Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський

Коли дивишся на приголомшливо яскраві вогненні суцвіття шоломниці коста-ріканського, перед очима одразу ж виникають бачення розкішних феєрверків. І форма суцвіть, і їх будова нагадують про піротехнічних чудеса. Цю ілюзію тільки підсилює контраст з незвичайно красивою, як ніби створеної з тканини листям в незвичайному кущику. Шоломниця – це справжній кімнатний екзот, дещо специфічний за своїми вимогам до догляду, але зовсім не складний у вирощуванні. Його літнє цвітіння буде претендувати на статус самого яскравого видовища у вашому домі.

Декоративні достоїнства шоломниці

Скутелярія (Scutellaria), частіше звана у нас просто шлемником – вічнозелена трав'яниста рослина родом з Коста-Ріки. Звичайно, зустрічається вона і в інших тропічних районах, але саме по імені самого популярного виду, який став кімнатній культурою, скутелярія і відома. Свою назву рослина отримала за схожу на шолом чешуевидную складку на верхній губі квіток.

Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Унікальна риса шоломниці, яка рідко зустрічається серед кімнатних рослин, цвітіння виключно на кінцях пагонів. З-за специфічної закладки нирок рослину неможливо формувати: будь прищипування або обрізка будуть означати, що шоломниця не зацвіте зовсім і може не відновитися навіть через кілька тижнів. Саме тому скутелярія не піддається ніякому формування. Щоб рослини надходили в продаж привабливими, квітникарських центрах їх обробляють спеціальними інгібіторами росту, які дозволяють домогтися компактності і пишності. Вплив препаратів після придбання рослини закінчується, в домашніх умовах шоломниця завжди набуває і велику разлогость, і природне неакуратність. Правда, вона зовсім не сприймається як недолік: швидше можна стверджувати, що хаотичність надає скутеллярії ще більшу диковинность. Але саме про цю особливість варто дізнатися при покупці: сьогодні колекція скутеллярий поповнюється новими гібридами і сортами, у яких суцвіття формуються не на верхівках пагонів, а в пазухах листків. Такі скутеллярії потребують обрізки, на відміну від класичних примірників. Обов'язково уточніть параметри обрізки при покупці.

У скутеллярії коста-риканська пагони древеснеют, вони мають гарну чотиригранну форму. Досягаючи у висоту всього лише 20, то більше 60 см, вони практично не видно за привабливими листям. Великі, серцеподібної-еліптичні, з привабливою зморшкуватою поверхнею і гребінчастим краєм, вони супротивно сидять на пагонах і формують шатровидную, дуже густу і ярусний крону. Листя красиві, вони злегка глянцеві, здаються розкішної тканиною, а колір – то яскравий і темний, то холоднувато -смарагдовий, а в багатьох гібридів ще й з гарними переходами майже сизої поверхні.

Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Суцвіття у скутеллярії і правда приголомшливі. Вони сформовані незвично, нагадують пучки або сполохи. Довгі і ніби жорсткі на вигляд трубочки квіток красуються жовтим зівом, розташовані в колосовидном суцвітті, яке сприймається швидше як пучковидное. Помаранчева довга трубка злегка стиснута з боків, а сам двогубий квітка здається «стовпчиком», або «язичком». Завдяки тому, що отгибы віночка специфічно складені і майже повністю закриті, за формою вони нагадують шолом. Вогняні, помаранчеві або червоні суцвіття розпускаються на рослині з травня до кінця липня, в цілому цвітіння охоплює близько 3 місяців.

Специфічний цикл розвитку

Скутелярія – рослина досить незвичайне. Ця красуня схильна до швидкого виродження і в кімнатній формі привабливість зберігає лише максимум 3 роки без омолодження, а точніше заміни старих кущів молодими насолоджуватися екзотичним цвітінням не вийде. Але за такого прискореного розвитку шоломниця набуває іншу рису: в ті три роки, поки він не починає втрачати привабливість, він дійсно неперевершений постійно. Навіть коли скутелярія не цвіте, вона все одно виглядає привабливо. Звичайно, взимку вона також зупиняється в рості, але циклічність не вимагає ні зміни умов утримання, ні сильної корекції догляду.

