Аглаонема — догляд в домашніх умовах

Батьківщина цього кімнатного декоративні рослини — Китай, Індія і Південно-Східна Азія. Аглаонема — родичка диффенбахии і тому дещо схожа на неї, відрізняється лише більш вузькими листям, розміри аглаонеми значно менше диффенбахии, а сама рослина має форму куща. Крім того, у домашніх умовах аглаонеми значно частіше і досить тривало цвітуть і утворюють плоди. Аглаонема одне з найбільш підходящих рослин для гідропонних культури.

Аглаонема (Aglaonema) — рід вічнозелених трав і напівчагарників сімейства Ароїдні (Araceae), або Аронниковые.

Рід Аглаонема (Aglaonema) нараховує за різними даними від 20 до 50 видів рослин сімейства ароїдних. Назва роду походить від грец. aglaia – блиск, nema – тичинка. Аглаонеми виростають в тропічних дощових або мусонних лісах, в нижньому ярусі лісу, на вологих рівнинах, по берегах річок і струмків. Ареал роду охоплює тропіки Індії, Китаю, Південно-Східної Азії, Малайського архіпелагу, Нової Гвінеї.

Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Опис аглаонеми

Це вічнозелені трав'янисті рослини з прямостоячими короткими м'ясистими стеблами, у деяких видів стовбур біля основи галузиться. Молоді аглаонеми практично не мають помітного стебла, у дорослих утворюється коротке стебло, на якому зберігаються сліди підстав опалого листя. Листя на довгих або коротких черешках щільні, шкірясті, цільнокраї, від широко-яцевидных до довгасто-ланцетних, візерункові, середня жилка втиснута, виступає з нижньої частини листа. Забарвлення листя аглаонеми варіюється в залежності від виду і сорту.

Суцвіття — качан з зеленувато-білим покривалом. Суцвіття розвиваються по 1-3 в пазухах верхніх листків. В залежності від виду початки бувають тонкими, циліндричними (0,3-0,5 см в діаметрі, 4-6 см завдовжки) або товстими, булавоподібними (відповідно 0,8-1 см і 3-4 см). Плід – ягода, соковиті, яскраво-помаранчевого рубінового кольору, рідше – білого, довгасті, що містять одне насіння. Дозрівають протягом 6-8 місяців.

Аглаонема культивується як декоративно-листяна рослина в приміщеннях і оранжереях з помірною температурою повітря.

Особливості вирощування аглаонеми

Світ: яскраве, розсіяне для ряболисті форм, для рослин з однотонним забарвленням листя — притінення.

Температура: влітку 20..25 °C, взимку не нижче 16..18 °C.

Полив аглаонеми: влітку рясний, взимку полив скорочують, слідкуючи, щоб субстрат не пересихав, але і також не було сильно переувлажненным.

Вологість повітря: висока, взимку обприскування проводиться теплою водою.

Підживлення аглаонеми: з березня по серпень кожні два тижні мінеральними і органічними добривами, восени-взимку — без підживлення.

Період спокою: (вересень-лютий), температура не нижче 16..18 °C, полив регулярний, не підгодовують.

Пересадка: навесні, молоді щорічно, дорослі по мірі необхідності кожні 3-5 років.

Розмноження: навесні; насінням, верхівковими живцями, нащадками (відростками), діленням при пересадці.

Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Догляд за аглаонемою в домашніх умовах

Всі аглаонеми ростуть у вологих тропічних лісах. Цим і визначаються умови їх вирощування. У природних умовах проживання аглаонема росте в нижньому ярусі лісу, куди проникає мало світла. Для аглаонем краще півтінь, вони тіні, не переносять прямих сонячних променів, так як це загрожує опіком листя. Але для ряболисті форм, щоб не втратити декоративний малюнок листя, необхідний яскраве розсіяне світло.

Оптимальна температура для росту 20..25 °C. Взимку температура не повинна опускатися нижче +16..18 °C, бажано уникати різких перепадів температури. Необхідно уникати протягів, так як вони для аглаонеми згубні.

