Латання — примхлива оксамитова пальма

Латання часто називають однією з найбільш красивих віялових пальм. Її великі, практично сферичні за формою складно-перисті вайі і правда розкішні. А унікальна галявина на частках листя послужила причиною появи народного назви рослини – оксамитова пальма. Не вимагаючи прохолодної зимівлі, латання, тим не менш, належить до числа самих примхливих представників пальмової сімейства. Вона вимагає захисту від протягів, уважного догляду і не може похвалитися високою стійкістю до шкідників. Але і краса цієї архітектурної, життєрадісною пальми здатна розставити в інтер'єрі унікальні акценти, виділяючи латання серед інших представників кімнатних велетнів.

Латання — примхлива оксамитова пальма- латання,пальма,оксамитова,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Оксамитова і рідкісна латання

Перед близьким знайомством з латаниями варто відразу прояснити плутанину, яку викликала схожа зовнішність різних пальм. Незважаючи на те що латання – це самостійний рід рослин, їх дуже часто плутають з іншими пальмами – ливистонами (а точніше, з одним з видів ливистоны), а іноді ці пальми навіть називають одним видом і вживають ці назви як синоніми. Але називати латання ливистонами – велика помилка. А тим більше – намагатися виростити їх за одними принципами. Не тільки по всім сучасним ботанічним класифікаціях, але і з точки зору примхливості рослини, особливостей його вирощування пальми є рослинами досить відмінними. Ливистона потребує прохолодної зимівлі, але крім цього вважається невибагливою, мириться навіть з низькою вологістю повітря. А ось латання куди складніше в культурі і куди більш примхливі, вони вимагають теплою зимівлі, але в догляді вередливими. І хоча обидві пальми є віяловими і характеризуються округлою формою листків, зовні різниця між ними все ж очевидна. У латанні листя по загальній формі швидше нагадують павине пір'я, являють собою практично ідеальний замкнуте коло з радіально розходяться частками, а у ливистоны їх форма нагадує швидше садові граблі для збору сухого листя, частки формують півколо або усічений півколо.

На Заході латання відома під дуже красивим прізвиськом оксамитової пальми. І дійсно, опушеність живців і жилок на листках, дуже красивий червонувате забарвлення, неймовірний розмах круглих віял нагадують своїми текстурами розкішний оксамит. Зустрічаються лише на сході Африканського континенту та окремих островах, латання є надзвичайно рідкісними і цінними пальмами.

Латання (Latania) – невеликий рід великих пальм, що належать до сімейства Капровых. В рід латаний входять 3 види рослин, з яких в кімнатній культурі активно використовується один-єдиний вид – Латання Лоддигеза (Latania loddigesii). У природі вона виростає до 10 м, формуючи потужні стовбури, волокнисті, з дуже красивими наростами, що залишаються після опадання черешків. У кімнатній культурі латання стовбур не формують, а їх висота обмежена максимальними 2-3 м, хоча довгий час латання залишається компактною метрової пальмою. Але зате латання зберігають не надто позитивну рису диких родичів – здатність випускати в рік всього за кілька аркушів, а іноді і один-єдиний лист. Зібрані в розкидистий пучок віялоподібні листки у цієї рослини оксамитові, розкішні, змикаються практично ідеальний коло. На відміну від інших віялоподібних пальм, їх листя набагато більше нагадують павине пір'я, куди більш сферичні. Забарвлення листя цього виду латання завжди сизо-зелений, черешки – волокнисті, як правило, пофарбовані в контрастний червонуватий колір. У латанні вони опуклі і дуже міцні, вимагають дбайливого відношення: шипи по самому краю практично непомітні, але здатні завдати чималої шкоди. Листові пластини розсікаються тільки на кінцях. Частки листя, як правило, ідеально прямі і практично лучевидные. Діаметр листя ніколи не досягає характерних для природних латаний 1,5 м, але у самих старих кімнатних пальм здатний підібратися до 1 м. Цвітіння латання неможливо побачити навіть в оранжерейних умовах, а не те що в кімнатній культурі. Рослина цвіте тільки в природному середовищі, випускаючи дивно красиві пишні волоті суцвіть з кремово-жовтуватими квітками, на місці яких зав'язуються супліддя з чорними, схожими на горошини ягодами.

Два інших виду Латання лантароидная (Latania lontaroides) і Латання Вершаффельта (Latania verschaffeltii) – вважаються культурами, які погано пристосовуються до кімнатної середовищі і зустрічаються в інтер'єрі рідше, хоча зовні вони практично не відрізняються від латання Лоддигеза. Головна особливість цих двох видів латаний – обмежений ареал поширення і трохи інша форма і забарвлення листя. У латанні Лоддигеза більш сірувато-блакитний забарвлення листя, тоді як у латанні лантароидной листя червонуваті, а підвид Вершаффельта красується своїми жовтими черешками і жилками.

