Хто такі ногохвостки?

Цих комах називають також вилохвостками або коллемболами. У деяких видів у нижній частині живота є спеціальна прыгательная вилка (звідки і назва вилохвостка). Ногохвостки харчуються, головним чином, сгнившими рослинними залишками і мікроорганізмами. Однак, іноді зазіхають також і на ніжні частини рослин.

Опис ногохвосток

Коллемболы, або ногохвостки надзвичайно широко поширені, особливо в помірних широтах, багато їх у тропіках, зустрічаються вони і в Арктиці, і в Антарктиці — всюди, де є хоча б мохи і лишайники.

Коллемболы, або ногохвостки (Collembola) — підклас членистоногих, у сучасній класифікації віднесено до скрытночелюстным. В даний час вченими описано понад 8 тис. видів коллембол.

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

Ці комахи живуть найчастіше серед гниючих залишків рослин і в поверхневому шарі ґрунту, але багато живуть і глибоко в ґрунті, проникаючи часто глибше інших тварин. Є серед коллембол і такі, які мешкають на поверхні рослин, а є навіть перейшли до життя на поверхні плівки води.

Дуже велика і чисельність ногохвосток. Наприклад, у грунтах лісів і лугів нерідко на кожному квадратному метрі буває по кілька десятків тисяч коллембол. Коллемболы дуже різноманітні і за формою тіла, і по забарвленню: як правило, види, що живуть у ґрунті і не виходять з неї, білі, ногохвостки, що мешкають на поверхні зелених рослин, зеленуваті, але серед тих, що живуть у лісовій підстилці або повсті відмерлих трав'янистих рослин, поряд з сіруватими і бурими, нерідкі яскраво забарвлені або металево блискучі види.

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

Ті ногохвостки, які живуть на поверхні грунту, можуть дуже своєрідно пересуватися. Як вже зазначалося, на нижній поверхні заднього кінця черевця знаходиться особливий орган, що не зустрічається в інших членистоногих,— так звана «прыгательная вилка». У спокійному стані вона підігнута під черевце. Швидко розпрямляючи цю «вилку», коллембола відштовхується від предмета, на якому сидить, і робить різкий стрибок.

Тримаються на поверхні води ногохвостки (є й такі) можуть підстрибувати, відштовхуючись навіть від поверхневої плівки води, — їх тіло не змочується водою.

Білі ногохвостки, які завжди живуть у землі і не з'являються на поверхні, не мають «прыгательной вилки»; вони можуть тільки повзати з допомогою коротких грудних ніг, часто навіть непомітних при розгляданні зверху. Ряд ногохвосток шкодить рослинам, як зелений сминтур, або іноді в масі въедающиеся в соковиті корінці тепличних рослин онихиуры. Ймовірно, деякі види шкодять побічно, розносячи спори грибків, що викликають захворювання рослин.

Треба боротися з ногохвостами?

У цілому ногохвостки не тільки нешкідливі, але навіть корисні: вони сприяють розкладанню, перетворенню в гумус і мінералізації рослинних решток і, за сучасними даними, грають дуже важливу роль у ґрунтоутворенні. Так що не поспішайте виводити ногохвосток з люттю тигра, так як хімічний препарат може виявитися шкідливіше для вашого вихованця, ніж сама ногохвостка.

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото
Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

Як дізнатися коллемболу?

Розмір ногохвосток коливається від 0.2 мм до 10 мм (дуже небагато видів). Коллемболы воліють потайний спосіб життя в місцях з підвищеною вологістю. Вони живуть у ґрунті, під корою мертвих дерев, в листовому опаде, в тріщинах каменів. Ногохвостки харчуються міцелієм грибів, бактеріальними нальотами, водоростями, мохами, лишайниками. Лише деякі види можуть харчуватися вищими рослинами. На жаль, саме з ними і стикаються квітникарі.

Визначення цих представників тваринного світу досить важко. Існує безліч поглядів на систематику коллембол, в результаті чого в літературі згадується безліч назв-синонімів.

Дрібні розміри і потайний спосіб життя ногохвосток ускладнюють роботу по їх вивченню. Відсутність доступною і повною определительной літератури за даними групам комах робить практично неможливим визначення ногохвосток непрофесіоналами.

