Химерні силуети молочаїв зірчастих

Молочай зірчастий легко сплутати з кактусами або іншими екзотами. Його незвичайні ребристі пагони формують химерні геометричні фігури нагорі стовбура-каудекса. І для кожного любителя знайдуться рослини на свій смак схожі на екстравагантні дерева, то – на увінчані каскадом ребристих пагонів «камені» або сплетіння коренів; молочаї зірчасті не сплутаєш ні з яким іншим рослиною. І хоча сортів і декоративних форм у них немає, ці эуфорбии все ж пропонують оцінити неповторність кожної окремої рослини. Про належність до сукулентів легко здогадатися з першого погляду. А адже невибагливість, витривалість і простота в догляді у цього виду молочаїв відповідає його декоративності.

Химерні силуети молочаїв зірчастих- молочай,зірчастий,эуфорбия,стеллата,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,сукулент,фото

Химерні стовбури самого нестандартного з каудексных

Молочай зірчастий (Euphorbia stellata) – один з найбільш модних видів кімнатних молочаїв. Його сьогодні ставлять в один ряд з кристатной формою молочаю молочного і пропонують у квіткових крамницях як рослина особливе. Незважаючи на те, що вирощування цього виду молочаю практично не відрізняється від будь-якого іншого виду, у нього є свої особливості, що послужили причиною зростання популярності в останні роки. Це дійсно одне з найбільш оригінальних каудексных і сукулентних рослин, яке тільки можна знайти. І одне з найбільш незабутніх.

Эуфорбии зірчасті пропонують помилуватися на їх нестандартну красу. Завдяки соковитим, м'ясистим, нехай і жорстким на вигляд пагонам, молочаї акумулюють воду і здатні задовольнятися мінімальним відходом. Але все ж головним достоїнством залишається їхній химерний вигляд. Це каудексный сукулент, у якого екзотичний потовщений стовбур поєднується з кактусовидной зеленню. Молоді рослини виглядають як розетка з ребристих, V-образних, вигнутих сукулентних пагонів, у яких каудекс майже повністю захований в землі. У такій же формі розвивається цей молочай і в природі. Але чим старше рослина, тим більше ущільнюється у нього каудекс, починаючи підніматися над грунтом і виступати з горщика. Поступово рослина перетворюється, в грунті залишаються тільки ріповидне коріння та підстава потовщення (а іноді частково вилазять і корінці). Каудекс у цього молочаю, на відміну від конкурентів, більше за все нагадує не різні судини або кулі, а саме ріпу або редьку, причому у кожної рослини вона своя, неповторна. Але в будь-якому віці на головному стеблі у цього молочаю раніше в усі сторони, радіально відростають листоподібні стебла ребристі, які ніби шевелюра лежать зверху на каудексе. Краї пагонів прикрашені колючками, які дещо ускладнюють пересадку рослини. Форма гілок практично не змінюється, вони все так само згинаються і красуються V-образним перетином, такі ж щільні і незвичайні. Насичений зелений колір «шапки» прекрасно контрастує зі світлим каудексом. Здалеку навіть здається, ніби один вид молочаїв щеплений на інший. Багатьом эуфорбии стеллаты зовні нагадують пальми, баобаби, голови казкових істот з незвичайною зеленої шевелюрою або камені, зверху на яких росте химерна копиця пагонів.

Цвітіння молочаю стеллаты зазвичай доводиться практично на весь вегетаційний період, але квітки майже непомітні і непоказні.

Різноманітність зірчастих молочаїв дозволяє вибирати між більш великими і ефектними формами, так і мініатюрними рослинами. Невеликі молоді молочаї зірчасті з поки не сформованим каудексом тільки через роки проявлять свою справжню красу. А ось продаються вже з потужним «стволом» рослини коштують чимало і пропонують вибір між химерно переплетеними або одноствольными формами, різним відтінком забарвлення світлої кори: то білуватого і «галькового», то більше кремово-піщаного.

Химерні силуети молочаїв зірчастих- молочай,зірчастий,эуфорбия,стеллата,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,сукулент,фото

Як і будь-який представник роду молочаїв, зірчастий також є отруйною рослиною. Токсичність молочного соку варто враховувати, якщо у вас є маленькі діти і домашні тварини, а також при роботах по пересадці рослини.

Молочай зірчастий – оригінальна рослина, що більше підійде тим, хто любить і колекціонує сукуленти. Ця эуфорбия може стати справжньою зіркою колекції, затьмаривши і оригінальні кактуси, і бокарнею, і своїх родичів. Завдяки незвичайному силуету стеллаты чудово виглядають в гордій самоті, підходять для горщечкової культури і сухих флораріумов. Але і в групах з близькими по духу культурами вони не загубляться, вдало вписуючись в будь-яку компанію сукулентів.

Догляд за зірчастим молочаем в домашніх умовах

Освітлення

Незалежно від форми молочай зірчастий є світлолюбною рослиною. Для цього рослини варто вибирати сонячні, добре освітлені майданчики. Прямого сонця молочай не боїться, а от навіть з легкої півтінню впоратися він не зможе.

