Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі

Джаботикаба (або Жаботикаба) — виноградне дерево, традиційне в кожній Бразильської ферми або господарстві, як і справжні кущі багаторічної виноградної лози в селянських садибах теплих регіонів Росії і СНД. На півдні Росії в садибах сільського типу з зимовими садами, оранжереями джаботикаба — бажане дерево. Дивовижне по зовнішньому вигляду із-за незвичайного розташування квіток і плодів, воно успішно прикрасить і «нагодує» смачними плодами господарів, які проявили терпіння і любов до незвичайних рослин.

Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі- джаботикаба,жаботикаба,мирциария,уход,выращивание,размножение,тропические,экзотические,описание,растение,фото

Походження і ареал розповсюдження

Джаботикаба родом з південних районів Бразилії, відноситься до сімейства миртових. Серед систематиків відома як Мирциария стволоцветная або стеблецветная. У систематиці рослин – Myrciaria caulifloria. Джаботикаба вирощується у виробничих масштабах на американському континенті (в Болівії, Північній Аргентині, Парагваї, Уругваї, Перу, на Кубі). Також рослина відома як жаботикаба.

Біологічні особливості

Джаботикаба відноситься до декоративно-листяної групі вічнозелених деревних рослин 3-12 м висоти, формують їстівні ягоди. Біологічною особливістю джаботикабы є дуже повільний ріст. Тому вони підходять для контейнерного вирощування у формі невеликого деревця або бонсай в квартирі або закритих приміщеннях іншого типу (контейнерний сад, куточок відпочинку в офісі, оранжерея). Якщо висадити сіянець, то доведеться чекати врожаю 10-14 років. Останніми роками, завдяки роботам селекціонерів, виведені гібриди джаботикабы, які формують урожай у 4-6-річному віці.

Кора дерева рожева з сірими плямами. Крона джаботикабы розлога, але невелика за обсягом, так як листя, квіти і плоди цього незвичайного дерева розташовуються на багаторічних пагонах, штамбах і скелетних гілках. Розташування квіток і плодів безпосередньо на скелетних гілках крони і стовбура називається каулифлория.

Крона дерева навесні вкривається ошатними овально-ланцетоподобными дрібними листям витягнутої форми приємного рожевого кольору, супроводжуваного ніжним ароматом мирта. З часом рожевий відтінок листя джаботикабы змінюється насиченим темно-зеленим. Поступово опадаючи в зимовий період, дерево навесні з нирок на цьому ж місці формує нові молоді листочки.

Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі- джаботикаба,жаботикаба,мирциария,уход,выращивание,размножение,тропические,экзотические,описание,растение,фото

Казкову красу дерева надають дрібні одиночні квітки, що розпускаються кілька разів на рік безпосередньо на штамбах і скелетних гілках дерева. Квітки джаботикабы з 4 пелюсток оцвітини, дбайливо оточують близько 60 тичинок на 4 мм тичинкових нитках. З-за великої кількості квіток, практично не видно поверхні стовбура і гілок, а через кілька днів з'являються маленькі округлі плодики, схожі на родимки.

Плоди сидячі, розташовуються щільно притиснувшись до штамбу або гілці. Колір різний – зелений, червоний, світло та темно-фіолетовий або чорний. Плід – соковита ягода еліптичної форми до 4 см, покрита зверху щільною шкіркою. Усередині знаходяться 2-5 великих насіння, за що ягоду офіційно називають кістянкою. У дозрілої ягоди колір темно-фіолетовий або чорний.

Урожай джаботикабы збирають вибірково по мірі дозрівання. Шкірка має гіркий присмак з-за високого вмісту таніну. Тому в їжу використовується тільки видавлений м'якоть ягоди. Вона желеподібна, солодкувата, дуже ніжна, нагадує смак виноградини. Ягоди визрівають 3-4 тижні, і дерево закладає новий урожай.

Корисні властивості джаботикабы

Плоди зберігаються у свіжому вигляді максимально 3 дні, а потім починається винне бродіння. Тому джаботикабу найбільше використовують для приготування вина та інших малоалкогольных напоїв. Крім використання в свіжому вигляді з ягід готують варення, соки, мармелад, застосовують у вигляді добавок морозиво та інші кулінарні шедеври. Плоди використовують в рецептурі соусів під м'ясні страви. Шкірку відокремлюють від вмісту ягоди, сушать і використовують як барвник для додання глибокого червоного кольору переробленим ягід (провину, джему та іншим).

Джаботикаба не просто декоративна прикраса інтер'єру приміщення, харчовий продукт, вона ще володіє рядом лікувальних властивостей. У народній медицині відвар зі свіжих або висушених плодів використовують для лікування хронічного запалення мигдалин, розладів шлунка, зниження гостроти астматичних захворювань. Офіційно проведеними науковими дослідженнями доведено, що до складу плодів входять органічні речовини, що володіють здатністю захистити організм людини від утворення злоякісних клітин. У зв'язку з цим корисно використовувати плоди джаботикабы в їжу як профілактичний противоонкологическое засіб. При використанні в свіжому і переробленому вигляді будьте обережні! Плоди володіють певними алергенними властивостями і відносяться до індивідуально нестерпним продуктів. Особливо будьте обережні при поїданні ягід з шкіркою, в якій містяться певні токсини.

