Червоне намисто ардизии

Кімнатна горобина, калина або смородина – як тільки не називають ардизию. Цей дивовижний екзот з розряду вічнозелених кімнатних рослин приваблює не цвітінням, і навіть не імпозантної густою кроною, а ягодами. Яскраво-червоні, зібрані в грона, вони химерно розташовані і як би оперізують деревця. Але завдяки їм ардизия перетворюється в розкішне прикраса всього інтер'єру.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Вишукане та яскраве намисто круглих ягід на цій красуні коштує всіх зусиль, які доведеться витратити на догляд. Вирощувати ардизию не так вже й легко, але і до самим примхливим рослинам її зарахувати не можна.

Знайомимося ближче із ягідної солісткою

Ардизии – це і в природі, і кімнатній культурі досить компактні рослини. Вічнозелені чагарники з дуже густою кроною сягають від 50 см до 1 м, але найчастіше більш приземисті. Листя ардизии дуже красиві, шкірясті і глянсові, елегантною ланцетно-овальної форми зі злегка хвилястим краєм. Вони розташовані на пагонах по черзі, а на кінцях зібрані в симпатичні псевдомутовки. Колір – темний, насичений зелений. Завдяки блиску крона здається злегка сизої. Але головна особливість зелені цього рослини – наявність по краю листа здуття з азотфіксуючими бактеріями, які ні в якому разі не можна чіпати і зрізати.

Цвітіння ардизии практично непоказно. Непримітні, скромні квітки не притягнуть захопленого уваги. Дрібні, блідо-рожеві, вони зібрані в парасольки суцвіть і лише передують головне шоу. Зацвітає ардизия влітку, в червні-серпні.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Догляд за ардизией в домашніх умовах

Головна гордість ардизии – розкішне намисто з ягід. Цей чагарник не випадково заслужив звання головного ягідного екзота: настільки ефектних плодів, як у ардизии, немає ні у одного іншої рослини. Але навіть кількість ягід і їх краса меркнуть у порівнянні з небувалою стійкістю: ягідне намисто протримається на цьому чагарнику до півроку, а іноді й довше. Період максимальної декоративності у ардизии охоплює найхолоднішу пору року і триває з серпня до березня. Плоди утворюються традиційно в жовтні-листопаді, іноді трохи пізніше і як раз досягають найбільшої привабливості до новорічних та різдвяних свят.

Освітлення для ардизии в кімнатній культурі

Ардизия, як і більшість вічнозелених культур, не занадто вимоглива до освітлення. Вона не любить прямих сонячних променів, які позначаються на привабливості крони і задовольняється будь-яким світлим місцем розташування. Стабільне освітлення – запорука довгого збереження ягід на рослині. У зимовий час ардизию краще пересунути ближче до джерела світла або спеціально досвічувати рослина: кількість світла, що надходить для цієї ягідної красуні повинно залишатися незмінним.

Ардизия не любить протягів

Незважаючи на свій міцний і неприступний вигляд, ардизия зовсім не так витривала, як хотілося б. Ця рослина не любить протягів і потоків холодного повітря, що її треба берегти від різких коливань температур. Чим стабільніше будуть умови в місці вирощування ардизии, тим краще.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Температурний режим для ягідної солістки

Ардизии цілком комфортно рости в прохолодних кімнатних умовах. Найбільшої декоративності (і найбільшою плодоносності) вона досягає при літньому режимі від 18 до 20 градусів повітря і зимовому на кілька градусів нижче – від 16 до 18 градусів. Спеки ардизия не любить і вона незмінно позначається на кількості ягід. Але в період активного розвитку цілком змириться з традиційними кімнатними температурами. Щоб компенсувати спеку, потрібно забезпечити ардизии велику вологість повітря й гарну провітрюваність приміщень (але без протягів). А от у період відносного спокою для цього вічнозеленого чагарнику постарайтеся вибрати найбільш прохолодні місця в будинку.

Поливи для ардизии

Поливи ардизии досить стандартні. Збереження постійного рівня зволоження субстрату – головне завдання квітникарів. Ардизия любить стабільні умови вирощування і по параметру вологості і саме підтримка легкої зволоженості є найскладнішим моментом. Ардизии не люблять ні пересихання ґрунту, ні її перезволоження. Кожну наступну процедуру слід проводити тільки після того, як верхній шар грунту підсох. Воду після поливу краще відразу зливати з піддону.

Поливи коригують сезонно. Навесні і влітку вони повинні бути більш рясними і частими, взимку їх скорочують, а вологість субстрату доводять до меншої, ніж звикла ваша ардизия.

Зверніть увагу і на воду: для цього рослини вона повинна бути м'якою, обов'язково відстояною. Ніколи не поливайте ардизию занадто холодною водою: її температура повинна дорівнювати температурі повітря навколо рослини.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Вологість повітря, комфортна для ардизии

Дуже важливий параметр вирощування ардизий – забезпечення високої вологості повітря. Мінімально прийнятні для цього вічнозеленого чагарнику показники – 60%. На щастя, підтримувати комфортні показники для цієї кімнатної красуні досить легко. Ардизия з вдячністю відгукнеться як на установку зволожувачів повітря (як спеціальних приладів, так і підносів з вологою галькою, керамзитом, мохом), так і на регулярне обприскування як основну міру зволоження повітря. Єдине "але": після початку цвітіння і під час дозрівання плодів обприскувати рослину не можна. Зате як тільки ягоди почервоніють і повністю сформуються, можете відновити звичні процедури.

