Карамбола — смачні зірки

В дикому вигляді карамбола зустрічається в лісах Індонезії. Її батьківщиною вважаються Молуккські  острови. Культурні сорти карамболи розводять в Індії, Шрі-Ланці, Південному Китаї, Індонезії, В'єтнамі, на Філіппінах. Акліматизована в Бразилії, Гані, Французької Полінезії, США (Флорида, Гаваї), Ізраїль.

Карамбола (Averrhoa carambola) — вічнозелене дерево, вид роду Аверроа (Averrhoa) сімейства Кисличные (Oxalidaceae).

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Опис карамболи

Карамбола  належить до сімейства квасеницевих, щавлевих. У природі це вічнозелене повільно-зростаюче дерево заввишки 5 м з пониклими гілками і густий, сильно розгалуженої округлою кроною або чагарник.

Листя  у карамболи перисто-складні, акациевидные, розташовані по спіралі. Вони складаються з 5-11 супротивного, овально-загострених, простих листочків. Листочки м'які, темно - зелені, гладкі зверху і вкриті білуватим опушенням знизу. Листочки чутливі до світла і збираються разом на ніч.

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Квітки у карамболи дрібні рожеві або пурпурово-червоні.

На відміну від більшості тропічних рослин, карамболі не потрібно занадто багато світла, тому вона може легко вирощувати в домашніх умовах.

Плоди карамболи м'ясисті,  хрусткі і соковиті, з масивними ребристими наростами, розміром від курячого яйця до великого апельсина. Зрілі плоди янтарно-жовтого або золотисто-жовтого кольору. За формою вони  незвичайні – схожі на ребристий дирижабль. На поперечному зрізі – п'ятикутна зірка, звідси одна з назв англійською мовою — старфрут (star fruit), тобто фрукт-зірка, зоряний плід , ще одна назва – тропічні зірки. Шкірка карамболи їстівна. М'якоть соковита, злегка пряна.  Є два різновиди плодів: кисло-солодкі і солодкі . Смак одних плодів нагадує смак сливи, яблук і винограду одночасно, інших – аґрусу з запахом сливи. У тропіках більше цінується карамбола з кислими плодами.

Насіння карамболи яйцевидні, сплюснуте, світло-коричневі, до 1,2 см в довжину.

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Корисні властивості карамболи

Плоди рослини містять органічні кислоти ( представлені переважно щавлевої), кальцій, фосфор, залізо, натрій, калій. Вітамінний комплекс карамболи представлений на вітамін С, бета-каратином, вітамінами В1, В2, В5. Про лікувальні властивості карамболи відомо мало. У народній  медицині Азії в лікувальних цілях використовують листя і квітки.

Наявність великої кількості щавлевої кислоти в кислих сортах карамболи вимагає обережності при вживанні їх в їжу страждають ентероколітом, гастритом, виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення. Вживання кислих плодів у великій кількості може призвести до порушення в організмі сольового обміну і розвитку ниркової патології.

Використання карамболи в їжу

Як вибрати карамболу при покупці?

Купуючи ніжні плоди карамболи, перевіряйте ступінь їх зрілості. Вибирайте неушкоджені, досить тверді плоди. Колір шкірки може бути самий різноманітний: від жовто-зеленого до абрикосового. Зрілі плоди здатні зберігатися в холодильнику до двох тижнів. У кімнатних умовах плоди дозрівають.

Як є карамболу?

Зелені плоди карамболи використовують як овоч, їх солять і маринують. Зрілі плоди їдять у свіжому вигляді, вони мають освіжаючий смак. Їх подають на десерт. Плоди не потрібно чистити, досить нарізати скибочками. Вони придатні також для приготування фруктових коктейлів, салатів, соків, повидла, соусів. Сік карамболи втамовує спрагу. Плоди, нарізані кружечками-зірочками – прекрасне доповнення для різних салатів, десертів, морозива і т. д. Використовують навіть кислуваті на смак квітки карамболи, в Південно-Східній А зії їх додають у салати.

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Використання карамболи в побуті

Соком кислих плодів карамболи, який містить щавлеву кислоту, видаляють плями з одягу. М'якоттю плодів  полірують мідні і латунні вироби.

Розмноження карамболи в домашніх умовах

В домашніх умовах рослини розмножують свіжозібраними  насінням, відводками та щепленням.  Для посадки використовують зрілі свежевынутые насіння, т. до вони швидко втрачають схожість. Насіння пророщують у теплому місці у вологому торфі або моху. Влітку проростки з'являються протягом тижня, взимку (краще в лютому) – через 2-3 тижні. Пророслі насіння висаджують в микротеплички з легкої грунтом. І містять у добре освітленому місці.

Підросли сіянці карамболи розсаджують в 9-сантиметрові горщики, створивши в них хороший дренаж. Для підрослого рослини використовують універсальну грунт і вермикуліт в рівних частинах. Молоді рослини пересаджують щорічно. Для успішного вирощування необхідно підтримувати високу вологість повітря, проводити регулярний полив помірний, забезпечити хорошу освітленість.

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Особливості догляду за карамболь в домашніх умовах

Цвісти і плодоносити карамбола починає на 3-4 рік. Більшість сортів однодомні, тобто чоловічі і жіночі квітки утворюються на одній рослині. Є сорти як самозапильних, так і потребують запилення. Плоди дозрівають зазвичай у вересні-жовтні, хоча рослина може цвісти кілька разів у році.

Листочки карамболи збираються на ніч. Якщо листочки згорнулися днем, це означає, що рослина переніс шок або знаходиться в несприятливих умовах.

Карамбола рідко потребує обрізання.

Підгодовувати карамболу треба 3-4 рази на рік повним мінеральним добривом і мікроелементами. При нестачі заліза, цинку, марганцю у рослини спостерігається хлороз.

Деякі джерела стверджують, що рослина все ж таки світлолюбна. Йому потрібно яскраве світло, сонячне місце.

Полив повинен бути помірним, але регулярним протягом усього року, грунт не повинен пересихати. Карамбола не переносить застою води, для чого необхідно забезпечити хороший дренаж в горщику.

оскільки це рослина тропіків, йому необхідна висока вологість повітря. Потрібно регулярно обприскувати і обмивати листя. При недостатній вологості повітря і грунту, карамбола майже повністю скидає листя.

Грунт повинна бути зі слабко-кислою реакцією. При лужній реакції ґрунту виникає хлороз.

Взимку утримують рослину в світлих кімнатах з температурою не нижче 16 градусів. Кілька полив скорочують, але не допускають пересихання грунту.

Карамбола — смачні зірки- Карамбола,як їдять,смак,догляд,вирощування,розмноження,фото

Шкідники і хвороби карамболи

До шкідників і хвороб карамбола досить стійка, може вражатися почковой нематодою, плодової мухою, а також грибкових захворюваннями ( антракноз, филлостикоз).

Дата публикации: 30.04.17
http://tatufoto.com/ татуировка инь янь.