Микросорумы – особливі папороті

Незважаючи на статус рослин древніх, папороті все ж вміють дивувати своєю оригінальністю. Серед них знайдуться не тільки рослини з класичними вайями, але і з не зовсім звичайної зеленню. Пишний і ажурний, модний і екстравагантний микросорум – приклад якраз таких папоротей-оригіналів. Широкі хвилясті листи незвичайної форми утворюють щільне, майже сплутана сплетіння, а яскравий глянець тільки підкреслює нестандартну зелень з «крокодиловим» малюнком. Цей поки ще рідкісний, але швидко завойовує популярність папороть – один з найкращих кандидатів на озеленення кухні та ванної, житлових кімнат і затишних робочих зон. Вирощування микросорумов не така вже складна справа, та й росте досить швидко.

Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Микросорум – папороть з доброзичливою вдачею

Кучерявий, пишний, незвичайний – таким будь микросорум сприймається в будь-якої колекції. Це особливі папороті з дуже «поступливим» характером, які радують тим більше, чим старше стають, постійно активно ростуть і розвиваються, перетворюючись із скромних кущиків і струнких куртин в пишних і кучерявого красенів. І при цьому завжди залишаються рослиною і нейтральним з точки зору стилю, і універсальним щодо можливості використання, і напрочуд оригінальним. За унікальну сітчасту жилковость микросорумы у нас називають «крокодилами»: поверхня листя папороті і правда по малюнку схожа на шкіру цих рептилій. Представляють микросорумы сімейство Многоножковые (Polypodiaceae) і прийшли в наші інтер'єри з Австралії, Океанії та Південно-Східної Азії.

Микросорумы (Microsorum) – невеликі папороті з повзучим кореневищем, у висоту зазвичай обмежуються 25-50 див. Корені здатні вилазити на поверхню грунту. Довжина листя в кімнатній культурі ніколи не перевищує 60 см, хоча в природі цей папороть утворює метрові вайі. Листя у микросорумов черешкова або сидяча, формує симпатичні куртини. Листя або прості, узкоелліптічеськіє, або перисто-розсічені на великі широкі частки (зазвичай кількість часток обмежена 3-5 сегментами). Молоді ювенільні вайі рослини більше нагадують про щавлі, ніж про папоротях. Характерне переріз на вайі проявляється тільки з віком: папороть стає все ажурніше і кращим з кожним роком. Мережа прожилок сітчаста, нагадує (як вже згадувалося) крокодилячу шкіру. У всіх листя микросорума не рівна, а хвиляста поверхня, нерівномірно-хвилястий край. Вони злегка кучерявятся, загинаються, закручуються, надаючи рослині його кучерявий вигляд. Соруси (буро-червоні точки на листках) розташовані або в лавах уздовж центральної прожилки, або нерівномірно по нижній стороні листя. Спорангії не прикриті (від грец. spóra — посів насіння і angéion — посудина, вмістище) — одноклітинний (у грибів і багатьох нижчих рослин) або багатоклітинний (у вищих рослин) репродуктивний орган, в якому утворюються спори).

Популярні види микросорумов

В роду микросорумов близько півсотні видів папоротей. У кімнатній культурі вони представлені всього лише трійкою найбільш компактних і декоративних видів:

  1. Микросорум точковий (Microsorum punctatum) – папороть з коротким повзучим кореневищем і дуже жорсткими узкоэллиптическими листям, сидять на коротких черешках. Формує компактні і нагадують весняний щавель куртини висотою до 30 см
  2. Микросорум бананолистный (Microsorum musifolium) – більш рідкісний вид, з віком здатний випускати метрові пагони. Листя у нього дуже незвичайні, шкірясті. Завдяки сітчастим прожилкам більше інших видів нагадує шкіру крокодила, хоча загальна форма листа дійсно схожа з бананами.
  3. Микросорум різнолистний (Microsorum diversifolium) – рослина з роздільними на 3-5 сегментів овально-хвилястої форми яскравими листям, які при дотику випромінюють дуже приємний аромат.
Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото
Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото
Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Сьогодні з ім'ям микросорумов часто пов'язують і водний вид папороті – микросорум крилоподібний (Microsorum pteropus). Це дуже модний сьогодні серед акваріумістів вигляд, який активно просувають в якості одного з найбільш оригінальних папоротей для вирощування в палюдариумах і акваріумах. Його укорінюють в піщаному ґрунті, використовують як прикраса середньої і задньої частини акваріумів.

Колись візитною карткою роду вважався микросорум сколопендровий (Microsorum scolopendria), але сьогодні рослина з іншим будовою фай і формою росту перекваліфікували у вигляд Phymatodes scolopendria, і, враховуючи куди більшу схожість з нефролепсисами, ніж власне з микросорумами, це не дивно.

Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Вирощування микросорумов

Вирощування микросорумов під силу навіть новачкам у квітникарстві. Незважаючи на любов до високої вологості повітря, ці папороті є рослинами невибагливим і витривалими. Вони можуть пробачити невеликі промахи у догляді, самі сигналізують про некомфортною середовищі і добре відновлюються. Це теплолюбні й активно ростуть папороті, не доставляють ніяких складнощів у догляді.

Освітлення для микросорумов

Єдиним недоліком микросорумов, а точніше параметром, за яким вони поступаються класичним кімнатним папоротям, є їх светолюбивость. Микросорумы потребують яскравому освітленні, але з захистом від прямих сонячних променів. Ідеальними для цих папоротей називають східні і західні підвіконня. Взимку освітлення бажано коригувати, збільшуючи його для створення більш стабільної середовища. Папороть добре реагує на доосвітлення.

