Ехмея — хоробрий воїн

Екзотична ехмея схожа на воїна, добре подготовившегося до бою: зростаючі з воронковидною розетки і опускаються вниз широкі листя густо покриті шипами, і навіть квітки захищені загостреними приквітками. Назва рослини "ехмея" має грецькі корені і перекладається як "наконечник піки" – воно дано за схожість загострених приквітків з пікою. Дивовижні за будовою суцвіття і квітки ехмей в залежності від виду мають різноманітне забарвлення – рожеві, коралові, червоно-золоті, червоні та блакитні.

Ехмея — хоробрий воїн-

© File Upload Bot (Magnus Manske)

Рід Ехмея (Aechmea) належить до сімейства бромелієвих. Рід об'єднує близько 170 видів, розповсюджених у Центральній і Південній Америці.

Назва Aechmea походить від грецького aechme — наконечник піки — і, по всій видимості, вказує на загострені приквітки.

Виростають ехмеі в місцях з яскраво вираженим сухим сезоном і різкими коливаннями температури. Це епіфіти і наземні рослини, що утворюють легко укоріняються вегетативні пагони. Цей вид відрізняється від інших родів бромелієвих околюченными по краях листям. Листя в добре виражених розетках-воронках одноколірні або строкаті, жорсткі або м'яко-шкірясті, зубчасті по краю. З розетки виростає товстий квітконіс з ефектною головкою-суцвіттям на кінці. Стебло укорочене. Великою різноманітністю відрізняється форма суцвіть і окремих квіток. Характерний декоративний елемент всіх видів — яскраві гострокінцеві прісоцветниє листя і приквітки. Плід — ягода. Кожна розетка цвіте тільки один раз, після цвітіння вона відмирає.

Багато представників роду Ехмея — гарні декоративні рослини, які широко поширені в культурі. Популярні ехмеі ще й тому, що, на відміну від багатьох бромелий, порівняно прості у догляді.

Ехмея — хоробрий воїн-

© BotBln

Умови вирощування

Температура: Ехмеі воліє помірні температури – влітку близько 20 – 25°С, взимку близько 17-18°С, мінімум 16°С.

Освітлення: Яскраве розсіяне світло, можна з деякою кількістю прямого сонця вранці або ввечері. Добре росте на східних і західних вікнах. Ехмеі з товстими жорсткими листям (ехмея смугаста, ехмея пріцветніковая та ін) можуть добре рости і на південних вікнах, де притінення може знадобитися тільки в самі жаркі години дня.

Полив: Грунт має бути весь час в злегка вологому стані. Навесні і влітку розетку наповнюють м'якою водою.

Добрива: Підживлення добривом проводять навесні і влітку. Для підгодівлі застосовують спеціальні добрива для бромелієвих. Можна використовувати добрива для інших квітучих кімнатних рослин в половинній дозі. Підживлення проводять через 2 тижні.

Вологість повітря: Ехмея віддає перевагу досить вологе повітря, приблизно близько 60% вологості. Тому рослина корисно регулярно обприскувати теплою м'якою водою з дуже дрібного розпилювача.

Пересадка: Щорічно після цвітіння в грунт, що складається з 1 частини легкої дернової землі, 1 частини торф'яної, 1 частини листової і 1 частини перегнійної, з домішками піску. Можна використовувати покупну грунтову суміш для бромелієвих. Ємність для посадки не повинна бути дуже глибокою.

Розмноження: Насінням і дочірніми пагонами, коли вони вже достатньо сформовані, тобто мають довжину близько 13-15 див. Отримані молоді рослини зацвітають, як правило, через рік – два. Рослини, вирощені з насіння, зацвітають зазвичай через 3-4 роки. У цьому випадку пересаджують ехмеі раз на два роки.

Ехмея — хоробрий воїн-

© BotBln

Догляд

Ехмеі люблять багато світла, переносять пряме сонячне світло, але може рости і в півтіні. Оптимальне розміщення для рослин – біля вікон південно-західній і південно-східної експозиції. У вікон південної експозиції в літній час рекомендується легке притінення від прямого сонця. Влітку ехмеі можна виставляти на балкон, поступово привчаючи до яскравого світла. Майте на увазі, що куплене рослина або рослина після довгої похмурої погоди або після полутенистого місця розташування до яскравого світла привчають поступово.

У ехмей з щільними шкірястими листям, особливо у ехмеі зігнутої, при притінення і високої вологості повітря забарвлення листя стає зеленою і менш декоративної; вони потребують найбільш світлому місцезнаходження і менш вологому повітрі.

Сприятлива для ехмей температура влітку — 20-27°C, взимку — 14-18°C. Низькі зимові температури стимулюють утворення квітконосів. Період спокою або відсутня, або нетривалий. Ех. виблискує взимку містять в більш теплих умовах, ніж інші ехмеі.

Позитивний для ехмеі перепад нічної та денної температури (до 16°C вночі).

Приміщення, в якому розташовані рослини, необхідно провітрювати. Ехмея блискуча більш стійка до застою повітря.

