Барвисті подушки кімнатних хризантем

Хризантеми давно стали символом осені. Розкішні, схожі на розквітлі снопи кущики цих унікальних садових рослин в горщиках масово наповнюють прилавки напередодні найбільш вогненної пори закінчення садового сезону. Але розкішні квітучі хризантеми, суцвіття яких сидять настільки щільно, що перетворюють кожен кущик в подушку, можуть прикрасити не тільки присадибні ділянки і тераси. Адже хризантеми бувають і кімнатними. Більш компактні і витривалі, вони радують все тим же приголомшливим обильноцветием, перетворює рослини в казкові букети квітів у горщиках. І нехай для підтримки рослин протягом дуже тривалого періоду цвітіння доведеться докласти чимало зусиль, позмагатися з хризантемами в ефекті квітучого дива не зможе жодна інша кімнатна культура. Та й догляд за кімнатними хризантемами знадобиться нехай і ретельний, але не такий вже і складний.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Осінні квітучі подушки кімнатного формату

Кімнатні хризантеми – це всього лише виведені селекціонерами, адаптовані до домашніх умов представники тих самих Хризантем (Chrysanthemum) з сімейства Складноцвітих або Айстрових. Колірне і атмосферний вплив кімнатних хризантем в будь-якій кімнаті важко переоцінити. Вони дійсно перетворюють простір, не тільки приковуючи до себе захоплене увагу, але і задаючи настрій на цілий день. Це, мабуть, найбільш потужні колірні акценти з усіх доступних і найбільш виражені кімнатні оптимісти. І абсолютно точно – це саме кращі осінні акценти для будь-якої кімнати. Кімнатні хризантеми, як і їх садові побратими, цвітуть саме в найбільш барвистий і вогненний з усіх сезонів. Вони привносять осінній настрій в інтер'єр і компенсують поступове скорочення світлового дня, традиційне сезонне настрій пригнічений.

Але розкішні кімнатні хризантеми, що нагадують маленькі копії садових красунь – рослини багато в чому підступні. «Квітка сонця» в домашньому форматі вимагає дуже обережного підходу до вибору рослин при покупці. Вся справа в тому, що вилікувати кімнатну хризантему при зараженні шкідниками або хворобами дуже складно, і для того, щоб не мати ніяких проблем і не принести в дім справжній розсадник, здатний заразити інші кімнатні рослини в мить ока, необхідно при покупці ретельно оглянути листя і бутони, не полінуватися заглянути всередину кущика і переконатися в тому, що ви купуєте здорові рослини. Але після ретельного огляду і маленького карантину ви зможете прикрасити кольоровими подушечками свій інтер'єр.

Кімнатні хризантеми – компактні різновиди хризантем, кущики яких зазвичай обмежуються 25 – 40 см у висоту. Про звичайному видовому розмаїтті хризантем має сенс говорити тільки у зв'язку з садовими рослинами. У кімнатній культурі хризантеми проходять тривалу селекцію і найчастіше представлені кращими гібридами і гібридними сортами, які були виведені спеціально не лише з метою підвищення компактності, але і для збереження обильноцветности при зменшенні розміру квіток. Мініатюрні і пышноцветные, такі хризантеми дозволяють вибрати між простими і махровими різновидами, різними забарвленнями і декоративними деталями. Також, як і у садових хризантем, у кімнатних зберігається поділ на крупноквіткові (суцвіття від 8 см), среднецветковые і дрібноквіткові хризантеми, суцвіття яких обмежуються максимальними 2-3 см в кімнатній культурі. Махрові квітки можуть бути кулястими, лучевидными, помпонными, полушаровидными, плоскими... тобто, фактично, як і в садових рослин, асортимент кімнатних хризантем дозволяє кожному знайти рослини на свій смак. Анітрохи не зменшується представництво і по палітрі фарб. Колірна гамма навіть кімнатних хризантем включає найрізноманітніші відтінки білого, жовтого, рожевого, червоного, пурпурного кольорів, а останнім часом – навіть колись неймовірних блакитних і синіх хризантем.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Популярні сорти кімнатних хризантем

До найпопулярніших сортів, які сьогодні зустрічаються у продажу повсюдно і вже стали легендарними, що належать такі кімнатні хризантеми як:

  • жовта обильноцветная «Золота Глорія», що нагадує засіяні маленькими сонечками щільні кущики;
  • унікальний сорт «Старе золото», улюбленець багатьох квітникарів з бронзовою забарвленням;
  • сорт «Густав Гринвальд»;
  • ромашкоцветная хризантема з квітками діаметром 8 см і унікальним поєднанням білих жовтих і рожевих фарб «Frutescens»;
  • маргаритковидные хризантеми «Morifolium», «Morifolium Cascade».