Підгодівлі для ардизии

Ардизии потребують стандартною схемою підживлень – з березня по вересень. Для них підходять універсальні суміші добрив для кімнатних рослин. Надлишку поживних речовин створювати не треба, тому краще проводити підживлення зменшеними дозами, але часто – кожну тиждень або 2 тижні.

Обрізка ардизии

Для цієї вічнозеленої красуні обрізка зводиться до формування крони. Вибиваються з силуету, дуже витягнуті пагони зрізають напровесні, при перших ознаках відновлення зростання і до пересадки. Занадто сильну обрізку краще не робити – злегка вкоротити гілочки або пріщіпніте кінці.

Запилення квіток

Ардизия – рослина, яка найбільшу кількість ягід утворює тільки при сторонньої допомоги або при вирощуванні парами і групами. Щоб домогтися найбільш активного плодоношення, після зацвітання ардизии пензликом обробіть квітки, і вже через кілька місяців ви переконаєтеся, що ягід рослина сформує набагато більше.

Субстрат: поживний і пухкий, на основі торфу з обов'язковою домішкою піску (бажано річкового). Зверніть увагу на кислотність ґрунту: ардизии необхідна злегка кисла або нейтральна землесуміш.

Частота пересадки: ардизию краще пересаджувати не з певною частотою, а за потреби – тільки тоді, коли попередня ємність стане їй занадто тісною (коріння повністю обплетуть земляний ком). Проводять пересадку навесні, до початку активного росту. Проводити пересадку потрібно дуже дбайливо: в ардизии симбіоз не тільки з бактеріями на листках, але і з грибками, що живуть на коренях. Щоб не пошкодити эндомикрозу, потрібно дбайливо перевалювати рослина, зберігати більшу частину земляного кома недоторканою і ні в якому разі не пошкоджувати тканини коренів.

Ємності для ардизии: просторі, ефектні, у висоту більші, ніж у ширину, бажано з глянцевою поверхнею. На дно горщиків обов'язково закладають потужний шар дренажу.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Часто зустрічаються шкідники і хвороби:

 • щитівки;
 • павутинний кліщ;
 • войлочник;
 • трипси;
 • хлороз;
 • грибкові захворювання.

Заходи боротьби:

 • інсектициди або фунгіциди;
 • корекція догляду (наприклад, при хлорозі необхідно використовувати залізовмісні добрива).

Проблеми розвитку ардизии, викликані неправильним доглядом або підбором умов:

 • висихання країв листя при низькій вологості повітря, активних протягах, неправильному поливі;
 • втрата забарвлення листя і поява сухих плям на прямих сонячних променях;
 • появу коричневих плям при надмірному поливі або грибкових інфекціях;
 • занадто м'які, скручивающиеся листя при низьких температурах або перепадах температур.

Методи розмноження ардизии:

Насінням

Ягоди для розмноження збирають у січні, використовуючи тільки плоди діаметром до 1 см Після зняття м'яких тканин, кісточку промивають і висаджують у вологий поживний субстрат на глибину 1 див. Якщо ви хочете прискорити процес, злегка відпиляєте тверді кісточки і замочіть їх на 2-3 години в стимуляторах росту. Після посадки посіви обов'язково накривають ковпаком – склом або плівкою. Прорости ардизии зможуть тільки при температурі 18-20 градусів або трохи вище. Маленькі сходи чіпати не можна. Тільки коли вони підростуть і зміцніють, їх потрібно розсадити в окремі горщики і дорощувати 2-3 роки, після чого пересадити в звичайні для ардизии ємності.

Верхівковими живцями

Дуже складний і застосовується у промислових масштабах метод, що вимагає суворого контролю умов. Укорінення верхівок пагонів можливо тільки в діапазоні від 24 до 28 градусів тепла, в маленьких індивідуальних горщиках і вимагає самого яскравого освітлення і дуже тривалого часу. У міру зростання молоді рослини не можна прищипувати: ардизия повинна сформувати крону самостійно.

Червоне намисто ардизии- Ардизия,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,обрізування,фото

Ардизия в інтер'єрі

Цей ягідний вона ідеально підходить на роль життєрадісного акценту, одиночної солістки. Ардизия добре виглядає:

 • в кухні або їдальні;
 • в декорі обіднього столу і барної стійки;
 • як рослини, що прикрашає трапези;
 • в ролі одиночного, відокремленого від інших рослин прикраси підвіконня;
 • в сезонному осінньому та зимовому декорі, коли її яскраво-червоні ягоди буквально преображаю приміщення;
 • в інтер'єрах зі ставкою на помаранчевий і червоний кольори.
Дата публикации: 30.04.17
Как осуществляется монтаж полиуретановых молдингов.