Манеттия — прикраса інтер'єру

Манеттия з сімейства маренових порівняно недавно з'явилася в кімнатній культурі. Прекрасне декоративно-листяна і красивоцветущее рослина по праву починає займати в декорі окремих приміщень, зимових садів, куточків відпочинку провідне місце. Привабливе кашпо, опора, обвита красивоцветущей ліаною в настільному горщику, жива стіна в кабінеті – варіанти використання цього незвичайного квітки в кімнатному інтер'єрі.

Особливості сімейства

Ареал поширення сімейства маренових охоплює всі 5 континентів і представлено рослинами різних груп лікарських, плодових, красивоцветущих, листяно-декоративних дерев, чагарників, ліан і трав, аж до бур'янів. Широкий ареал розповсюдження виробив у сімейства високу пристосовність до умов життя. Маренові займають всі градації (рівні) від трав'янистого підліска до верхнього пологу лісу. Їх можна зустріти всюди на нашій планеті: у тропічному поясі, вологих субтропіках, регіонах з помірним кліматом і холодних областях окремих країн.

Манеттия — прикраса інтер'єру- Манеттия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,кімнатні рослини,квіти,фото

Серед маренових є звичайні энтомофиты, що відрізняються яскравим забарвленням квітів, рясним нектаром і ніжним ароматом. Їх квітки можуть запилюватися метеликами, шмелями, бджолами, але є і рослини, які ховають свій нектар на дні хоботкообразных витягнутих квіток з зрощених пелюсток віночка. Це в основному група рослин тропічного поясу, які запилюються летючими мишами, комахами з довгим хоботком або птахами колібрі. Таким незвичайним рослиною в цьому сімействі є манеттия, представлена в кімнатному варіанті одним видом під назвою манеттия роздута або манеттия двоколірна.

Біологічні особливості манеттии

Батьківщиною манеттии є вологі субтропіки Південної Америки. У боротьбі за виживання під пологом вологого лісу субтропіків, низький чагарник з часом розростається в трав'янисту ліану, яка прагне до світла. У зв'язку з цим манеттия виробила властивість швидкого зростання і здатна за рік, обвиваючись навколо опори, виростати до 5-8 метрів. У кімнатній культурі її зростання обмежується прищипываем і весняної обрізанням.

Манеттия роздута являє собою багаторічну вічнозелену ліану, яка в закритому приміщенні може досягати 1,5 м висоти. У кімнатному квітникарстві використовується в основному як ампельну красивоцветущее рослина. Листя темно-зелені, віддають тьмяним сріблом під штучним освітленням. На ліані вони розташовані супротивно на коротких черешках, мають округло-яйцеподібні або широко-ланцетну форму до 4-10 см у довжину. Цвітіння рясне і тривале – з лютого до жовтня. Квітки поодинокі, трубчасті, 2-3 см в довжину. Особливу чарівність квіткам надає опушення м'якими пофарбованими волосками. У квіток пелюстки віночка, оранжево-червоні або яскраво-червоні, зрослися в злегка вздутую біля основи трубку. До вершини квітки вільні верхівки пелюсток змінюють забарвлення на яскраво-жовту, за що рослина отримало свою другу назву манеттия двоколірна.

Манеттия — прикраса інтер'єру- Манеттия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,кімнатні рослини,квіти,фото

Особливості догляду за манеттией в домашніх умовах

Розташування в приміщенні

Трав'янисті рослини з рясним цвітінням завжди вимагають інтенсивного освітлення. Манеттия роздута, незважаючи на те, що в природних умовах росте під пологом лісу, максимального цвітіння досягає при деякій кількості прямих сонячних променів в ранковий час і розсіяного, але яскравого світла протягом дня. При недоліку світла формує дрібні квітки, неяскравої забарвлення. При надлишку освітлення листя втрачають ошатну забарвлення, бліднуть і часто обпадають. Для нормального росту і розвитку розміщують манеттию зазвичай в добре освітлених приміщеннях, прикриваючи в обідній час від прямих сонячних променів.

