Амариліс беладона

Амариліс — рослина з Південної Африки. Це рід рослин сімейства Амариллісові (Amaryllidaceae), виділений та описаний Карлом Ліннеєм в 1753 році.

Рід Амариліс (Amaryllis), складається з двох видів:

  • Амариліс беладона, або Амариліс красуня (Amaryllis belladonna).
  • Amaryllis paradisicola, використовуючи описаний в 1998 році і малопоширений в культурі.

Раніше в рід Амариліс включалися види, які зараз виділені в окремий рід Гіппеаструм (Hippeastrum) (представників цих двох родів нерідко плутають, оскільки за зовнішнім виглядом вони дуже схожі).

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Амариліс беладона

Беладона, як додаткове визначення виду, — ім'я прекрасної пастушки з творів давньогрецького поета Теокрита. Беладона — означає прекрасна дама. Амариліс беладона — цибулинна рослина, цибулина досягає 5-10 см в діаметрі.

Квітконіс безлистый, а самі листки — зеленого кольору, 30-50 см завдовжки і 2-3 см завширшки, розташовані в два ряди. Листя утворюються восени або ранньою весною в умовах холодного клімату і відмирають до кінця весни.

В кінці літа кожна цибулина амариліса випускає один або два голих квітконоса, досягають 30-60 см, кожен з яких несе суцвіття, що складається з 2-12 воронковидних квітів. Квітки від білого до рожевого відтінків, зустрічаються червоного і фіолетового кольорів. Розмір квіток — 6-10 см в діаметрі, що складаються з шести пелюсток.

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Догляд за амариллисом в домашніх умовах

Освітлення: Амариліс воліє пряме сонячне або яскраве розсіяне світло. Під час спокою цибулини в світі не потребують. Горщики з відпочиваючими цибулинами тримають у сухому місці при температурі близько 10°С. Під час росту світлолюбні.

Полив: У період спокою рослина в поливі не потребує.

  • Взимку – обмежений
  • Влітку – помірний

Розмноження: амариліс розмножують відрослими дочірніми цибулинами — дітками, які можна відокремити від материнської при весняному пересаджуванні. Вже на 2-3-й рік з дочірніх цибулин з'являються квітки. Якщо ж Ви хочете, щоб в одному квітковому горщику було багато квітучих стрілок, вихід простий – не відокремлюйте дітки від мами.

Вологість повітря: без обприскування.

Підгодівля:

  • весна-літо – 1 раз на 2 тижні мінеральними і органічними добривами;
  • зима-осінь – без підживлення.

Підрізання: не потребує.

Особливості: Рослина отруйна!

Період спокою (сухий на батьківщині) припадає на кінець осені і початок зими.

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Особливості вирощування амариллисса

Немає нічого простіше, ніж виростити амариліс: досить цибулини, води і сонячного світла.

В якості кімнатної рослини амариліс вирощують до пізньої осені, при цьому не слід забувати про регулярному поливі, а в якості підгодівлі використовувати стандартні добрива. Коли мине небезпека заморозків, рослину можна пересадити на вулицю на добре освітлене місце.

Після того як рослина відцвіла, не треба щось робити з вегетативною частиною і цибулинами. Досить просто видалити квітконоси, не зачіпаючи листя, так як вони будуть поповнювати запаси поживних речовин у цибулині. Після відцвітання цибулину слід вирощувати протягом 5-6 місяців.

Щоб змусити амариліс цвісти зимою, цибулини повинні пройти період спокою. У серпні можна припиняти підгодівлю і поступово знижувати кількість даваемой води. Через три тижні повністю припинити полив. Дозвольте листю пожовтіти і зів'янути самостійно. Зріжте листя на висоті 5 сантиметрів від цибулини.

У вересні або на початку жовтня посадіть цибулини горщик і помістіть в прохолодне (13..15°C), темне і сухе місце на 6-8 тижнів. До тих пір, поки на рослині залишається хоча б один лист зелений, у нього не настає період спокою. Досить поставити горщик з цибулинами в підвал і забути про нього на 2 місяці.

У листопаді або пізніше, помістіть горщик з амариллисом в добре освітлене місце, полийте — і вегетативний цикл почнеться спочатку.

