Дисхидия і її химерні бульбашки

Серед кімнатних ліан є чимало рослин оригінальних і навіть екзотичних. Але навряд чи хтось здатний потягатися за своєї «особливості» з дисхидией. Це унікальне, дуже граціозна эпифитное рослина, у якого крім чарівних дрібних основних листя утворюються ще й водозапасающие «бульбашки». Ніжні відтінки зелені і яскравий червоний або рожевий колір мініатюрних квіток, гнучкість пагонів і ошатність роблять дисхидию справжньою легендою. І хоча її не просто виростити, зате скільки радості і задоволення вона приносить згодом!

Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Дисхидия – елегантний новачок у переліку оригінальних рослин

Чудові дисхидии вважаються в кімнатній культурі рідкістю, але повернення моди на палюдариумы і флорариумы привернуло до них підвищену увагу. Сьогодні дисхидии часто можна зустріти в декоративних скляних колбах і судинах, в раковинах і мушлях навіть у крамницях сувенірів, їх підносять в подарунок істинним любителям квітникарства. Але самі дисхидии при цьому залишаються для багатьох рослиною-загадкою.

Дисхидии – компактні ліани, які можна вирощувати в декількох формах:

  1. як ампельну рослину в підвісних кошиках (із-за специфіки будови листя розміщувати його на підставках або високих горщиках зі звисаючими, вилягають каскадом на підвіконня батогами не можна, але в ампелях воно чудово);
  2. як ліану на опорі – шпалерах, декоративних, сталевих або дерев'яних основах – створює дивно елегантні силуети.

Дисхидии (Dischidia) – епіфітні рослини, що належать до групи компактних ліан. Вони розвиваються досить повільно, свою привабливість зберігають цілий рік. Максимальна висота рослини традиційно обмежується полуметром, хоча, безумовно, конкретні розміри залежать від способу підв'язки і форми вирощування. В'юнкі, дуже гнучкі, тонкі пагони дисхидий здаються надзвичайно ніжними. Максимальна довжина пагонів – 1 м. За опору вони чіпляються придатковими коренями. На пагонах дисхидии досить рідко сидять пари зворушливих еліптичних листків, які завдяки не надто великій густоті сприймаються як прикраса. Листя дисхидии досить тонкі, шкірясті, овально-округлі, злегка загострені на обох кінцях. Завдяки симетричності розташування пар крона здається дивно орнаментальної та строго-узорной. Забарвлення зелені – приглушено-яскравий, світло-зелений – здається напрочуд свіжим і «сукулентних».

Але унікальна зелень дисхидии зовсім з іншої причини. Крім звичайних листків на рослині розвиваються унікальні бульбашковидні листя – своєрідні «мішки», які здатні грати роль резервуара з водою. М'ясисті водозапасающие листя здатні зрощувати краю, в результаті чого і створюється помилковий пухирець або ємність. «Мішечки» здатні виростати до 5 см в довжину, зовнішній забарвлення повторює забарвлення основний листя, а ось внутрішня сторона – червонувато-бура. Завдяки таким видозміненим листям дисхидия сама регулює рівень зволоження, стабілізує умови та здатна забезпечити себе водою в екстремальних умовах. Воду вона «витягує» повітряними коренями, зануреними в цей природний водний резервуар.

Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Цвітіння дисхидии дуже привабливо. Дрібні, червоні, білі або рожеві квітки з п'ятьма пелюстками, зібрані в мутовки в пазухах листя, здаються мерехтливими прикрасами. Цвітіння зазвичай триває з середини весни і до кінця літа. Перші квітки рослина традиційно випускає в квітні, і до самої осені яскраво-червоні маленькі «рубіни» виблискують на тлі листя. У кімнатній культурі дисхидии часто цвітуть кілька разів на рік.

У природі дисхидии зустрічаються тільки в тропічних лісах і прийшли до нас з Австралії, Індії і Полінезії. Це типові епіфіти, чіпляються своїми повітряними коренями за кору великих деревних. Представляють ці унікальні екзотичні ліани сімейство Кутровые (Apocynaceae).

Види дисхидий

декоративним рослинам зараховують близько 7 видів дисхидий, хоча кількість їх різновидів у природі вимірюють кількома десятками. У кімнатній культурі поширилися тільки два підвиди дисхидий:

  1. Дисхидия Відаля (Dischidia vidalii), у нас більше відома під старим ім'ям дисхидия гребешкова – Dischidia pectenoides) – витончена ліана з основними листям рівномірного світло-зеленого забарвлення і додатковими водозапасающими бульбашковидними листям;
  2. Дисхидия яйцеподібна (Dischidia ovata) – з щільними, ідеально-овальними, з витягнутим кінчиком листям, на поверхні яких проступають поздовжні світлі прожилки.