Вимога до температури повітря

Оптимальними температурами для росту і розвитку манеттии є 22-26 ºС, більш високі діють гнітюче. Взимку рослини необхідно прибирати від гарячих батарей і забезпечувати прохолодне зміст з температурою повітря в межах 15-16 ° С, не нижче +12 ºС.

Вимога до грунту

Землесуміш під манеттию повинна бути дуже рихлою, легкої, високопоживної, слабо-кисла (рН = 5-5,5).

Субстрат готують з 50% вересковой землі і 50% добавок інших видів ґрунтів. Якщо вересу поблизу немає, можна використовувати грунт соснових лісів. Знімають верхній 5-8 см шар, просіюють, додають суміш, що складається з 1 частини піску і по 2 частини дернової, торф'яної і листової землі. Все ретельно перемішують і збагачують органічним добривом (перегній) з розрахунку 15-20% від маси землесуміші. Перегній необхідний для збільшення пухкості, водо– і повітропроникності. При відсутності можливості самостійного приготування субстрату можна купити готовий в магазині (склад для геранієвих). Рихлість субстрату при догляді за манеттией підтримують постійним розпушуванням після поливу.

Полив манеттии

Манеттия роздута як представниця вологих субтропіків, формує велику надземну масу, потребує рясному поливі. Грунт повинен бути постійно вологим (не мокрою) всередині ємності. Черговий полив проводять при просихання верхнього 3-5 см шару ґрунту. Взимку полив більш рідкісний помірної нормою проводять 1 раз в 10 днів. Поливають тонким струменем по краю ємності до появи води в піддоні. Через 0,5 години після поливу воду з піддона зливають. Рослини не терплять пересихання і зайвої вогкості земляного кома. Для поливу використовують відстояну, краще відфільтровану, м'яку, теплу воду. Полив холодною хлорованою водою призводить до захворювання і навіть загибель рослини.

Манеттия — прикраса інтер'єру- Манеттия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,кімнатні рослини,квіти,фото

Манеттия любить повітряну вологість, особливо при підвищених температурах. Тому рослини необхідно регулярно 2-3 рази на тиждень обприскувати. Крім того, ємності з рослинами розташовують на піддонах з зволоженим керамзитом. Постійно вологий, він буде сприяти створенню мікроклімату з підвищеною вологістю повітря. Рослини, розташовані в кашпо добре щотижня опускати в ємність з водою на 0,5 години.

Підживлення манеттии

Підгодовують манеттию в період активного росту і розвитку (березень-вересень) квітковими добривами в рідкій формі 1 раз у 2 тижні під полив. Рекомендовану норму добрив зменшують вдвічі. Перегодовування призводить до зниження стійкості до хвороб і шкідників. Мінеральні підгодівлі чергують з органічними. Під один кущ вносять приблизно чайну ложку гранульованого гною, який можна купити в квітковому магазині

Розмноження манеттии

Манеттия не відноситься до довгожителів і вимагає постійного омолодження через перенос нових рослин. Рясно цвітуть молоді рослини, а старі екземпляри втрачають привабливість, звисаючи оголеними стеблами. Тому необхідно постійно мати молоді екземпляри, які отримують з укорінених живців або при насіннєвому розмноженні.

Розмноження насінням

Для посіву насіння готують микротепличку. Грунтовий субстрат із суміші торфу і піску (1:1) зволожують. Після посіву підтримують у теплиці високу вологість, обприскуючи повітря через дрібний пульверизатор, і температуру в межах +23-+25*С. Через 2-3 тижні з'являються сходи. Підросли сіянці віком 20-22 днів пікірують в окремі горщики з грунтовою сумішшю дернової і листової землі. Догляд за сіянцями звичайний. Пересаджують рослини на постоянку, коли грудка землі буде повністю обплетений корінням.

