Зберігання плодів і ягід

Що таке лежкість плодів і ягід?

Здатність плодів і ягід певний час зберігати харчові та поживні властивості називається лежкістю. Вона залежить від сорту і умов зберігання. Наприклад, на забарвлення плоду багато в чому впливає температура зберігання: підвищена сприяє швидкому розпаду хлорофілу в клітинах і пожовтіння продукції, низька — може погіршити забарвлення плодів і ягід. Так, у деяких сортів яблук спостерігається потемніння м'якоті при температурі близько 0°С. Оптимальна лежкість проявляється тільки при правильному зборі врожаю і дотриманні умов зберігання з урахуванням особливостей виду і сорту.

Зберігання плодів і ягід- Зберігання,плодів,ягід,яблука,груші,чорна смородина,суниця,малина,агрус,приміщення,способи,строки,умови,підготовка,Поради

Впливають добрива на якість плодів і ягід?

Різні добрива неоднаково впливають на якість і лежкість врожаю. Так, мінеральні добрива певною мірою визначають хімічний склад плодів і ягід, їх зростання і здатність до зберігання. Внесення певних добрив у грунт зазвичай призводить до відповідного накопиченню цих речовин у продукції. Надлишок азоту шкідливий, так як зменшується щільність плодів і ягід, погіршуються їх забарвлення, транспортабельність. стійкість до механічних пошкоджень. Достатня кількість у ґрунті калію і фосфору сприяє накопиченню Цукрів у плодах, барвників і ароматичних речовин, покращує їх лежкість. Мінеральні добрива впливають на появу деяких фізіологічних захворювань при зберіганні. При цьому визначальна роль належить кальцію. Недостатній вміст його в яблуках сприяє виникненню фізіологічних захворювань (гіркої ямчатости, побуріння м'якоті), що призводять до швидкого старіння плода. Ефективний засіб проти таких захворювань — передзбиральна обробка дерев 0,3—0,7%-м розчином хлористого кальцію або занурення плодів у 4%-й розчин цієї солі. Калій, на відміну від азоту, позитивно впливає на забарвлення і щільність плодів і ягід. Під впливом мінеральних добрив може змінюватися смак плодів. Наприклад, при надлишку фосфору плоди набувають грубу консистенцію.

Впливає підщепа на лежкість плодів?

Лежкість плодів залежить від підщепи. Дерева, вирощені на слаборослих підщепах, рано вступають в пору плодоношення і дають великі плоди. Але такі плоди дозрівають швидше і зберігаються гірше, ніж вирощені на сильнорослих підщепах. Тому їх потрібно раніше знімати з зберігання.

Впливає полив на якість плодів?

Висока температура в поєднанні з великою кількістю опадів сприяє зростанню і більш швидкому дозріванню плодів, але лежкість в даному випадку знижується. У дощове, але холодне літо плоди володіють зниженою цукристістю, підвищеною кислотністю, слабко пофарбовані, дозрівають повільно і погано зберігаються. Гарною лежкістю відрізняються плоди, вирощені при достатньому і рівномірному випаданні опадів, відсутності різких коливань температури і гарної освітленості. Не слід поливати сади незадовго до збору врожаю. В іншому випадку знижується лежкість плодів, вони більше уражуються фізіологічними захворюваннями.

Впливають розмір плодів і їх розміщення на дереві, вік і навантаження врожаєм на лежкість?

Так. Надмірно великі плоди одного й того ж сорти зберігаються гірше, ніж середні і дрібні, тому врожай необхідно нормувати. Важливу роль відіграє вік дерева. Плоди з молодих насаджень менш лежкі, так як більш схильні до різного роду захворювань. Більш якісні і лежкі плоди з зовнішніх частин крони, добре освітлених сонцем.

Плоди яких сортів можна зберігати?