В літній час поливають рослини регулярно, м'якою і теплою водою, у міру підсихання верхнього шару субстрату, спочатку наливають воду в розетки листя, а потім поливають грунт. Випадкове пересихання грунту відчутної шкоди не приносить, проте тривала пересушування шкідлива. З осені полив скорочують, взимку полив рідкісний, воронка повинна бути сухою, зрідка рослину обприскують теплою водою. Перед початком періоду спокою і після цвітіння воду з розетки зливають! Якщо рослина відцвіла, воду в розетку не варто наливати, інакше це призведе до загнивання!

Ехмеі переносять сухе повітря квартир, але воліють підвищену вологість повітря. Для підтримки вологості повітря горщик з рослиною можна поставити на невеликий піднос з галькою, в якому вода досягає підстави горщика. Обприскують рослина м'якою відстояною водою.

Підгодовують ехмеі рідкими комплексними добривами кожні 2-3 тижні, взимку рідше — не раніше ніж через 6 тижнів.

Відомо, що этиленовый газ, що виходить від стиглих яблук і цитрусових плодів, спонукає бромелии утворювати квітки. Помістіть рослину разом з кількома стиглими яблуками на одну-два тижні в прозорий поліетиленовий пакет і зверху його не дуже щільно зав'яжіть. Через чотири місяці ехмея зацвіте.

Пересаджують ехмеі, по можливості, щорічно, видаляючи відцвілі розетки, в субстрат сосотоящий з листяної, волокнисто-торф'яної землі (по дві частини) і піску (одна частина). Найкраще це рослина росте на компості (перегнійної землі), змішаний в рівних частинах з рубаним мохом і листяної землею, з додаванням піску і битих черепків.

Ехмея — хоробрий воїн-

© Mmcknight4

Розмноження

Розмножують ехмею насінням і нащадками. Останній спосіб більш прийнятний.

Молоді нащадки відокремлюють від материнської рослини в березні, в цей час вони досить облистнені і легко утворюють корені. Місця зрізів щоб уникнути загнивання необхідно присипати порошком деревного вугілля. Субстрат готують з двох частин листової, двох частин волокнистої торф'яної землі і однієї частини піску. Можна також використовувати субстрат складається з рівних частин перегнійної, листової землі і рубаного сфагнуму з додаванням невеликої кількості піску й битих черепків.

При насіннєвому способі розмноження використовують пухку торф'яну землю або сфагнум або подрібнені коріння папороті. Догляд за посівом полягає у підтриманні вологості та високої температури (22-25°C) повітря, достатньому поливі і захисту від прямих сонячних променів. Через три місяці з'явилися сходи пікірують в суміш з рівних частин листової і вересковой землі. Подальший догляд зводиться до підтримання постійної температури (не нижче 20°C), поливі і обприскуванні. Через рік рослини пересаджують у субстрат для дорослих рослин.

запобіжні Заходи:

ехмея смугаста, особливо її листя, трохи отруйна і може викликати запалення шкіри.

Ехмея — хоробрий воїн-

© BotBln

Види

Ехмея Вайльбаха (Aechmea weilbachii).

Епіфітна рослина з щільною келихоподібної листовою розеткою. Листя довжиною 30-60 см, шириною 2,5—3,5 см, лінійно-мечоподібні, з коротким остроконечием, жолобчасті, вигнуті, звужені до основи, яскраво-зелені, по краю при основі з рідкими шипами. Квітконіс до 40 – 50 см, прямий, листя на ньому ланцетно-овальні, тонкі, цілокраї, черепітчатиє, яскраво-червоні. Суцвіття – складна розлога волоть довжиною 15 см, з яскраво-червоною віссю і при-соцветными листям, голе. Колоски 2-6-квіткові, пухкі, вигнуті, довжиною до 4 див. Приквітки округлі, з невеликим остроконечием, за довжиною дорівнюють зав'язі. Квітки довжиною до 2,5 см сидячі, у верхній частині вигнуті. Чашолистки блідо-бузкові, зрослі на третину. Пелюстки округлі, блідо-бузкові, з білим краєм, довжиною 2 см. Цвіте в березні – серпні, листопаді. У культурі з 1879 року. Батьківщина – ліси Бразилії. У квітницької практиці відома різновид var. leodiensis з листям бронзового кольору.

Ехмея Люддемана (Aechmea lueddeman).

Епіфітна або наземна рослина з келихоподібної листовою розеткою. Листки (їх близько 20) довжиною 30-60 см, шириною 4,5 см, языковидные, на верхівці загострені або округлі, переходять у остроконечие, по краях з загнутими шипами, покриті блідими лусочками. Квітконіс 25 – 70 см, з біло-борошнистим нальотом, прямий. Листя на ньому плівчасті, білі, довше міжвузлів, цілокраї, нижні – прямостоячі, еліптичні, верхні відігнуті, лінійно – ланцетні. Суцвіття широку мітелку, циліндричне або узкопирамидальное, довжиною 12 – 30 див. Гілочки суцвіття прості або нижні розгалужені, кисті немногоцветковые, пухкі. Приквітки ниткоподібні, коротше квітконіжок. Квітки відхилені. Чашолистки неправильної форми, з широким боковим крилом і остроконечием, роздільні. Пелюстки язичковідниє, з виїмкою, рожеві або блакитні, при відцвітанні стають темно-яскраво-червоними. Плоди – ягоди блакитні. Цвіте в березні – квітні. У культурі з 1866 року. Батьківщина – Центральна Америка; росте на деревах у лісах або на кам'янистих субстратах на висоті 270 – 200 м над рівнем моря.

