Хойя — ширяють сфери воскового плюща

Кімнатні ліани – рослини не просто багатогранні, але й напрочуд пластичні у своєму використанні. На опорах, просто в горщиках, у ампелях або сформовані в дивовижні фігури і навіть скульптури, вони пропонують внести до оформлення масивну зелень і вертикальні акценти. Не виняток і хойя, стала по-справжньому класичним рослиною в новому тисячолітті. Неповторні, ширяють і святкові кульки суцвіть з незвичайними квітками-зірочками зачаровують з першого погляду. Та й доглядати за хойями, або «восковими плющами» зовсім не так складно.

Хойі — розкішно квітучі кімнатні ліани

Хойі настільки популярні, що іноді їх можна зустріти не у квіткових крамницях, а в магазинах подарунків. Правда, мова йде не про величезні ліанах, а всього лише про вкорінених листі: зелені «серця», пустили коріння в горщику — відмінний подарунок на день всіх закоханих. Але й повноцінні хойі заслужили статус однієї з найбільш «надійних» кімнатних ліан. «Народні прізвиська воскоцветника» і «воскового плюща» рослина отримала за здаються восковими, надзвичайно щільними текстури зірочок в суцвіть і особливу текстуру листя.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Хойя (Hoya) – рід вічнозелених лазающих, повзучих або звисаючих напівчагарників і чагарників з довгими і тонкими пагонами. У висоту хойі коливаються від 15 см до 2 м. Правда, крихітні рослини – це вкорінені листя хойі Керра, тоді як всі дорослі культури куди більше, нехай і обмежені у висоту опорами, на яких ростуть. Без опор хойі не вирощують, так і вибір конкретної форми і типу опори дозволяє видозмінювати рослина і його розміри як завгодно. Листя у хойі темні, м'ясисті, але не занадто товсті, шкірясті, завжди цілісне і розташовані супротивно. А форма і розмір листя в окремих хой можу бути кардинально іншими.

Цвітуть хойї з травня до жовтня. Квітки у цієї ліани надзвичайно оригінальні, витончені, зірковоподібні, з незвичайної подвійної структурою: всередині великої п'ятикутної зірки розташована контрастна зірочка-коронка меншого розміру. І форма прилистків, і їх оригінальна воскова, а іноді і майже хутряна текстура виділили рослину і зробили його легендою. Зірочки квіток хойі зібрані з зонтикоподібні суцвіття, які найчастіше никнуть, звисають, як чарівні порцелянові кошички. Серед рослин зустрічаються сорти з білого, рожевого і кремовою забарвленням, при цьому майже завжди квітки-зірочки прикрашені темною або яскравою коронкою по центру. Відмітна особливість всіх хой – здатність ночами виділяти дивно ніжний аромат.

Види хойі

В якості кімнатної рослини найбільш поширені хойі Керра і м'ясиста.

хойі Керра (Hoya Kerrii) пагони в довжину можуть досягати 2 метрів. Але зовсім не гнучкі повзучі пагони верхолазки привертають увагу, а великі шкірясті листя у формі перевернутого серця. В довжину і ширину листя цієї хойі досягають 15 см, а їх забарвлення – насичений, яскраво-зелений – створює відчуття свіжості. Суцвіття у формі парасольок дуже витончені. В них зібрані численні білі квіти з гарною темною серединкою і базовим кремово-вершковим забарвленням. Вид повільно зростаючий, в кімнатній культурі зберігає стабільність і добре управляється». Крім базового рослини, дуже популярна і форма варієгата з кремовими листям.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Заслуговує уваги квітникарів і більш скромна за розмірами хойя м'ясиста (Hoya carnosa). Саме це рослина споконвіку називають восковим плющем. Пагони ліани виростають всього до 1 м, але зате вона затьмарить своїх побратимів у ампельної культурі. Витончене, якщо не сказати граціозне рослина потребує підв'язці, красуючись м'ясистими, досить темними глянсовим листям загостреної форми, дрібнішими, ніж у інших видів. Якщо придивитися, то на листках воскового плюща можна побачити дрібні білуваті і жовтуваті плями. Ця хойя формує густі кущі, листя у неї вічнозелені. Суцвіття сидять на коротких квітконіжках, у невеликих парасольках. Окремі квітки воскового плюща дуже красиві, звездовидной форми з червоною короною в центрі, надає всьому суцвіттю строкатість. Крім базового виду, є більш дрібнолиста хойя форми компакта.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Також варто звернути увагу і на інші види хойі:

