Цикламен — квітка Сонця

Популярність цикламена — цього чарівного квітучої рослини — останнім часом зростає. У кімнатній культурі поширені два види: цикламен перський і цикламен європейський. Той і інший вид підкорюють чарівними оригінальними квітками. Цикламен перський цвіте взимку, коли деякі рослини радують яскравим цвітінням.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

Цикламен, або Дряква, або Альпійська фіалка латинська назва — Cyclamen.

Рід рослин із сімейства Мирсиновые (Myrsinaceae), що відносяться іноді до сімейства Первоцветные (Primulaceae) і включає в себе близько 20 видів.

Види роду Цикламен — багаторічні трав'янисті рослини, поширені в Середземномор'ї; від Іспанії на заході до Ірану на сході, а також в Північно-Східній Африці, включаючи Сомалі.

Прикореневі темно-зелені шкірясті листя серцеподібної форми розташовані на довгих до 30 см черешках і мають декоративний сірувато сріблястий малюнок.

Дуже оригінальні квітки: загострені, вигнуті назад, іноді бахромчаті пелюстки створюють враження, ніби зграйка екзотичних метеликів кружляє над рослиною. Колірна палітра дуже широка: виведені гібриди з білосніжними квітками, вся гама рожевих відтінків до темно-червоних, бордових, фіолетових. Цвітіння триває досить довго, до 3,5 місяців. Залежно від сорту і кімнатних умов цвітіння може початися з другої половини жовтня і триватиме до кінця березня. Дуже часто про цикламенах відгукуються як про примхливих і складних у культурі рослинах. Насправді ж цикламен невибагливий, а ті деякі вимоги, які вона пред'являє в культурі, можна дуже легко задовольнити.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

Догляд за цикламеном

Цвітіння: щорічно, в залежності від виду.

Зростання: середній.

Світ: яскраве розсіяне. Від прямих сонячних променів рослину притіняють.

Температура: бажано світле і прохолодне зміст взимку (близько 10°C, не вище 12-14°C). Влітку краща температура в районі 18-25°C.

Полив: під час цвітіння рослина поливають рясно або помірно. Після відцвітання полив поступово скорочують, а до початку літа, коли все листя пожовтіє і засохнуть, а бульби залишаться голими, поливають і зовсім рідко.

Вологість повітря: до появи бутонів рослини час від часу обприскують. З появою бутонів обприскування слід припинити, інакше вони можуть загнити. Воду можна додавати в піддон, заповнений керамзитом, галькою або торфом.

Підживлення: у період наростання листкової маси до початку цвітіння рослини кожні 2 тижні підгодовують повним мінеральним добривом.

Обрізка: відцвілі і зів'ялі квітки видаляють разом із квітконіжкою. У міру в'янення квіток і пожовтіння листя їх відщипують (але не обрізають) у самого бульби.

Період спокою: в залежності від виду. У Ц. перської період спокою влітку. Рослину тримають в помірно світлому місці, не поливають.

Пересадка: в кінці літа і восени.

Розмноження: насінням, діленням бульби.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

Вирощування цикламена

Цикламени світлолюбні, але не переносять прямих сонячних променів. Тримати їх краще в півтіні. Добре ростуть на підвіконнях західних і східних вікнах. У вікон південної експозиції знадобиться притінення від прямих сонячних променів. У вікон північної експозиції рослин може не вистачати світла.

Необхідною умовою нормального розвитку рослин і рясного їх цвітіння є світле і прохолодне зміст взимку (близько 10°C, не вище 12-14°C). Влітку краща температура в районі 18-25°C (горщик з рослиною можна винести в тінисте місце і прикопати).

Під час цвітіння рослина або помірно поливають рясно, м'якою відстояною водою, не допускаючи як перезволоження, так і пересушування земляної грудки. Поливати рослину слід обережно, в край горщика, намагаючись не замочити бутони і бульбу, а ще краще з піддона. Не можна допускати попадання води і в серцевину рослини — може статися загнивання бульби. Температура води повинна бути на 2-4°C нижче кімнатної. Через 1-2 години зайву воду з поддонника зливають, щоб не загнили коріння. Після відцвітання полив поступово скорочують, а до початку літа, коли все листя пожовтіє і засохнуть, а бульби залишаться голими, поливають і зовсім рідко.