Але краще все ж оцінювати асортимент хризантем по представленим в конкретній місцевості сортів. Адже нові різновиди з самими оригінальними формами суцвіть з'являються щороку, а старі сорти проходять додаткову селекцію і підвищують свою стійкість.

Сьогодні несподівано модними новинками серед кімнатних хризантем стали рослини-бонсай. Видовище дивно витончених, мініатюрних деревовидних рослин з типовими для деревних силуетами, усіяних подушечками яскравих квіток, просто неможливо забути. Але такі хризантеми із-за складності вирощування вважаються досить рідкісними і коштують відповідно чимало.

Догляд за кімнатними хризантемами в домашніх умовах

Кімнатні хризантеми – задоволення, яке може дозволити собі далеко не кожен. Вони потребують прохолодного змісту і ретельної турботи. І холодна зимівля – зовсім не найбільша проблема. Так що обзаводитися таким квітучим дивом варто тільки тоді, коли ви упевнені, що зможете приділяти їм підвищену увагу. Але і по красі з хризантемами жодна рослина не зрівняється, так що її цвітіння спокутує всі труднощі.

Освітлення для кімнатних хризантем

Якщо ви хочете домогтися успіху і милуватися пишно квітучими хризантемами в своєму інтер'єрі, то вам доведеться подбати про хорошому освітленні. Прямих сонячних променів хризантеми в домашньому форматі не виносять, але їм необхідно максимально яскраве освітлення з усіх можливих. Локації з розсіяним освітленням зазвичай доступні тільки на підвіконнях. При цьому ідеальними для кімнатної хризантеми завжди вважалися східні і західні вікна. Зимовий режим освітлення значення не має, оскільки рослини обрізаються під корінь і можуть міститися навіть в темному приміщенні.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Комфортний температурний режим

Підбір умов утримання для кімнатних хризантем часто стає причиною того, що від їх вирощування відмовляються на користь більш витривалих рослин. Вся справа в тому, що кімнатні хризантеми потребують прохолодного змісту. Ці рослини розкривають свою красу тільки якщо температура повітря залишається близько до 18 градусів тепла і ні в якому разі не перевищує 20-23 градуси. Якщо температура повітря піднімається вище 25 градусів, у хризантеми починають висихати суцвіття, період цвітіння скорочується, а рослина поступово гине. Компенсувати відсутність прохолоди якими-небудь заходами по догляду неможливо: кількість суцвіть безпосередньо обумовлює неможливість забезпечити рослині єдину міру, здатну зупинити процес пожовтіння – обприскування.

Якщо ви хочете вирощувати кімнатні рослини лише як сезонні рослини, то після цвітіння ви можете їх викинути. Але оскільки це повноцінний багаторічник, який можна навіть перенести в сад при бажанні і змінити форму його вирощування, то постарайтеся її зберегти. Та й після такого барвистого шоу викидати недешеву хризантему просто шкода. Тим більше, що після всіх витрачених зусиль зимівлю організувати не так вже й складно. Для домашніх хризантем знадобиться практично холодний режим утримання. Оптимальною температурою для цієї рослини вважається 3-5 градусів тепла.

Всі без винятку кімнатні хризантеми обожнюють свіже повітря, можуть бути використані не тільки для прикраси кімнат, але і балконів або навіть саду. Виносити їх на відкрите повітря можна вже після того, як минуть поворотні весняні заморозки. Залишити їх під відкритим небом можна аж до перших приморозків. Але з функцією прикраси саду чудово впораються і більш великі, потужні горшкові садові хризантеми. А ось кімнатним варто віддати належне в інтер'єрах квартир і будинків. Кімнатні хризантеми не бояться протягів і обожнюють провітрювання, можуть вирощуватися на постійно відкритих вікнах.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Поливи і вологість повітря

