Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню

Гревіллея – одне із самих нестандартних кімнатних рослин розміру максі. Звичайно, вона не потягається в габаритах з пальмами або великими ліанами, але враження справляє яскраве: «кучеряве» деревце, пишне і об'ємне, дуже ошатно. Але при цьому гревіллея примудряється виглядати ще і дуже повітряної, не перетяжеляет собою кімнати і привносить в обстановку філігранну зелень і свіжість. Їй потрібна прохолодна зимівля, в іншому догляд за гревиллеей простий.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Дерево з листям, як у папороті

Гревіллея (Grevillea) – невеликий рід декоративних рослин, які активно використовуються в декоративному квітникарстві. В рамках природних місць розповсюдження, в Австралії, гревиллеи – справжні гіганти, які виростають до 35 м у висоту. У кімнатній культурі вони набагато більш стримані і не перевищать 2 м, а часто і зовсім більш компактні. При цьому висоту самого рослини легко контролювати обрізанням.

Найбільше поширення в кімнатній культурі отримав вигляд, який також називають шовковим дубом. Гревіллея велика, або потужна (grevillea robusta) – деревоподібна трав'яниста рослина з пір'ястими листям, які з першого ж погляду викликають асоціації з папоротями. Тонкі перисті листки з філігранним перерізом часткою в довжину досягають 30 см і є головною гордістю гревиллеи. Забарвлення листя у цієї красуні коливаються від лісового зеленого до зелено-бронзового або сріблястого, при цьому умови вирощування часто змінюють базовий тон на більш яскраве або, навпаки, темний. Краси йому тільки додає привабливий глянець: завдяки блиску, рослина завжди здається сяючим і свіжим. У кімнатних умовах насолодитися цвітінням гревиллеи не вдасться: цвісти вона зможе лише при вирощуванні у відкритому грунті.

Крім гревиллеи великої, також у продажу можна зустріти:

  • Гревілл Бенкса (Grevillea banksii) – деревовидний чагарник з опушеними молодими пагонами, більш скромними, всього до 20 см в довжину двічі перисто-розсічені листям рудуватим узліссям нижньої сторони;
  • Гревілл альпійську (Grevillea alpina) – густоветвистий чагарник висотою до метра з широкими, вкритими красивою опушенням пагонами і вузькими, з округленим кінчиком листям до 2,5 см у довжину з дуже темним забарвленням.
Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Відмітна риса всіх гревиллей – досить інтенсивний ріст. Вони ростуть швидко, при комфортних умовах і правильному догляді – бурхливо, постійно нарощують висоту, об'єм, стають все красивіше. Скромні рослини у вигляді невеликих кущиків швидко трансформуються в оригінальні деревця. Але і використання цієї рослини в інтер'єрі також вельми незвично: гревіллея – культура, яку можна виставити лише в ролі соліста, в гордій самоті.

Гревіллея належить до середньо-складним по догляду рослинам. З-за потреби забезпечити не типові для житлових кімнат умови періоду спокою ця красуня підійде далеко не всім. Та й турбота про поливах повинна бути уважною. Але на хороший догляд гревіллея відгукується дивовижною красою зелені і бурхливим зростанням.

Освітлення для гревиллеи

Про правильному підборі освітлення для австралійської красуні є чимало суперечок. В наслідок природного адаптивності і великих розмірів, гревіллея добре пристосовується до будь світлою або частково світлої локації. І багато в чому те, на якому місці гревиллее буде більш комфортно рости, залежить від умов вирощування рослини до покупки або розмноження. Стандартне рішення – світла локація з розсіяним освітленням, але без прямих сонячних променів. Але гревиллеи не постраждають від сонячного місця розташування, і від легкій півтіні. Кращий вибір – спостерігати за рослиною в різних умовах і зупиниться на тому місці, де гревіллея найкраще росте і не змінює забарвлення листя. Занадто сильне затінення призведе до скидання листя. Крім того, відхилення до більш слабкого або сонячному місцю розташування призводить до зміни забарвлення листя, який може втрачати сизуваті і бронзові відливи або ставати блідим.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Комфортний температурний режим

Гревіллея – теплолюбна рослина. Вона краще росте в прохолодних умовах і не надто добре виносить спеку, яка незмінно позначається на привабливості листя. Цю красуню навіть в теплу пору року краще утримувати при температурі від 10 до 20 градусів тепла (максимальні показники – 23 градуси). У холодну пору року, коли гревіллея зупиняється в рості і знаходиться на стадії спокою, для деревоподібної красуні краще забезпечити зміну умов на ще більш прохолодні. Оптимальна температура з листопада до кінця лютого – від 5 до 10 градусів, у крайньому випадку – від 8 до 15 градусів тіла. Якщо взимку гревіллея буде міститися в типових кімнатних умовах або влітку буде страждати від спеки, рослина може скинути листя (частково або повністю).

Підбираючи локацію для гревиллеи в своєму будинку, відразу окресліть коло з найбільш прохолодних місць – вестибюль, сходова площадка, фойє підійдуть гревиллее більше, ніж житлові кімнати. Але якщо у вас таких місць немає, вибирайте ті локації, в яких немає різких коливань температур, однаковий клімат протягом усього року. Гревілл часто вирощують в оранжереях прохолодного типу, в зимових садах з помірним підігрівом.

