«Дама з камеліями»

Романтична краса і стародавність походження камелій стали джерелом безлічі міфів і загадкових історій, пов'язаних з цією квіткою. За переказами камелії є красивим, але бездушним квіткою – емблемою холодності і черствості почуттів, емблемою красивих, але безсердечних жінок, які, не люблячи, заманюють і гублять.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Про виникнення камелії на землі існує таке сказання.

Эроту (Амур), пресытившемуся любов'ю богинь Олімпу і земних жінок, його мати Афродіта (Венера) порадила полетіти на іншу планету. На Сатурні він почув хор ангельських голосів і побачив красивих жінок з білим тілом, сріблястим волоссям і ясно-блакитними очима. Вони співали хвалу Господу, що він дав їм тіло з льоду, який заспокоює пристрасті і гасить всякі бажання. Вони дивилися на Ерота, милувалися його красою, але не захоплювалися ним. Даремно він пускав свої стріли. Тоді у відчаї він кинувся до Афродіті, яка, обурена таким невластивим жінкам бездушием, вирішила, що ці бездушні істоти недостойні бути жінками і повинні були зійти на землю і перетворитися на квіти. І ось ці чарівні, але бездушні створення і перетворилися в камелії.

Камелія (лат. Camellia) — рід вічнозелених дерев або чагарників сімейства Чайних (Theaceae).

Рід камелія отримав своє ім'я на честь моравського натураліста і священика Георга Йозефа Камелиуса (1661-1706), який вперше привіз камелію в Європу з Філіппін.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

В роду Камелія (Camellia L.), є близько 80 видів рослин родин чайних. Поширені в тропічній і субтропічній областях Південно-Східній та Східній Азії, на півостровах Індокитай, Корея, Японії, на островах Ява, Сулавесі, Філіппінських.

Представники роду — вічнозелені чагарники або невеликі дерева. Листки прості, еліптичні до широко - і довгасто-яйцевидних, шкірясті, глянсуваті, загострені або тупі, по одному, іноді по 2-3; пелюстки зрослися біля основи, рожеві, червоні, білі або строкаті, тичинки численні.

Деякі види одержали широке поширення як цінні декоративні вічнозелені і квітучі рослини; їх широко застосовують для озеленення інтер'єрів, створення експозиції в парку протягом літнього періоду.

У кімнаті камелія росте, цвіте і навіть плодоносить, якщо їй забезпечити належний догляд. Основні причини невдач любителя, намагається виростити камелію в домашніх умовах: низька вологість повітря, брак світла, високі температури і не підходить за складом грунт. Цвіте взимку при температурі не вище 12°C. Тривалість цвітіння куща камелії 1-3 місяці. Один квітка тримається до місяця. У кімнатній культурі у камелії два періоди зростання: у лютому з'являються нові листя і починають рости молоді пагони, влітку відбувається формування вегетативних бруньок, які підуть у ріст тільки після цвітіння, навесні майбутнього року.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Догляд

Камелія воліє яскраве розсіяне світло, підходить для вирощування у вікон західної і східної експозиції. У вікон південної експозиції рослині забезпечують притінення від прямих сонячних променів. У вікон північної експозиції рослині може не вистачати світла для нормального росту. Щоб крона не була однобокою, рослину можна повертати до світла. Тільки ні в якому разі не робіть цього під час бутонізації: потривоживши рослина в цей період, ви досягнете скидання бутонів.

Влітку рослину можна виставити на відкрите повітря, в місце, захищене від прямих сонячних променів.

Камелія у весняно-літній період воліє температуру повітря в районі 20-25°C. Для закладки квіткових нирок потрібна температура 18-20°C, а під час цвітіння в грудні — лютому, навпаки, 8-12°C. При більш високій температурі цвітіння наступає раніше, але якість квіток буде гірше, є ризик опадання бутонів. При короткому світловому дні закладка квіткових бруньок може відбуватися і при температурі 8-10°C.

Камелія потребу в доступі свіжого повітря.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Влітку камелії поливають рівномірно, рясно, після того як верхній шар субстрату підсохне, не слід заливати камелії. При прохолодному утриманні взимку, щоб уникнути закисання грунту, поливають обережно. В результаті закисання грунту листя буріють, а квіткові бутони обпадають. Від тривалої пересушування рослини скидають листя. Рослина погано переносить підвищений вміст кальцію у воді, тому слід поливати м'якою відстояною водою.

Камелія воліє підвищену вологість повітря, її бажано регулярно обприскувати м'якою відстояною водою, ставити горщики з рослинами на піддони з вологим керамзитом або торфом. В період цвітіння обприскують обережно, уникаючи попадання вологи на квіти.

Раз в три тижні камелії підгодовують повним мінеральним добривом з розрахунку 1 г/л. Підгодівлю проводять круглий рік.

Камелії — рослини короткого дня, і для закладки і нормального розвитку квіткових бруньок оптимальний 12-14-годинний світловий день. Для закладки квіткових нирок дорослим рослинам також необхідна температура 18-20°C; при виростанні в умовах низької позитивної температури і в затіненому місці не закладаються квіткові бруньки. У період цвітіння (грудень—лютий) камелії містять при температурі 8-10°C (12°C); при більш високій температурі (18-20°C) бувають передчасні цвітіння, при цьому якість квіток гірше, і опадання бутонів; останнє відзначається також, коли рослини у фазі бутонізації переміщують на інше місце (позначається зміна світлового режиму). У районах з коротким світловим днем закладка квіткових бруньок може відбуватися при температурі 8-10°C.

