Фікус Панда

Сьогодні багато сорти і різновиди фікусів стали такими легендарними, що їх розглядають ледь не як самостійні рослини. У продажу практично в кожному квітковому магазині можна зустріти фікус з дуже гарною назвою – фікус «Панда». І хоча насправді ця рослина є всього лише сортом фікуса притупленного, його сприймають (і пропонують) як рослина особливе.

Фікус Панда- Фікс,Панда,притуплений,золотий,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,садіння,пересаджування,фото

Одна з найкрасивіших різновидів фікусів підходить не тільки для бонсай. Неповторно густа крона з дрібних листя і не зовсім простий характер, як і висока ціна на «золотий фікус» не відлякують, а, навпаки, привертають все більше число квітникарів. В останні роки фікус «Панда» просто сорту став рослиною ексклюзивним. І таку репутацію він цілком заслужив.

Фікус «Панда» — золотий фікус з особливим статусом

Фікус «Панда» (правильніше називати його фікусом притупленим сорту «Панда» – Ficus retusa cv. Panda) – один з найбільш популярних сортів фікуса притупленного. Його походження легко впізнається за загострено-притупленою формі листів, які здалеку здаються майже круглими на вершині, сприймаються як овальні. Але у цього сорту, який так часто в каталогах і магазинах називають просто фікусом «Панда», є й чимало індивідуальних особливостей і відмінностей.

Фікус «Панда» це вічнозелене деревне, часто розвивається в багатоствольною формі або як чагарник. Пагони міцні, швидко дерев'яніють, густо гілкуються, з віком і самі деформуються і товщають, що полегшує формування рослини і створення бонсай. У рослини є дуже потужні і виділяються повітряні корені, завдяки яким рослина виглядає ошатно. У «Панди» сірувато-бежевий, дуже світла кора, на якій тільки на молодих гілочках видно світлі штрихи. Шкірясті листя у цього фікуса невеликі, виглядають дуже акуратно і незвично. Молоде листя пофарбовані в золотистий колір, світяться, з'являються в кінці лютого і протягом всієї стадії активної вегетації. Саме завдяки цим золотистим листям «Панда» і отримала прізвисько «золотого фікуса». При цьому «Панда» не втрачає і властивої всім притупленим фікусів особливості: молоде листя ховаються під світлими, поступово желтеющими і швидко опадаючими прилистками. Дорослі листя овальні, широкі, іноді – еліптичні, з притупленою верхівкою і з ідеально прямим краєм. На відміну від базового виду і інших сортів, максимальна довжина листя обмежена 6 см, а ширина – 4 див. Забарвлення листя – насичений, від середнього до темного зеленого з приглушеною нижньою стороною. Листя яскраво блищить, на ній виділяється центральна, світла і тонка прожилка. У «Панди» не буває цяточок і точок по краю листових пластин, але зате забарвлення самих листя може відрізнятися по тону і насиченості, що надає кроні цікаву легку акварельность. Черешки листя тонкі і короткі. Листя розташовуються типово для цього виду – по черзі і зміщуючись по спіралі. Листя сидять дуже купчасто, що надає рослині особливу курчавість, густоту крони.

Одне з головних достоїнств фікуса «Панда» – наявність оригінальних кулястих зелених плодів, які подібно бусинам виблискують між листям і перетворюють крону в разюче ошатну. Цвітіння практично непомітно.

Фікус «Панда» – один з кращих сортів для створення бонсай. Рослину і без всякого формування схильне до поступового викривлення, потовщення стовбура, створює вражаюче красиві лінії. А дрібні листя, оригінальні плоди і золото молодих листочків виділяють «Панду» на тлі інших сортів і фікуса притупленного, та інших видів. Рослина здається дивно акварельним, на ньому ніби змінюються різні відтінки зелені, причому гра фарб зберігається і навесні, і влітку, і взимку.

