Гінура — синя птиця

Рослини, чиї листя покриті красивим опушенням, завжди особливо ефектні і кидки. Адже схожі на оксамит або вельвет листя створюють дивовижну гру текстур, ніби заграючи з текстилем в інтер'єрі. Серед декоративно-листяних рослин з красивою опушенням виділяється своєю бархатистістю і оригінальністю «синій птах» — чудова гінура. Це рослина з красивим пурпурним опушенням, яке ефектно підкреслює красу оксамитової поверхні. Дивовижні забарвлення, незвичайні форми і простота вирощування гінура перетворюють її у фаворита останніх років.

Гінура — синя птиця- Гінура,догляд,вирощування,розмноження,фото

Знайомимося ближче із дивовижною гинурой

Гінура не випадково називають одним з найбільш модних і цікавих декоративно-листяних кімнатних культур. Це рослина і правда імпозантна, пропонує привнести в інтер'єр привабливі протягом усього року «текстильні» акценти, тонку гру півтонів і сміливі лінії листя. Бархатиста, розкішна, незвичайна гінура — ідеальний невеликий акцент, рослина «з родзинкою».

Гінура (Gynura) – напівчагарники і трав'янисті багаторічники з довгими, плетеобразными пагонами і зимнезеленой листям. Гілочки гінура чотиригранні, досягають 1 м завдовжки. Але при цьому у висоту гінура не перевищить і 30 см і розростається вшир. Нижні листки завжди великі, до 20 см в довжину, а верхні – значно дрібніше, обхоплюють пагони. Листя з гарним зубчастим краєм найчастіше назад-яйцевидні, але у різних видів і сортів їх форма може змінюватись. Листя надає всьому рослині графічність і елегантність. Бархатисті на дотик листя гінура дивним чином поєднують м'якість узлісся і «колючі» лінії. Різьблені, з зубчиками, піками і «шипами», вони надають всьому рослині неприступний, дещо суворий вигляд. Правда, він пом'якшується грою фарб, якій варто приділити особливу увагу. Зворотна сторона листя пурпурова, забарвлення ніби переливається через край і поширюється і на верхній бік листкової пластини.

У кімнатній культурі вирощують два види гінура:

  • барвисту багаторічну гінура помаранчеву (gynura aurantiaca), що формує пишну масу яскравих листя, що підходить і для горщика, і для ампельної культури;
  • більше підходить для ампельної культури рідкісну гінура лазящую (gynura scandens), яка чудово виглядає в горщиках завдяки більш коротким гілкам, формує оригінальні і густі кущики. У неї листки дрібніші, більш м'які, яйцеподібні.

Це дивно барвисте рослина, народне прізвисько якого «синій птах» як ніби сперечається з видовим ім'ям — гінура помаранчева. Власне, ні помаранчевого, ні жовтого, ні будь-яких інших теплих кольорів у гідри не зустрінеш. Але при цьому більше відоме завдяки своїй невибагливості рослина дійсно не втомлюється дивувати різноманітністю колірної палітри. Базовий зелений і пурпурний поєднуються на рослині в дивовижно красивих і м'яких переходах. На гру двох відтінків і їх насиченість впливають умови вирощування. І якщо у класичних гинур пурпурові краї листя і яскраві фуксієві черешки ніби поступово розмиваються до темно-зеленого з сизуватим відтінком, то у багатьох гинур в кімнатних умовах забарвлення змінюється, стає темним, менш або більш насиченим. Спостерігати за рослиною – одне задоволення. Адже після розпускання листя більш яскраві, поступово набувають «статечність» і стають все більш зеленими.

А ось цвітіння у гінура нехай і не дуже помітне, але дуже привабливе. Зворушливі форми і ніжність квіток, дивно трепетних на тлі листя здаються чарівними. Суцвіття-кошики з яскравим золотистим забарвленням розпускаються на верхівках гілок. Але неприємний запах злегка «відлякує» від суцвіть гінура, так і цвітіння може призвести до порушення звичної кущистості і краси крони. Тому багато квітникарі общипують квітки, не даючи їм розпуститися. Цвітіння гінура починається напередодні осені.

