Акалифа і її лисячі хвости

Акалифы – порівняно нові для нас кімнатні рослини. Вони зараховуються до кімнатним екзотам, але вже сьогодні представлені величезним асортиментом різних видів і сортів. У одних акалиф більшу увагу привертають листя, в інших загальне захоплення викликають суцвіття. Саме «лисячі хвости» однойменної акалифы стали символом усього роду. Але й інші акалифы заслуговують активного використання в інтер'єрі. Адже це не вимогливі, задовольняються скромним відходом красуні, які стануть яскравим акцентом в оформленні кімнат.

Кращі види кімнатних акалиф

Акалифы, що отримали свою назву завдяки формі листя, схожою на кропиву, квітникарі між собою любовно називають котячими, або лисячими хвостами. Але далеко не всі з акалиф можуть похвалитися «хутровими» суцвіттями: поряд з красивоцветущими рослинами в цьому сімействі є і ціла група видів, у яких найбільш привабливими є листя. Звичайно, "лисячі хвости" більш популярні, але сьогодні на прилавках можна зустріти величезний асортимент і декоративно-листяних акалиф. Об'єднує рослини форма загострено-еліптичні, різних за розміром, але завжди прикрашених зубчиками по краю листя і незвичайні суцвіття, що досягають у деяких видів півметра в довжину.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Самі пухнасті і правда нагадують «хвостики» суцвіття характерні для акалифы дубравколістной, у продажу часто фігурує як гаїтянська або іспанська. У природі цей стелеться почвопокровник, в кімнатній культурі – витончена ампельна культура, чиї гнучкі, пониклі пагони формують мереживну крону. Мереживні, напівпрозорі і дивно красиві кущики висотою до 35 см дивно пишні завдяки густому галуження пагонів. Листя у цієї акалифы дрібні, всього до 4 см, з типовим зубчастим краєм і дуже яскраві, надають усьому рослині нарядність. Але загальне захоплення викликають пухнасті колоски з густою «хутряний» опушкою, пониклі, всього до 10 см завдовжки і до 3 см в товщину.

Акалифа хиспида, щетинистоволосистая або «лисячий хвіст» приваблює в першу чергу своїми суцвіттями. У кімнатній культурі використовують тільки жіночі рослини, у яких бархатисті пониклі суцвіття нагадують хутряні батоги яскравого червоно-пурпурового забарвлення. У довжину вони досягають півметра, елегантно звисають між великими листками.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Відмітна особливість «лисячих хвостів», двох красивоцветущих видів акалифы — здатність цвісти буквально круглий рік. Рослина не робить пауз при правильному виборі умов вирощування і завжди прикрашений розкішними суцвіттями, що робить його практично незамінним акцентом в інтер'єрі. Сьогодні у продажу можна зустріти і білосніжні форми Альба.

Акалифа Вилкеза – один з наймодніших декоративно-листяних рослин. У неї безліч форм з різними забарвленнями листя, при цьому і багатство силуетів, розмірів, особливостей будови також вражає уяву. Цвітіння у акалифы Вилкеза нестандартне, і нехай не таке гарне, як у «лисячого хвоста», але теж привабливе: суцвіття здаються довгими нитками або батогами, витончено звисаючими між листям. У акалифы Вилкеза є оригінальні сорти з загнутими в трубочку або скрученими листям, нерівномірними плямами і строкатими візерунками. Це вічнозелена рослина, листя якої досягають 20 см в довжину (і лише трохи менше в ширину).

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Минулі гібридизацію акалифы Годсефа красуються не менш строкатим, але більш вузькими, ланцетними листками. Вони часто прикрашені не асиметричними плямами, а облямівкою, мідними, бронзовими, золотистими смугами, підкреслюють зубчастий край листя. Особливо модною вважається разнолистная форма, у якій зелене забарвлення листя змінюється на яскравому освітленні на червоний, при цьому таке «переодягання» охоплює не відразу всю крону, а лише деякі листя. В результаті здається, ніби рослина дуже строкате і різнобарвне

Купуючи будь-яку акалифу, будьте готові до того, що рослина змінить свій вигляд і буде більш розлогим, великим і неакуратним. Вся справа в тому, що в розплідниках акалифы, особливо лисячі хвости найчастіше обробляються інгібіторами росту, а в домашніх умовах вони поступово відновлюють природні форми і аж ніяк не виглядають ідеальними кущиками. Але активний (а часом і бурхливе зростання зовсім не мінус: акалифы настільки нестандартні, що здатні здивувати і красою крон.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Догляд за акалифой в домашніх умовах

Акалифы зовсім не є складними у вирощуванні рослинами. Вони теплолюбні і не люблять низьких температур, для них не потрібно організовувати більш прохолодну зимівлю. Та й догляд за рослиною, нехай і уважний, не відніме багато сил і часу. Зате мінімальна турбота за підтримання вологості повітря дозволить вам отримати кімнатна рослина, дійсно привабливе своїми суцвіттями або листям – протягом всього року без перерв.

Освітлення для акалифы

Всі без винятку представники акалиф є светолюбивыми рослинами. Чим у більш освітлених місцях вони будуть рости, тим більш пишними і обильноцветущими стануть. Але хороше освітлення зовсім не означає, що акалифу варто виставляти у самого скла на південному підвіконні. Прямих променів сонця, особливо полуденних вона не любить. Втім, не менше вона не терпить нестачу світла, півтіні і тіні: рослина не просто гірше цвіте, але і витягується, втрачає красу крони, а строкаті декоративно-листяні акалифы втрачають всі особливості свого забарвлення і яскраві плями.