 1. Ампельна дрібнолиста красуня хойя прекрасна (Hoya bella) – карликовий вигляд, який нехай і зустрічається рідше, але також відрізняється дуже високою декоративністю. Вона не така пишна, але зате більш густообліственнимі, з гарними листами до 3 см в довжину овальної форми із загостреним кінчиком і численними маленькими спадають квітками-зірочками з малиновою серединкою.
 2. Хойя велична (Hoya imperialis) – в'юнкий вид з опушеними пагонами, великими овальними листками завдовжки до 20 см з заокругленим біля основи краєм і загостреним на верхівці. Квітки зібрані в пониклі парасольки, рожево-червоні, з опушеною коронкою, здаються сяючим баченням.
 3. Хойя багатоквіткова (Hoya multiflora) – компактний вид з вузькими, до 14 см листям, незвично-тонкими, яскравими жилками і жовтувато-білими квітками, у яких зовнішня зірочка ніби відігнута тому. Ця хойя прославилася свої лимонним ароматом, що нагадують падаючі зірки квітками, зібраними в суцвіття до 40 квіток у кожному.
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Хойі – ліани, які не настільки складні у вирощуванні. Але вони дійсно вимагають уважного догляду, постійного моніторингу та бережний корекції умов при найменших ознаках «невдоволення». Цим красуням потрібні чуйні, турботливі господарі, які зможуть задовольняти всі їхні потреби і забезпечать потрібну турботу.

Догляд за хойєю в домашніх умовах

Освітлення для воскового плюща

Хойю по праву зараховують до светозависимым рослинам. Для вирощування цих красунь незалежно від виду потрібно підібрати світлі майданчики. Але при цьому від прямих сонячних променів влітку (в інший час року вони хойі не страшні), як і найменшого притінення хойі краще берегти. Для хойі ідеально підходять західні і східні підвіконня. Взимку хойю можна переміщати на південні вікна, але не надто постраждає рослину і якщо залишиться на колишньому місці. Від різкого збільшення освітлення навесні хойю краще берегти, поступово пристосовуючи до нових умов.

Зверніть увагу, що хойя терпіти не може будь-зміни локації, починаючи від стадії бутонізації і до середини цвітіння. Рослину не можна переносити з місця на місце, переносити в нові умови, краще взагалі навіть не повертати горщик, адже хойя може скинути сформувалися бутони.

Комфортний температурний режим

Хойя не завдасть жодного клопоту з підбором комфортних температур. Цієї ліані буде комфортно в звичайному кімнатному діапазоні, вона не боїться екстремальної спеки, але найбільшої декоративності досягає в прохолоді, при температурах близько 18-20 градусів. В звичайних кімнатних температурах хойю можна вирощувати круглий рік, але краще все ж з листопада до лютого знижувати температуру хоча б на кілька градусів. Мінімальний поріг допустимих для ліани температур – 12-15 градусів для більшості хой і 18 градусів для хойі найгарнішою.

Хойі обожнюють свіже повітря. Приміщення, в яких вони ростуть, краще регулярно провітрювати. Але при цьому на свіже повітря рослина не виносять, а в холодну пору року хойю захищають від холодних потоків повітря.

Поливи і вологість повітря

Незважаючи на досить великі розміри, хойі не люблять надлишку вологи і потребують стриманому підході до поливу. Ці красуні поливають рясно, даючи верхньому прошарку землі в горщиках просихати між процедурами. При цьому повною посухи допускати не можна, підтримуючи легку, стабільну вологість. Починаючи з жовтня, для всіх хой полив скорочують, даючи субстрату між процедурами просихати сильніше, але все одно не доводячи до повного пересихання земляної грудки.

Хойі люблять високу вологість повітря, але не настільки, щоб створювати для красунь-ліан оранжерейні умови. Для цих витривалих верхолазок цілком достатньо забезпечити обприскування листя, яке дозволить компенсувати навіть роботу опалювальних систем. Під час процедур варто стежити за тим, щоб вода не потрапила на квітки, обприскувати рослину акуратно і тільки по листках. Якщо хойя росте в прохолодних кімнатних температурах, то вологість для неї тим більше не має значення. А ось якщо ту ліану вирощують в жарі, то листя потрібно обприскувати як можна частіше.

І для поливів, і для обприскувань потрібно використовувати м'яку воду. Жорстка, не відстояна вода викличе появу плям на листках.

Крім звичайних процедур, слід ввести в програму догляду за красунею і регулярне протирання листя від пилу. Процедуру краще проводити 1 раз на тиждень, використовуючи вологу губку або ганчірку.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Підгодівлі для хойі

Незважаючи на великі розміри рослини, хойя не потребує сильних, частих підгодівлі. За цим параметром вона схожа з більшістю кімнатних культур. Добрива для неї вносять кожні 3-4 тижні стандартною дозою або кожні 2 тижні наполовину зменшеною дозою. З жовтня і до лютого підгодівлі не вносять зовсім. Кожну процедуру підгодівлі потрібно завершувати акуратним розпушуванням верхнього шару субстрату, під час якого не можна заливати коріння. Для хойі найкраще підходять комплексні універсальні препарати (азот для неї настільки ж важливий, як і фосфор з калієм).

Стимулювання цвітіння воскового плюща

Прекрасну хойю в кімнатній культурі рекомендують «змушувати» зацвісти. Рослина розкриє квіткові бруньки і самостійно, але якщо ви хочете спостерігати дійсно пишне цвітіння, то краще додатково стимулювати процес. Особливо важливі процедури, якщо зниження температури взимку не вдалося забезпечити. Для стимуляції все рослина з початком активного зростання навесні занурюють у теплу воду (температура – 34-36 градусів тепла). Можна обмежитися замочування виключно горщика з корінням у воді такої ж температури. Якщо ви замачиваете все рослина, процедуру проводите протягом 30 хвилин, горщик ж замочують на 2 години.

