Кальцеолярія – яскраві черевички

Кальцеолярія – трав'яниста рясно квітуча рослина, яка в кімнатній культурі вирощують як однорічник або дворічник. Вона вражає своїми своєрідними за формою яскравими двугубими квітками, причому нижня губа велика, роздута, куляста, а верхня надзвичайно маленька, ледве помітна. За зовнішньою подібністю в народі їх прозвали "черевички" або "гаманці".

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

До роду Кальцеолярія (Calceolaria) належить близько 400 видів родини норічникові. В англійській таксономике виділяють в сімейство Кальцеоляриевые (Calceolariaceae). Батьківщина рослини – Південна і Центральна Америка. У перекладі з латинської слово «кальцеолярія» означає «маленький черевик».

Представники роду — це трави, напівчагарники і чагарники з супротивними або кільчастий розташованими листям. Квітки з четырехчленной чашечкою і яскравим двогубим, великим віночком (нижня губа зазвичай крупніше). Тичинок 2 або 3. Плід — коробочка.

Багато видів декоративні. При створенні численних садових сортів кальцеолярии використовували гібриди видів С. corymbosa, С. arachnoidea, С. crenatiflora та ін. Гібридні кальцеолярии з жовтими, оранжевими, червоними, фіолетовими квітками, а також з плямистим або заштрихованим віночком вирощують в прохолодних оранжереях, розмножують насінням і живцями.

Кальцеолярія відноситься до улюблених весняним красивоцветущих рослин, хоча в кімнатних умовах вирощувати і розводити досить складно (рослина віддає перевагу прохолодні приміщення). Квітки кальцеолярии дуже своєрідні за формою — пухирчасті і двогубий (нижня губа велика, роздута, куляста, а верхня — надзвичайно маленька, ледве помітна). Квітки нерідко вкриті різноманітними плямами, крапками. Період цвітіння триває з березня по червень протягом одного місяця. На рослині буває від 18 до 55 квіток.

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

Особливості вирощування

Температура: Кальцеолярія любить прохолодне приміщення, 12-16 °С. У занадто теплих приміщеннях скидає бутони або квітки.

Освітлення: Кращий яскраве розсіяне світло, не переносить прямі сонячні промені. Добре розмістити на підвіконні східного, північного або північно-західного вікна.

Полив: Рясний, земляний кому не повинен пересихати.

Вологість повітря: Кальцеолярія вимагає дуже високої вологості повітря, для цього горщики з рослинами поміщають на широкий піднос з галькою або керамзитом. Опушені листя кальцеолярии не люблять попадання на них води, тому обприскують це рослина, намагаючись, щоб волога потрапила тільки на квітки.

Пересадка: Грунт – 2 частини дернової, 2 частини листової, 1 частина торф'яної і 1 / 2 частини піску. Після цвітіння рослина викидають.

Розмноження: Насінням, висівають в травні-липні, не присипаючи зверху ґрунтом і з подвійною пікіруванням. Насіння кальцеолярии проростає при температурі близько 18 °С. Однак, вирощування кальцеолярий в домашніх умовах досить клопітка заняття, простіше придбати вже квітуча рослина.

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

Догляд за кальцеолярией

Кальцеолярія воліє розсіяне світло, від прямих сонячних променів рослину притіняють. Підходить для вирощування в західних і східних вікнах. У південних вікон кальцеолярию слід притіняти від прямого сонця, використовуючи для цього напівпрозору тканину або папір (марля, тюль, калька). Добре росте біля північного вікна. В період цвітіння рослини необхідно невелике затінення. Восени і взимку можна використовувати додаткове підсвічування лампами денного світла.

Температура змісту кальцеолярии у всі сезони краща помірна, в районі 12-16°C.

Під час цвітіння рослина поливають регулярно, м'якою відстояною водою, у міру підсихання верхнього шару субстрату, не допускаючи застою води в піддоні. Після відцвітання слід скоротити полив, зрідка зволожуючи грунт і не допускаючи повного пересихання субстрату. Коли починає відростати нова поросль, полив поступово відновлюють.

Кальцеолярія потребує підвищеної вологості повітря. Обприскувати рослина не рекомендується.

Щоб забезпечити достатню вологість, горщик з рослиною поміщають на піддон, заповнений водою і галькою або вологим торфом, керамзитом. Бажано вирощувати кальцеолярию в горщиках, вставлених у кашпо. Простір між двома посудинами заповнюють торфом, який постійно треба зволожувати.

Починають підживлення через два тижні після посадки в горщики і продовжують до цвітіння. Підгодовують кожні 2 тижні мінеральними добривами.

Після відцвітання кальцеолярию можна зрізати і поставити на 1,5-2 місяці у прохолодне затінене місце, зрідка зволожуючи грунт (не можна допускати повного пересихання земляної грудки). Коли почне відростати поросль, рослини виставляють на освітлене місце, де вони зацвітають. Цвітіння починається на 2 місяці раніше, ніж у рослин, вирощених з насіння, але вони дещо витягуються і втрачають декоративність, властиву молодим кальцеоляриям. Тому краще щорічно вирощувати її з насіння.