При виборі сорту для зберігання насамперед треба враховувати його природну лежкість. У яблук набір сортів повинен бути таким, щоб їх можна було споживати в літній, осінній і осінньо-зимовий періоди. У середній смузі для тривалого зберігання слід вирощувати плоди сортів Богатир, Уэлси, Північний синап, Жигулівське, Маяк, Орловське зимовий, Лобо, Кортланд, Витязь, Антонівка звичайна, Бананове, Мелба; у південних — Мекінтош, Кальвіль сніговий, Джонатан, Ренет Сі-миренко, Голден Делішес, Старкінг, Старкрімсон.

При виборі сорту враховують також його зимостійкість і стійкість до хвороб і шкідників.

Треба після знімання яблука сортувати і калібрувати?

Перед закладкою на зберігання яблука кожного сорту необхідно перебрати, відібрати уражені хворобами і шкідниками або з механічними пошкодженнями. Зберігати потрібно лише здорові плоди. Чим більший плід, тим раніше він дозріває, сильніше дихає, більше виділяє речовин, які, в свою чергу, впливають на навколишні плоди, прискорюючи їх дозрівання. Тому плоди одного сорту перед зберіганням краще розібрати за розмірами: великі, середні, дрібні. Для такої операції зручна калібрована дошка, її легко зробити самостійно. Отвори треба робити на максимальний межа калібру. Відкаліброване плоди слід упаковувати окремо і знімати з зберігання в різний час.

Як зберігати яблука — в тарі або на стелажах?

Плоди і ягоди краще закладати на зберігання в тарі, тому що вона не тільки захищає від механічних ушкоджень, але і створює сприятливі умови температури і вологості навколо продукту, дозволяє більш ефективно проводити вентиляцію і охолодження його. Незалежно від форми, розміру та конструкції тара повинна бути міцною, чистою, виготовленої з деревини м'яких порід або вологостійкого картону. Чим ніжніше плоди і ягоди, тим меншим шаром їх потрібно укладати. Суницю, малину, журавлину, смородину, аґрус доцільно зберігати в дранкових кошиках і решетах, вишні, груші літніх сортів, сливи — в лотках, яблука і груші пізніх сортів — в ящиках. Однак ящики з дуже широкими просвітами між дошками псують плоди і непридатні для їх транспортування і зберігання. Яблука можна укладати в картонні коробки, великі гратчасті ларі, поліетиленові мішечки, на стелажі.

закладати яблука на зберігання?

Додаткова упаковка захищає плоди від механічних пошкоджень, попадання інфекції, а також служить надійним захистом від висихання продукції. Пакувальний матеріал не повинен поглинати воду, не мати сторонніх запахів і токсичними властивостями.

Краще всього ізолювати кожне яблуко від прилеглих до нього: загортати в папір або переслаивать сипучим матеріалом (торфом, лушпинням, лушпинням гречки, лляними очесами, мохом, деревними листям, піском). Стружка м'яких листяних порід товщиною 0,1—0,15 мм за своїми якостями не поступається іншим пакувальним матеріалам. Загорнутими потрібно зберігати яблука сортів Мелба, Пепін шафранний, Лобо, Кортланд, Спартак Ніж ппотнее укладання плодів, тим менше буде механічних ушкоджень при транспортуванні.

В ящики плоди доцільно укладати діагонально або рядами. Щоб оберегти яблука від захворювання засмагою, їх слід упаковувати в різні матеріали: папір, серветки, стружку, просочені вазеліновим маслом (100 г на 500 серветок). Для цього на качалку або валик треба намотати тканину, злегка змочити її маслом і прокатати папір або серветки, після чого кожен просочений лист перекласти сухим.

В такій упаковці дуже добре зберігати плоди сорту Антонівка звичайна (непропитанной папері вони зберігаються погано).

Як зберігати груші?

Для середньої смуги поки важко рекомендувати сорти груш, які за своєю лежкості і смаком відповідали б вимогам споживача. Плоди необхідно зберігати при дуже низькій температурі — від мінус 1 — мінус 0,5 до 0-5°С. В даному випадку вони зберігаються декілька місяців, при підвищеній температурі — кілька тижнів.

Не слід прибирати груші занадто рано. Якщо все-таки плоди зняті зеленими, бажано зберігати при температурі 2-4°С, інакше вони не дозріють.