Комфортний температурний режим

Для зірчастого молочаю підійде будь-яке приміщення з звичайним кімнатним діапазоном температур. Спека на декоративності рослини не позначається, в теплу пору року мінімально допустима температура 15 градусів. Взимку молочай зірчастий іноді рекомендують тримати в прохолодних умовах, але таке зниження температури зовсім не обов'язково (цвітіння стеллат малоцікава, тому спеціально для цього переміщати рослини і прибирати їх в більш прохолодні місця не варто). Але навіть якщо ви хочете домогтися цвітіння, взимку температури не повинні падати нижче 10 градусів тепла. Оптимальні показники в період спокою – від 15 градусів.

Влітку стеллаты можна виносити на свіже повітря, але тільки в місця, захищені від опадів і протягів. Стабільні умови потрібні цим рослинам і в приміщенні.

Химерні силуети молочаїв зірчастих- молочай,зірчастий,эуфорбия,стеллата,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,сукулент,фото

Поливи і вологість повітря

Можливість молочаю зірчастого задовольнятися мінімальними поливами дозволяє вирощувати його навіть тим, хто часто буває в роз'їздах. Це рослина, як і кращі з сукулентів, простить відсутність регулярних процедур. Поливають молочаї дуже обережно, після просихання субстрату не тільки у верхньому, але і в середньому шарі (вологість грунту повинна бути легкою). Це рослина віддає перевагу часті поливи невеликою кількістю води, а не більш рідкісні і рясні. З вересня молочаї переводять на мінімальні поливи після майже повного висихання субстрату і до колишнього режиму повертаються лише з березня.

При поливі потрібно стежити за тим, щоб навіть найменші крапельки вологи не потрапляли на надземні частини зірчастого молочаю.

Эуфорбия стеллата прекрасно себе почуває в сухому повітрі. Заходів по підвищенню показників вологості робити для цього рослини не слід. Підвищена вологість і обприскування небезпечні і підвищують ризик поширення гнилей

Підгодівлі для зірчастого молочаю

Добрива для цього виду молочаїв вносять рідко, наполовину зменшеними дозами. З березня до кінця серпня підживлення проводять 1 раз у 2-3 тижні. Для цього рослини підійдуть тільки спеціальні добрива для кактусів і сукулентів.

Химерні силуети молочаїв зірчастих- молочай,зірчастий,эуфорбия,стеллата,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,сукулент,фото

Пересадка і субстрат

Пересадку цього молочаю проводять, тільки коли вона дійсно потрібна, рослині стає тісно в попередній ємності. При цьому важливо провести пересадку як можна раніше, в лютому-березні.

Для цього виду молочаю переважно використовувати спеціальний тип землесуміші – субстрат для кактусів і сукулентів. Грунт повинна бути легкою, водопроникної, з великим вмістом піску і разрыхляющих добавок. Якщо ви змішуєте субстрат самостійно, краще поєднати рівні частини торфу, піску і дернового грунту з додаванням перліту, вермикуліту або цегляної крихти. Для эуфорбии зірчастої підійде субстрат з рН в межах показників 5,5-7,0.

У цього молочаю іноді випирають із землі коріння, не кажучи вже про те, що каудекс постійно підводиться і видозмінюється. Такі «нарости» – головна окраса рослини, які виглядають дуже привабливо. Але навіть якщо вам здається, ніби дрібний показався корінець заважає естетичності эуфорбии, ні в якому разі його не ховайте. При процедурі зміни ємності заглиблювати назад здерев'янілі коріння і навіть злегка заглиблювати каудекс для збільшення стійкості не можна: молочай встановлюють на тому ж рівні, на якому він зростав і в попередньому горщику.

Після посадки бажано замульчувати поверхню субстрату кам'яною крихтою або дрібним декоративним грунтом.

Захворювання і шкідники

Як і всі молочаї, стеллаты демонструють завидну стійкість і витривалість. Єдине, що загрожує здоров'ю рослини – гнилизни, які легко розповсюджуються не тільки при перезволоженні субстрату, але і при попаданні води на стовбур і пагони при поливі.

Химерні силуети молочаїв зірчастих- молочай,зірчастий,эуфорбия,стеллата,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,сукулент,фото

Розмноження эуфорбии стеллаты

Зірчасті молочаї можна розмножити живцюванням і насінням. Більш простим вважається метод відділення відростків гілок (живцювання частинами зелених пагонів, які гострим ножем розрізають на невеликі фрагменти і укорінюють у вологому піску в тепличних умовах після обробки і підсушування зрізів). Вони поступово формують розетку і каудекс, причому трансформація в добре знайомий силует зазвичай займає менше часу, ніж при вирощуванні з насіння.

Насіння эуфорбии зірчастої висівають у продезінфікований субстрат або суміш піску й дернової грунту з додаванням цегляної крихти. Зволоження проводять після посіву, зверху обприскуючи насіння з пульверизатора. Ґрунтом їх не прикривають. Пророщують насіння при стабільній температурі 21-22 градуси, на яскравому освітленні, обов'язково під склом або плівкою за умови щоденного провітрювання. Сходи тендітні та дуже чутливі до режиму вологості: їх потрібно оберігати і від перезволоження, так і від посухи.