Так як рослина з віком швидко втрачає декоративність, його не слід пересаджувати, а слід замінювати новим.

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

Розмноження кальцеолярии

Розмножують кальцеолярию насінням.

Для осіннього цвітіння їх висівають в березні, для весняного — в червні.

Дрібне насіння (в 1 г близько 30 тис. штук) висівають на поверхню субстрату, їх не засипають грунтом. Посіви прикривають папером, яку періодично зволожують. Коли у сіянців зросте два справжніх листків, їх пікірують. При цьому для приготування земляної суміші беруть по 2 частини перегною, листяної і торф'яної землі і 1 частина піску.

Добре проростають насіння кальцеолярии на торфі. Щоб рослини зацвіли в середині березня, насіння висівають 5-15 липня у підстилковий торф, попередньо знезаражений від гнилі нагріванням до 90-100°С. Для зниження кислотності до торфу додають мелену крейду (15-20 г на 1 кг торфу). На 7 частин торфу беруть 1 частина піску. Субстрат добре перемішують. Насіння висівають врозкид, не присипаючи торфом. Посіви накривають поліетиленовою плівкою або склом. Якщо на внутрішній стороні скла або плівки утворюється конденсат, укриття треба перевернути, не допускаючи попадання вологи на рослини. Надалі необхідно стежити, щоб торф завжди був вологим.

Після утворення розетки рослини другий раз пікірують, пересаджують в 7-сантиметрові горщики і ставлять на світлі вікна. У вересні пересаджують ще раз у 9-11-сантиметрові горщики. Перед другою пересадкою рослини прищипують, залишаючи 2-3 пари листків, із пазух яких з'являються бічні пагони.

Формують кущі кальцеолярии і шляхом пасинкування, тобто видалення бічних пагонів, що виростають з пазух листя.

У січні — лютому пересаджують у великі горщики з більш важкою і живильної земляною сумішшю. Для підрослих рослин підійде гумусний, слабокислий (рН близько 5,5) субстрат. Для складання субстрату можна взяти по 2 частини дернової, перегнійної і торф'яної землі і 1 частина піску з додаванням повного мінерального добрива з розрахунку 2-3 г на 1 кг суміші. Зацвітає кальцеолярія через 8-10 місяців після посіву насіння.

Можливі труднощі

Кожен рік рослини замінюють — розмножують насінням або набувають вже квітучі екземпляри, не залишаючи їх на наступний рік.

При високій температурі і недоліку вологості листя в'януть і рослина швидко старіє.

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

Види

Кальцеолярія мексиканська – Calceolaria mexicana

Всі види кальцеолярий через їх занадто яскравих кольорів важко поєднуються з іншими рослинами. Кальцеолярія мексиканська не є винятком. Її дрібні, мають діаметр близько 5 мм, світло-жовті квітки ефектно виглядають лише в бордюрі з декоративнолистными рослинами або в композиції, розташованої на березі струмка. У цих випадках їх віночки виглядають як маленькі китайські ліхтарики.

В залежності від умов кущики кальцеолярии можуть досягати висоти 20-50 див. Природно, у вологому затіненому місці з родючим грунтом вони будуть більш високорослими. У природі цей вид зростає на лісистих схилах гір Мексики, тому він віддає тепло. Проте яскраве сонячне світло добре переносить тільки при рясному поливі. Рослини зазвичай рясно плодоносять, утворюючи безліч насіння.

Кальцеолярія зморшкувата – Calceolaria rugosa

Оригінальне ошатне рослина, схожа на хмару із жовтих крапель, було завезено до Європи з Чилі.

Багаторічна трав'яниста рослина, що вирощується як літник, відрізняється прямостоячим сільноветвістий стеблом висотою 25-50 див Дрібні листки утворюють розетку. Квітки дрібні, діаметром 1,5 – 2 см, чисто-жовті, у деяких гібридних форм з коричневими крапками. При звичайному посіві цвітіння триває з червня до заморозків. Для раннього цвітіння в квітні розсаду вирощують у контейнерах.

Кальцеолярія – яскраві черевички- Кальцеолярія,Догляд,вирощування,розмноження,Квітка,Сорти,види,Фото

Сорту:

Goldbukett – крупноквіткові міцні рослини висотою 25-30 див

'Triomphe de Versailles' – дрібноквіткові швидкорослі рослини висотою 35-50 див.

Сансет (Calceolaria х hybridus) — яскраве ошатне рослина для дому та саду! Кожна розетка шкірястих темно-зеленого листя утворює до 10 коротких квітконосів з жовтими, помаранчевими або червоними квітками-дзвіночками. Висота 15-20 см Витримує заморозки до -5 °С.

Дата публикации: 30.04.17