Замінити скутеллярию можна самостійно отриманими екземплярами або новопридбаними рослинами. Але оскільки розмножувати шоломниця легко, а коштує він чимало, то краще все ж не полінуватися і забезпечити собі нове покоління красунь з мінімальними витратами. Старі екземпляри шоломниці обов'язково викиньте: навіть їх листя перестає бути привабливою.

Підбираємо умови для скутеллярії

Як і всі екзоти, шоломниця належить до світлолюбних культур. Прямих сонячних променів не любить його листя, яка занадто інтенсивному освітленні втратить сортовий забарвлення, але якісне розсіяне освітлення для шоломниці дуже важливо, тому що без нього не домогтися ефектного цвітіння. Виставляють це рослина переважно на підвіконнях східного і західного напрямку або у світлих місцях, аналогічних їм за рівнем освітленості. Ніколи не розміщуйте скутеллярию в місцях, де недостатньо світла, навіть в легкій півтіні або на значному віддаленні від підвіконь. На брак світла ця кімнатна культура реагує не тільки втратою забарвлення, але і відсутністю цвітіння, при перших ознаках проблем відразу переставляйте скутеллярию на більш світле місце.

Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Ще простіше підібрати температурний режим для шоломниці. Він прекрасно почуває себе в стандартних кімнатних умовах, не боїться спеки або змін температури, але тільки не її падінь нижче 18 градусів тепла. В зимовий час, коли розвиток зупиняється, скутелярія може змиритися з трохи більш низькими температурами, але діапазон все одно не повинен падати нижче 15 градусів. Найбільш ефектно цвітуть скутеллярії, які протягом усього року міститися при температурі від 20 до 25 градусів тепла.

Ця рослина є одним з найбільш воздухолюбивых. Незважаючи на статус екзота, скутелярія не боїться протягів. Більш того, гарне провітрювання для неї є життєво важливим. Сміливо виставляйте шоломниця на тому місці, де повітря постійно знаходиться в русі, постійно відкриваються вікна. Але при цьому не допускайте холодних протягів, різкого контрасту температур.

Влаголюбивость шоломниці – запорука пишного цвітіння

Скутелярія коста-риканська за характером, але не походженням – справжня тропічна красуня. Це одне і найбільш вологолюбних кімнатних рослин. Заболочення грунтів, застою вологи шоломниця не любить, але пересихання земляної грудки для неї стане буквально згубним. Субстрат для скутеллярії потрібно постійно підтримувати в вологому стані, при цьому вміст води має бути досить високим. Досягти комфортного режиму можна частими, але не дуже рясними поливами. Між процедурами просихати повинен лише верхній сантиметр субстрату, після поливу воду краще відразу ж зливати, не даючи їй застоюватися на дні горщика. В зимовий період скутеллярию поливають по-іншому. Поливи скорочують і роблять більш рідкісними, грунті не дають повністю просихати, але вологість залишають легкої, з висиханням верхнього та частково середнього шару.

Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Але ще більш критична для шоломниці вологість повітря. При дуже сухій середовищу проживання це рослина скидає листя, тому важливо не тільки проводити процедури обприскування, але й забезпечити стабільність показників. Для скутеллярії в програму догляду потрібно включити кілька рівнів зволоження повітря:

 1. розміщення поруч з рослиною спеціальних приладів-зволожувачів або піддонів з вологим мохом, галькою, керамзитом (можна встановити скутеллярию на такий піддон так, щоб дно горщика не стосувалося води);
 2. щоденне обприскування повітря, яке проводять дрібнодисперсним розпилювачем (квітки намокання не бояться, але не варто допускати скупчення великих крапель вологи);
 3. душевание, яке краще проводити кілька разів на місяць або щотижня і в гігієнічних цілях, і для поповнення недостатньо високої вологості повітря.