Полив для кімнатних хризантем повинен бути більш ніж уважними. Грунт для цих рослин необхідно підтримувати в злегка вологому стані, регулярними системними поливами, не даючи йому повністю пересихати, але й не допускаючи надмірного зволоження, яке практично моментально «запускає» процес гниття і поширення грибкових інфекцій. Легку вологість грунту можна зробити стабільною, якщо проводити кожну наступну процедуру після того, як повністю просохне кілька верхніх сантиметрів субстрату в горщиках. При цьому для хризантеми набагато краще підходять часті, але менш рясні поливи (помірні процедури дозволяють уникнути різкого коливання умов). Орієнтовна частота процедур для хризантем влітку – близько 2-х разів на тиждень. Дуже важливо проводити полив ввечері, а не вранці.

До вологості повітря хризантеми нечутливі і не потребують заходи щодо підвищення її показників. Єдине виключення – умови, за яких температура повітря значно перевищує рекомендовану. У такому разі ще не квітучі хризантеми можна періодично обприскувати, щоб знизити і компенсувати температуру повітря. Але ось з початком цвітіння ці процедури доведеться припинити. Обприскування проводять, і коли просто хочуть поліпшити зовнішній вигляд зелені, освіжаючи рослини.

Підживки для кімнатних хризантем

Для рясного цвітіння хризантеми потрібна відповідна частота внесення підгодівлі. Зазвичай добриво для кімнатних хризантем вносять з частотою 1 раз на тиждень. Для рослини краще використовувати комплексні універсальні добрива, а не спеціальні суміші для квітучих культур. Вносять підживлення протягом всієї фази активного розвитку, з початку весни і до закінчення цвітіння. Можна застосувати й іншу стратегію: навесні на стадії активного зростання вносити для кімнатних хризантем виключно азотні добрива, в період бутонізації і цвітіння – добрива калійно-фосфорного типу. Важливе правило, яке забезпечить вам не тільки здоров'я рослини, але і найбільш тривале цвітіння – підгодівлю вносите приблизно через 12 годин після поливу.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Обрізка хризантем

Однією з найбільш важливих процедур, про яку для кімнатних хризантем забувати не можна, є прищипування пагонів. Воно необхідне не тільки для того, щоб рослина сформувала пишні густі кущики, але і для утворення додаткових бутонів і перетворення хризантем у квітучі шапки. Для дрібноквіткових хризантем зазвичай проводять 2-3 прищіпки, щоб сформувати міцні кущоподібні рослини. Крупноквіткові хризантеми переносять більше число прищипок, при цьому їх можна вивести у формі штамбових рослин, сформувати в 1 стебло, а потім багаторазово вкорочувати верхні пагони для формування крони дерева.

Ця процедура знадобиться кімнатним рослинам, якщо бутони на кущах не розкриваються, цветоносам не вистачає сили для повноцінного розкриття суцвіть. У такому разі частина бутонів необхідно висмикати, забезпечивши більш швидке розкриття та оптимальні розміри для інших суцвіть.

протягом фази активного росту навесні хризантему не можна прищипувати, а обрізати для більш сильного стримування. Причому, якщо ви бачите, що рослина витягується, втрачає свою щільність, то обрізки боятися не слід.

Обов'язкову щорічну обрізку хризантем зазвичай проводять після цвітіння. Перед тим, як забезпечити рослині всі необхідні умови для зимівлі, його необхідно обрізати до коротких пеньків і відразу ж переставити у прохолодне місце. Якщо ви не плануєте зберігати кімнатну хризантему, а хочете всього лише викинути рослина, то необхідності в цьому немає.

Як і на садових хризантемах, на кімнатних прив'ялі суцвіття необхідно видаляти збільшення тривалості цвітіння.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Пересадка і субстрат

Після холодного періоду зимівлі з появою перших ознак зростання кімнатні хризантеми необхідно обов'язково пересадити. У зміні субстрату потребують і зовсім молоді, і старі хризантеми. Звичайно, можна пересаджувати особливо дорослі кущі і рідше, але щорічна пересадка позитивно позначається на цвітінні.

При пересадці хризантеми необхідно обов'язково переконатися в тому, що рівень заглиблення рослини залишається колишнім, а на дно закладений високий шар дренажу. Після пересадки будь хризантему забезпечують легке притінення та перехідні умови з прохолодною середовищем для адаптації до нових умов.