У вегетаційний період (весна-літо) аглаонему поливають рясно, у міру підсихання верхнього шару субстрату. В осінньо-зимовий період поливають регулярно, через день-два, після того як підсохне верхній шар субстрату. Полив проводять добре відстояною м'якою і теплою водою. Пересушування земляної грудки, так само як і перезволоження (особливо в зимовий період), небезпечні для аглаонеми.

Аглаонема вимагає високої вологості повітря. У сухому повітрі листя деформуються, погано розгортаються, у них всихають верхівки і краї. Тому аглаонему потрібно регулярно обприскувати. Для збільшення вологості можна групувати рослини або поставити рослину на піддон з вологою галькою, торфом або керамзитом. При цьому дно горщика не повинне торкатися води. В осінньо-зимовий період, коли температура повітря низька, то обприскування слід проводити обережно.

У період вегетації (з березня по серпень) кожні два тижні підживлюють, чергуючи мінеральні та органічні добрива звичайної концентрації, взимку рослину не підгодовують.

Аглаонемі необхідний для успішного росту добре проникний для вологи та повітря субстрат. Субстрат повинен бути досить легкий, становлять його з 3 частин листової землі, 0,5 частини перегною, 1 частини торфу і 1 частини піску і 0,5 частини деревного вугілля (3:0,5:1:1:0,5); або листова земля, торф і пісок (2:1:1) з додаванням товченого деревного вугілля. Необхідний хороший дренаж.

Добре росте на гідропоніці.

Розмноження аглаонем

Розмножують аглаонеми навесні—влітку стебловими живцями, нащадками, рідше – насінням.

Розмноження живцями

Живці укорінюють в теплій ґрунті. Всі аглаонеми чудово живцюються, причому для видів, що мають вертикальний стебло, слід рекомендувати не звичайне живцювання верхівки, а відсікання більшої частини стебла майже на рівні грунту з наступною посадкою у високий глечик. Із сплячих бруньок на стеблі активно формуються коріння, а надземна частина маткової рослини дає нові пагони. Поливати знову посаджений держак до повного вкорінення слід обережно, не допускаючи замокання. Субстрат повинен бути максимально пухким.

Технологія живцювання

 • Аглаонема оголилася знизу і «завалюється». Таку рослину потрібно омолоджувати – черенковать.
 • Зріжте найбільш изросшийся стебло на висоті 2-3 см від рівня грунту.
 • Секатором розділіть довгий втеча на кілька відрізків по 10-15 див.
 • Вручну видаліть нижнє листя з кожного черешка.
 • Насипте в контейнер дренаж, потім субстрат для вкорінення – великий річковий пісок або суміш торфу з піском.
 • Готову суміш рясно пролийте водою.
 • Живці занурте в субстрат на половину їх висоти, рясно полийте і поставте контейнер у тепле місце.
 • Через 2-3 тижні навесні і влітку або через 4-6 тижнів взимку рослина досить вкорениться.
 • Укорінені живці по кілька штук посадіть в невеликі горщики або розсадіть окремо в різні.

Розмноження аглаонем насінням

Висока ефективність насіннєвого розмноження аглаонеми. Рясне плодоношення в кімнатних умовах не тільки дивно само по собі і радує око великими червоними односемяннимі ягодами, але і гарантує схожість насіння зрілих плодів (не збирайте ягоди раніше часу: цілком зрілі плоди мають інтенсивне червоне забарвлення і при дотику залишаються в руці). Штучне запилення не потрібно.

Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Види аглаонеми

Аглаонема помірна, або Аглаонема скромна (Aglaonema modestum). Батьківщина — гірські схили, покриті вологими тропічними лісами на півострові Індокитай і Малайському архіпелазі. Висота рослин 40-50 див. Стовбур розгалужене. Листя овальні, 15-20 см завдовжки і 6-9 см шириною, тупі біля основи, загострене на вершині, з 4-5 виступаючими жилками з кожної сторони середньої жилки, рівномірної зеленого забарвлення. Плоди червоні, що нагадують плоди кизилу.