Для гревиллеи крім температур чимале значення має і доступ до свіжого повітря. Це рослина краще вирощувати в часто провітрюваних кімнатах, в яких повітря не буде застоюватися. На щастя, ніжна гревіллея не надто боїться протягів і її не знадобиться додатково захищати від потоків повітря. Завдяки таким перевагам гревіллея здатна в теплу пору року рости не тільки в кімнаті, але і на свіжому повітрі. Її філігранною можна прикрасити зеленню і балкони, тераси та зони відпочинку в саду. Але переміщаючи гревілл в нове місце, обов'язково переведіть її на більш частий режим підгодівлі і правильно виберіть освітлення, виставляючи горщик тільки в рамках напівтінистих і розсіяних локацій.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Поливи і вологість повітря

Гревиллеи – рослини досить вологолюбні. Але темп споживання вологи з субстрату безпосередньо залежить від темпів росту рослини і його віку. Чим старше стає деревце, тим більш часті і рясні поливи йому потрібні. Гревіллея не виносить застою води, але любить середню, а не легку вологість субстрату. Між поливами потрібно давати просихати тільки верхнього прошарку землі в горщику, а надлишки води зливати через 4-5 хвилин після поливу. Пересихання грунту не слід допускати не тільки з весни до осені, але й взимку. Правда, в холодну пору року поливи потрібно скоротити так, щоб вологість була лише легкою, меншою, ніж під час перебування рослини в більш теплому середовищі.

Але головний параметр поливів для гревиллеи – якість води. Для цього рослини можна використовувати тільки м'яку воду.

Варто приділити увагу і вологості повітря. Листя гревиллеи будуть тим красивіше, ніж у вологому середовищі буде рости рослина. Гревіллея не боїться типових умов житлових кімнат, але якщо ви забезпечите їй підвищену вологість, привабливість деревця вийде на новий рівень. Встановлювати зволожувачі для гревиллеи необов'язково: це рослина сповна задовольняється обприскуваннями. Але якщо у вас є можливість використовувати хоча б піддони з вологим мохом, ви позбавите себе від багатьох турбот. Головне, проводьте обприскування регулярно, в теплу пору року – щодня.

Підгодівлі для гревиллеи

Гревіллея обожнює підживлення. І це легко зрозуміти: бурхливе зростання зелені вимагає відповідної компенсації виснаження запасів поживних речовин у ґрунті. Якщо рослина виносять на відкрите повітря, то його потрібно підгодовувати щотижня. У кімнатному режимі з березня до початку жовтня підгодівлі повинні бути менш частими кожні 2-3 тижні. Під час прохолодної зимівлі гревілл підгодовувати не потрібно.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Для цього рослини краще використовувати комплексні, універсальні добрива, а не суміші для декоративно-листяних культур. Адже незважаючи на те, що гревіллея в приміщеннях не цвіте, вона зовсім не стає суто листяної культурою і для нормального розвитку їй потрібен баланс поживних речовин, а не тільки азот.

Обрізка гревиллеи

Ця австралійська красуня чудово переносить обрізку. Стримування зростання, загущення крони можна проводити регулярно, щороку, перед пересадкою і початком активного зростання. Без обрізки, прищипування або укорочення верхівок пагонів гревіллея витягується, між листям з'являються великі просвіти.

Пересадка і субстрат

Пересаджувати гревілл краще при необхідності, а не за графіком. Але оскільки рослина росте швидко, зазвичай йому змінюють субстрат і ємність щорічно. Якщо у вас стара гревіллея і ви не пересідає її щороку, то обов'язково зніміть верхній шар грунту і замініть його свіжим. Але під час процедури ретельно слідкуйте за тим, щоб не пошкодити коріння рослини. Краще всього провести пересадку в стандартні терміни, після початку зростання в кінці лютого-початку березня.

Грунтосуміш для гревиллеи також повинна бути специфічною. Ці красуні воліють рости в глинистих по текстурі, але пухких, що містять високий відсоток гумусу і неодмінно кислих субстратах.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Для гревиллеи слід дуже уважно підбирати ємності. Цю рослину вирощують у невеликих горщиках, адже гревіллея не любить занадто великої кількості вільної грунту, розвиваючись у таких умовах на шкоду привабливості зелені.

Захворювання і шкідники

Основну загрозу для всіх гревиллей представляють павутинні кліщі. Якщо рослини не вживають заходів по підвищенню вологості повітря, гревіллея зростає практично в сухому кліматі, ці шкідники швидко знаходять комфортні умови для проживання і розмноження. Щоб боротися з павутинним кліщем, слід регулярно, з частотою близько 1 разу на тиждень проводити огляд листя і при перших же ознаках ураження вжити заходів щодо підвищення вологості повітря і обприскуванню інсектицидами.

Поширені проблеми у вирощуванні гревиллеи:

  • скидання листя при сильному затіненні або в жарких умовах (особливо під час зимівлі);
  • витягування втеч і мельчание листя при поганому освітленні, недостатніх підгодівлі або відсутності обрізок.

Розмноження гревиллеи

Нові гревиллеи в домашніх умовах можна отримати з насіння. Їх посів потрібно провести ранньою весною, разом з першими садовими літниками. Їх висівають у великі контейнери або ящики, легкий універсальний субстрат. Проростають вони тільки в теплі, в звичних кімнатних температурах. При цьому входи з'являються нерівномірно. Пікірування краще проводити тільки після появи другого справжнього листка, в індивідуальні горщики.

Деревовидна гревіллея з філігранною зеленню- Гревіллея,потужна,хід,вирощування,розмноження,фото

Можна спробувати отримати нові рослини і з полувызревших живців, які нарізують з низьких пагонів, не розгалужених і тонких, зрізуючи їх разом з «п'ятою» у серпні. Живці у гревиллеи вкорінюється не в субстраті, а в зволоженому піску. Обробка стимуляторами росту обов'язкова.