидві сторони середньої жилки. На кореневищі утворюються наземні безлисті, покриті лусочками вусики (батоги), дають початок новим рослинам. Соруси округлі, розташовані у два ряди по обидві сторони середньої жилки, ближче до краю.

У культурі багато садових форм, що розрізняються ступенем розчленованості сегментів.

  • Bostoniensis — цей сорт швидко придбав популярність по обидві сторони Атлантики, так що в наші дні вже є десятки сортів бостонського папороті, наприклад, Rooseveltii (великий, з хвилястими листочками), Maassii (компактний, з хвилястими листочками) і Scottii (компактний, з закрученими краями листочків).

Є різновиди з двічі пір'ястими листям, у яких кожен листочок у свою чергу перисторассечен. Існують форми з тричі і чотири рази перисторозсіченим листям, так що все рослина виглядає мереживним. Такі Fluffy Ruffles (двічі перисті листки), whitmanh (тричі перисті листки) і smithii (чотири рази перисті листки).

Нефролепис — повітряний фільтр- Нефролепіс,Папороть,Догляд,вирощування,розмноження,піднесений,сердцелистный,мечоподібний,Квітка,Фото,

Нефролепіс сердцелистный (Nephrolepis cordifolia)

Батьківщина — тропічні і субтропічні ліси обох півкуль. Відрізняється від попереднього виду бульбоподібними здуттями, що утворюються на підземних пагонах (столонах), а також спрямованими майже вертикально вгору листям (у Н. піднесеного листя зігнуті) і з більш щільним розташуванням сегментів, часто черепітчато накладаються один на одного. У культурі з 1841 р.

Нефролепіс мечоподібний (Nephrolepis biserrata)

Батьківщина — центральна Америка, Флорида, тропічні острови Атлантики. Листя великі, мають довжину більше метра, іноді до 2,5 метрів. Бульби відсутні. Цей вид підходить скоріше для оранжерейного вирощування, ніж для кімнат.

Нефролепіс добре виглядає як ампельну рослина і може бути розміщений як у звичайному горщику, так і в підвісну кошику. Добре підходить для вирощування в холах і на сходових прольотах, так і у ванних кімнатах, якщо там є вікно. Не можна використовувати хімічні засоби для надання блиску листю.

Дата публикации: 30.04.17