Догляд за фікусом «Панда» в домашніх умовах

Вирощування «золотого фікуса» лише трохи більш складне у порівнянні з найпопулярнішими видами фікусів. Головну складність представляє стабільність середовища: фікус «Панда» не любить ні коливання освітлення, ні зміни температур, не виносить протягів і любить високу вологість повітря. Але рослина настільки ошатне і незвичайне, що прийняти його за фікус Бенджаміна та інших конкурентів складно навіть здалеку. При ретельної турботи фікус «Панда» – справжня гордість колекції.

Фікус Панда- Фікс,Панда,притуплений,золотий,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,садіння,пересаджування,фото

Освітлення для фікуса «Панда»

Золотий фікус – світлолюбна вигляд, який, на відміну від багатьох своїх побратимів, погано себе почуває навіть в півтіні. Протягом літа його краще захищати від прямих сонячних променів, але розмістити у найбільш світлою локації (або просто вжити заходів по розсіюванню світла на південних підвіконнях). Зі скороченням світлового дня фікуси сорту «Панда» потрібно перемістити на місце з якомога більш яскравим освітленням. Рослина не відмовиться від досвітки протягом холодної пори року.

Сформовані у формі бонсай фікуси «Панда» більш тіні, вони добре себе почувають і в півтіні. Але можливості розміщення рослини в притіненому місці краще уточнити при його покупці.

Комфортний температурний режим

Теплолюбна «Панда» воліє стабільні умови. Для цього фікуса згубним є пониження температури повітря до 8 градусів тепла, а для збереження декоративності потрібно навіть взимку не допускати опускання показників до 15 градусів. Оптимальною для вирощування цього сорту фікуса притупленного вважається температура від 17 до 22 градусів. Більш високу температуру можна компенсувати збільшенням вологості повітря.

Як і інші сорти фікуса притупленного, «Панда» непогано себе почуває на свіжому повітрі в літній період. Але рослина погано переносить протяги і краще себе почуває в стабільній середовищі, виносити на балкони або тераси його можна лише за умови вибору дійсно захищеного місця.

Фікус «Панда» слід всіляко берегти від протягів. Холодні протяги для нього можуть стати настільки ж травмуючим фактором, як падіння температури в кімнаті. Зазвичай на холод рослина реагує скиданням листя. Від переохолодження слід берегти і крону, і земляний ком. На холодну пору року цей сорт фікуса бажано розмістити на підставці або підвищенні, уникаючи контакту навіть з підвіконням.

Фікус Панда- Фікс,Панда,притуплений,золотий,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,садіння,пересаджування,фото

Поливи і вологість повітря

«Панда» потребує стандартному підході до поливу – регулярним, стриманим, підтримує стабільну легку вологість. Рясні поливи потрібні тільки влітку. Незалежно від пори року варто уважно контролювати, щоб субстрат просихав у верхній частині. Перезволоження земляної грудки, зайвої вогкості навіть на короткий період потрібно уникати. Вона більш небезпечна для цього сорту фікуса, ніж засуха (хоча краще уникнути цих екстремальних явищ). Для фікуса потрібно використовувати тільки м'яку воду. Полив холодною водою дуже небезпечний, краще, якщо її температура буде трохи вище температури повітря в холодну пору року і такий же – навесні і влітку.

Фікус «Панда» це справжній любитель високої вологості повітря. Для «золотого фікуса» підняти її показники можна як установкою зволожувачів, так і простим обприскуванням. Для процедур також використовують тільки м'яку воду (краще і зовсім вибрати кип'ячену, талу або дистильовану).

Підгодівлі для фікуса «Панди»

Для золотого фікуса бажано використовувати спеціальні суміші добрив для фікусів або звичайні комплексні добрива для декоративно-листяних рослин. Оптимальна частота підгодівлі – 1 раз на 15-20 днів. Підживлення проводять, тільки якщо рослина знаходиться в активній фазі розвитку, з весни і до жовтня.

