Маленький

Серед кімнатних екзотів павонии – один з найбільш малопоширених. Але зовсім не з причини крайньої примхливості, а з-за того, що рослини трапляються в продажу вкрай рідко. Павонии важко розмножити, та й коштують вони досить дорого. Але цілорічне ефектне цвітіння, так і витривалість, повністю компенсують цей недолік. Павонии – ніжні, ефектні, трепетні вічнозелені рослини, які відмінно вписуються в сучасні інтер'єри і по праву можуть претендувати на звання «родзинки» будь-якої колекції.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Різноманітність павоний і їх ефектна зовнішність

Рід павоний більш ніж широкий. Під загальним ім'ям об'єднано близько двох сотень видів рослин, але в кімнатній і оранжерейній культурі вирощують лише дві рослини. І якщо списоподібна маленький зустрічається рідко, то багатоквіткова претендує на звання одного з самих ексклюзивних екзотів.

Маленький (Pavonia) рід квіткових рослин сімейства Мальви (Malvaceae).

Маленький багатоквіткова (Pavonia multiflora) – розкішний кімнатний чагарник з сімейства Мальвових. У нас ця рослина продовжують іноді поширювати під ім'ям-синонімом – Triplochlamys multiflora. Але оскільки триплохламисы не розглядаються як окремий рід рослин вже дуже давно, та й назву куди менше розкриває красу, ніж законне ім'я «павонии», його вживання недоцільно. Навіть сьогодні павонии вважаються рідкісними рослинами і «престижними». У продажу вони зустрічаються рідко, з-за складнощів селекції і масового розведення коштують чимало. Але кожен скромний кущик, який приносять додому, швидко адаптується і дивує і ростом, і великою кількістю квіток (вони розпускаються в такій кількості, що здається, ніби рослина радіє припинення обробки інгібіторами росту).

У висоту павонии бувають дуже різними. Їх розміри в чому залежать і від умов вирощування, і від того, чи були вони на початковій стадії вирощування оброблені спеціальними інгібіторами. У середньому павонии досягають 50 см-1 м, хоча в зрілому віці можуть досягти і 1,5 м. Це вічнозелені чагарники. Пагони опушені або голі, листя – вузькі і цільні, трохи нагадують ланцетну і велику версію листя цитрусових і лавров. Забарвлення нейтральний, середньо-зелений, але яскравий глянець поверхні надає їм неймовірну красу. По краю листя можуть бути як суцільним, так і з сильними щербинами, в довжину досягають 20 см шириною 5 см, нижня поверхня шорстка.

Квітки павонии, розташовані на верхівках пагонів, виглядають більш ніж екзотично. Розташовані в пазухах листків на довгих квітконіжках, вони складаються з розташованих у два ряди чашолистків витягнутої, лінійної форми. Зовнішні «пелюстки» коротше, незвичайного фуксиевого-пурпурного, насиченого тону. Він прекрасно контрастує з фіолетово-ліловим забарвленням віночка, внутрішня сторона пелюсток в якому також досить яскрава, але проявляється далеко не відразу. Здалеку квітки нагадують мініатюрні, витончені тюльпани з вузькими пелюстками, і тільки поблизу помітна і фіолетова сердцевинка, і вся незвичайність рослини. Оригінальність цвітіння сповна компенсує обмежену, червоно-фіолетову палітру.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Маленький списоподібна (Pavonia hastata) – рослина зовсім інша за характером. У нього трикутні біля основи, загострені до краю темні листя в довжину досягають всього 5-6 див. Квітки нагадують про мальви, садових шток-троянди. Білі, воронкоподібні, з бордовим або червоним зівом, вони в діаметрі обмежуються 5 см, але виглядають набагато більш переконливо і «класично».

Маленький багатоквіткова – одне з тих кімнатних рослин, які здатні цвісти буквально круглий рік. Завдяки тому, що маленький не вимагає взимку прохолоди, її порівняно легко вирощувати. Павонии в цілому не можна зарахувати до примхливим рослинам, але для неї потрібно дуже уважно підбирати умови. Та й догляд за рослиною повинен бути пильним, уважним, супроводжуватися постійним контролем стану рослини і уважним спостереженням за вологістю субстрату.

Догляд в домашніх умовах

Освітлення для павонии

Ця рідкісна, але досить вимоглива кімнатна красуня належить до світлолюбних рослин. Найменше притінення у павонии викликає не тільки відсутність цвітіння, але і малопривабливий витягування, часткове або повне скидання листя. Павонию можна поставити тільки на самих світлих місцях в будинку, навіть на сонячних локаціях. Вона не боїться південної орієнтації і практично не страждає від прямих сонячних променів. Саме максимальна освітленість є заставою (і основною гарантією того, що маленький буде цвісти невпинно практично круглий рік. Взимку павонию краще досвічувати або переміщати так, щоб інтенсивність освітлення не змінювалася.

