Фаворитка орхідей

Вперше це рослина помітив біолог Д. Гукер, коли в 1818 р. йому в Англію прислали посилку із зразками бразильського моху, а в якості оберточного матеріалу була використана каттлея губоцветная. Хто б міг подумати, що квітка, з яким тоді так безцеремонно обійшлися, стане чи не найпопулярнішою орхідеєю наших будинків!

Кожному сорту – особливий підхід

Мої улюблені кімнатні рослини – орхідеї. Дивлячись, як потопає кімната в їх листі і квітах, немов переносишся в екзотичні країни, на їхню батьківщину – в тропічні ліси. Особливе місце серед орхідей займають каттлеї, яких у мене безліч.

Доглядати за каттлеями нескладно – головне, пам'ятати, що кожен сорт вимагає особливого підходу. Адже сорту у каттлей відрізняються не тільки формою і забарвленням квіток і листя, але і терміном цвітіння, періодом спокою і температурою змісту.

Фаворитка орхідей-

© Dalton Holland Baptista

Орієнтуємося по листю

Для початку про місці. Це дуже світлолюбна рослина, любить яскраве розсіяне освітлення, особливо навесні і влітку. Для каттлей я визначила місце на південних підвіконнях, але не забуваю притіняти від прямих сонячних променів.

Взагалі, щоб зрозуміти, чи вистачає їм світла, досить поглянути на листя: вони повинні бути світло-зелені, звичайно ж, без сонячних опіків.

також Непогано взяти під власний контроль і тривалість світлового дня, адже якщо він триває довше 10 годин, каттлея гірше цвіте. Але тут теж доводиться рахуватися з особливістю сорту.

Нормальна температура

Краще всього каттлея розвивається, а особливо цвіте, при перепадах температури. Їх теж можна створювати штучно – різниця температури в денний і нічний час повинна бути близько 5-7°. Так, влітку більшість сортів відмінно себе почувають при температурі близько 22-28°, вдень близько 17° вночі. Узимку, коли настає період спокою, температура знижується до 16-18°, вдень до 12° вночі. Але пам'ятайте, що вона не повинна опускатися нижче плюс 10°! Але це стосується, знову ж, не всіх видів. Наприклад, високогірні види, такі як каттлея Боурінга, краще себе почувають при більш низьких температурах: 22-24° влітку, і 10-12°-взимку.

Фаворитка орхідей-

© Orchi

Каттлея найкраще буде себе почувати в кімнаті, якщо умови утримання будуть максимально наближені до природних. Наприклад, у неї на батьківщині дощі найчастіше випадає у другій половині дня, а значить, і поливати її краще всього в цей час. Те ж стосується і обприскування – ранкове і вечірнє імітує випадання роси.

Дивлячись на різноманітність каттлею, просто очі розбігаються – який сорт вибрати? Ще б, адже у природі існує близько 65 видів цих орхідей. А з тих пір, як вони полюбилися квітникарям, селекціонери вивели більше тисячі різних сортів. Ми назвемо лише деякі, найбільш відомі з них.

  • Каттлея двоколірна (Cattleya bicotor): Висота – 30-60 див. Квітки – діаметр близько 10 см, коричнево-зеленуваті, рудувато-коричневі, губа пурпурова з більш світлими краями. Цвітіння – осінь-зима.
  • Каттлея Боурінга (Cattleya bowringiana): Висота – до 30-70 див. Квітки – діаметр 5-7 см, рожеві, пурпурові, губа пурпурова з жовтою плямою. Цвітіння – осінь-зима.
  • Каттлея тріана (Cattleya Trianaei): Висота – до 50 см. Квітки – діаметр 15-20 см, біло-рожеві, губа яскраво-малинова з білою облямівкою. Цвітіння – зима-весна.
  • Каттлея Форбеза (Cattleya forbesii): Висота -10-20 див. Квітки – діаметр 10 см, оливково-зелені, жовто-зелені, губа біла з рожевим нальотом. Цвітіння – літо-осінь.
  • Каттлея Доуна (Cattleya dowiana): Висота – до 25 див. Квітки – діаметр 15 см, блідо-жовті, губа малиново-пурпурова з золотисто-жовтими жилками. Цвітіння – літо-осінь.
Фаворитка орхідей-

Поливаємо і підгодовуємо

Величезне значення для цих орхідей грає висока вологість повітря. У приміщенні, де росте каттлея, вона завжди повинна бути не менше 60%. Тому добре використовувати спеціальний піддон з мокрою галькою. Влітку рослина потребує рясному поливі (приблизно два рази на тиждень) і частому обприскуванні (пару раз в день). Восени полив скорочую до помірного, а взимку, коли настає період спокою, взагалі утримую в помірно сухих умовах. Не забуваю і про підгодівлі. Під час активного росту, розвитку бутонів і цвітіння підживлюю каттлею два рази в тиждень добривами для орхідей.

Без потреби не пересаджуємо

Каттлея не любить пересадки, тому це слід робити не частіше, ніж раз в 2-3 року. Причиною для неї може стати розкладання субстрату: він починає покриватися цвіллю, закисати, або коріння, що відросло біля псевдобульбочек, стають настільки довгими, що без пересадки не обійтися.

Фаворитка орхідей-

© Orchi

Субстрат готуємо з суміші торфу, моху сфагнуму і додаємо шматки соснової кори. Або просто йдемо в квітковий магазин і купуємо суміш для орхідей.

Пересаджуйте каттлею обережно, намагаючись не пошкодити коріння. Не забуваємо зробити хороший дренаж.

Не всі йдуть на спокій

Я кілька разів згадувала періоді спокою каттлею, але варто додати, що далеко не у всіх сортів він відбувається в один і той же час. У деяких період спокою відбувається двічі на рік (до і після цвітіння), а є сорти, у яких він взагалі відсутній. Так що, перш ніж завести вдома цю чудову орхідею, не забудьте ознайомитися з особливостями сорту, і пам'ятайте, що кожного з них потрібний індивідуальний підхід.

Фаворитка орхідей-

© Orchi

Використовувані матеріали:

  • Л. Н. Горожеева р. Вичуга Іванівської обл.