чи Можна зберігати плоди і ягоди в поліетиленовій плівці?

Зберігання плодів і ягід- Зберігання,плодів,ягід,яблука,груші,чорна смородина,суниця,малина,агрус,приміщення,способи,строки,умови,підготовка,Поради

Яблука, груші, сливи і чорну смородину можна зберігати в поліетиленових мішках місткістю 1-1,5 кг, виконаних з нестабілізованої напівпрозорої плівки високого тиску товщиною 50-60 мкм (більш товста плівка непридатна, оскільки вона слабо пропускає кисень і вуглекислий газ, тому продукція швидко псується). Всередині упаковки в результаті дихання плодів і ягід накопичується вуглекислий газ (4— 6%) і зменшується вміст кисню. Ці зміни в складі газової середовища знижують інтенсивність дихання плодів і ягід.

Висока вологість повітря (90-99%) в мішку обумовлює незначні втрати вологи, тому природний убуток маси зменшується до 0,6—1 % та продукція не втрачає товарних якостей.

Тривалість зберігання при цьому збільшується на 1,5—2 міс. Поліетилен володіє ще однією властивістю. Через нього проходять різні леткі (ароматичні) речовини, що виділяються плодами і ягодами. Якщо б дані речовини накопичувалися в мішку, то продукція швидко б дозрівала. Таким способом добре зберігати яблука сортів Осіннє смугасте, Пепін шафранний, Лобо, Спартан, Мелба, Кортланд. Не рекомендується упаковувати в поліетиленову плівку плоди сорту Антонівка звичайна, так як в даному випадку вони швидко псуються.

Режим зберігання яблук і груш, упакованих у поліетиленову тару, не відрізняється від звичайного (температура 0-3°С, відносна вологість повітря 90-95%). Попередньо плоди необхідно охолодити. Щоб уникнути конденсації вологи в пакеті коливання температури повинні бути незначними. Мішки з плодами бажано укладати в тару чи на стелажі, попередньо покриті папером, щоб шорсткі дошки не порушували герметичність упаковки. Стан продукції потрібно регулярно контролювати.

Як зберегти плоди і ягоди в поліетиленових пакетах з селективно-проникними мембранами?

Вміст кисню в повітрі складає 21%, вуглекислого газу — 0,03, азоту — близько 79%. Якщо змінити співвідношення таким чином, щоб концентрації кисню і вуглекислого газу відповідно знизилися і підвищилися до рівня, який затримував би подих продукції без порушення цього процесу, то в подібних умовах деякі плоди і ягоди можуть зберігатися більш тривалий час. Рекомендується таке співвідношення кисню і вуглекислого газу: 12 і 9, 3 і 5, 3 і 1.

Все більшого поширення отримує зберігання в поліетиленових пакетах з селективно-проникними мембранами (круглими, панельними). Всередині упаковки в результаті життєдіяльності плодів і ягід концентрація кисню знижується, а вуглекислого газу — підвищується. Оптимальний склад атмосфери забезпечує мембрана.

Які умови короткочасного зберігання чорної смородини, суниці, малини та аґрусу?

Зберігання плодів і ягід- Зберігання,плодів,ягід,яблука,груші,чорна смородина,суниця,малина,агрус,приміщення,способи,строки,умови,підготовка,Поради

Чорна смородина у звичайних умовах зберігається недовго. У герметичних поліетиленових пакетах при температурі 0 °С її можна зберігати 1-2 міс. Всередині поліетиленової упаковки в результаті дихання накопичується вуглекислий газ (до 4-6%) і знижується вміст кисню. Внаслідок цих змін зменшується інтенсивність дихання продукції. При високій вологості повітря в упаковці (95-99%) втрати вологи незначні, тому природний убуток маси зменшується до 1 % та продукція не в'яне.