До появи бутонів рослини час від часу обприскують. З появою бутонів обприскування слід припинити, інакше вони можуть загнити. Для збільшення вологості рослина можна поставити на піддон з вологим мохом, керамзитом або галькою. При цьому дно горщика не повинне торкатися води. Воду краще використовувати дощову, відфільтровану або відстояну.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

У період наростання листкової маси до початку цвітіння рослини кожні 2 тижні підгодовують повним мінеральним добривом. Цикламени добре відгукуються на органічні добрива. Не можна давати багато азотних добрив — можуть загнити клубневидне коріння.

Цвітіння триває досить довго. Залежно від сорту і кімнатних умов воно може початися з другої половини жовтня і триватиме до кінця березня. Навесні, після закінчення цвітіння, рослини переходять в стан спокою (починають втрачати листя). У зв'язку з цим полив поступово скорочують, а до початку літа, коли все листя пожовтіє і засохнуть, а бульби залишаться голими, поливають і зовсім рідко. Приміщення, де знаходяться рослини, регулярно провітрюють. Ще краще горщики з бульбами на цей час винести в сад або на балкон в захищене від сонця місце. Після періоду спокою (кінець літа — початок осені) рослини ставлять на світле прохолодне місце і полив поступово збільшують.

Інший варіант збереження бульби до нового зимового сезону полягає в наступному. Після закінчення цвітіння значно скорочують полив. Потім після опадання листя горщик з цикламеном укладають на бік і в такому положенні зберігають до наступного сезону.

Цикламен зростає 10-15 років і щорічно може давати до 70 квіток. Відцвілі і зів'ялі квітки видаляють разом із квітконіжкою. У міру в'янення квіток і пожовтіння листя їх відщипують (але не обрізають) у самого бульби. Місця розриву треба добре присипати порошком деревного вугілля.

Для отримання в домашніх умовах хороших повноцінних насіння необхідно штучне (краще перехресне) запилення. М'яким пензликом взяти пилок з квітки однієї рослини і перенести на рильце маточки іншої, якщо ж є одна рослина, пилок з однієї квітки переносять на рильце іншого. Цю Процедуру для більшої надійності повторюють 2-3 рази. Кращий час запилення — ранкові години ясного сонячного дня, так як в цьому випадку швидше утворюються зав'язі. У цей час добре б підгодувати рослини фосфорно-калійними добривами (1 г суперфосфату і 0,5 г сірчанокислого калію на 1 л води). Насіння можна підсушувати після збору, інакше схожість сильно знизиться.

Насіння цикламенів часто бувають у продажу, але вони значно менш надійні, ніж власні. Схожість їх сильно залежить не стільки від фірми-виробника, скільки від партії насіння.

Зрізані (висмикнуті) квіти цикламенів добре стоять у воді (1-2 тижні). Воду у вазі потрібно міняти через 2-3 дні. Після зрізу кінці квітконосів розтинають уздовж на 2-3 дні. Це подовжує термін стояння в зрізку до 2-3 тижнів.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

У кінці літа і восени, коли бульби почнуть проростати маленькі серцеподібні листочки, рослини вносять у приміщення і пересаджують в широкий посуд зі свіжої пухкої сумішшю з листової землі, перегною, торфу і піску (2-3:1:1:1). Субстрат може складатися з 2 частин листової, 1 частини добре разложившейся перегнійної землі і 0,5 частини піску. Кислотність субстрату (рН) повинна бути близько 5,5-6. При більш високому показнику рН (близько 7) рослини стають чутливими до різних грибкових захворювань. В процесі пересадки стежать, щоб не пошкодити коріння, а загнили коріння вирізують. На 1 кг субстрату можна додати 0,4 г аміачної селітри, 1 г суперфосфату, 4 м фосфоритного борошна. Зверніть увагу на те, що при пересадці не можна повністю заглиблювати бульбу. Одна третина або навіть половина бульби повинна знаходитися над поверхнею грунту, що сприятливо позначиться на подальшому цвітіння рослини. На дні горщика забезпечують хороший дренаж.

Розмноження цикламена

Розмножувати цикламен в домашніх умовах досить складно. Любителі зазвичай вдаються до поділу бульби. Також можна виростити його з насіння, але до цвітіння доведеться чекати більше часу.