Всі гінура є отруйними рослинами. При роботі з ними потрібно бути акуратними, не забувати про захист рук. Не можна гінура використовувати в інтер'єрі дитячих кімнат.

Гінура — синя птиця- Гінура,догляд,вирощування,розмноження,фото

Догляд за гинурой в домашніх умовах

Гінура — рослини безумовно привабливі. Але у них є істотний недолік: всі «сині птахи» схильні до виродження і через кілька років починають втрачати привабливість, красивий фіолетовий колір. Щоб зберігати рослину і далі використовувати його як розкішний акцент в інтер'єрі, необхідно постійно замінювати старі кущики, віджилі своє, новими, молодими екземплярами. Але потреба розмноження — єдина складність у вирощуванні гінура. Це холодостійка, невибаглива, не потребує корекції умов на стадії спокою рослина, яка приємно здивує навіть недосвідчених квітникарів.

Освітлення для гінура

«Синій птах» — культура світлолюбна, але не солнцелюбивая. Гінура слід надійно захистити від прямих сонячних променів. Але не рухайте її в півтінь, а тим більше тінь: яскраве, розсіяне освітлення для цієї рослини дуже важливо. Адже від нього залежить забарвлення листя і краса пурпурової узлісся. Особливо світлолюбна гінура лазять, яка в ампелях буде красиво виглядати тільки в добре освітлених локаціях.

Вибираючи місце для гінура, постарайтеся зупинитися на західних і східних підвіконнях або аналогічних їм світлих локаціях в інтер'єрі. Взимку рослину потрібно пересувати на більш яскраві місця для компенсації скорочення світлового дня і збереження звичного рівня освітлення.

Температурний режим для гінура

Для цієї рослини дуже просто підібрати і відповідні температури змісту. Гінура не виносить падіння температури повітря нижче 15 градусів навіть взимку, на стадії спокою. Але і спеки не боїться. Їй буде комфортно в звичайних кімнатних умовах, особливо якщо температура повітря не вийде за межі діапазону 20-24 градуси тепла.

Зимове зниження температури до 15 градусів (але не нижче 10 градусів) може продовжити термін життя гінура. Але все одно кущики доведеться міняти на нові, нехай і не з частотою 2-3 роки. Але один зайвий сезон не варто клопоту зі складною корекцією догляду і переміщенням рослини. Тому стратегію зимового пониження температури застосовують вкрай рідко.

Для того щоб домогтися високої декоративності рослини, йому потрібно забезпечити приплив свіжого повітря. Що зробити не так і просто, враховуючи нелюбов гінура до протягів. Це рослина потребує частого провітрювання приміщень із захистом культур від активних потоків повітря.

Поливи і вологість повітря

Поливи гінура вимагають особливої акуратності. Незважаючи на свою стійкість і витривалість, це рослина дуже боїться вологи. І попадання вологи на листя і пагони може стати згубним чинником, привести до серйозних проблем зі здоров'ям рослини. Тому поливати гінура потрібно дуже уважно, по краю горщика або альтернативними методами.

Режим процедур підібрати досить легко. Протягом всієї стадії активного розвитку, з березня і до кінця жовтня, гінура потребує стабільної легкої вологості субстрату. Для рослини краще не допускати повного пересихання земляної грудки, як і його перезволоження. Наступну процедуру проводите тільки після того, як просохнуть кілька верхніх сантиметрів субстрату. Для гінура більше підходять часті і невеликі поливи, ніж інтенсивні, але рідкісні.

Гінура — синя птиця- Гінура,догляд,вирощування,розмноження,фото

Скорочення поливу взимку – єдина міра догляду, яку потрібно коригувати для комфортного проходження стадії відносного спокою. Для гінура поливи не тільки зменшують, але і змінюють ступінь вологості субстрату на зовсім легке зволоження. Між процедурами з листопада до лютого грунту в горщику дають просихати і в середньому шарі.

Приділіть увагу якості води. Для гінура можна використовувати тільки воду кімнатної температури, м'яку та відстояну.

