Гиднора африканська

Рід Гиднора включає 5 видів ростуть у тропічних областях Африки, Аравії і Мадагаскару.

Гиднора абсолютно позбавлена?? листя, навіть рудиментарних (залишкових). Квіткові бруньки виникають ендогенно (тобто походять від причин, що лежать у внутрішньому середовищі організму) і ростуть в напрямку поверхні грунту, де й розкриваються, підносячись над грунтом не більше ніж на довжину оцвітини.

Гиднора африканська-

© Martin_Heigan

Квітки гидноровых досить великі, поодинокі, майже сидячі, двостатеві, безлепестные. А те, що ми зазвичай бачимо на поверхні грунту і називаємо "квіткою", є не що інше як, дуже товста, м'ясиста чашечка.

Розкриття квіток гидноровых відбувається досить оригінально. М'ясисті частки чашечки часто розходяться з початок у середній і нижній їх частині, залишаючись сполученими біля вершини квітки і створюючи можливість їх запилювачів-жукам легко проникати в квітки прямо з поверхні грунту. Частки чашечки являють собою мямистые освіти з грубою, коричневою поверхнею і яскраво пофарбованої внутрішньої. Внутрішня поверхня частин квітки у різних видів змінює забарвлення від чисто-білого або рожевого до яскраво-червоного. Ці особливості забарвлення і будови, як і гнильний запах квіток, служать для залучення жуків, що харчуються падлом. Жуки, забираючись у квітки, "подорожують" у них, особливо в їх нижній частині, де розташовані репродуктивні органи, сприяючи їх запиленню.  Нерідко самки жуків не тільки знаходять у квітках їжу, але і відкладають там яйця.

© Martin_Heigan

Плоди гидноровых досить масивные і м'ясисті, більш або менш ягодоподібні, але з майже дерев'янистим, поперечно розкривним зовнішнім шаром.

Насіння дуже численні.

Плоди гидноровых охоче поїдають різні тварини. Так, плодами гидноры не проти поласувати бабуїни, шакали, лисиці, дикобрази.

Мешканці Африки – бушмени, сомалійці та ін. – також охоче використовують плоди гидноры в їжу. На Мадагаскарі плоди гидноры вважаються одним з кращих місцевих плодів. Таким чином, рознощиками насіння гидноры є найрізноманітніші тварини і людина.

На Мадагаскарі квітки і коріння гидноры місцеві жителі використовують для лікування серцевих хвороб.

Гиднора африканська-

© Charles Stirton

А в основному гиднора веде підземний спосіб життя, її коріння (частину яких, строго кажучи, і не коріння зовсім, а підземні стебла) йдуть глибоко в землю, утворюють мережу навколо іншої рослини, присмоктуються до чужих коріння і, коротко кажучи, допомагають гидноре вести паразитичний спосіб життя. Рослини роду Гиднора паразитують на коренях різних рослин, таких, як акація, молочай, котиледон, парнолистник, альбіція, адансония і кигелия. Зокрема Гиднора африканська (Hydnora africana) воліє в якості рослин-господарів різні види молочаїв.

Дата публикации: 30.04.17