На щастя, біологія ґрунтових ногохвосток досить подібна і точного їх визначення не потрібно. Достатньо знати, що це ногохвостки і не плутати їх з іншими комахами (тріпс, кореневої червець) і кліщами. Для вироблення адекватних заходів боротьби, в разі необхідності.

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

Будова ногохвосток

Ногохвостки отримали свою назву завдяки спеціальному прыгательному органу (прыгательная вилочка), розташованого на нижній стороні черевця. Вилочка утримується спеціальної зачіпкою у «зведеному» стані. У разі необхідності вилочка вивільняється і, вдаряючись об землю, відкидає коллемболу вперед і вгору. Частина видів коллембол має подовжено-веретенообразную форму тіла. Їх традиційно називають подурами. Інша частина відрізняється округлим животом і кулястим тілом, їх зазвичай називають сминтуры. У строгому сенсі це не цілком правильно. Сминтуры — це лише частина ногохвосток, що мають дану, кулясту форму тіла.

Личинки коллембол повністю повторюють форму тіла дорослих особин, відрізняючись від них лише розміром і половозрелостью.

Забарвлення коллембол (подур і сминтур) дуже різноманітна. Більшість видів мають белесую, сіру, жовтувате, або бурувате забарвлення, іноді з металевим блиском. Представники деяких пологів можуть мати мармуровий малюнок, рідше – одну або кілька поперечних смуг. Деякі сминтуры можуть мати чіткий точковий малюнок.

При вирощуванні кімнатних рослин найчастіше зустрічаються подуры білого, сіруватого забарвлення, іноді -з зеленувато, або сріблясто-металевим блиском.

Збиток від ногохвосток

Поодинокі пошкодження, що наносяться нечисленними подурами, великої шкоди рослині завдати не можуть. Реальний і істотної шкоди великі подуры (1-1.5 мм) можуть наносити тільки сіянцям . Сходи на стадії розкриття сім'ядольних листків з'їдаються коллемболами повністю.

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

Так само значний шкоду від подур у випадках, коли їх занадто багато, а температура в приміщенні низька. Рослини, ослаблене несприятливими умовами, сповільнюють свій ріст і розвиток та не можуть нормально регенерувати. Множинні пошкодження, що наносяться подурами, в таких умовах стають відкритими воротами для самих різноманітних грибкових і бактеріальних інфекцій, які можуть не тільки послабити, але й знищити частину рослин вашої колекції.

Як боротися з ногохвостками?

В обсягах з дорослими рослинами подуры є практично завжди і вести спрямовану боротьбу проти них при нормальній агротехніці не доводиться. Основним заходом боротьби зі спалахами чисельності подур може стати тільки дотримання умов правильної агротехніки вирощування рослин.

Субстрат не повинен мати у своєму складі великої кількості активно розкладаються компонентів (неперепревшие листя, чайна заварка, декоративні тирса). Обсяги повинні мати хороший дренаж, що запобігає застою вологи в грунті. Полив помірний, по мірі висихання грунту. Об'єм горщика повинен відповідати розміру кореневої системи. Місце, не зайняте найближчим часом корінням рослин, займуть грибки, бактерії, водорості, земля закисне, розлучаться подуры.

Чисельність подур чудово стримує цілий ряд хижих кліщів, які теж практично завжди присутні в грунті.

Якщо ногохвосток стало занадто багато, поміняйте грунт на новий. Якщо історія повториться, то перегляньте склад ґрунту та режим поливу.

У випадках, коли потрібно вжити термінових заходів щодо зниження чисельності подур, Ви можете застосувати системні інсектициди (Моспілан, Актара, та ін). Стримувати і кілька обмежувати чисельність подур можна, додаючи у воду для поливу цитрамон чи аскофен (половина таблетки на 2-3 л води).

Хто такі ногохвостки?- ногохвостки,коллемболы,подуры,комахи,шкідники,блоха,як позбавитися,користь,боротьба,фото

При посіві насіння сенполій та стрептокарпусов грунт потрібно ретельно пропарити. Контейнер, в який ведеться посів насіння, повинен бути герметичним і не мати доступних для шкідника дренажних отворів. Особливо важливо дотримати ці вимоги, коли насіння трохи, або схожість насіння цього гібриду дуже мала.

http://www.start-partnership.com/ freedom24 развод: отзывы о магазине freedom24.