Заходи боротьби з борошнистою росою

Щоб овочам від борошнистої гості не прірва, господарство треба утримувати в належному порядку. Джерелом цієї всюдисущої інфекції є всі уражені частини рослин, насіння, які потрапляють в грунт.

ж Джерелом первинного зараження рослин борошнистою росою є літні конидиоспоры. Розвиваючись на міцелії, вони після дозрівання розносяться вітром, краплями вологи, мурахами, попелиць та іншими шкідниками. Конідії за літо дають 8-11-20 поколінь спор, які вражають нові рослини і повторно заражають ослаблені та хворі. Восени розвиваються зимові спори. Вони йдуть на зимівлю і можуть зберігатися до 6 років, не втрачаючи здатності до зараження, і при оптимальних умовах (тепло, сиро, брудно від неприбраних залишків вирощених культур) тут же починають розвивати вегетативну частину – міцелій.

Заходи боротьби з борошнистою росою- борошниста роса,помилкова,заходи боротьби,препарати,народні засоби,як боротися,фото

Значущим накопичувачем інфекції є падалиця листова, плодова, залишки закопані в грунт хворих рослин. Перший прийом для боротьби з росами – не залишати хворих рослин під перекопування, обірвані хворі плоди і листя, цілі рослини відразу нести і спалювати. Посіяне насіння або висаджена розсада уражаються патогенном через кореневу систему і впроваджуються в рослину. Поступово грибниця захоплює весь внутрішній простір рослини (спочатку зовні хвороба проявляється тільки у відставанні розвитку, сморщивании і загибании листових пластинок, особливо гарбузових). У цей період рослини доцільно обприскувати системними препаратами. Контактні не матимуть впливу. Ними обробляють рослини пізніше, коли поразка виявиться зовні у вигляді плям на листках і стеблах. При уважному розгляді на міцелії видно точки темних (до чорного) кольорів – сумки зі спорами, які при дозріванні розкриваються і поширюють літні конидиоспоры, цикл розвитку яких замикається на зимових формах спір. Широко поширеними на овочевих культурах є борошниста роса справжня і помилкова.

Борошниста роса справжня

Борошниста роса – всеїдний патоген, який вражає всі молоді органи рослин. Останнім часом борошниста роса стала вражати все більший ареал рослин, розвиваючи форми, специфічні для окремих видів (дубовий, березовий) або цілої групи квіткових, овочевих, плодово-ягідних культур (яблуня, персик, калина, жимолость, аґрус, троянда, малина, смородина). З овочевих найбільше страждають гарбузові (огірки, кабачки, диня), буряк, горох, кріп, томати та інші.

Грибниця завжди розвивається всередині, але проявляється зазвичай у кінці травня і пізніше на верхній стороні листя у вигляді освітлення тканин або жовтуватих плям і іншого кольору, які поступово захоплюють всю листкову пластинку. Грибниця, поширюючи на верхній стороні листа, формує одночасно спеціальні вирости, якими запроваджується всередину рослини і живиться за його рахунок. Пізніше грибниця повстяним покриттям охоплює всі рослина. При оптимальних умовах починається вторинне зараження дозрілими конидиоспорами, а восени зимовими формами, які зимують на решті біомасі (листя, бадилля, бур'яни, плоди) і в грунті. Знаючи біологічний цикл розвитку борошнистої роси, можна легко вибудувати систему захисних заходів, які поділяються на фізичні (агротехнічні), хімічні, біологічні, народні.

Заходи боротьби з борошнистою росою- борошниста роса,помилкова,заходи боротьби,препарати,народні засоби,як боротися,фото

Несправжня борошниста роса

Несправжня борошниста роса або пероноспороз викликається грибами сімейства пероноспоровых. На відміну від справжньої зовні на початковому етапі проявляється ураженням нижнього боку листкової пластинки. На нижній стороні листя з'являється легкий наліт сірувато-білий або з фіолетовим відтінком. В цей же час верхня сторона листа покривається окремими плямами буро-червонуватого або слабо зеленуватого кольору. Листя жовтіють, гофрують, опадають. Рослина зупиняється в рості, приймає карликову форму. Патоген заселяє рихлі, з надмірно великими клітинами, рослини, які формуються під впливом азотних передозувань, що супроводжуються дефіцитом кальцію. Особливістю ураження несправжньою борошнистою росою є необхідність високої температури і безросых ранкових годин, а для швидкого зростання та поширення патогенна вже необхідні волога і низькі температури.