Ехмея небесно-блакитна (Aechmea coelestis).

Епіфітна або наземна рослина з щільною прямостоячого воронковиднои листовою розеткою. Листя (в числі 9-20) завдовжки 30— 100 см. шириною 3-5 см, языковидные. на верхівці загострені або округлі з остроконечием, густо покриті лусочками. Квітконіс прямий, густобелоопушенный. Листя на ньому ланцетні, загострені, плівчасті, червоні, з білим густим опушуванням. Суцвіття волотисте, довжиною близько 1 см, белоопушенное. Приквітки овальні, з відтягнутою верхівкою, коричневі або червоні. Чашолистки неправильної форми з довгою остю, на третину зрощені, довжиною до 6 мм Пелюстки язичковідниє, тупі, блакитні, з двома лусками біля основи. Цвіте в грудні-січні. У культурі з 1875 року. Батьківщина – Бразилія; росте в лісах і на щебенистих відкритих місцях.

Ехмея опушена (Aechmea pubescens).

Епіфітна або наземна рослина з щільною келихоподібної листовою розеткою. Листки нечисленні, довжиною до 100 см, шириною 2 – 5 див., сіро-зелені, языковидные, жолобчасті, з остроконечием, по краю з загнутими шипами, знизу покриті білими лусочками. Квітконіс прямостояче, густоопушенная або голий. Листя на ньому овально-ланцетні, черепітчатиє, цілокраї, яскраво-червоні, вкриті блідими лусочками. Суцвіття довжиною до 35 см, волотисте, на підставі пухке, спочатку – густоопушенное, згодом – голе. Колоски лінійні, щільні, дворядні, 8 – 16-квіткові. Приквітки вигнуті, широкоовальні, з остроконечием, шкірясті, дорівнюють або перевищують чашолистки. Чашолистки майже трикутні, з остроко-нечием, сильноизогнутые. Пелюстки язичковідниє, на верхівці тупі, солом'яно-жовті, з 2 бахромчатими лусками. Цвіте в квітні, червні. У культурі з 1879 року. Батьківщина — Центральна Америка і північ Південної Америки; росте в лісах на висоті до 900 м над рівнем моря.

Ехмея Орландо (Aechmea orlandiana).

Эпифитное рослина. Листя довжиною 30 см, шириною до 4,5 см, языковидные, загострені або з остроконечием, з пурпурно-коричневими плямами або майже чорними зигзагоподібними штрихами на світло-зеленому або кольору слонової кістки тлі, по краю з чорними колючими зубцями, покриті лусочками. Квітконіс прямий, червоний, голий. Листя на ньому широкоеліптичні, загострені на верхівці пилчасті, плівчасті, червоні, верхні – черепітчатиє. Суцвіття – густа, яйцевидна в контурі волоть довжиною до 7 див. Прісоцветниє листки подібні до листя на квітконосі, по довжині перевищують колоски. Колоски майже сидячі, щільні, дворядні, 4-квіткові, довжиною до 3 див. Приквітки широкоовальні, загострені. Квітки сидячі, прямі. Чашолистки вільні, неправильної форми, довгасті, з коротким остроконечием. Пелюстки прямі, округлі, жовті з білим крилом, довжиною 2 см. Цвіте в листопаді – грудні, а також травні. У культурі з 1935 року. Батьківщина – ліси Центральної Бразилії. Вимагає більш високої температури вирощування, ніж інші види ехмей.

Ехмея Чантина (Aechmea chantinii).

Епіфітна рослина з циліндричною листовою розеткою. Листя завдовжки 40-100 см, шириною 6— 9 см, нечисленні, за формою языковидные, з остроконечием, густо покриті лусочками, світло-зелені або коричневі з широкими сріблястими смугами. Квітконіс прямий, з біло-борошнистим опушенням. Листя на ньому ланцетні, яскраво-червоні, широкопильчатые, нижні притиснуті, верхні відігнуті. Суцвіття широку мітелку. Прісоцветниє листя за формою подібні до листя на квітконосі, пилчасті по краю, трохи перевищують колоски. Колоски на довгих тонких ніжках, вузьколанцетні, 12-квіткові. Вісь суцвіття колінчасто-вигнута. Приквітки широкоовальні, дворядні, опушені. Квітки довжиною понад 3 див. Чашолистки на верхівці тупі, зрощені в нижній частині. Пелюстки тупі, помаранчеві. Цвіте в березні, травні. У культурі з 1878 року. Батьківщина – від Колумбії до Перу і Бразилії; росте в лісі на висоті 100 – 1160 м над рівнем моря.

Ехмея — хоробрий воїн-
Дата публикации: 30.04.17