Крилатий фаленопсис

Фаленопсиси часто називають "орхідеями-метеликами", тому що їх чарівні квіти різноманітної форми, розміру, малюнка і кольору – білі, жовті, рожеві, червоні, фіолетові, коричневі і зелені – нагадують тропічні метелики. Витончена, часто контрастна за забарвленням губа квітки ефектно виділяється на тлі візерунчатих (смугастих, сітчастих, тигрових, крапчастих) або рівною забарвлення пелюсток квітки, що досягає 8 см в діаметрі.

Крилатий фаленопсис-

© Thales

Орхідея фаленопсис в даний час придбала широку популярність серед квітникарів. Ця орхідея  належить до групи кімнатних орхідей, вирощування яких під силу починаючому любителю – квітникарю. У цієї квітки є одна незаперечна перевага: доросле, добре розвинута рослина може цвісти практично цілий рік, у нього дуже короткий період спокою.

Зазвичай орхідеї мають спеціальний орган для накопичення води і поживних речовин – псевдобульби,  у фаленопсиса псевдобульби  ні, він – епіфіт,  тобто рослина, що не має зв'язку з грунтом,  який селиться на стовбурі і гілках інших рослин, використовуючи їх як опору. Харчуються епіфіти мінеральними речовинами, які отримують з вологи опадів, пилу, разложившейся кори.

У епіфітів є повітряні корені, які служать і для отримання поживних речовин, і як опора для квітів. Частина коренів фаленопсиса ті, що знаходяться на світлі,  пофарбовані в зелений колір, так як,  поряд з листям, беруть участь у процесі фотосинтезу.

Листя фаленопсиса щільні, зелені, зібрані в розетку. Квіти різноманітних кольорів – плоскі до 5 см в діаметрі. Квітконіс фаленопсиса зігнутий, на ньому утворюються багатоквіткові суцвіття.  Вихідні сорти фаленопсиса досить великі рослини (до 1 метра), але у квіткарів більшою популярністю користуються мініатюрні види.

До великих рослин відноситься  Дендробіум фаленопсис (Dendrobium phalaenopsis), який має численні гібриди. Рослина з великими квітами і листям. Як і всі фаленопсиси, довго цвіте.

Крилатий фаленопсис-

© Guillaume Paumier

Догляд

Температурний режим для фаленопсисов повинен бути рівним  і взимку, і влітку. Краща температура +25 градусів. Взимку бажано, щоб температура не опускалася нижче +20 градусів (хоча  фаленопсис витримує короткочасне зниження температур). У цього виду орхідей є одна особливість: фаленопсис цвітіння дає тільки в тому випадку, якщо йому забезпечується перепад між денними і нічними температурами +5 градусів. Тільки в цьому випадку він закладає нові квіткові бруньки.

Квітконіс фаленопсиса продовжує зростати в міру того, як квітки відцвітають і, якщо відрізати частину квітконосу де цвітіння закінчилося, то на іншій частині будуть з'являтися нові квіти, що збільшує термін цвітіння.

Фаленопсис вимагає яскравого розсіяного світла. Під доглядом фаленопсиса розуміють забезпечення йому 10-15 годинного яскравого освітлення, тому взимку рослині необхідне підсвічування.

Як і будь-яка інша орхідея, фаленопсис дуже чутливий до вологості повітря, яка повинна бути високою. Листя треба раз в день обприскувати, але на листі не повинно бути крапель,  розбризкування  найдрібніше, як туман. Горщик бажано поставити на піднос з галькою, в який налита вода. Це створить необхідну вологість для фаленопсиса.  Зверніть увагу – горщик  ставлять на гальку так, щоб він не торкався води, інакше висока ймовірність загнивання коренів. При поливі є ще одна особливість: не можна наливати воду на точку росту в основу розетки, тому поливати потрібно обережно, в край горщика, а краще поливати методом занурення горщика в ємність з водою, щоб вода потрапляла на субстрат через отвори в горщику.

Субстрат для фаленопсиса повинен бути повітропроникний. Його складають з шматочків кори, моху, можна додати шматочки пінопласту, який, до речі, добре використовувати в якості дренажу і для інших рослин замість битої цегли або керамзиту. Вся ця суміш повинна бути злегка вологою,  але не мокрою. Особливо обережно треба поливати рослину в зимовий період при знижених температурах з-за високої ймовірності загнивання коренів.  Для поливу годиться тільки м'яка відстояна вода.

Для фаленопсиса природно, коли коріння проростають в отвори в горщику і утворюються над грунтом. Це не означає, що потрібна пересадка фаленопсиса. Верхні коріння можна злегка прикрити субстратом, для чого при посадці у верхній частині горщика треба залишити вільне місце (грунт не повинен заповнювати горщик доверху). Пересадка фаленопсиса здійснюється тільки тоді, якщо помічено призупинення в зростанні і горщик явно замалий. До речі,  горщик краще брати пластмасовий, т. к. в такому горщику можна просвердлити отвори і збоку горщика, що створить додаткові умови для проникнення повітря до коріння  і виключить застій вологи.

Ще для фаленопсиса догляд означає відсутність протягів, хоча свіже повітря цій рослині необхідний.

