Заходи боротьби з цвіллю в теплиці

Теплиця – замкнутий простір, в якому грунт знаходиться в особливих умовах. На відміну від відкритого тепличний грунт позбавлений можливості самовідновлення. В ньому швидше проходять всі біологічні процеси, інтенсивніше накопичується негативна флора і фауна. Швидко истощающийся грунт в цілях забезпечення оптимальних умов вирощування необхідної продукції постійно потребує поповнення поживними речовинами і вологою, достатнім освітленням і температурою повітря і грунту. Зміни вологості повітря в сукупності з високою температурою сприяють швидкому росту мікроскопічних грибів, що уражають живі рослини, а також руйнують будь-які дерев'яні конструкції теплиць або парників, вельми негативно позначаються на здоров'ї людини.

Заходи боротьби з цвіллю в теплиці- теплиця,парники,цвіль,на землі,на грунті,заходи,боротьби,захисту,як позбавиться,препарати,средствафото

Що таке цвілеві гриби?

У системі рослин гриби виділено в окреме царство в живій природі. Всього налічується більше 250 видів грибних організмів, об'єднаних за біологічними ознаками в групи і порядки. В сучасній міжнародній класифікації плісняві гриби (Fungi bissoidei) виділено в 6-й порядок і представлені, в основному, одноклітинними, рідше – многоклеточными організмами. Їх називають микромицетами з-за мікроскопічних розмірів окремих представників.

Зазвичай цвіль зростає великими колоніями, зовнішній вигляд яких представлений ветвящимся міцелієм без великих плодових тел. Більшість цвілевих грибів належить до облігатним або факультативних паразитів (тобто паразитам, здатним жити в середовищі господаря або самостійно). Спори цвілевих грибків, здатні виживати в космосі, вічній мерзлоті, в умовах підвищеної радіації. Лише деякі види гинуть при дії на них протягом не менше 3-х годин температури вище +100°С.

Місця поширення цвілевих грибів

Цвілеві гриби можуть жити і розмножуватися у воді або грунті. Їх великі колонії поширені повсюдно в теплих вологих місцях з достатньою живильним середовищем. Такий середовищем для цвілевих грибків є теплична грунт. Якість субстрату визначає здоров'я рослин, яке залежить від якості вирощеної розсади. Зміна якісних параметрів грунтового грунту теплиці негативно відбивається на рості і розвитку розсади. Первинне прояв ураження розсади тепличними грибами починається з появи на тепличному грунті білястого нальоту, що є міцелієм шкідливих грибкових.

Причини появи цвілі в теплиці

Порушення правил агротехніки при вирощуванні культур і розсади в умовах захищеного грунту, що призводить до переважного розвитку хвороботворної мікрофлори.

Цвіль поширюється, в основному, в брудних приміщеннях. Тому теплицю необхідно систематично очищати і обробляти протигрибковими препаратами (мити, пробеливать, фарбувати і т. д.).

Заходи боротьби з цвіллю в теплиці- теплиця,парники,цвіль,на землі,на грунті,заходи,боротьби,захисту,як позбавиться,препарати,средствафото

Умови розповсюдження цвілі

Мікроскопічні спори легко переносяться потоками повітря і здатні в сплячому стані перебувати кілька десятків і більше років. При відповідних умовах починається швидкий ріст і розмноження з захопленням живих рослин з м'якими тканинами (розсада овочевих культур, томати, огірки та ін).

Оптимальними умовами розповсюдження шкідливих грибкових є:

  • вологість повітря в закритому приміщенні вище 95%,
  • температура повітря в приміщенні +20..+22°С,
  • відсутність провітрювання, слабка вентиляція,
  • підвищена вологість грунту з застоєм води у кореневої системи після поливу, обумовлена неправильним поливом, підтікання води в місцях пошкодження поливального шланга,
  • недостатнє освітлення (похмура погода без досвічування, недостатня кількість ультрафіолетових променів, що надходять до загущене посадок).

Профілактичні заходи і боротьба з цвіллю в захищеному грунті

Цвіль пов'язана з процесами біокорозії і розкладанням рослинності. Тому найбільш сильно цвіль розростається в осінній період. Проте одноразове використання препаратів не забезпечить ефекту в боротьбі з пліснявими грибами. Щоб створити оптимальні умови росту і розвитку рослин, в захищеному грунті необхідна система заходів.

Восени після збирання врожаю обов'язково теплицю/парник знезаражують при підготовці до чергового сезону вирощування розсади овочевих культур безрозсадним способом. Знезаразити теплицю і грунт можна кількома способами.

Один з ефективних способів знищення цвілі – обробка приміщення сірчаної шашкою «ФАС».

Якщо в попередній рік у теплиці була виявлена цвіль, то необхідно навесні повторити знезаражуючу обробку приміщення розчином марганцівки з додаванням прилипач (можна мила).

У період вирощування розсади і культур вести постійний контроль показників вологості повітря і грунту.

Містити в хорошому робочому стані систему поливу. Не допускати перезволоження. При появі у розсади чорної ніжки (один з показників перезволоження), грунт під розсадою просипати сухим піском. Ретельно провітрити теплицю (без протягу).

Цвіль не переносить лужного середовища, тому тепличний грунт під усіма рослинами 2-3 рази за сезон з інтервалом 3-4 тижні потрібно припудрити сумішшю золи та деревного вугілля (1:1), перемелених в порошок.

Заходи боротьби з цвіллю в теплиці- теплиця,парники,цвіль,на землі,на грунті,заходи,боротьби,захисту,як позбавиться,препарати,средствафото

При появі на грунті (особливо ущільненої) цвілі, можна обробити тепличний грунт торфолином, який представлений сухими брикетами верхового торфу. Торфолин містить синтетичний полімер, який служить розпушувачем почвогрунта і при розмочуванні збільшує його об'єм у декілька разів. Для нейтралізації кислотності почвогрунта обробку проводять мідним розчином торфолина, додають водорозчинні мінеральні добрива.

Для попередження ураження рослин грибковими захворюваннями (чорною ніжкою, фузаріозним в'яненням, кореневими і прикореневими гнилями та ін) через 8-10 днів після сходів рослини обробляють биофунгицидами, використовуючи згідно рекомендацій фітоспорін-М, фундазол, Алирин-Б, Гамаїр-СП, Планриз-Ж. Ці ж биофунгициды можна використовувати для обробки грунту під рослинами. Обробки біопрепаратами (ґрунтовими і рослинними) повторюють через 15-20 днів, якщо у рекомендаціях не прописані інші терміни.

При вирощуванні розсади в домашніх умовах краще використовувати спеціалізовані грунти, особливо новачкам городнього справи. Такі грунти спеціально оброблені від хвороб і шкідників і удобрены у відповідності з агротехнічними вимогами.

Вирощування розсади і безрассадных культур в тепличних і домашніх умовах вимагає неухильного дотримання агротехнічних заходів. В іншому випадку застосовуються захисні заходи можуть не надати належного ефекту.

Пам'ятайте – цвіль не нешкідлива для здоров'я людини. У приміщенні, зараженому цвіллю, людина може захворіти бронхітом, бронхіальною астмою, алергічним нежиттю, отитом. Осідаючи на легких, спори цвілевих грибків викликають легеневі захворювання, аж до онкологічних пухлин. Не можна використовувати в їжу продукти, у тому числі овочі та фрукти, уражені цвіллю.

Дата публикации: 9.04.17