Домашній мандарин з кісточки: від А до Я

Більшість наших дітей, а не рідко й ми, дорослі, починали знайомство з ботанікою з мандаринки. Помаранчева, ароматна, з яскравими часточками і непоказними кісточками, вона підводила нас до питання: а чи можна виростити таке диво самостійно? І якщо це питання наздоганяв нас неподалік від горщика з землею, нехай вже і зайнятого якоюсь рослиною, насіння відразу відправлялися в грунт. А через деякий час, вже призабутий експеримент перетворювався у непросту задачу: як доглядати і отримати плоди від свого власного мандарина в умовах домашнього вирощування?

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Мандарин з кісточки — вся правда

Перш ніж зважитися виростити мандарин з кісточки, необхідно подумати: наскільки ви готові потрудитися, щоб досягти результату, і що саме ви хочете від вирощуваного вами деревця – лише декоративності або ще й плодів?

ви Готові чекати: мандарин з кісточки росте досить повільно.

Згодні на експерименти – для того щоб рослина зацвіла знадобиться не один рік, а нерідкі випадки, що мандарин взагалі не зацвітає, тоді треба буде йому допомогти.

Крім того, якщо мандарин, вирощений з кісточки, і дає плоди, – вони не схожі на ті, з яких взято насіння (щоб сорт повторився необхідно розмножувати його вегетативним шляхом – живцюванням, щепленнями). Однак те, що виходить, в будь-якому випадку приємно дивує!

Вибираємо насіння

Для посадки мандарина краще всього брати кісточки з численних гібридів, пропонованих сьогодні до продажу. Вони швидше сходять, раніше зацвітають, в більшості випадків дають їстівні плоди і легше приживаються. Відрізнити їх від справжніх мандаринів дуже просто: справжні не мають у плодах кісточок, або їх дуже мало, а гібриди завжди з кісточками.

Відбираються насіння не повинні бути тонкими, ніби пересушеним, деформованими або з почорнілим кінчиком. Добре, щоб насіння мандарина було не менше п'яти, так як не всі проростуть, а якщо рослини плануються до щеплення, то не менше десяти, тому що щеплення не завжди вдається.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Готуємо землю

Наступної завданням є підготовка субстрату – у ньому не повинно бути торфу, так як мандарин не любить кислий грунт. Тому субстрат або купують в магазині, з позначкою рН = 6,5 – 7 (нейтральний грунт), або роблять самостійно, змішавши дві частини добре перепрілого перегною, дві частини лісової землі (з-під листяних дерев) і одну частину просіяного річкового піску. Якщо перегною немає, можна взяти просто некислую ґрунт і пісок.

Підбираємо горщик

Тепер необхідно підібрати ємність для посадки. Першими горщиками для молодих мандаринчиков цілком здатні стати пластикові стаканчики об'ємом 200 мл, миски – глибиною не менше 7 – 9 см (обов'язково з дренажним отвором) або невеликі горщики.

Садимо насіння мандарина

Для всіх цитрусових існує єдине правило: чим швидше сім'я з плоду потрапить у грунт, тим вище його схожість. Тому, з'ївши мандаринку, не потрібно підсушувати її кісточки, але відразу помістити їх в землю, прикопав на глибину 4 див.

Якщо ж насіння мандарина з якоїсь причини не вдалося посадити відразу ж, тоді, для того щоб прискорити процес проростання, їх рекомендують на кілька днів замочити. При цьому посуд, в якій вони будуть лежати, повинна бути плоскою, тканина вологою, але не залитої водою, місце теплим, але не на сонці. Щоб ганчірочка, у яку загорнуто кісточки мандарина, не пересихала, блюдце можна помістити в поліетиленовий пакет, злегка прикрити його, але не зав'язувати.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Від посіву до сходів

Неможливо заздалегідь сказати, скільки часу знадобиться кісточці на те, щоб прорости і дати росток. В одних випадках це 15 днів, але частіше – близько місяця. У будь-якому варіанті до сходів важливо стежити за вологістю грунту і температурою повітря, яка не повинна падати нижче + 20°C і перевищувати + 25°C. При цьому поміщати горщики в міні-тепличку не рекомендується, мандарини і так добре сходять, а рослинки, вирощені в тепличних умовах, потім необхідно буде привчати до умов кімнати.

Пересаджування саджанців мандарина

Якщо кісточки мандарина посаджені не в окремі горщики, але всі разом в миску, при появі чотирьох листочків (вважається що у цитрусових немає сім'ядольних листочків) приходить час пересадити їх в окремі стаканчики. З отриманих саджанців вибирають найбільш потужні, а слабкі і деформовані вибраковують, отримуючи більш сильні і здатні до зростання і розвитку рослини.