Розмноження

Фаленопсиси розмножуються "дітками", що з'являються на стеблах квіток;

корінці дітки загортають у вологий сфагнум, при цьому залишаючи можливість добре просихати – а далі трохи обприскуючи.

Крилатий фаленопсис-

© alfredmoya

Хвороби та шкідники

Коли корінці у молодих фаленопсисов зростуть більше 3-4 см, їх можна відлучати.

Хвороби фаленопсиса, як у  всіх рослин, пов'язані з похибками догляду. Для фаленопсиса це, перш за все, зайва вологість, особливо при знижених температурах. У цьому випадку рослина уражається гниллю. Треба прибрати всі уражені гниллю частини рослини, пересадивши його в новий субстрат і не заливати рослина.

Якщо недостатній полив, можуть засихати листя,  а також зростає ймовірність ураження рослини шкідниками, особливо в жаркий період. Найчастіше це щитівка, попелиця та ін

Щитівка, або щитова попелиця отримала назву від восковидні щитка, якими покривається тіло дорослого шкідника. Спочатку в молодому віці щитівка малопомітна, але швидко розмножується, покриваючи стебла і листя темними плямами. Дорослі особини нерухомі і сидять під щитками, з-під яких личинки виповзають і розповзаються по всій рослині. В цей час їх знищують, обприскуючи мильно-тютюновим розчином, до якого можна додати трохи гасу або денатурованого спирту. Дорослих шкідників разом зі щитками видаляють вологим тампоном, але при цьому все одно треба обробити всі рослина інсектицидом або мильним розчином для видалення личинок.

Попелиця – дрібна комаха може бути зеленого, сірого або чорного забарвлення. Поселяється на нижній стороні листа і живиться соком рослин, що призводить до засихання і згортання листя. Швидко розмножується. Знищується  готовими препаратами, які продаються у магазинах або розчинами нікотин – сульфату у воді з милом у співвідношенні 1 гр. нікотин – сульфату на 1 літр мильної води.

Після обробки рослини через добу треба добре вимити, закривши грунт поліетиленом. При

необхідності обробку повторюють.

При недоліку освітлення фаленопсис витягується і не цвіте.

Крилатий фаленопсис-

© Guillaume Paumier

Види

Фаленопсис кінський  ( Phalaenopsis equestris).

Епіфітна зеленолистная орхідея родом з Філіппін і Тайваню. Квітконіс пурпурно-фіолетового кольору, у міру цвітіння поступово подовжується і на його кінці з'являються все нові квітки, в той час як старі поступово опадає, тому кожен квітконіс залишається в квітучому стані протягом декількох місяців. Квітки світло-рожеві, досить дрібні (2-3 см). Максимум цвітіння припадає на два сезони – лютий-парел і вересень-листопад.

Фаленопсис оленерогий ( Phalaenopsis  cornu-cervi).

Епіфітний або литофитный зеленолистный фаленопсис з Південно-Східної Азії, з островів Ява, Суматра і Калімантан. Видовий епітет «оленячий ріг» відноситься до уплощенному кінчика квітконосу з гребневидными виростами в місцях утворення квіткових бруньок. Квітконіс від 9 до 42 см завдовжки несе від 7 до 12 квіток. Квітки золотисто-жовті з коричневими плямами, діаметром 3-5 див. В культурі квітучі рас тенією можна спостерігати в будь-який час року.

Фаленопсис чарівний ( Phalaenopsis amabilis).

Епіфіт родом з Малайського архіпелагу, з Нової Гвінеї та Австралії. Листя зазвичай всього три-п'ять, вони овально-видовжені, м'ясисті, шкірясті, зеленого кольору, до 50 см завдовжки і 10-12 см шириною. Півтораметровий пониклий квітконіс часто розгалужується, загальна кількість квіток може досягати 20-30 штук. Квітки молочно-білі з пофарбованої в жовті і пурпурні тони губою. Діаметр квітки – 8-10 див. Мак симум цвітіння припадає на травень-червень.

Фаленопсис стюарта ( Phalaenopsis stuartiana).

Ряболисті епіфітна рослина з Мінданао – одного з найбільших островів Філіппінського архіпелагу. На розгалуженому квітконосі розвивається близько 20 квіток, діаметром 5 см кожен. Спинний чашолистки і пелюстки білі, а бічні чашолистки розділені центральною жилкою навпіл – зверху білі, а знизу жовті з многочис встановлених пурпуровими цятками. Губа плямиста, трилопатева. Цвіте з січня по березень.

Фаленопсис шиллера ( Phalaenopsis schilleriana).

Ряболисті эпифитное рослина родом з острова Лусон (Філіппіни). Квітконіс до 1 м завдовжки, розгалужене, пурпурного кольору. Квітки 7 см в діаметрі, нарядного лілово-рожевого кольору, який злегка блідне у напрямку від центру до пері периферії пелюсток і чашолистків. Губа трилопатева, її кінчик роздвоюється і утворює спрямовані назад «ріжки», що нагадують рогач. Масове цвітіння припадає на грудень-березень.

Крилатий фаленопсис-

© SantaRosa OLD SKOOL