Зараз у продажу з'явилися деякі сорти микросорумов, добре себе відчувають в легкій півтіні і привчені до притенению. Параметри освітлення, комфортні для рослини, краще уточнювати при покупці.

Комфортний температурний режим

Микросорумы належать до найбільш теплолюбних кімнатним рослинам. Вони не бояться спеки, але страждають від найменшого переохолодження. Температуру повітря краще обмежити мінімальними 20 градусами тепла. Комфортний температурний діапазон, при якому рослина не буде втрачати декоративність – від 21 до 28 градусів тепла. Самим важливим моментом в підтримці теплої середовища для микросорумов є захист коренів від переохолодження. Для микросорумов важлива не стільки температура повітря, скільки температура субстрату, рослина краще розмішати на підставках, не допускаючи контакту з холодним підвіконням або іншими поверхнями, які можуть призвести до охолодження грунту в горщику.

Любов до тепла і стабільності проявляється у микросорумов і в тому, що рослини не можна виносити влітку на відкрите повітря. Цей папороть вирощують тільки в кімнатній культурі. При провітрюванні приміщення папороті потрібно берегти від протягів.

Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Поливи і вологість повітря

Як і всі інші папороті, микросорум є вологолюбним рослиною. Вогкості, застою води він не перенесе, але ось рясний регулярний полив після просихання тільки верхнього шару грунту – краща стратегія. Цей папороть прощає короткочасні, але не тривалі посухи. Взимку вологість грунту злегка знижують, вичікуючи 1-2 дні після просихання верхнього шару субстрату.

Для поливу микросорумов можна використовувати тільки м'яку воду. Якщо є можливість, рослина краще поливати дощовою або кип'яченою водою.

Микросорумы відмінно почувають себе і як звичайне горщечне рослина, і у вологих флорариумах з палюдариумами. Єдина різниця в догляді за рослинами – необхідність при вирощуванні в житлових кімнатах дбати про підвищення вологості повітря. Микросорумы просто обожнюють обприскування, і, якщо у вас є можливість проводити процедури 2-3 рази в день, можна обмежитися тільки ними. Але куди краще стабілізує вологість повітря установка рослини на піддони вологим мохом або галькою, розміщення інших кустарних або промислових зволожувачів.

Підгодівлі для микросорума

Цей папороть воліє органічні добрива, якщо їх немає у вашому арсеналі засобів – тоді комплексні універсальні добрива або спеціальні добрива для папоротей. Підживлення вносять лише під час активного росту, з середини весни і все літо, зі стандартною частою 1 процедура за 2-3 тижні.

Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Пересадка і субстрат

Зміну ємностей для микросорума проводять тільки тоді, коли попередній горщик стає для папороті занадто тісним, коріння буквально починають вилазити з контейнера. Зазвичай цей папороть пересаджують не частіше 1 разу на 2-3 роки. Оптимальний час – початок активного зростання в лютому або березні.

Для микросорумов використовують не класичні горщики, миски – дуже широкі і як можна більш низькі ємності. Микросорумы чудово виглядає в підвісних кашпо, вазонах на ніжках, декоративних підставках.

Ґрунт для вирощування микросорумов підібрати легко. Готовий субстрат для папоротей або будь повітропроникна і пухка грунтосуміш підійдуть однаково добре. Якщо ви змішуєте субстрат самі, то віддайте перевагу суміші з рівних частин піску, листової грунту і торфу або суміші рівних частин дернової і листової грунту з удвічі меншою кількістю піску і торфу. В субстраті тільки вітаються добавки соснової кори, деревного вугілля, сфагнуму. Оптимальна реакція рН від 5,5 до 7,0.

При пересадці микросорума закладають середній дренаж висотою хоча б у 2-3 см. При посадці папороті важливо стежити за тим, щоб рослина не було заглиблено у порівнянні з попередньою ємністю. Звертатися з рослиною потрібно дуже акуратно, не знімаючи субстрат, уникаючи навіть найменших контактів з корінням. Після пересадки протягом 3-4 днів або тижнів микросорум витримують полутенистой локації, з підвищеною вологістю повітря (можна навіть встановити теплицю або ковпак).

Захворювання і шкідники

Микросорумы є стійкими рослинами, які можуть постраждати лише при дуже сухому повітрі. При сусідстві з зараженими культурами микросорумам загрожують щитівки, при відсутності обприскувань – павутинний кліщ. Боротися з шкідниками краще комбінованими методами, застосовуючи механічне зняття комах з підвищенням вологості повітря і обробкою інсектицидами при запущеній проблеми. Досить часто «перекидаються» на рослину і трипси, борошнисті червці, білокрилки.

Поширені проблеми у вирощуванні микросорумов:

  • висихання кінчиків листя при низькій вологості грунту;
  • пожовтіння листя на сонячному місці;
  • зупинка росту під прямими сонячними променями;
  • висихання листя при низькій вологості повітря;
  • блідий забарвлення, втрата тургору при неправильних підгодівлі;
  • зупинка росту або уповільнений ріст і втрата привабливості листя при нестачі світла.
Микросорумы – особливі папороті- микросорум,папороть,догляд,вирощування,в домашніх умовах,розмноження,невибагливі види,фото

Розмноження микросорумов

найпопулярніший метод – поділ кореневища. Проводити розподіл микросорумов можна при кожній пересадці, акуратно відрізаючи молоді рослини, даючи зрізах підсохнути і обробляючи їх товченим вугіллям. Правила посадки розділених папоротей такі ж, як і при пересадці рослини.

Отримати папороть з спір куди складніше. Цей спосіб використовують дуже рідко, для проростання потрібен нижній підігрів, просушування суперечка, пророщування на торфі в умовах дуже високої вологості повітря і низької освітленості.

Дата публикации: 30.04.17