Іноді трапляється так, що з однієї кісточки мандарина виростає два паростка (у цитрусових спостерігається многозародышевость насіння). В такому випадку можна поступити двояко: або прищепнуть більш слабке рослина, або розсадити паростки в різні горщики – зазвичай у кожного з них своя коренева система.

Наступна пересадка мандарина має бути зорієнтована на розвиток коренів: як тільки корінці займуть весь обсяг стаканчика, рослина перевалюють в більш просторий горщик. Але відразу висаджувати саджанець у великий об'єм землі вкрай не рекомендується, тому що в такому випадку часто виникає перезволоження грунту, що істотно пригнічує рослину.

Молоді деревця мандарин пересаджують щорічно. Плодоносні – раз на 2 – 3 роки, збільшуючи діаметр горщика не на 1, а на 4 – 6 см. При посадці важливо стежити, щоб не заглибити кореневу шийку.

Старі рослини і великі екземпляри мандарина не пересаджують, але раз на кілька років акуратно знімають в горщику, верхній шар грунту, замінюючи його новим, родючим.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Формування мандарина

Мандарин з тих рослин, які часто доводиться формувати. Перше прищипування (якщо він не почав гілкуватися сам) йому роблять при досягненні саджанцем висоти 30 – 40 см. Такий прийом змушує деревце пустити бічні пагони першого порядку. Але для цвітіння цього не достатньо, тому що плодоносить мандарин тільки на гілочках 4 – 5-го порядку. Тому прищіпку продовжують, видаляючи кінчики всіх пагонів після 4 – 5 листків, а також слабкі пагони і ті, що ростуть усередину крони. В цілому на формування йде 3 – 4 роки.

Але щоб змусити гілкуватися гілки першого порядку можна піти й по іншому шляху – відхилити пагони з допомогою фіксації. Цей метод більш трудомісткий, але досить цікавий. Для його здійснення один кінець зволікання закріплюють на гілочці, а другий фіксують шпилькою у краю горщика таким чином, щоб формується втеча мандарина нахилився ближче до паралельного положення по відношенню до землі.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Вирощування мандарини в домашніх умовах

Догляд за мандариновими деревами дещо різниться в залежності від їх віку і призначення. Якщо екземпляр молодий (до 5 років) або вирощується виключно заради зеленого листя, йому необхідні регулярні поливи (грунт потрібно підтримувати у вологому стані, але не заливати), обприскування (досить часті) і багато світла (з притіненням в літній період від яскравого полуденного сонця і з підсвічуванням в зимові дні). У теплі місяці деревце можна виносити на повітря (поступово привчаючи) в захищене від вітру місце. Раз на місяць мандарину корисно влаштовувати теплий душ.

Якщо мандарин почав цвісти, то крім звичайного догляду йому потрібен період зимового спокою, при температурі +10..12°C з більш рідкісними поливами (необхідно дозволяти землі трохи підсохнути), плавний ріст температур у весняний період і оптимальний температурний режим для утворення бутонів (в межах +16..18°C). А так само помірне тепло влітку – не вище + 25°с (при більш високій температурі квіти можуть обсипатися) і акуратне обприскування (вода не повинна потрапляти на квіти).

Як і інші цитрусові мандарин має властивість повертати листочки до основного джерела світла. Тому, для більш рівномірного формування крони його можна повертати навколо свій осі. Але робити це необхідно не більше ніж на 10° за один раз і не частіше ніж раз на два тижні, тому що цитрусові не люблять перестановок і можуть негативно на них реагувати.

Так як мандаринки спіють близько 6 місяців, у багатьох виникає питання: чи влаштовувати деревця відпочинок взимку або досвічувати його лампою щоб дозріли плоди? Відповідь: влаштовувати. Навіть в умовах +10..12°C мандаринки потихеньку дозрівають.

Підживлення мандарина

Маленькі мандарини не підгодовують, їх просто перевалюють в більший горщик. А ось рослини старшого віку потрібно починати удобрювати з початку весняного росту і до самої осені. Робити це необхідно спеціальним добривом для цитрусових або настоєм коров'яку (1:10 з водою) з періодичністю раз на два тижні. Годиться для підгодівлі і курячий послід (настій 1:20 розбавляти з розрахунку 1:20 з водою).

Якщо деревце планується до пересадки, підживлення мандарина припиняють мінімум за три дні до цього заходу. Після перевалки до добрив повертаються не раніше ніж через 2 тижні.