Латання — примхлива оксамитова пальма- латання,пальма,оксамитова,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Догляд за латанией в домашніх умовах

Чудову оксамитову пальму латання не випадково називають однією з найбільш красивих представниць сімейства пальм. Цю рослину вирощувати не просто складно, а дуже складно. Латання добре себе почуває тільки там, де для неї створюються тропічні умови з високою вологістю і теплом. Причому, стабільна вологість важлива не тільки в показниках характеристик повітря в приміщенні, але і по частоті поливу. Вимога регулярно проводити додаткові процедури і контролювати стан рослини, уважно стежити за його розвитком, як і потреба вкрай дбайливо звертатися з пальмою під час пересадки, роблять латання пальмою, вирощування якої під силу лише дуже досвідченим квітникарям. Потрібно купувати ці рослини у віці 1 – 2-х років, оскільки більш дорослі культури дуже погано адаптуються до нових умов.

Освітлення для латання

Як і більшість рослин з африканським походженням, латання є світлолюбною рослиною. Незважаючи на те, що прямі промені сонця здатні залишати на листках опіки, така чутливість характерна для рослини тільки до полуденним променів, а пряме сонячне освітлення тривалістю до 2-х – 3-х годин для пальми цілком допустимо. Ідеальним розташуванням для цієї великої красуні вважаються локації, аналогічні східним і західним підвіконням.

Період спокою у цієї рослини настає вимушено, внаслідок скорочення освітлення і зниження вологості повітря. Якби латання можна було навіть взимку забезпечити стабільні умови, то і в холодну пору року в оранжереях вона продовжувала випускати ефектні листя. Власне кажучи, стабільні умови утримання взимку підтримують рослини в стадії активного росту протягом усього року.

Вибираючи локацію для латання, слід враховувати, що великі листя цієї рослини формують дуже разлогую крону. Для цієї пальми необхідно надати вільний простір, вона підходить тільки для великих приміщень великої площі. Потреба в достатній простір для латання обумовлюється тим, що без нормального повітрообміну, рівномірного доступу свіжого повітря пальма часто хворіє. Рослини не можна розміщувати безпосередньо біля стін, тим більше так, щоб листи упиралися в будь-які поверхні, а також виставляти поруч із приладами опалення або кондиціонерами.

Комфортний температурний режим

Латання належить до теплолюбних пальм і не потребує холодної зимівлі. Навесні або влітку вона здатна миритися з практично жаркими умовами, взимку потребує зниження температури, але все ж тільки до нижніх «кімнатних» показників. Протягом зими температура повітря також не повинна падати нижче 18 градусів, але при цьому вона повинна бути зниженою порівняно з активним періодом зростання.

протягом весни і літа для цієї пальми потрібно забезпечити температуру не нижче 20 градусів тепла. Латання добре переносить спеку, але при вмісті потрібно всіляко уникати будь-яких різких перепадів температур, зміни умов навіть на 5 градусів.

Латання погано переносить холодні протяги і взимку її треба всіляко захищати під час провітрювання приміщень. Але при цьому провітрювання дуже важливо, оскільки без доступу свіжого повітря листя страждають від прискореного висихання. Незважаючи на нелюбов до протягів цю пальму влітку можна переміщати під відкрите небо, в сад, на терасу або балкон. Головне – знайти для латання відповідне захищене місце з полутенистым освітленням.

Латання — примхлива оксамитова пальма- латання,пальма,оксамитова,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Поливи і вологість повітря

Латання потребує досить рясному поливі протягом активної фази розвитку, особливо якщо рослина випускає молоді листи. Зазвичай полив проводять, як тільки просохне верхній шар субстрату в ємностях. Класична частота процедур для цієї фази – близько 3-х поливів на тиждень з весни і до осені. Пальма погано реагує і на повне висихання земляної грудки, і на його перезволоження. Взимку вологість зменшують, даючи просихати субстрату частково і в середньому шарі.

Поливають латання тільки відстояною водою, температура якої трохи вище, ніж повітря в приміщенні з рослиною. У період активного росту полив водою кімнатної температури вкрай небажаний. Полив теплою водою задовольняє потребу латання в теплій і постійно вологому грунті.

Якщо для рослини заклали досить потужний дренаж, то можна спробувати повторити досвід деяких оранжерей, у яких латання вирощують, виставляючи горщик з рослиною у велику ємність з водою, з якої рослина самостійно «витягує» необхідну кількість вологи. Ця пальма любить горщики з автополиву.

Латання можна сміливо зарахувати до найбільш вимогливий до вологості повітря пальм. Якщо ви хочете добитися успіху у вирощуванні і не втрачати більше листя, ніж здатна випустити рослина, то вам доведеться подбати про те, щоб створити дійсно тропічні умови. Мінімальні показники вологості, прийнятні для цієї пальми – 60%. Більш висока вологість позитивно позначається на темпах розвитку і краси листя.

Улюблений метод підвищення вологості повітря для латання – часте обприскування. Влітку процедури бажано проводити близько 2-х разів на день. Інші методи зволоження повітря для цієї пальми вважаються менш ефективними. Зокрема, латання воліє обприскування навіть установці приладів-зволожувачів. При проведенні цієї процедури важливо переконатися в тому, що вода, яку використовують для обприскування, не тільки відстояна, але і тепла.