Підбираючи субстрат для цих рослин, можна зупинятися практично на будь рихлою і досить поживному грунті з якісної текстурою. Вважається, що хризантема приживеться в будь-якому грунті, крім кислого. Для неї можна використовувати і звичайний садовий грунт з домішками піску, і універсальні готові землесуміші, і спеціальні субстрати для квітучих культур. Можна приготувати і грунтосуміш з рівних частин дернової землі, торфу й перегною.

Захворювання і шкідники

Хризантеми складно назвати стійкими кімнатними рослинами. Їх просто обожнюють шкідники, і, якщо дати останнім свободу, то впоратися з проблемою потім буде дуже складно. Різні захворювання зустрічаються на кущиках хризантем дуже часто.

З комах-шкідників хризантемам найбільше загрожують попелиці, трипси, грунтові мушки, павутинні кліщі. Причому боротися з комахами на цьому рослині потрібно відразу з інсектицидів. Дуже важливо своєчасно ізолювати хризантему, оскільки вона буквально ставить під загрозу кожна рослина в будинку.

Поширені на кімнатних хризантемах і різні види гнилі, борошниста роса, іржа. Але при цьому проблеми виникають лише на початково інфікованих рослинах при неуважній купівлі чи при застійному перезволоження субстрату. Боротися із захворюваннями потрібно тільки фунгіцидами вузькоспрямованої дії.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Розмноження кімнатних хризантем

Кімнатна хризантема зберігає таку ж різноманітність методів розмноження, що і її садові колеги. Рослини можна просто розділити, а можна отримати нові кущики з живців або навіть з насіння.

Для живцювання хризантем можна використовувати тільки молоді гілочки. І як мінімум, для отримання нових рослин доведеться зберігати маткові рослини на зиму. Для цього необхідно забезпечити повноцінну зимівлю і дочекатися весни появи нової зеленої порослі. Після зрізання хризантеми приміщення в прохолодне місце на всі зимові місяці, в березні у неї почнеться активне зростання. Як тільки пагони підростуть до 12-15 см, можна нарізати десятисантиметрові живці і відразу ж поставити їх на укорінення в суміш перегною і торфу, присипаному зверху товстим шаром піску. Живці хризантеми висаджуються неглибоко, на відстані близько 1 см. Рослини обприскують водою, але не поливають, під плівкою або склом пророщують в прохолодному місці при температурі близько 20 градусів тепла. Як тільки живці випустять перші корінці, їх розсаджують в невеликі горщики по одному, а вже потім підросли рослини переносять у горщики побільше, для отримання більш пишних кущів, завжди розташовуючи їх по кілька штук в одній ємності. Для того щоб отримати кімнатні і рясно квітучі хризантеми, необхідно щотижня підгодовувати їх відразу після пересадки в новий горщик комплексним добривом і забезпечити оптимальну вологість грунту. Варто враховувати, що при живцюванні іноді отримані рослини відрізняються від вихідних, оскільки у продажу представлені найчастіше хризантеми, оброблені інгібіторами росту і спеціальними стимуляторами.

Поділ кущів проводять при пересадці ранньою весною. Рослини при появі перших ознак росту і перед тим, як перенести в нові ємності, можна акуратно вийняти зі старого горщика і розділити вручну або за допомогою гострого ножа на 2, в крайньому разі на 3, дуже великі деленко. Для того щоб хризантеми швидше адаптувалися, їм необхідно забезпечити прохолодну температуру і легку вологість грунту при більш високій вологості повітря. Можна розділяти не кущі, а тільки відокремити молоду поросль від материнської рослини і розсадити в маленькі горщики для підрощування.

Барвисті подушки кімнатних хризантем- хризантема,кімнатна,кущова,догляд,в домашніх умовах,культивування,посадка,розмноження,фото

Кімнатні хризантеми насінням розмножують також рідко, як і садові. Посів здійснюють в неглибокі контейнери, у попередньо продезинфіковану, заздалегідь пролиту теплою водою поживний грунт і пророщують насіння під плівкою або склом на хорошому освітленні і в прохолоді, при температурі близько 15-18 градусів. Пікірування проводять після того, як рослини випустять 4 справжніх листочка. Зазвичай розміщують сходи по 2-3 рослини на одну ємність. З метою прискорити цвітіння можна розсаджувати їх і великими групами.

Дата публикации: 30.04.17