Температура для акалифы

Деяку примхливість при виборі освітлення акалифы повністю компенсують терпимістю до кімнатних температур. У типових умовах міських квартир їм цілком комфортно. Акалифа протягом усього року повинна знаходитися в однакових температурах. Вона не виносить зниження показників навіть взимку не нижче 18 градусів тепла. Найкраще цвіте акалифа при діапазоні температур з 22 до 24 градусів. Але і більш теплі умови їй підходять. Це рослина буде добре себе почувати в житлових приміщеннях – в цьому вона дуже схожа на своїх господарів.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Декоративно-листяні акалифы кілька більш теплолюбні. Приміром, акалифа Вилкеза не виносить зниження температури нижче 26 градусів. Але зате вони протягом усього теплого часу року можуть вирощуватися як садові рослини. Їх не обов'язково просто виставляти на відкрите повітря, а можна і висадити на квітники, рабатки, в якості акцентів або в композиції великих квіткових контейнерах.

Поливи для лисячих хвостів

Акалифы люблять стабільну, але легку вологість грунту. Перезволожень субстрату для цієї культури допускати не можна, але і засухи також влаштовувати не варто. Регулюйте частоту поливів по мірі висихання субстрату і підберіть ідеальну регулярність процедур. Слідкуйте, щоб між процедурами грунт просихала у верхньому шарі і частково просихала на середній глибині. У зимовий час у зв'язку з природним скороченням світла, що надходить поливи потрібно зробити більш економними, але корекцію також краще проводити згідно з станом і темпами просихання грунту. І взимку, і влітку після поливу зайву воду краще зливати з піддонів.

Вологість повітря для акалифы

Єдиним складним моментом у вирощуванні акалифы є підтримання необхідної рослині високої вологості повітря. У сухому «кліматі» акалифа не тільки втрачає привабливість листя, але і стає сверхуязвимой до захворювань. При цьому показники вологості 75% потрібно забезпечувати комплексними заходами:

 1. Установкою приладів-зволожувачів або піддонів з вологим мохом або галькою;
 2. Частими, системними обприскуваннями листя (суцвіття намокання не бояться, тому складнощів з процедурами не виникне).

Підгодівлі для акалифы

Кімнатні екзоти з роду акалиф не надто люблять надлишку поживних речовин. Але і їх недолік, надмірне виснаження субстрату небезпечно, адже цвіте акалифа дуже довго, іноді цілий рік, а забарвлення листя у інших видів потребує підживлення. Акалифы підгодовують навіть у холодну пору року, але помірно. Добрива вносять 1 раз на 1,5-2 місяці з жовтня до лютого і 1 раз в 2 тижні в теплу пору року. Добрива повинні бути універсальними, комплексними мінеральними або відповідати специфіці конкретного виду – для квітучих і декоративно-листяних рослин відповідно.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

Обрізка акалифы

Це рослина швидко втрачає красу і компактність кущиків, активно розвивається і часто "розвалюється". Тому акалифу краще регулярно підстригати, формуючи або підтримування красиві силуети. Кращий час обрізки – весна, перед пересадкою. Самі довгі пагони укорачивайте, а верхівки вибиваються гілок – прищипують.

Крім власне формувальної обрізки, знадобиться акалифе і своєчасне видалення в'янучих суцвіть. Вся справа в тому, що квітконіжки у акалифы і так клейкі, а прив'ялі квітки і зовсім стають своєрідним магнітом для гнилей і пилу. Також своєчасно потрібно знімати і сухі або привявшие листя з кущів.

Уважно стежте за своїми рослинами: акалифы в кімнатній культурі, особливо якщо їх стримували зростання, схили до виродження, израстанию, і при перших ознаках пригнічення необхідно провести кардинальне омолодження. На кущах гілки залишають довжиною до 25 см, слабкі і пошкоджені вирізають, а верхівки пагонів використовують для живців. Відновлення вимагає терпіння: материнське рослина буде спочатку довго не подавати ознак зростання, але зате потім швидко і активно закустится.

Частота пересадки: тільки по мірі необхідності, після того, як грунт повністю заповнена корінням.

Час пересадки: весна, в самому початку активного росту.

Субстрат: легкий, повітро - і водонепроникний (краще всього підійде землесуміш з рівних частин верхового торфу, листової, дернової грунту і піску).

Методи розмноження:

1. Верхівкові напівздерев'янілі живці, які можна зібрати під час весняної обрізки з красивоцветущих рослин і протягом усього року з декоративно-листяних. Для вкорінення необхідні тепличні умови з нижнім підігрівом і температура не менше 22 градусів. Молоді рослини обов'язково прищипують через місяць після вкорінення, видаляючи на верхівці пагонів нирки, а до яскравого освітлення їх адаптують поступово.

Акалифа і її лисячі хвости- Акалифа,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,кімнатна рослина,декоративні,квітка,види,фото

2. Насінням, яке висівають на початку весни в субстрат з грунту і піску в рівних частинах. При температурі повітря від 20 см при нижньому підігріві і під ковпаком вони досить добре проростають. За сходами акалифы доглядають так само, як за звичайної розсадою.

3. Повітряними відведеннями, при обгортанні втечі вологим мохом у вересні і відділенні молодих акалиф на початку весни.

Шкідники і хвороби:

 • попелиця;
 • войлочник;
 • щитівка;
 • павутинний кліщ;
 • білокрилка;
 • плямистість листя.

Можливі проблеми в розвитку, викликані неправильним доглядом:

 • опадання листя при екстремально сухому повітрі;
 • в'янення листя при неправильному поливі або в дуже щільному субстраті;
 • втрата забарвлення при поганому освітленні;
 • висихання кінчиків листя при недостатньому поливі або низькій вологості повітря;
 • темні плями на листі при низьких температурах.
Дата публикации: 30.04.17