Розмноження живцями

Вегетативний матеріал для розмноження манеттии можна заготовляти з лютого по квітень при обрізанні ліани стебловими або верхівковими живцями.

  • Живці нарізають довжиною до 8-10 див. Зріз роблять відразу під нижньою парою листків. Нижні листки обривають і розміщують до посадки на 1-2 години в розчин корневін або іншого стимулятора кореневої системи.
  • Готують грунтову суміш з торфу і піску в співвідношенні 1:1.
  • Дезінфікують і готую горщики. Укладають хороший дренаж і засипають підготовлений субстрат. Добре зволожують (можна розчином, в якому знаходилися живці). В 1 горщик можна висаджувати 2-4 черешка.
  • Живці накривають прозорим пакетом і ставлять у тепле місце під розсіяний, але досить яскраве світло. Підтримують вологість грунту і повітря на оптимальному рівні. При необхідності використовують грунтовий підігрів. Укорінення триває від 2 тижнів до 1,0-1,5 місяців.
Манеттия — прикраса інтер'єру- Манеттия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,кімнатні рослини,квіти,фото

Пересадка манеттии

Молоді рослини, що ростуть в окремих горщиках або кашпо, підлягають щорічної пересадки. Пересадку проводять до цвітіння, використовуючи звичайну для цих рослин грунтосуміш. Щоб отримати швидке цвітіння горщик при пересадці беруть тільки на 1 розмір більше. В таких скрутних умовах манеттия швидше зацвітає, намагаючись забезпечити себе потомством. Пересадку дорослих рослин краще проводити, коли з ґрунтового кома в контейнері з'являться розрослися корінці. Пересадку рослин можна поєднувати з кардинальною обрізанням. Розрослися рослини на опорах або фитостене краще не пересаджувати, а лише замінювати свіжим складом верхній шар грунтосуміші.

Обрізка і формування надземної маси

Манеттию можна формувати у вигляді куща або ліани на опорі. В якості опори можна використовувати дуги, сітки, ґрати та інші пристосування. Для отримання кущової форми обрізку проводять навесні до цвітіння, обрізаючи пагони наполовину і, прищипуючи протягом літа розростаються батоги.

Використання манеттии в інтер'єрі

  • Горщикова культура чудово виглядає на південно-західних вікнах, привертаючи увагу рясним практично цілорічним ошатним цвітінням.
  • При вирощуванні в підвісному кашпо отримують ошатне ампельна рослина, що звисають батоги якого, густо вкриті ошатною листям з яскравими вогниками квіток, надають особливий шарм приміщенню.
  • Фитостену можна зробити у вигляді кущової форми або піднявши ліани на гратчасту опору. Такий фитостеной можна відокремити шкільний або комп'ютерний куточок у квартирі.
Манеттия — прикраса інтер'єру- Манеттия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,кімнатні рослини,квіти,фото

Захист манеттии від хвороб і шкідників

Як і всі рослини, манеттия уражається хворобами і шкідниками, але для захисту від ушкоджень у кімнатній культурі заборонено використання хімічних препаратів.

З шкідників манеттия найчастіше уражається попелицями, трипсами і павутинним кліщиком. Для кімнатних культур рекомендується обприскування біопрепаратами нешкідливими для людини і тварин «Фітоверм», «Энтобактерин».

Якщо з'явилися ознаки захворювання (в'янення рослини, опадання бутонів і інші) можна застосовувати біопрепарати «Фітоспорин», Алирин-Б спільно з біопрепаратом «Гамаїр», «Іскра-Біо». Для захисту кімнатних рослин можна використовувати і інші біопрепарати зі списку дозволених, який щороку змінюється і поповнюється новими засобами.

Всі рекомендовані біопрепарати, що захищають кімнатні рослини від шкідників і хвороб, необхідно застосовувати строго за рекомендаціями, зазначеним на упаковці або вкладиші-інструкції.