Суниця — дуже ніжна ягода. Прибирати її слід в прохолодні ранкові години, швидко охолоджувати і поміщати в льодовик або льох зі снігом. При перезріванні суниця швидко псується, тому збирати її треба щодня, одночасно сортувати ягоди, складаючи непридатні екземпляри в окрему тару. Після знімання сортувати і перекладати ягоди не можна, так як погіршується їх якість, втрачається сік. Навіть при швидкому охолодженні крижаною крихтою і подальшому зберіганні в холодильнику або в льодовику суницю важко зберегти довше п'яти днів. Краще зберігаються щільні ягоди сортів Талісман, Зенга Зенгана, Надія, Зеніт.

Малина — також ніжна ягода. Після акуратного знімання ягоди зберігаються лише два-чотири дні при температурі 0-0,5°С і відносній вологості повітря 85%. Тому потрібно намагатися своєчасно переробляти малину.

Незрілі ягоди агрусу досить довго зберігаються в сухих чистих лотках на 4-5 кг. В холодильнику такий аґрус можна зберігати три—п'ять днів, зрілий — один-два дні.

Як краще зберегти ягоди?

В зібраних, але не перероблених ягодах тривають біохімічні процеси, що сприяють погіршенню їх якості. Щоб зменшити шкідливі наслідки, необхідно строго дотримувати наступні умови: попередньо охолоджувати продукцію (швидко видаляти тепло із зібраних ягід); збирати ягоди в тару невеликого обсягу відразу при зніманні, уникаючи надалі перевалки і сортування продукції; знімати урожай вибірково і регулярно, не допускаючи перезрівання ягід. Ця умова легко дотримуватися, якщо в саду є сорти ягідних культур з різними термінами дозрівання.

Які особливості зберігання вишні і сливи?

Сливи можна зберігати два—чотири тижні, плоди сортів Угорка звичайна, Пам'ять Тімірязєва, Угорка ажанская — чотири—п'ять тижнів (у сприятливі роки). Збирати врожай потрібно обережно, щоб не пошкодити воскового нальоту, плоди знімати разом з плодоніжкою, обережно укладати в тару і відразу ж відправляти на зберігання. У перші два тижні їх можна зберігати при температурі близько 0°С, потім при температурі 5-6°С і вологості 85-90% (при дуже сухому повітрі сливи швидко в'януть). Тривале зберігання при температурі 0 — мінус 0,5°С приводить до побуріння м'якоті. Вишня в холодильнику зазвичай зберігається не більше 10-15 днів. Прибирати її треба рано вранці, коли у плодів краща щільність м'якоті. Іноді при дуже низькій температурі зберігання спостерігається побуріння м'якоті.

Яку температуру повітря потрібно підтримувати при зберіганні плодів і як це зробити?

Після знімання плоди потрібно охолодити і швидко помістити на зберігання при низькій температурі і високій відносній вологості повітря. Підвищена температура сприяє швидкому розпаду хлорофілу в клітинах, занадто низька — може негативно впливати на збереження плодів (температура замерзання яблук — мінус 1,4 — мінус 1,8°С). Кращою температурою для багатьох сортів вважається 0°С, для яблук сортів Антонівка звичайна і Ренет Симиренка — температура 2-3°С. Щоб знизити температуру (при відсутності льоду або снігу), приміщення в нічний час або при похолоданні необхідно ретельно провітрювати. Температуру слід вимірювати двома спиртовими термометрами, один з яких підвішують близько до підлоги і місцем, де йде вентиляція повітря (біля дверей, вікна), інший — в середині приміщення. Постійна температура — запорука успіху зберігання.

Яку вологість повітря потрібно підтримувати під час зберігання плодів?

Підвищене виділення вологи з плодів відбувається при дуже теплому і сухому повітрі в сховище, сильної вентиляції і поганому стані продукції. Тому при зберіганні майже завжди необхідно підвищувати вологість повітря. Робити це треба обережно, так як при занадто високій вологості повітря досить активно розвиваються цвілі і гриби, з'являються деякі фізіологічні захворювання плодів. Краща відносна вологість повітря при зберіганні — 90-95%. Треба постійно контролювати вологість. З цією метою краще придбати психрометр. З його допомогою можна своєчасно заміряти рівень вологості і регулювати його. Для підвищення вологості повітря в приміщенні, де намічено зберігати плоди, необхідно поливати підлогу, а якщо допускає матеріал, то і стіни.