Для отримання в домашніх умовах хороших повноцінних насіння необхідно штучне (краще перехресне) запилення. М'яким пензликом взяти пилок з квітки однієї рослини і перенести на рильце маточки іншої, якщо ж є одна рослина, пилок з однієї квітки переносять на рильце іншого. Цю Процедуру для більшої надійності повторюють 2-3 рази. Кращий час запилення — ранкові години ясного сонячного дня, так як в цьому випадку швидше утворюються зав'язі. У цей час добре б підгодувати рослини фосфорно-калійними добривами (1 г суперфосфату і 0,5 г сірчанокислого калію на 1 л води).

Оптимальний час для посіву насіння Ц. перської — серпень, так як влітку у нього період спокою.

Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

Насіння перед посівом можна залити 5%-ним розчином цукру і взяти тільки опустилися на дно (спливли не годяться). Так само, на добу замочують насіння в розчині циркону.

Субстрат використовують легкий, приміром, змішують листову землю і торф у співвідношенні 1:1, або торф і вермикуліт (1:1).

Насіння розкладають на поверхні увлаженного субстрату і присипають тонким шаром землі (0,5 – 1 см). Для проростання насіння світло не потрібен, тому їх можна накрити непрозорою плівкою. Оптимальна температура для проростання +20 градусів, якщо вона вища, то проростання гальмується і насіння можуть впасти в «сплячку», не можна також опускати температуру нижче +18°C, так як насіння просто загинє при такій температурі. Необхідно стежити за зволоженістю грунту і періодично провітрювати ємність з насінням.

Зазвичай при температурі +20°C, сіянці проростають через 30-40 днів. Після того, як сіянці проростуть, прибирають притінення, поміщають на добре освітлене місце, без прямих сонячних променів, і знижують температуру до +15-17°C.

Коли у сіянців утворюються маленькі бульби з двома-трьома листочками (приблизно в грудні), їх пікірують в ємності з сумішшю з листової землі, торфу і піску (2:1:0,5). При пікіровці бульбочки засипають землею, тоді як у дорослого цикламена верх бульби зазвичай не засипають. Через тиждень після пікіровки їх можна підгодувати квітковими добривами в розбавленій наполовину дозі. Можна підгодувати 0,2%-вим (2 г/л) розчином сульфату амонію, а ще через 10 днів — 0,1%-ний (1 г/л) калійної селітрою.

У квітні-травні їх пересаджують в індивідуальні горщики.

Вирощені з насіння цикламени зацвітають через 13-15 місяців після посіву.

Хвороби та шкідники

Фузаріозне в'янення

Фузаріоз – це грибне захворювання, що викликається грибком Fusarium; під його впливом вражається судинна система і тканини рослини. Хвороба має кілька назв: "всихання", "гниль серцевини", "суха гниль". При фузаріозних увяданиях ураження і загибель рослин відбуваються із-за різкого порушення життєвих функцій внаслідок закупорки судин міцелієм гриба і виділення їм токсичних речовин. Збудники довго зберігаються в грунті і на рослинних залишках, потрапляють у рослини через кореневу систему і нижню частину стебла.

 • Симптоми: зовні хвороба виявляється в пожовтінні листя, яке починається з верхівок. Часто пожовтіння і в'янення листя відбувається на одній стороні рослини. Друга сторона цикламена може продовжувати ріст, але гарного цвітіння від такого рослини дочекатися важко. Гриб проникає в рослину через молоді корінці і поширюється по бульбі. Уражені тканини руйнуються; загальний вигляд рослини погіршується. На розрізі бульби видно уражені судинні пучки.
 • Заходи боротьби: полив рослин під корінь фундазолом (0,1%), обприскування надземної маси топсином-М (0,1%).

Мокра гниль

Це дуже небезпечне бактеріальне захворювання. Викликається збудником Erwinia.

 • Симптоми: починається захворювання з того, що рослина раптово в'яне, листя і квітконоси звисають з горщика, з'являється неприємний гнильний запах з зараженого бульби. Коріння цикламена також починають загнивати. Бактерія потрапляє в рослину через тріщини та рани на бульбі або вегетативних органах. Часто зараження цикламена відбувається в місцях відриву листя або квітконосів. Джерелом інфекції служить забруднена вода або хворе рослина. Появі захворювання сприяє тепла і волога погода влітку при вмісті цикламенів в саду, на балконі, лоджії.
 • Заходи боротьби: не існує, цикламен підлягає знищенню в цілях запобігання захворювання інших рослин.