Взимку мандарини не підгодовують.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Плодоношення

У плодоношення мандарин, вирощений з кісточки, вступає на 5-й – 6-й рік. Його плоди не повторюють в точності за смаком материнський сорт та можуть відрізнятися від нього за розміром, солодощі, аромату, а не тільки у бік погіршення цих якостей (як прийнято вважати), але і в бік поліпшення (тут кому як пощастить). При цьому перше плодоношення ще не розкриває повністю всіх характеристик отриманого з насіння рослини. Тому, якщо мандарин зацвів і зав'язав плоди, йому необхідно забезпечити максимальні умови, щоб деревце змогло проявити себе при повторному плодоносінні.

Як змусити мандарин цвісти?

Добре, якщо мандарин зацвіте сам. А якщо ні? В такому разі його можна простимулювати.

Для цього необхідно взяти мідну дротик і міцно обматать їй підставу стовбура мандарина таким чином, щоб вона вдавилася в кору. Це порушить процес сокоруху і змусить рослина "подумати" про потомство – зацвісти.

Через півроку дротик необхідно зняти, а поранене місце обробити садовим варом – воно досить швидко відновиться.

Однак метод не спрацює, якщо у мандарина не сформована крона і не було періоду спокою. Тому перед тим як приступати до експерименту, необхідно допомогти деревця наростити гілочки 4-го і 5-го порядку і пройти холодну зимівлю.

Щеплення мандарина

Ще один спосіб отримати плоди від саджанця мандарина – прищепити його.

Щоб прищепити мандарин, необхідно виростити підщепа (мандарин з кісточки) до товщини стовбура діаметром простий олівець (близько 6 мм) і знайти щепа – невеликий відрізок втечі взятого від сортового мандарина, вірніше – нирку (вічко) з черешком листа.

На висоті 7 см від ґрунту на корі підщепи дуже гострим, бажано спеціальним калировочным ножем, зробити надріз у вигляді літери "Т" таким чином, щоб не прорізати деревину. Довжина розрізу повинна становити близько 2,5 см, верхня перемичка (шапочка літери "Т") близько 1 див. В відігнуті кінці кори (їх акуратно відсунути ножем) вставити зрізану нирку мандарина (з черешком листа) і притиснути кору назад. Обробити всі садовим варом і щільно обматать синьою ізолентою, залишивши назовні черешок. Помістити щеплена рослина в тепличку з пакета.

Якщо щеплення мандарина вдалася – нирка протягом трьох тижнів приживеться, черешок листочка пожовтіє і легко відпаде. Якщо щеплення не вдалася – черешок почорніє.

У випадку удачі тепличку починають потроху провітрювати, поступово збільшуючи час сеансів. Через місяць після появи нової бруньки пагона, стовбур підщепи мандарина зрізують секатором на висоті не менше 5 мм від місця щеплення, навскоси. Пов'язку знімають. Зріз обробляють садовим варом.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Догляд за мандарином під час цвітіння/плодоношення

У фазу цвітіння і плодоношення мандарин більше потребує фосфорних і калійних добривах, ніж в азоті.

Полив повинен бути регулярним, але не надмірним.

Коли рослина зацвіте, його необхідно продовжувати обприскувати, але таким чином, щоб вода не потрапляла на квітки.

У більшості випадків мандарин скидає зайві квіти і зав'язь, самостійно регулюючи навантаження. Якщо цього не відбувається, йому необхідно допомогти, видаливши зайві квіти і мандаринки, залишивши на рослині один плід на кожні 15 – 20 листочків.

Якщо дозріваючи мандаринки лопаються, значить рослина поливається нерегулярно, або відчуває надлишок азоту.

Щоб мандарин заклав квіткові бруньки, йому обов'язково необхідний зимовий спокій.

Шкідники мандарина

Помічено, що вирощений з кісточки мандарин набагато більш стійкий до впливів зовнішнього середовища і шкідників ніж ті, що можна купити в магазині. Але, на жаль, і у нього є злісні вороги. Більшість з них бояться ультрафіолету і високої вологості, тому дотримання хороших умов утримання рослин одночасно є і профілактикою проти них. Хто це? Павутинний кліщ, щитівка, борошнистий червець, а ще – тля.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

Павутинний кліщ

Розміром 0,3 – 0,6 мм, він практично не помітний людському оку. Але обчислити його можна по наявності дрібних світлих цяточок на нижній стороні листя рослини і присутності найтоншої павутинки. Якщо кліщ є – боротьба з ним повинна бути негайною.

Перше, з чого варто почати – ретельно вимити рослину теплою проточною водою із застосуванням господарського мила. Потім необхідно кілька разів з інтервалом (7 – 10 днів) обприскати мандарин Фитовермом, Интавиром, Актеликом або іншим інсектицидом.