При значних коливаннях температури занадто висока вологість повітря неприпустима, так як плоди можуть отпотевать. Волога конденсується на стінах, тарі, що сприяє появі плодової гнилі. Контроль за вологістю слід проводити регулярно протягом всього періоду зберігання.

Потрібно провітрювати сховища?

В прохолодний час доби всі сховища треба обов'язково провітрювати, обладнати їх вентиляцією. Чим сильніше коливається температура атмосферного повітря, тим обережніше треба провітрювати сховище, щоб уникнути конденсації вологи на продукції.

Які приміщення можна використовувати для зберігання плодів?

Будь-які приміщення, де неважко підтримувати рівномірну температуру нижче 5°С і відносну вологість повітря 80— 90%. Яблука, наприклад, бажано зберігати в льодовиках або погребах, набиті снігом, оскільки в них забезпечуються висока вологість повітря і стійка температура близько 0°С.

Як побудувати льодовик і льох?

Плоди можна зберігати в земляних погребах. Для поглибленого льоху треба вирити котлован зі скошеними стінами. Дерев'яні стовпи слід закопати в землю, осмолить і поставити на фундамент з бутового каменю або дерев'яних пластин. У наземному погребі відкриті земляні стіни іноді обвалюються, в результаті потрібна щорічна їх оправлення. Тому бажано зміцнити їх яким-небудь матеріалом (тином, обаполом). У погребах, лабазах, ямах можна встановити припливні і витяжні труби. Прийнятно ставити бочки з льдосоляными сумішами, заносити сніг або заготовлювати його з весни (набивання льоху) і використати найбільш відповідальний період зберігання. Зручні невеликі поглиблені льоху, зроблені наморожуванням льоду за заздалегідь створеної опалубці. При хорошій ізоляції тирсою і землею такий крижаний погріб служить три-чотири роки.

Льодовик являє собою заглиблене в землю льох з тамбуром, відсік для зберігання продукції та льдохранилищем. Існує три типи льодовиків: з нижньої, бокової і верхньої завантаженням льоду. Набивати їх слід раз на рік наприкінці зими. Особливо добре зберігати в льодовику малину, чорну смородину, аґрус.

Як пристосувати кімнати, холодні дачі, веранди, балкони для зберігання плодів?

У кімнаті біля вікна можна відгородити невелике приміщення. Якщо приміщення холодне, то відсік треба додатково утеплити, якщо тепле — забезпечити хорошу вентиляцію (влаштувати вентиляційне вікно або встановити побутовий вентилятор). В дуже холодному приміщенні, наприклад на веранді або балконі, плоди потрібно зберігати в бочках, поміщених в короб і додатково утеплюють тирсою. Шар тирси повинен забезпечувати температуру навколишнього повітря близько 0°С. Чим вище температура зберігання, тим укладання плодів, їх розміщення в приміщенні мають бути вільними. Використання плівки в теплих приміщеннях дозволяє запобігти зморщування плодів і скоротити витрати поживних речовин на дихання.

Як підготувати сховище і тару до закладання плодів на зберігання?

Приміщення слід ретельно очистити від залишків плодів і сміття. Сміття спалити. Для боротьби з гризунами всі припливні і витяжні труби треба закрити металевою сіткою, нори — заповнити битим склом і цементом або залити розчином хлорного вапна. Приміщення, тару, стелажі і різне обладнання необхідно продезінфікувати, стіни і стелі — побілити. Для дезінфекції можна використовувати формальдегід (20 см3 формаліну + 20 см 3 води на 1 м3 об'єму) або сірчистий ангідрид (спалити 10-20 г сірки на 1 м3 приміщення). Тару та інвентар треба обробити кальцинованої содою або стерильної. Не можна дезінфікувати приміщення, дотичні з житловими кімнатами. Всі роботи потрібно проводити, суворо дотримуючись правил охорони праці і техніки безпеки, краще під наглядом спеціаліста по захисту рослин.

Джерело: Азбука садівника. М: Агропромиздат, 1989.

Дата публикации: 8.04.17