Фаленопсис — приручення «метелики»

Орхідеї – одні з найкрасивіших кольорів всього рослинного царства. І якщо ще недавно кожен квітникар міг тільки мріяти про вирощування орхідей у себе вдома, тепер вони стали набагато доступніше.

Початківцям краще вибирати легкі для вирощування орхідеї: каттлею, мільтонію, дендробіум, цимбідіум, целогіну і фаленопсис.

Фаленопсис — приручення «метелики»- Фаленопсис,приємний,орхідея,метелик,догляд,вирощування,фото

Вже кілька років зростає в мене фаленопсис приємний (Phalaenopsis amabilis). Назва ця походить від грецьких слів fhalaina – нічна метелик, метелик і opsis – подібність, оскільки квітки нагадують зграйку світлих метеликів, присевших відпочити на тонкий стеблинка.

Фаленопсис (Phalaenopsis) — рід епіфітних рослин сімейства Орхідні з Південно-Східної Азії, Філіппін і північного сходу Австралії. У природних умовах фаленопсиси мешкають у вологих рівнинних і гірських лісах. Включає в себе близько 70 видів орхідей.

Фаленопсис – рослина з сильноукороченным втечею і з трьома-чотирма темно-зеленим листям довжиною до 30 см, схожими на висунутий язик. Коли ця орхідея надумає зацвісти, вона випускає стрілку довжиною до 70 см, і на ній розташовуються 15-20 великих витончених квіток, діаметром до 10 см – фантастично красиво. І ця краса не скороминуща, нею можна милуватися 4-5 місяців, потім рослина пару місяців відпочиває.

Фаленопсис — приручення «метелики»- Фаленопсис,приємний,орхідея,метелик,догляд,вирощування,фото

Оскільки відбувається фаленопсис з дощових тропічних лісів, то і звички у нього відповідні. Насамперед, йому потрібна висока вологість повітря, а тому він краще відчуває себе в кімнатній тепличці, наприклад в акваріумі під склом. Палючих променів сонця фаленопсис також не виносить, значить, поселяти його потрібно на східних або західних вікнах. Втім, його цілий рік можна тримати під люмінесцентними лампами. Квітконоси фаленопсиса з'являються при температурі +12..18°, якщо вона нижче – орхідеї це не дуже сподобається. Якщо ж «влаштувати» її в постійному теплі (вище +26°), знову недобре, вона поступово виснажиться.

Пересадку фаленопсис переносить погано, тому без особливої потреби його краще не турбувати.

Субстрат складають з різаною соснової кори, сфагнуму і деревного вугілля в рівних пропорціях і тримають його постійно вологим. Але тут важливо не перестаратися, існування в постійному «болоті» напевно погубить орхідею. Вода для поливу фаленопсиса годиться тільки м'яка, прокип'ячена або очищена за допомогою фільтра.

Фаленопсис — приручення «метелики»- Фаленопсис,приємний,орхідея,метелик,догляд,вирощування,фото

Труднощі при вирощуванні фаленопсиса

  • фаленопсис не цвіте: здоровій на вигляд рослині, швидше за все, не вистачає світла;
  • коричневі плями на листі: якщо вони сухі та жорсткі – рослина обпечено сонцем; якщо плями м'які, вони результат грибного захворювання, а стало бути, пошкоджені частини потрібно негайно видалити і рослина обробити фунгіцидом;
  • фаленопсис росте горизонтально: брак світла або неправильне зволоження.

Необхідні умови для фаленопсиса

  • Температура: рівне тепло (приблизно 18°) протягом усього року.
  • Освітлення: яскраве розсіяне світло. Може рости круглий рік під люмінесцентними лампами (10-15 годин на день).
  • Полив фаленопсиса: субстрат повинен завжди бути вологим, але не мокрим. Вода – тільки м'яка.
  • Вологість повітря: під час опалювального сезону вологість повітря недостатня, – необхідно обприскувати листя. Втім, це корисно і влітку.
  • Пересадка фаленопсиса: переносить болісно. Пересаджують тільки тоді, коли з-за тісноти горщика загальмовується зростання.
  • Розмноження: недосвідченому квітникарю краще не братися.

Розмножити фаленопсис в кімнаті – завдання непросте і пересічному квітникарю вона не по силам, але в квіткових магазинах тепер він не така вже рідкість. Так що придбати його – не проблема, були б гроші.

Фаленопсис — приручення «метелики»- Фаленопсис,приємний,орхідея,метелик,догляд,вирощування,фото

Але, незважаючи ні на що, фаленопсис – рослина не стільки важкий, скільки незвичайне, і в кімнаті він вдається значно легше, ніж, скажімо, цикламен або фуксія, яким обов'язкова прохолодна зимівля. Просто до нього потрібен свій підхід.

Автор: А. В. Шумаков р. Курськ.