У жовтні-листопаді роблять обрізку пагонів для стимуляції росту пазушних бруньок.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Молоді камелії пересаджують щорічно. Рослини, що зацвітають щорічно пересаджують кожні 2 роки. Пересадку проводять навесні, одночасно верхівки пагонів прищипують, щоб рослина краще ветвилось. Для камелій краща грунт кисла (рН 4,5—5). З багатьох субтропічних рослин камелії відрізняються унікальною здатністю рости на кислих грунтах з рН 4 і нижче. Склад субстрату може бути наступний: дернова — 1 ч., торф'яна — 2 ч., вересова або листова — 2 ч., пісок — 1ч. Діжкові рослини пересаджують рідко, але необхідні щорічна підсипка землі і внесення підгодівлі. На дні ємності забезпечують хороший дренаж.

Розмноження

найефективніший спосіб розмноження камелій – насіннєвий.

Свіжозібране насіння потрібно відразу посіяти (вони швидко втрачають схожість, так як містять велику кількість масла) в суміш верхового торфу і піску (1:1). Висока температура при проростанні (20-22°С) може прискорити ріст сіянців, який триває від декількох тижнів до одного року.

Рослини, отримані з насіння, легше пристосовуються до несприятливих умов і швидше ростуть. Деякі види і форми здатні зацвісти вже на 2-3-й рік після посіву (зазвичай це відбувається на 5-7-й рік).

Сортові камелії краще розмножувати напівздерев'янілими живцями, які зрізують під другій половині літа. Щоб рослини швидше зацвіли, їх розмножують щепленням на рослини, отримані з насіння. Щеплення краще робити за три тижні до початку весняної вегетації.

Один з найменш трудомістких способів розмноження сортових камелій – повітряні відводки, що дозволяють отримати компактні і здорові квітучі рослини на другий рік.

Види

Камелія гірська (Camellia sasanqua)

Мешкає в гірських лісах на островах Кюсю, Окінава. Кущі до 3-4 (до 5) м заввишки, з тонкими гілками і червонуватими волосисто опушеними пагонами. Листки еліптичні або довгасто-яйцевидні, 3-7 см завдовжки 1,5—3 см завширшки, тупо загострені, по краях пильчасті, зверху глянсуваті і темно-зелені, знизу з волосисто опушеною середньою жилкою. Квітки поодинокі або зібрані по 2-3 до 6-7 см в діаметрі, прості, білі, рожеві або червоні, ароматні. Цвіте рясно в листопаді—січні. Як вічнозелені і квітучі рослини в культурі розводять в основному садові сорти. Підходять для прохолодних приміщень.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Камелія китайська (Camellia sinensis ), або Чайний кущ (Thea sinensis)

Чагарники або дерева до 10-15 м заввишки. Листки яйцеподібні або еліптичні, 5-10 см завдовжки і 2-4 см шириною, по краях остропільчатие, зверху темно-зелені і глянсуваті; молоді белоопушенниє, потім оголяющиеся. Квітки розташовані по одному або зібрані по 2-3, на коротких квітконіжках, пазушні, зазвичай білі. Вид широко відомий в культурі; повсюдно поширений в субтропічних областях, особливо у вологих місцях проживання. Є ряд форм. Напій чаю містить танін і кофеїн, є тонізуючим. Залежно від переробки свіжозібраних молодих зелених листя і верхівки пагонів реалізується чорний, чорний плитковий, зелений і зелений плитковий чай (переробку зеленого чаю виробляють без ферментації). Поза субтропічних областей рослини чаю вирощують у ботанічних садах, у холодних оранжереях.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Камелія японська (Camellia japonica)

Зустрічається в лісах в Китаї, Японії, Кореї. Чагарники або дерева 10-12 (до 15) метрів заввишки. Листки еліптичні або яйцевидні, 5-10 см завдовжки, загострені, по краях, пилчасті, шкірясті, глянцеві, темно-зелені. Квітки поодинокі або зібрані по кілька, 4 см в діаметрі (в культурі розводять в основному садові сорти з великими, 7-12 см в діаметрі квітками), прості, напівмахрові або махрові, рожеві, червоні, білі, строкаті, Насіння великі, майже округлі. Цвіте рясно в грудні—квітні. Широко поширені в культурі різні форми, але в основному садові сорти, які розрізняються за ступенем махровості, розмірами квітки, розташуванням пелюсток і забарвленням. Поза субтропіків також широко відоме в культурі рослина, вирощується в прохолодних приміщеннях як горщикова, кадочное рослина і в грунті; в кімнатах добре росте й цвіте, вимагає не вище 12°C в зимовий час. В оранжереях плодоносить.

«Дама з камеліями»- Камелія японська,китайська,гірська,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,види,Фото,

Хвороби та шкідники

Внаслідок деяких грибних хвороб з'являються чорно-сірі плями на листках і буруваті – на пелюстках, у разі сильного ураження – з подальшим опадением квіток. Можна використовувати фунгіцидні препарати, але краще заражене рослина викинути. Надмірна вологість ґрунту викликає загнивання коренів.

Від оїдіуму, що проявляється сіруватими плямами на листках, можна позбутися за допомогою сірки або іншого фунгіцидної препарату. Камелія чутлива до вірусу мозаїки огірка, яка викликає пожовтіння листових жилок. Попелиці і червці живляться рослинними соками і, крім того, виділяють падь, на якій розвивається вся чернь. Від цих шкідників позбавляються обробкою ватним тампоном чи пензлем, змоченими в спирті, або спеціальними інсектицидами (проти попелиць і противококцидными препаратами). Великою проблемою для камелій є Скосар одиночний – вид довгоносиків-скосарів, личинки якого знищують коріння, а дорослі жуки пошкоджують кореневу шийку, що призводить рослина до загибелі. Від цього шкідника позбуваються за допомогою розчину відповідного препарату, обприскуючи їм надземну частину рослин або зволожуючи їм грунт.