Вирощування джаботикабы в домашніх умовах

У південних безморозных регіонах джаботикаба може вирощуватися у відкритому грунті. У районах, навіть з короткостроковими невеликими морозами вона не виживає. Але враховуючи її декоративність, маленькі деревця все частіше з'являються в закритих приміщеннях, зимових садах, оранжереях, куточки відпочинку громадських установ. Агротехніка по складності догляду не відрізняється від інших культур тропічного ареалу.

Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі- джаботикаба,жаботикаба,мирциария,уход,выращивание,размножение,тропические,экзотические,описание,растение,фото

Вимоги джаботикабы до умов навколишнього середовища

Для домашнього розведення найкраще купити 2-3 щеплених гібридних саджанця. 1-3 річного віку. Якщо приживуться і почнуть добре розвиватися, можна 1 залишити, а решту подарувати друзям. Гібриди на 4-6 рік зацвітають, і починають систематично формувати плоди, прикрашаючи інтер'єр квартири і привносячи в склад повітря ніжний аромат миртовою ноти. Як і багато інші тропічні культури для нормального росту і розвитку джаботикаба потребує півтіні і лише в ранкові та вечірні години в невеликій кількості прямого сонячного освітлення.

Грунт і посадка

При вирощуванні джаботикабы в закритому приміщенні грунтову суміш готують на основі торфу, лісової і листової землі, перегною і піску. Всі інгредієнти для суміші беруть по 2, а торфу, перегною і піску по 1 частини. рН ґрунтосуміші повинно бути нейтральним або слабокислим (5,5-6,0).

  • Куплений опускають саджанець на 4-5 годин в розчин корневін,
  • готують посуд з хорошим дренажем (шаром не менше 5 см з великих черепків і щебеню). Засипають гіркою 1/3 ємності контейнера почвосмесью,
  • оглядають саджанець. При необхідності проводять обрізання коренів на 1/3,
  • підготовлений саджанець розміщують в контейнері і повністю засипають почвосмесью. Акуратно обжимають грунт навколо штамба. Посадку проводять так, щоб коренева шийка була на рівні грунту. Після посадки полити рослину по краю контейнера. Надлишок води через 20-30 хвилин злити з піддону.
Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі- джаботикаба,жаботикаба,мирциария,уход,выращивание,размножение,тропические,экзотические,описание,растение,фото

Пересадку джаботикабы проводять по мірі необхідності, частіше при великому розростанні кореневої системи в малому обсязі горщика або контейнера іншої форми. Обрізання коріння здорове рослина переносить безболісно. Дорослі рослини пересаджують, а тільки міняють верхній шар грунтосуміші на новий.

Полив джаботикабы

Пересушування грунту негативно впливає на ріст і розвиток рослини. Кожен наступний полив проводять при підсушуванні верхнього 1-3 см шару ґрунтосуміші. Политий грунт мульчують. Застій води в піддоні не допускається. Воду для поливу використовують теплу, обесхлоренную.

Добриво і підгодівля

Систематичне внесення повного або комплексного мінерального добрива для декоративних і квіткових культур прискорює повільний ріст і розвиток рослин. Підживлення вносять 1 раз на місяць під полив з розрахунку 10-30 г добрива під рослина в залежності від віку. Підживлюють рослини протягом весняно-літнього сезону. До осені дози підгодівлі знижують. У зимовий період рослини не підживлюють. Влітку проводять позакореневе підживлення мікроелементами з обов'язковим вмістом хелатів заліза (щоб уникнути хлорозу).

Формування крони джаботикабы

Джаботикаба у верхній частині крони формує велику кількість важких для неї багаторічних гілок. Гілки під власною вагою можуть обламуватися і пошкоджувати сусідні пагони. Щоб уникнути пошкодження і полегшити крону верхні гілки можна періодично обрізати, одночасно видаляючи загущають і сухі пагони. Джаботикаба краще і рясніше плодоносити при злегка розрідженої кроні. Обрізку рослини переносять легко. Проводять її до початку росту пагонів (ранньою весною). Обрізка з метою коригування крони, практично не впливає на врожайність дерева.

Джаботикаба — тропічний екзот у кімнатній культурі- джаботикаба,жаботикаба,мирциария,уход,выращивание,размножение,тропические,экзотические,описание,растение,фото

Хвороби та шкідники джаботикабы

Джаботикаба може пошкоджуватися попелиць і павутинним кліщиком. Якщо під час відмічено появу шкідників, то їх легко зняти теплим душем, попередньо закривши грунт у контейнері плівкою. Якщо час упущений, рослини можна обробити препаратами, але ні в якому разі не хімічними, а біологічними. Ці препарати виготовляються на основі різних видів корисних мікроорганізмів або їх метаболітів діяльності. До них відносяться фітоверм, авертин, іскра-біо, лепідоцид, акарин та інші. Готувати розчини і проводити обприскування потрібно строго по рекомендацій, викладених на упаковці або сопроводиловке. Гарні біопрепарати тим, що не завдають шкоди організму людини і вже через 48 годин після застосування плоди можна вживати в їжу.

Якщо ви вирішили додати в свій куточок відпочинку джаботикабу, виконуйте всі вимоги цих екзотичних рослин до технології вирощування та догляду. Рослини примхливі і при найменшому відхиленні від агротехнічних вимог (недолік або надлишок поливу, підживлення, освітлення, температури тощо) можуть відразу загинути.