Грунт повинна бути неповноцінній, але не в якому разі не мокрою. Після початку цвітіння не давайте ґрунті сильно висихати. Не забувайте щодня повертати горщик, щоб листя росли рівно. Ідеальна температура 13..18°С. Більш високі температури послаблюють зростання. Будьте уважні: цвітіння має розпочатися через 4-8 тижнів з моменту поновлення поливу цибулин.

Як відрізнити цибулини амариліс від гиппеаструма: Відрізнити одні цибулини від інших досить важко. Цибулини амариліса грушоподібної форми, досить великі. Цибулини гиппеаструма більш круглі і злегка приплюснуті.

Чому амариліс не цвіте?

Можливі причини відсутності цвітіння: незрілі або маленькі цибулини, занадто короткий період спокою, дуже високі температури в період вегетації. Слід зазначити, що чим довше у вас цибулина і чим більше її розміри, тим більше квіток і листя вона виробляє, тому має сенс зберігати і використовувати їх з року в рік.

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Розмноження амарилісів

Всі цибулинні: гиппеаструм, амариліс, лілії, тюльпани та інші, розмножуються дочірніми цибулинами, які відокремлюються від материнського рослини при пересадці. Це найбільш простий спосіб розмноження таких рослин. Посадка дочірніх цибулин нічим не відрізняється від посадки материнського рослини при пересадці: такий же склад землі і висота посадки цибулини. Горщик треба взяти з розрахунку на дорослу цибулину. Молоді рослини швидко ростуть і через два роки досягають розміру материнської цибулини, а пересаджувати амариліси часто не потрібно.

Другий спосіб розмноження амарилісів – насінням. Щоб отримати насіння, квіти амариліса треба пензликом перехресно обпилити і дати їм визріти. Процес дозрівання насіння триває близько місяця, після чого їх відразу висаджують у ґрунт і добре поливають, щоб земля була вологою. Приблизно через місяць з'являться сходи. Коли рослини підростуть, їх розсаджують по одному в невеликі горщики.

При розмноженні дочірніми цибулинами квітуча рослина можна отримати на третій рік, при вирощуванні з насіння амариліс зацвітає на 7-й рік.

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Пересадка амариліса

Пересадку здійснюють після закінчення цвітіння і засихання квіткової стрілки. Земля для посадки складається з рівних частин листової, дернової, перегнійної землі та піску або купується в магазині для цибулинних рослин. Цибулину, яку вийняли зі старого горщика, звільняють від гнилих коріння і сухих лусочок, від діток, які утворюються в пазухах зовнішніх лусочок материнської рослини. Підготовлену таким чином цибулину висаджують по одній штуці в горщик, щоб не менше 1/3 висоти цибулини вона була на поверхні. Можна залишати на поверхні до половини висоти цибулини. У горщику обов'язково повинен бути шар дренажу, а під донця цибулини бажано насипати шар піску. Амариліс не виносить застою води. Набагато безпечніше забути полити ця квітка, ніж його заливати. Горщик треба брати не занадто великий. Від краю цибулини до краю горщика досить мати близько 3-х см вільного простору.

Зазвичай амариліс висаджують в маленькі квіткові горщики в листопаді-грудні коли рослина пішло на спочинок. Але з таким же успіхом можна проводити посадку та навесні, перед пробудженням рослини. На дні горщика організуйте дренаж з битих черепків і тільки після цього засипте туди земельну суміш, що складається з дернової, листової, торф'яної землі і піску (1:2:1:1). Цибулину перед посадкою дуже корисно замочити в розчині Гумісолу, а після висадити в горщик, заглиблюючи в землю наполовину. Якщо проводиться пересадка вже тронувшейся в зростання цибулини горщик з амариллисом найкраще поставте на підвіконня південно-східного або південно-західного вікна, оскільки амариліс – рослина світлолюбна. І не забудьте полити посаджену цибулину.

Амариліс беладона- Амариліс,беладона,догляд,розмноження,вирощування,хвороби,шкідники,квітка,фото

Шкідники і хвороби

Іноді амариліс може вражатися грибковою інфекцією: на стеблі, квітках і цибулинах з'являються червоні плями або смуги. Для профілактики цього захворювання рекомендується якомога менше мочити рослина при поливі. Якщо ж амариліс все-таки захворів, можна використовувати спеціальні препарати: бордоську суміш, ХОМ або фундазол.

Дата публикации: 30.04.17