Крім власне заходів по підвищенню рівня вологості повітря, латання не відмовиться і від дуже частого обмивання листя. Воно відіграє не тільки функцію заходи проти скупчення пилу і алергенів, але й виступає важливим профілактичним кроком проти шкідників. Якщо пальма компактна, то замість протирання листя можна просто занурити крону у воду.

Підгодівлі для латання

Для оксамитової пальми потрібен нетиповий підхід до режиму підживлень. Добрива для цього рослини вносять протягом усього року, щоправда, в період відпочинку підживлення дійсно повинні бути мінімальними. А ось в період активного росту підгодівлі повинні бути досить активними, з частотою 1 раз в 10-14 днів. Латання обожнюють органічні добрива, хоч і звичайні комплексні суміші їм підійдуть. З мінерально-органічних сполук краще всього вибирати спеціальні добрива для пальм.

Латання — примхлива оксамитова пальма- латання,пальма,оксамитова,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Обрізка латання

Листя пальми поступово відмирають, засихають, потребують обрізки. Але якщо зрізати малопривабливий лист до того, як він повністю висохне, ви запустите процес ще більш прискореного скидання, листя пальми будуть підсихати буквально один за іншим. Зрізати держак латання можна тільки після того, як повністю висохне вся листова пластина і обов'язково залишаючи сухий зріз-смужку товщиною в 3-4 мм

Пересадка і субстрат

Для латання необхідно підбирати дуже легку і поживну землесуміш. Ідеально для цього рослини підходять спеціальні покупні субстрати для пальм, але можна скласти грунт і самому. Для латання зазвичай готують субстрат на основі листової грунту і піску, але більше підійде їй землесуміш, що складається з рівних частин листової і дернової грунту і наполовину меншої кількості піску. У субстрату повинна бути слабокисла або нейтральна реакція (допустимі показники рн від 5,0 до 7,0).

Процедура пересадки латання досить складним не стільки з-за великих розмірів рослин, розкидистої форми листя або колючих черешків, скільки з-за крайньої боязні механічних пошкоджень об'ємним і розлогим кореневищем. Це рослина пересаджують по мірі необхідності, тільки тоді, коли коріння повністю освоять доступний субстрат. Щорічна пересадка знадобиться тільки молодим латання, дорослі рослини пересаджують набагато рідше, з частотою від 2-х до 5 років. Оптимальний час для пересадки – весна, хоча можна провести процедуру в будь-який час року, крім зими.

При процедурі дуже важливо закласти на дно ємності високий шар дренажу. Вільні, вылезающие з отворів, що знаходяться без грунту коріння цієї пальми укладають кільцями на дно ємності, а навколо основного земляного кома робіт не проводять, вільну грунт не видаляють, намагаючись дбайливо зняти лише забруднений верхній шар субстрату. Рівень заглиблення для латання обов'язково зберігають незмінним у порівнянні з попереднім горщиком. Заглиблення кореневої шийки при пересадці може призвести до серйозного ризику загибелі пальми. Відразу після пересадки латання проводять дуже стриманий полив, а звичні процедури відновлюють тільки після того, як рослини звикнуть до нових умов. Пальму на 2 тижні після пересадки необхідно встановити в притененной локації для прискорення адаптації та забезпечити їй дуже часте обприскування.

Для того щоб надати рослині більше простору для розвитку і зменшити частоту пересадок, горщики необхідно збільшувати набагато більше, ніж для інших пальм, як мінімум на 7-10 см в діаметрі. Форма ємності повинна бути класичною, з висотою, що перевищує діаметр.

Латання — примхлива оксамитова пальма- латання,пальма,оксамитова,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,опис,фото

Захворювання і шкідники латання

Латання складно назвати стійкою до шкідників пальмою. При порушенні догляду і відхилення від рекомендованих умов вирощування на рослині часто поселяються борошнисті червці, павутинні кліщі, щитівки. При застійному перезволоження субстрату рослині загрожує коренева гниль, причому боротися з нею можна виключно методом повної просушки земляного (термінова пересадка для цієї пальми неприпустима і завжди призводить до загибелі рослини). З шкідниками найкраще боротися з застосуванням інсектицидів.

Поширені проблеми у вирощуванні латання:

  • поява плям на листі при сухому повітрі, скачках температури, протяги або недостатній полив;
  • висихання зелені, всихання листя буквально один за іншим при неправильній обрізанні засохлого листа;
  • поява коричневих кінчиків на листі при сухому повітрі або перезволоження субстрату.

Розмноження латаний

Цю пальму можна розмножити тільки насінням, хоча дістати їх і нелегко. Іноді під ім'ям латання продають інші пальми і для купівлі насіння саме оксамитової пальми потрібно уважно перевіряти латинська назва рослини. Пророщують насіння цієї пальми в неглибоких ємностях і в живильному субстраті. Близько двох місяців їх необхідно тримати в приміщенні з температурою не нижче 25 градусів (оптимальна температура 28-30 градусів тепла), під плівкою і з щоденним провітрюванням. В нормальних умовах насіння проростає приблизно через 60 днів.

Вегетативні методи розмноження для цієї пальми неприйнятні.