Комфортний температурний режим

Павонии можна зарахувати до найбільш теплолюбних кімнатних культур. Навіть взимку, коли скорочується рівень освітленості і всі рослини задовольняються малим, маленький не потерпить опускання показників нижче 15 градусів тепла. В теплу пору року, з початку березня і до кінця вересня, павонии найкомфортніше в звичайних кімнатних температурах від 18 до 22 градусів. Якщо вдасться захистити рослину від надмірної спеки, вона з вдячністю відгукнеться більш бурхливим цвітінням. Восени в оптимальному режимі краще знизити температуру до 18 градусів тепла і підтримувати такий її до наступного березня. Але якщо діапазони будуть відрізнятися в бік більш теплих, маленький не надто постраждає. Просто їй знадобляться більш часті поливи і більш уважне спостереження, з корекцією умов при найменших ознаках дискомфорту.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Маленький дуже не любить протяги, навіть теплі. Це рослина краще захищати від занадто активних потоків повітря під час провітрювання кімнат, але саме провітрювання потрібно зробити настільки частим, наскільки це можливо.

Поливи і вологість повітря

Вологість повітря для павонии – один з найбільш складних параметрів. Справа не в тому, що ця красуня любить високі показники. Тут якраз все навпаки: маленький так любить помірність, що і висока вологість, і занадто сухе повітря їй однаково шкодять. При роботі систем центрального опалення без компенсації висушують впливу рослина може скинути листя, але і оранжерейні, тропічні умови павонии не потрібні. Щоб підтримувати середню, нормальну вологість, варто обприскувати листя, намагаючись ні в якому разі не попадати на квітки або розмістити рослину на піддонах з вологою галькою, мохом, керамзитом. Комплексні заходи щодо підвищення вологості павонии не потрібні. Обприскування повинні бути більш інтенсивними, якщо температури повітря в приміщенні перевершують улюблені їй помірні діапазони.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Схожі переваги характерні для павонии і поливах. Вона не виносить і застою вологи, і повного пересихання земляної грудки. Полив повинен бути помірним, постійно контролюватися, регулюватися перевіркою ступеня просихання субстрату. Рідкісні і сильні поливи краще замінити на більш часті, але стримані. Верхній шар субстрату повинна просихати між процедурами. Воду зливають через 10-15 хвилин, не даючи їй застоюватися.

На зимовий режим поливів рослина переводять з вересня, зробивши процедури більш рідкісними: після того, як висохне верхній шар грунту, павонию не поливають ще 2-3 дні.

І для обприскувань, і для поливів можна використовувати тільки воду кімнатної температури, м'яку та відстояну.

Підгодівлі для павонии

Для цієї культури підживлення краще проводити протягом всього року, не припиняючи їх на період з вересня до лютого, а просто роблячи дуже слабкими. В активний період павонию підгодовують 2 рази на місяць. Для цієї красуні краще використовувати спеціальні комплексні добрива для квітучих кімнатних культур.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Обрізка павонии

Маленький схильна до витягування, і для підтримки компактності її краще обрізати, вкорочуючи втечі для загущення і формування кущиків. Оптимальний час – відразу після цвітіння. Дуже важливий секрет у вирощуванні павонии – припинити полив після обрізки аж до того моменту, поки пагони не підуть у ріст.

Пересадка і субстрат

Як і для більшості екзотів, павонии пересадка потрібна лише по мірі необхідності, причому змінювати ємність не варто до того моменту, поки коріння не обплетуть земляний ком повністю.

Павонии підходять класичні терміни пересадки. Навесні рослина перевалюють в горщик побільше. Рівень заглиблення міняти не можна. Дренаж закладають на дно обов'язково, використовуючи крупнофракционные матеріали.

Це рослина віддає перевагу нейтральні, з рН близько 6,0, дуже легкі та поживні субстрати. Для павонии більше підходить землесуміш на основі дернової грунту, в яку додали ¾ листової і по ¼ частки перегною і піску.

Захворювання і шкідники

В кімнатних умовах павонии найбільше загрожують попелиця та павутинні кліщі. З проблемами потрібно боротися комплексними методами, поєднуючи підвищення вологості повітря і ізоляцію від решти культур з обробкою рослин інсектицидами.

Небезпечний для павонии і хлороз, який виникає при використанні недоброякісної води.

Маленький- Маленький,догляд,вирощування,в домашніх умовах,обрізка,пересадка,розмноження,фото

Поширені проблеми у вирощуванні павонии:

  • скидання бутонів при мізерних підгодівлі, пересиханні субстрату або низьких температурах;
  • відсутність цвітіння при неправильному поливі, використанні азотних добрив, дуже жарких умовах під час зимівлі;
  • поніканіе, в'янення листя при посухи.

Розмноження павонии

Це обильноцветное і оригінальна рослина вважається складним у розмноженні. Єдиний метод, який застосовують для павонии – укорінення верхівкових живців. Їх можна нарізати з весни і до кінця літа. Але відсоток укорінюваності досить низький, а часу потрібно стільки, що звичайним квітникарям-любителям самостійне розведення павонии не під силу. Вкорениться пагони рослини можуть тільки в жарких умовах, з температурою повітря від 30 до 35 градусів, при обробці фітогормонами не тільки на початковій стадії, але і протягом всіх довгих місяців вкорінення. І навіть якщо вам вдасться домогтися появи корінців, це ще не гарантує, що ви отримаєте повноцінне рослина. Адже черенкованные кущі ростуть у вигляді одного-єдиного стовбура, домогтися випускання бічних гілочок важко навіть при регулярної обрізки.

Дата публикации: 30.04.17