Аглаонема змінена, або Аглаонема мінлива (Aglaonema commutatum). Батьківщина – Філіппіни, Сулавесі (в Малайському архіпелазі в Індонезії). Рослина з пряморастущими стеблами, довжина яких коливається від 20 до 150 див. Листя до 30 см завдовжки і 10 см шириною на довгих черешках. Квітки зібрані в суцвіття з 3-6 квіток. Початок тонкий, довжиною до 6 см, покривало блідо-зелене, довше качана. Плід – червона ягода. З'являються плоди збільшують декоративні якості цієї аглаонеми.

Особливо популярні сорти, що мають різну форму і забарвлення листя.

Аглаонема блискуча (Aglaonema nitidum). Батьківщина – Таїланд, Малайзія, Суматра, Калімантан. У природі росте в сирих лісах, на низинних рівнинах. Велика рослина зі стеблами заввишки до 1 м. Листя яскраво - або темно-зелені, зверху блискучі, часто довгасті, довжиною до 45 см, шириною до 20 см. Квітки зібрані по 2-5. Початок приблизно дорівнює покривала, його довжина становить 6 див. Плоди білі

Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото
Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото
Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Аглаонема ребриста (Aglaonema costatum). Батьківщина – вологі тропічні ліси Південно-Західної Малайзії. Трав'янисті низькорослі рослини, гіллясті у підстави. Листя овально-яйцеподібні, близько 20 см завдовжки і 10 см шириною, щільні, зелені, з білими плямами і штрихами на верхній стороні.

Аглаонема розписна (Aglaonema pictum). Батьківщина – вологі тропічні ліси на островах Суматра і Борнео. Висота рослин близько 60 див. Стовбур сильно галузиться внизу. Численні пагони густо вкриті листям. Листки видовжено-еліптичні, 10-20 см завдовжки і 5 см завширшки, темно-зелені, з нерівномірними сіруватими плямами на поверхні, досить великі. У деяких форм листя мають сріблясто-білі плями, дуже красиві. Плід червоний.

Аглаонема продолговатолистная (Aglaonema marantifolium). Росте у вологих тропічних лісах Сінгапуру, Філіппін, на островах Борнео і Пінанг. Листя темно-зелені, великі, довжиною до 30 см, розташовані на довгих (до 20 см) черешках. У деяких сортів на листі є сріблясто-сірий малюнок.

Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото
Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото
Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Можливі труднощі

У аглаонеми зморщені листя з коричневими кінчиками:

 • Причина — занадто сухе повітря

У аглаонеми скручені листя з коричневими краями:

 • Причина — занадто холодне повітря або протяги.

На листках аглаонеми біло-жовті плями:

 • Причина — опік від прямих сонячних променів. Приберіть рослина в тінь, дайте йому охолонути і потім обприскати водою кімнатної температури.

Уповільнений ріст рослини і буре листя по краях:

 • Причина — занадто жорстка і холодна вода. Слід поливати рослини відстояною водою (воду відстоюють протягом доби). Знизити жорсткість води можна, видаливши солі кальцію шляхом додавання 0,2 г щавлевої кислоти на 10 л. води, після чого вода повинна відстоятися для осадження солей (для поливу використовують верхню прозору частину). Для зниження жорсткості води можна використовувати лимонну кислоту.
Аглаонема — догляд в домашніх умовах- аглаонема,догляд,в домашніх умовах,вирощування,розмноження,види,хвороби,шкідники,квітка,фото

Пошкоджується: павутинним кліщем, борошнистим червецем, попелиць, білокрилка, трипсами.

Заходи безпеки: Аглаонеми містять дратівливі шкіру і слизову оболонку речовини. Сік і ягоди рослини отруйні.

Дата публикации: 30.04.17
http://sevastopol.dwg-rf.ru/ оперативная печать чертежей.