Колумнея

Колумнея (Columnea, сем. Геснериевые) – ампельна рослина, батьківщиною якого є тропіки Центральної і Південної Америки. При правильному догляді колумнея кожну весну буде радувати вас численними трубчастими вогненно-червоними або оранжевими квітками, що сидять в пазухах листків. Пагони колумнеи досягають в залежності від виду до 1,4 метра в довжину. Рослина чудово виглядає в підвісну кошику або в кашпо. Стебла покриті м'ясистим блискучими супротивно розташованими листям подовжено-овальної форми.

Колумнея-

© Wildfeuer

Найбільш поширеною і легкою для вирощування є колумнея Банкса (columnea banksii). Її звисаючі стебла досягають 1 м завдовжки і сильно гілкуються. Листя темно-зелені з червоною нижньою стороною, зверху вони покриті восковим нальотом. Цвітіння починається в кінці зими, квітки довжиною до 6 см оранжево-червоні з жовтим зівом. Дещо складніше доглядати за колумнеями з опушеними листами. Незважаючи на це, колумнея славна (columnea глоріоза) і колумнея дрібнолиста (columnea microfhylla) досить популярні в кімнатній культурі. У колумнеи славної менш розгалужене, ніж у колумнеи Банкса, стебло, що досягає 1 м в довжину. Листя покриті червоними волосками, а квітки розміром близько 8 см, трубчасті, оранжево-червоні з жовтим зівом. Часто можна зустріти у продажу два сорти колумнеи славної – «Ставангер» (Stavanger) і «Пурпуреа» (Purpurea). Колумнея дрібнолиста вся усипана крихітними, розміром близько 1 см, листочками, стебла у неї довший, ніж у всіх інших видів, а квітки схожі на квітки колумнеи славною. Колумнея толстолистная (columnea crassifolia) відрізняється прямостоячими або полупрямостоячими пагонами. У колумнеи коротковолосистой (columnea hirta) компактні розміри і повзучі стебла. Рідше вирощують такі види колумнеи: колумнея ведрэрская (columnea vedrariensis), колумнея кьюсская (columnea kewensis), колумнея Мортона (columnea mortonii), колумнея гостра (columnea arguta) і колумнея Аллена (columnea allenii).

Колумнея-

© Eric Hunt

Колумнея досить вимоглива рослина, що в несприятливих умовах вона не загине, але не буде цвісти. Для гарного росту і розвитку колумнее необхідне хороше освітлення, але без прямих сонячних променів, особливо влітку. Вологість повітря навколо листя повинна бути висока, потрібно часто обприскувати рослину. В кінці осені – початку зими, в період закладки бутонів, колумнее потрібен період спокою тривалістю 40 – 50 днів. В цей час нічна температура не повинна перевищувати 12 – 15 °С. Крім того, рослина слід оберігати від протягів.

Колумнея-

© Корзун Андрій

Поливають колумнею з квітня по вересень помірно, взимку полив скорочують. Для поливу використовують відстояну воду кімнатної температури. У період вегетації рослина потребує щотижневих підживлення повним мінеральним добривом. Пересаджують колумнею раз у два роки, відразу після закінчення цвітіння. В цей час пагони обрізають на половину довжини. Для пересадки використовують ґрунт, що складається з листової і дернової землі, подрібненого сфагнуму і піску в співвідношенні 2:2:2:1. Розмноження здійснюють верхівковими живцями довжиною 10 см. Нарізають їх після закінчення цвітіння, для вкорінення оптимальна температура 24 – 25 °С.

Колумнея-

© Kevan

Шкідниками колумнея практично не уражається. При надмірному поливі можливо захворювання сірою гниллю, яка виглядає як пухнаста сіра цвіль. Потрібно видалити уражені частини рослини, скоротити полив, провітрювати приміщення і провести обробку системним фунгіцидом. Якщо в кімнаті занадто сухе повітря або ви недостатньо поливаєте колумнею, вона може скинути листя, які перед цим пожовкнуть. Необхідно збільшити вологість повітря і полив.