Також стимулює рясне цвітіння і підвищення інтенсивності освітлення, в тому числі і за допомогою штучного підсвічування.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Обрізка хойі

При вирощуванні хойі слід запам'ятати одне дуже важливе правило: у рослини можна ні в якому разі «доторкатися» до цветоносам, стеблах, на яких височіє суцвіття. Їх не можна обрізати, обламувати навіть після завершення цвітіння. При відцвітанні квіткові пагони варто залишити на рослині: можливо, рослина знову випустить квітки в комфортних умовах. Але головна причина – саме на старих квітконосах хойя випустить суцвіття в майбутньому році. І якщо ви їх одріжете, нового цвітіння доведеться чекати довго.

А от інші пагони можна не обрізати, закручуючи навколо опор або вкоротити після цвітіння тільки самі довгі гілочки. Їх зрізають до коротких гілок, на яких у наступному році також утворюються квіткові бруньки. Можна формувати рослину і за потреби: як тільки гілочки дуже витягуються, стають непривабливими, їх можна прищипнути або обрізати, а при бажанні – і вкоротити до половини довжини (на таких вкорочених гілках в наступному році також утворюються суцвіття).

Важкі парасольки суцвіть хойі никнуть, і якщо ви хочете оцінити всю їхню красу і при цьому вирощуєте ліану в класичних горщиках, то краще підставити по суцвіття невеликі підпори.

Пересадка і субстрат

Частота пересадки хойі безпосередньо залежить від віку рослини. Молоді ліани краще пересаджувати щорічно, збільшуючи ємності. Дорослі і старі рослини можна пересаджувати 1 раз в 2-3 року. При пересадці відразу встановлюють опори для рослини. Оптимальні терміни – рання весна. При пересадці хойі дуже важливо закласти на дно ємності потужний шар дренажу.

Для хойі краще вибирати водопроникні, легкі та поживні субстрати з нейтральною або слабокислою реакцією. Вважається, що ця рослина може чудово цвісти і якісної садовому грунті, лише б в неї додали пісок, але більше хойям підійде землесуміш з дернової ґрунту, перегною, торфу і піску з добавкою подвійної порції листового грунту.

Хойя чудово підходить для гідропоніки.

Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Захворювання і шкідники воскового плюща

Хойя страждає від шкідників лише при неправильному догляді і порушень комфортних умов вирощування. Рослина привертає щитівок, з якими потрібно боротися механічним змиванням та інсектицидами. Часто на хойях зустрічається і борошниста роса, боротьбу з якою також краще вести комплексними заходами – корекцією вологості і обробкою фунгіцидами.

Поширені проблеми у вирощуванні хойі:

 • опадання бутонів при перестановці горщика, перенесенні в інше приміщення;
 • поява плям на листі при дуже слабкому освітленні або під прямими сонячними променями, перевищення норм підживлень, поливі холодною водою;
 • відсутність цвітіння при поганому освітленні, виснаженні ґрунту, при зимівлі без пониження температури хоча б на 2-3 градуси і обрізанні квітконосів;
 • опадання листя в екстремально сухому повітрі;
 • скручування, листя або їх висихання низьких температурах і під прямими сонячними променями;
 • скидання квіткових нирок при спеці, неправильному поливі;
 • скидання листя і навіть пагонів при перезволоженні;
 • скидання квіток при зміні місця або в поганому освітленні;
 • уповільнення зростання і збліднення листя при нестачі азоту, використанні добрив тільки для квітучих рослин.
Хойя — ширяють сфери воскового плюща- Хойя,восковий плющ,догляд,вирощування,розмноження,хвороби,шкідники,види,фото

Розмноження хойі

найпоширенішим методом розмноження цієї кімнатної рослини вважається живцювання. При цьому для хойі потрібно використовувати пагони минулого року, нарізати їх навесні або восени. Для хойі на живцях краще залишати від 2 пар листя, знімаючи нижні і скорочуючи верхні. Укорінюються живці в міжвузлях, тому зрізають їх на кілька сантиметрів нижче листового вузла. Укоренити пагони можна і в субстраті, та в піску, і навіть у воді. Головне – підтримувати температуру не нижче 20 градусів тепла і високу вологість. Після вкорінення, зазвичай займає 1 місяць, хойі висаджують в маленькі горщики по 2-3 шт. Зацвітуть рослини тільки на четвертий рік. Для таких хой важливо проводити прищипування, вкорочуючи пагони після 3-4 аркуша для загущення.

Набагато більш раннє цвітіння, в той же рік, дозволяє отримати метод стеблових відводків. На пагоні між вузлами листя роблять надріз, обертають його вологим мохом і закріплюють плівкою, фольгою, мотузкою. Після вкорінення верхню частину зрізають і використовують як самостійне рослина.