Щитівка

Представляє собою опуклі овальної форми пластинки розміром всього 4 мм. Основною ознакою її присутності є липкий сиропо-подібний наліт, який з'являється на листках рослини. Якщо шкідника не знищити – деревце швидко виснажується і засихає.

Можна спробувати впоратися з щитівкою шляхом обробок мандарина мильним розчином з додаванням гасу: на 1 л води 5 г мила і 10 г гасу. Обприскувати до двох разів на тиждень.

Але більш дієві обробки (від 3-х до 5-ти разів з інтервалом в 15 днів) інсектицидами Актара, Фітоверм або іншими, які завжди можна знайти у продажу. Однак після такого лікування плоди з дерева вживати в їжу не можна і необхідно змінити верхній шар землі в горщику.

Борошнистий червець

Його виявити досить просто: шкідник нагадує собою білий пухнастий наліт, розкиданий по рослині у вигляді невеликих, діаметром від 3 до 6 мм, точок. Боротися з червецем можна вручну, ретельно збираючи особини, з допомогою інсектицидів – Карбофосу, Дециса, Интавира або настоєм мила і часнику (2 часточки часнику на 0,5 л окропу настояти 4 години).

Попелиця

З цим шкідником знайомий практично кожен: довжиною від 1 до 3 мм, світло-зеленого кольору, що швидко розмножується, живе колоніями. Шкодочинність попелиць полягає в тому, що вона висмоктує соки з молодих пагонів і листя мандарина, деформуючи їх і виснажуючи рослина. В боротьбі з нею застосовують повторне (з інтервалом в 5 – 7 днів) омивання рослини розчином господарського мила, обприскування настоєм часнику (1 голівка дрібно нарізаного часнику на склянку води, настоювати 2 доби), настоєм тютюну (40 г на 1 л води).

Проблеми при вирощуванні мандарина

Пожовтіння та опадання листя

У цієї проблеми можуть бути різні причини. Важливо не поспішати, уважно проаналізувати стан рослини і поставити правильний діагноз.

У дорослих мандаринів листя можуть жовтіти і опадати внаслідок їх старості. Але при цьому саме дерево виглядає здоровим і нормально розвивається.

Загальне висвітлення листя може свідчити про недостатньому освітленні рослин. В такому випадку необхідно подбати про те, щоб переставити мандарин ближче до світла, або влаштувати йому штучне освітлення.

Скидання листя мандарина може початися внаслідок занадто сухого повітря (при відсутності регулярного обприскування, особливо в період опалювального сезону), неправильної пересадки (при заглибленні кореневої шийки, вибору занадто великого обсягу горщика), протягів. При виявленні однієї з даних причин їх просто необхідно усунути.

Засихання та опадання нижніх листків мандарина, при тому, що лист починає сохнути з кінчика, пов'язане з регулярним перезволоженням грунту. Дане явище виникає або в результаті надмірного догляду, або через занадто великого горщика по відношенню до саджанця. У будь-якому випадку рослину необхідно пересадити у відповідний горщик зі свіжої пухкої (повітропроникною) грунтом, попередньо видаливши гнилі коріння.

Якщо пожовтіння почалося знизу крони і поширюється на верх – це свідоцтво про нестачу азоту. У такому разі мандарин необхідно підживити азотними добривами.

Світло-жовте забарвлення молодих листочків мандарина, поступово переходить і на старі листя говорить про хлорозі (нестачі заліза). Тут допоможе обробка хелатом заліза.

Опадає листя мандарина без будь-яких явних причин – можливо рослині не вистачає калію. У такому разі необхідно підгодувати калійної селітрою.

Домашній мандарин з кісточки: від А до Я- Мандарин,з кісточки,в домашніх умовах,догляд,вирощування,розмноження,щеплення,формування,проблеми,фото

І ще...

Важливо знати, що молоді мандарини нерідко випускають досить довгі колючки з ними нічого робити не потрібно!

Взимку цитрусові, нарощуючи листя, часто формують листові пластини більшого розміру, ніж навесні і влітку.

Для того щоб відрізнити саджанець мандарина від саджанця лимона необхідно понюхати їх листочки – у лимона вони пахнуть цитрусом, у мандарина – легкий аромат свіжої зелені.

Рослини старші легко розрізняти за черешкам листя – у лимона черешок простий, мандарина – з вузькою довгою крылаткой.

Дата публикации: 30.04.17
Знайдіть годинку на еротичний масаж Львів в нашому салоні Night Angels.