На щастя, до вологості повітря гінура зовсім не вимоглива. Вона не виносить намокання листя і обприскування не любить. Та й інші заходи щодо підвищення вологості повітря їй не потрібні, адже сухість не позначається на привабливості узлісся.

Підгодівлі для гінура

Це рослина потребує досить помірних підгодівлі. Як і всі декоративно-листяні рослини, гінура більше має потребу в азоті, ніж у калію та фосфору, але надлишок азоту в ґрунті може викликати позеленіння листя, дуже бурхливе зростання і порушення привабливості куртин. Підгодівлях гінура потребує з березня до жовтня. Добрива краще використовувати з числа сумішей універсального типу, вносячи їх 2-3 рази на місяць.

В зимовий час підживлення для гінура краще не проводити зовсім. Паузу у внесенні добрив роблять на період з листопада до кінця лютого.

Підв'язка кущиків і обрізка гінура

Гінура, особливо помаранчева, якщо вона росте не в ампельної, а у формі горщика, потребує підв'язування. Якщо пагони будуть вилягати, не будуть прикріплюватися до опори по мірі зростання, то гінура сповільнить свій розвиток і може і зовсім зупинитися. Підв'язка – це своєрідне «підштовхування», що дозволяє кущиків виглядати привабливо весь рік.

Але не тільки про підв'язування слід подбати. Якщо гінура не формувати, вона не створить густу і красиву крону. Періодично прищипують верхівки пагонів, щоб стимулювати розгалуження і активне утворення бічних відростків.

Пересадка «синьої птиці»

Гінура потребує досить частої пересадки, але проводити її краще не по певній частоті, а за потреби самої рослини. Якщо земляний ком повністю заповнений корінням – сміливо міняйте ємність. Якщо ж субстрату цілком вистачає для росту і розвитку, значить, вашій гинуре пересадка не потрібна. Для цього рослини підходить лише одне час пересадки – рання весна. Найчастіше гінура пересаджують 1 раз в 2 роки, викидаючи старі кущі і замінюючи їх новими. При пересадці гінура обов'язково потрібно закласти на дно ємностей широкий шар дренажу, а рівень заглиблення залишити колишнім.

Субстрат: легкий, з числа готових універсальних землесмесей або грунтосуміш з рівних частин перегнійної, листової і дернової грунту з невеликою добавкою піску.

Шкідники і хвороби

Гінура помаранчева, як і гінура лазять є досить стійкими кімнатними рослинами. Якщо не допускати перезволоження і намокання листя, то захворювання «синьої птиці» не страшні. А ось шкідники зустрічаються набагато частіше. Гинурам докучають білокрилки, павутинні кліщі і войлочники. Боротися з комахами обмиванням не можна, краще відразу використовувати інсектициди. Але не забудьте і про корекції догляду, яка виступить заходом профілактики.

Поширені проблеми у вирощуванні гінура:

  • втрата пурпурного забарвлення або збліднення листя на поганому освітленні;
  • витягування втеч в півтіні і тіні;
  • опадання листя при пересиханні субстрату і дуже рідкісних поливах;
  • измельчание листя при недостатніх підгодівлях і поганому освітленні.
Гінура — синя птиця- Гінура,догляд,вирощування,розмноження,фото

Розмноження гінура

До великого щастя всіх квітникарів, гінура – одна з найпростіших у розмноженні культур. За цим параметром з ним може позмагатися хіба що хлорофітум.

Простіше і продуктивніше всього розмножувати гінура живцями. Їх можна нарізати з весни і до середини осені, використовуючи верхівкові живці в якому завгодно кількості. Укорінення – завдання не просто прості, а елементарна. Адже пагони гінура дуже швидко випускають коріння в простій воді. Фактично, укорінення займає лише 1 тиждень. Таким чином без зусиль і затрат часу та енергії можна постійно отримувати нові рослини. Саме тому гінура настільки просто замінювати при перших же ознаках виродження кущиків.

Читать подробности про Макса Полякова по ссылке