Обрізка «золотого фікуса»

Фікус «Панда» потребує постійного формуванні. Але краще не проводити обрізку на самому початку стадії активного зростання, перед пересадкою або ранньою весною: така процедура послабить рослина (особливо небезпечна одночасна обрізування і пересаджування для бонсай). Формування «золотого фікуса» проводять на початку літа, в крайньому випадку – в травні, вкорочуючи кінці гілочок і сильніше обрізаючи тільки пошкоджені і витягнулися пагони. Головна мета формування – створення пишної крони. При бажанні рослину можна піддавати регулярній стрижці, створювати більш сувору крону або особливі силуети. На обрізку фікус «Панда» реагує добре, відновлюється дуже швидко. Слід враховувати, що в місцях обрізки фікус галузиться і розвивається більш активно, напрям гілок змінюється, а разом з ним змінюється і силует.

Більш сильну обрізку у вигляді укорочування пагонів на третину або половину проводять тільки тоді, коли фікусу потрібно омолодження або коли він перебуває в пригніченому стані.

«Панда» найчастіше потребує підв'язці (за винятком вирощуваних як бонсай рослин). Його тонкі пагони не завжди добре тримають форму, особливо якщо відсутня своєчасне формування та гілки витягуються.

Фікус Панда- Фікс,Панда,притуплений,золотий,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,садіння,пересаджування,фото

Пересадка і субстрат

Для фікуса притупленного сорту «Панда» підійде стандартна для будь-яких фікусів землесуміш. Переважно використовувати готовий субстрат. Якщо ви готуєте грунтосуміш самостійно, змішайте в рівних частинах дернову, листову грунт, торф і пісок. Грунт повинен бути водо - і повітропроникним, пухким, але не дуже легким. У грунт можна підмішати вермикуліт або інші розпушуючі добавки. Оптимальна реакція ґрунту нейтральна.

Пересадку для цього фікуса краще проводити по мірі необхідності. Для бонсай і дорослих рослин щорічно лише оновлюють верхній шар грунту, знімаючи забруднену землю i насипаючи свіжий чистий субстрат ранньою весною. Повноцінну пересадку відкладають до того моменту, поки коріння не освоять всю грунт і не почнуть з'являтися з дренажних отворів. Молоді фікуси «Панда» перевалюють щорічно. Земляний ком не слід руйнувати, при пересадці рівень заглиблення кореневої шийки залишають незмінним. На дно ємності закладають високий дренаж (найбільше підходить керамзит і товчений цегла). До відновлення росту рослини притіняють і забезпечують їм більш вологе середовище.

Фікус «Панда» добре себе почуває при вирощуванні на гідропоніці.

Захворювання і шкідники фікуса «Панда»

Цей сорт фікуса не може похвалитися стійкістю до шкідників, що розповсюджується в сухому повітрі. При відсутності заходів по зволоженню повітря небезпеку представляють щитівки, павутинні кліщі, борошнисті червці. Боротися з ними краще механічним зняттям комах, корекцією умов вирощування, а при запущених станах – застосуванням інсектицидів.

Поширені проблеми у вирощуванні:

  • скидання листя при різкому перепаді температур;
  • скидання листя на холодних протягах;
  • часткове скидання листя при перезволоженні;
  • пожовтіння листя при надмірних поливах;
  • мельчание листя в сухому повітрі і при мізерних підгодівлі;
  • висихання або зморщування листя під прямими сонячними променями і при низькій вологості повітря
Фікус Панда- Фікс,Панда,притуплений,золотий,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,садіння,пересаджування,фото

Методи розмноження золотого фікуса

Живцями, які можна нарізати навесні і влітку. Після нарізки живців фікуса «Панда» ставлять у воду на кілька годин, а потім обробляють стимулятором росту. Вкорінення потрібно проводити при температурі від 25 градусів тепла, при високій вологості повітря, під ковпаком або поліетиленовою плівкою і з нижнім підігрівом.

Повітряними відведеннями (у великих кущових рослин). Проводиться за класичним способом, з надрізанням втечі уздовж між двома сильними вузлами і обертанням розрізу вологим мохом і субстратом. Після вкорінення втеча відокремлюють від материнського куща.

Дата публикации: 30.04.17
Лисичка трубчатая lesnik съедобные виды грибов лисичек.