Великий рідкістю вважається дисхидия рускусолистная (Dischidia ruscifolia) – дисхидия з загостреними листочками, а також що красується великими щільними суцвіттями дисхидия велика (Dischidia major).

Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото
Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Догляд за дисхидией в домашніх умовах

Дисхидия – екзот у всіх сенсах цього слова. Її часто називають простий у вирощуванні, але все ж більше рослина підійде досвідченим квітникарям, які зможуть підтримувати життєво необхідну стабільно високу вологість повітря. Але зате рідкі поливи і підживлення істотно полегшують побут. Так що, дисхидию можна назвати не стільки простим у вирощуванні, скільки специфічним рослиною, з яким краще познайомитися перед його покупкою. Стабільність – головна запорука успіху, і стосується він і умов, та догляду. Найменші порушення відразу приводять до в'янення та скидання листя. Дисхидия сама сигналізує про некомфортною середовищі і це дещо спрощує вирощування, але за неї потрібно стежити постійно і уважно.

Освітлення для дисхидии

У кімнатній культурі дисхидия – світлолюбна рослина. Якщо в природі вона ховається в сутінках тропічних лісів, то в домашніх умовах їй потрібно надати якомога більш світле місце. Але потрібно враховувати, що рослина дуже чутливо до прямих сонячних променів і освітлення для дисхидии може бути тільки розсіяним.

Одна з переваг дисхидии – вона добре росте на штучному освітленні. Це дозволяє вирощувати рослину в палюдариумах або вологих флорариумах, квіткових вітринах, розширює можливості оригінального використання цього екзота.

Дисхидии добре себе почувають у ванних кімнатах, на східних і західних підвіконнях.

Комфортний температурний режим

Вимогливість рослини, на щастя, не збігається з необхідністю строго контролювати температуру вирощування або створювати нетипові для житлових приміщень прохолодні умови. Дисхидия – рослина теплолюбна і жаровыносливое. Головне – контролювати нижні показники температури, не давати їм опускатися до 18 градусів і нижче. А ось будь-які інші температури (і звичайні кімнатні, та спекотні літні) дисхидиям підійдуть. Найкраще цвіте дисхидия при температурі від 25 до 30 градусів тепла.

Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Поливи дисхидии і вологість повітря

Це рослина вологолюбна, але це стосується тільки вологості повітря. При поливах дисхидии треба бути дуже стриманим. Для рослини необхідно забезпечити стабільну, дуже легку вологість субстрату, але проводити процедури тільки тоді, коли верхній шар грунту підсихає на 2-3 див. Посухи, тривале повне висихання субстрату не бажані, але не критичні, а ось надлишковий полив і перезволоження для дисхидии просто згубні. Звичайна частота поливу – близько 2-3 разів на місяць. У зимовий час поливи коригують, зменшуючи вологість грунту вдвічі, але все одно підтримуючи стабільне середовище (орієнтовно проводять процедури всього 1 раз у 3 тижні).

При вирощуванні в рутарии (англ. корінь – корінь, корч, укорінювати) в якості эпифита на корі дисхидии зволожують 1-2 рази на тиждень.

Воду для поливу дисхидии потрібно підбирати дуже уважно. Дисхидия не виносить поливу холодною водою, але і у випадку теплої краще віддати перевагу воду кімнатної температури. Головне, щоб вода була м'якою за своїми характеристиками. Для цього рослини часто рекомендують фільтровану або кип'ячену воду.

найскладнішим моментом у вирощуванні дисхидии, безумовно, є необхідність забезпечити рослині дуже високі показники вологості повітря. Саме тому дисхидию вважають рослиною, яке краще всього вирощувати в квіткових вітринах і рослинних тераріумах. Але можна домогтися тих же успіхів, що і у «відкритій» культурі. Дисхидия добре переносить обприскування, не боїться вологи. Щоденні, а в спеку більш часті водні процедури, що здатні створити для неї комфортно-вологе середовище. Підійде рослині і варіант з установкою зволожувачів – піддонів з вологими галькою чи мохом, спеціальних приладів-зволожувачів. Головне – переконатися в тому, що вологість повітря стабільна і не опускається нижче 40-50%.