Сіра гниль

Грибок Botrytis cinerea вражає рослини, ослаблені внаслідок невдалого розташування, особливо він небезпечний у сирому та холодному повітрі. Поширюються спори грибка вітром і водою. Зараження відбувається при високій вологості, великій щільності розташування цикламенів і при холодному нічному зміст. Сприяє розвитку цієї хвороби у рослини неправильний полив, потрапляння води на "точку зростання" листя і бутонів.

 • Симптоми: на листках і стеблах цикламена з'являється сіра цвіль, яка злітає при сильному русі повітря; уражені частини рослини темніють і відмирають. Особливо схильні до цього захворювання квітконоси. Листя цикламена жовтіють і гинуть.
 • Заходи боротьби: обережно видаліть уражені частини рослини. Провітрюйте приміщення, але уникати протягів. Рідше обприскуйте цикламен, поливайте менше (краще – вранці, щоб за день грунт встигала підсохнути). Проводиться обробка хворого рослини системним фунгіцидом.

Кореневі гнилі

Кореневі гнилі викликаються різними грибками (Rhizoctonia solani, Ramularia cyclaminicola); збудники захворювання живуть у ґрунті. Захворювання виникає при посадці цикламена в звичайну садову землю, яка не піддавалася пропарюванню. Хвороба часто атакує молоді цикламени, сповільнюючи їх зростання.

 • Симптоми: на коренях молодих і дорослих цикламенів з'являються темні нежиттєздатні ділянки. На листочках з'являються симптоми, як ніби в них недостатньо хлорофілу: листочки бліднуть, так як їм бракує харчування через пошкоджених коренів.
 • Заходи боротьби: використовувати для посадки цикламенів тільки стерилізовану землю. Якщо цикламен захворів, спробуйте пролити землю системним фунгіцидом. Але ця міра не завжди ефективна; молоденький цикламен врятувати, швидше за все, не вдасться. Можливо, Вам доведеться розлучитися зі своїм вихованцем. Дорослий цикламен можна спробувати врятувати. Його необхідно вийняти з горщика, промити і видалити пошкоджені коріння, потім обробити фунгіцидом і посадити у пропарену земляну суміш.

Антракноз

Викликається грибком роду Gloeosporium. Це ґрунтовий грибок, який шкодить цикламенам під час цвітіння. Хвороба розвивається у теплих і вологих умовах.

 • Симптоми: уражається зона росту листя і квітконосів. Хвороба може залишатися непоміченою деякий час, поки цикламен не випустить квітконоси. Уражені квітконоси перестають розвиватися, виглядають спотвореними, верхня частина квітконосів як би висихає. Цвітіння не настає, так як квітконоси не розвиваються. Від контакту з зараженими квітконосами відбувається зараження листя. Молоде листя по краях засихають і закручуються, старі листки засихають і відмирають.
 • Заходи боротьби: для запобігання захворювання використовуйте пропарену землю. При появі симптомів намагайтеся зберігати відносно низький рівень вологості. Видаляйте пошкоджені квітконоси і листя. Обробіть захворіла рослина фунгіцидами 2 – 3 рази.

Сажістий грибок

Чорний грибок з'являється на солодкуватих виділеннях, які залишає на листках попелиця. Непривабливий на вигляд наліт грибка сам по собі не небезпечний для рослини, але він закупорює продихи і закриває поверхню листа від світла, в результаті чого сповільнюється ріст і рослина слабшає. Уражені листки з часом засихають, якщо не вжити необхідних заходів.

 • Заходи боротьби: сажістий наліт змивають мокрою ганчірочкою, змоченої 2%-ним розчином зеленого мила з подальшою обробкою мідно-мильним розчином, потім рослина обмивають чистою теплою водою. Можна обробити цикламен фунгіцидом.
Цикламен — квітка Сонця- Цикламен,Квітка,Догляд,розмноження,вирощування,Хвороби,шкідники,Фото

Яскраві квіти цикламена – це сильне Сонце. В кольорах цикламена живе сонячне світло, радість, натхнення. Це рослина корисно мати в будинках, де живуть або часто бувають емоційні люди з м'яким, податливим, мінливим характером, сильно залежать від свого настрою, від думки оточуючих. Сонячні квіточки цикламена розкріпачують замкнуту енергію. Завдяки цикламену в будинку створюється невимушена атмосфера, з'являється бажання робити щось приємне один одному.