Для поливу та зволоження повітря можна використовувати тільки м'яку воду, відстояну і якісну. Обов'язково перевіряйте температуру води: вона не тільки не повинна бути холодною, але і бути досить теплою, на 3-5 градусів тепліше повітря в кімнаті.

Підгодівлі для шоломниці

Рослина розвивається активно і при будь-якому догляді все ж швидко вироджується. Тому шлемнику краще забезпечити дуже активні підживлення, що дозволяють наростити і красиві листя, і випустити ефектні пишні суцвіття. Добрива для скутеллярії вносять протягом усього року, розділяючи програму догляду на дві стадії:

 1. активні підживлення з березня по серпень (у цей час скутеллярию підгодовують кожні півтори-два тижні);
 2. скромні підтримують підживлення з вересня по лютий (вдвічі-втричі зменшеною дозою 2 або 1 раз в місяць).
Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Для шоломниці використовуйте тільки добрива, призначені для квітучих кімнатних рослин. Незважаючи на привабливу листя, скутелярія належить саме до красивоцветущих рослин і їй не потрібен азот в підвищеній дозі, а фосфор і кальцій.

Обрізка шоломниці

Традиційні процедури формування крони та загущення для звичайної скутеллярії знаходяться під суворою забороною. Вся обрізка цієї красуні зводиться до видалення зів'ялих квіток. Вони не тільки псують зовнішній вигляд, але і призведуть до скорочення періоду цвітіння. Постарайтеся видаляти окремі квітки відразу після початку в'янення, не чекаючи їх висихання.

Якщо вам пощастило придбати гібридні рослини і ви переконалися, що суцвіття ростуть не на верхівках пагонів, а в пазухах листя, то дотримуйтеся рекомендацій продавця, даних при покупці. Скутелляриям, яким рекомендована обрізка, знадобиться щорічна стрижка. Пагони у таких красунь обрізують до висоти в 5-15 див.

Терміни пересадки: тільки по мірі необхідності, при заповненні земляного кома кореневищем. Класична частота – 1 раз в 2-3 року. Оптимальні терміни – початок весни, при поновленні росту листя.

Субстрат: обов'язково легкий та пухкий, водопроникний, якісний і поживний. Для скутеллярий підійде класична суміш піску, листової і дернової ґрунтів або універсальні субстрати (призначені для квітучих рослин).

Особливості пересадки: для шоломниці потрібно зберігати звичний рівень заглиблення та розмістити на дні горщика среднефракционный дренаж.

Розмноження скутеллярий

На щастя для всіх шанувальників екзотичної шоломниці, його дуже легко розмножити. Кращий метод – живцювання. Черешки рослини можна нарізати протягом усього активного періоду розвитку, з березня до вересня. Для вкорінення досить висадити їх в субстрат, підтримувати постійну вологість і досить високу температуру: укорінення проводять у діапазоні температур від 20 до 25 градусів. Скутелярія обожнює нижній підігрів. Зрозуміло, укорінення скутеллярії краще проводити під плівкою або ковпаком. У міру зростання молоді рослини з живців потрібно прищипнути, обрізавши верхівку над четвертим листом. Без прищипування скутелярія не буде рости компактно і привабливо. Висаджують живці по 3-4 примірники в один горщик.

Феєрверк в горщику — шоломниця коста-ріканський- Шоломниця,Скутелярія,коста-ріканський,догляд,вирощування,розмноження,формування,декоративно-квітучі,комнатныеое рослина,рідкісні квіти,фото

Хвороби та захворювання:

 • білокрилка;
 • павутинний кліщ;
 • попелиця;
 • трипси;
 • гнилі

Заходи боротьби: при загниванні допоможе тільки корекція догляду, адже його викликає надмірне перезволоження. З комахами краще боротися інсектицидами.

Поширені проблеми у вирощуванні скутеллярії:

 • опадання листя при зайвій сухості повітря;
 • розвиток гнилей при надлишковому поливі.