Підгодівлі для дисхидий

Це рослина потребує досить стриманих підгодівлі. Для дисхидии часто рекомендують провести лише дві підгодівлі в рік наполовину розведеним добривом (у квітні та липні). Але можна застосувати й іншу стратегію, вносячи добрива для дисхидий 1 раз в місяць зменшеними дозами, протягом весни і літа. Дисхидии воліють спеціальні добрива для сукулентів або хоча б декоративно-листяних рослин.

Для рослини краще чергувати звичайні та позакореневе підживлення.

Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Обрізка для дисхидий

Дисхидия не потребує регулярної обрізки, але при бажанні її можна формувати, вкорочуючи занадто подовжені пагони. Легка періодична прищіпка всіх пагонів дозволяє стимулювати оновлення старих, погано квітучих рослин.

Пересадка дисхидии і субстрат

Як і більшість кімнатних епіфітів, дисхидия вимагає дуже суворого добору ґрунтів. Це кімнатна рослина краще вирощувати тільки в спеціальному субстраті для орхідей або бромелієвих, ґрунті, що володіє достатнім ступенем пухкості і волокнистості. Якщо ви хочете приготувати грунт самостійно, змішайте листову грунт або торф зі сфагнумом і піском в співвідношенні 2:3:1. При вирощуванні дисхидии під флорариумах і палюдариумах грунт готують з суміші подрібненої соснової кори або коріння папороті з наполовину меншою кількістю сфагнуму. В субстрат бажано додатково підмішати порцію деревного вугілля.

Пересадку рослини можна проводити тільки навесні, при появі ознак активного росту. Щорічно пересаджують тільки молоді рослини, але і в цьому випадку пересадку слід проводити лише за необхідності, при заповненні ємності корінням. На дно будь-якої ємності для дисхидии закладають високий шар дренажу. З рослиною потрібно звертатися дуже акуратно, уникати будь-яких травм коренів.

Дисхидию можна вирощувати як епіфіт на корчах і блоках.

Захворювання і шкідники дисхидии

Дисхидии складно назвати стійкими рослинами. Коріння і пагони легко загнивають при переливі, а борошнисті червці, попелиця і павутинний кліщ просто обожнюють цю рослину. Боротися з проблемами потрібно швидкої корекцією умов і застосуванням інсектицидів.

Поширені проблеми у вирощуванні дисхидии:

  • відсутність запасаючих воду листя-бульбашок при низькій вологості повітря;
  • почервоніння листя дисхидии під прямими сонячними променями;
  • потемніння вусиків і деформація листків, измельчание листя при низькій вологості повітря.
Дисхидия і її химерні бульбашки- Дисхидия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,ліана,рідкісні,фото

Розмноження дисхидии

Це кімнатна рослина можна розмножити і вегетативно, і насіннєвим способом. Простіше всього отримати дисхидию з живців, але і другий метод не надто складний.

Насіння у дисхидии, незважаючи на масивність стручковидных плодів, летучі, дуже нагадують насіння кульбаби. При роботі з ними потрібно бути обережним, тому що їх разюче легко втратити. Посіви проводять навесні, в суміш піску і субстрату або піску і торфу в рівних частинах. Насіння не густо розподіляють по поверхні зволоженого ґрунту, а потім злегка присипають просіяної грунтом (товщина шару – не більше 3 мм). Під склом або плівкою, з щоденним провітрюванням насіння дисхидии пророщують в температурах від 20 градусів тепла на яскравому освітленні. Сходи потрібно берегти від прямих сонячних променів. Після появи пари справжніх листків рослини пікірують в індивідуальні ємності.

Для живцювання дисхидии зазвичай використовують верхівки молодих пагонів, відрізаючи їх навскіс і відразу припудривая зрізи деревним вугіллям. Довжина живців – стандартна, близько 8-10 див. Укорінення проводять в піщано-торф'яної суміші, висаджуючи їх під нахилом. Ємності обов'язково накривають ковпаком і підтримують температуру не нижче 20 градусів. Дисхидиям потрібні щоденні провітрювання і легка, але постійна вологість грунту. Укорінення зазвичай займає близько 3 тижнів.

Всередині листя-мішечків дисхидии практично завжди розвивається дочірнє рослина – готовий держак, укорінений у воді. При розрізуванні такого листа дочірнє рослину можна відокремити і висаджувати як самостійну культуру.

Дата публикации: 30.04.17
Подробная информация треккинг тур алтай на сайте.