Оптимальними умовами зараження є сухе повітря (60-70% вологості) з температурою в межах +18..+20°С. Тому в суху жарку погоду необхідні вечірні дрібні дощування, створюють злегка вологий мікроклімат в гущі рослин. Тривала вологість сприяє поширенню ооспор, які при епіфітотійне зараженні здатні знищити за 2-7 днів повністю посадки овочевих культур. Цикл розвитку обох видів роси однаковий. Інфікування рослин в літню пору відбувається теж конидиоспорами, як і у справжньої борошнистої роси.

Заходи боротьби з борошнистою росою- борошниста роса,помилкова,заходи боротьби,препарати,народні засоби,як боротися,фото

Агротехнічні заходи захисту від ураження борошнистою росою

  • Містити овочеві грядки без бур'янів і рослинних відходів після збирання врожаю.
  • Не закопувати хвору бадилля в грунт при перекопуванні. Уражені рештки рослин забрати й спалити.
  • При сильному ураженні рослин в попереднє літо борошнистою росою обов'язково навесні перед посадкою/посівом овочевих та інших культур знезаразити грунт 2-3% розчином мідного купоросу (не захоплюватися, так як накопичення міді пригнічує рослини) або марганцівкою під дрібну закладення.
  • Використовувати в домашньому овочівництві тільки районовані сорти, стійкі до ураження борошнистою росою.

Застосування биофунгицидов

В домашніх умовах не рекомендується використання хімічних препаратів. Сьогодні ринок рясніє спеціальними біологічними протигрибковими препаратами (биофунгицидами) для боротьби з борошнистими росами. До них відносяться фітоспорин, гамаїр, алирин, інтеграл, мікосан, фітоцид, бактофіт, ефект, фіто-доктор та інші. По своїй дії на патоген біопрепарати працюють практично однаково. Одні з препаратів є контактними, інші – системними, тобто проникають всередину рослини і там знищують патоген. Щоб посилити їх вплив, добре для обробок готувати бакові суміші, чітко дотримуючись дозування і перевірку на сумісність. При покупці препарату вимагайте супровідні рекомендації, в яких подано дози, періоди обробки, норми розведення та інші необхідні відомості для організації правильної обробки рослин.

Заходи боротьби з борошнистою росою- борошниста роса,помилкова,заходи боротьби,препарати,народні засоби,як боротися,фото

При роботі биофунгицидами обробку рослин починають через 1-2 тижні після висадки розсади або масових сходів висіяних культур і проводять її кожні 10-12 днів весь вегетаційний період, аж до збирання врожаю. Биофунгициды легко змиваються поливною водою і дощами, тому потребують більш частих повтореннях, ніж обробка хімічними речовинами. Але збільшення витрат часу на опрацювання окупається їх досконалої нешкідливістю для людини і тварин.

Захист хімічними препаратами

Застосовувати хімічні препарати в домашніх умовах не можна. Якщо йде епіфітотійний поразку, можна скористатися препаратами, але тільки до цвітіння і відразу після нього, а в подальшому перейти на біологічні або народні кошти. З хімічних препаратів (найменш шкідливих для організму) можна рекомендувати обробку рослин 1% розчином мідного купоросу, розчинами питної або кальцинованої соди. 25 г препарату змішати з 5 літрами гарячої води, розчинити 25 г господарського мила (як прилипача). Розчин розмішати, остудити і обробити рослини. Ці обробки проводять до і після цвітіння. З інших препаратів можна використовувати з усіма заходами охорони здоров'я і ретельним дотриманням дозувань, топаз, топсин-М, байлетон, фундазим, фундозол, скор, квадріс-СК, тілт, райок, превікур.

Заходи боротьби з борошнистою росою- борошниста роса,помилкова,заходи боротьби,препарати,народні засоби,як боротися,фото

Народні засоби захисту від борошнистої роси

Борошнисту росу можна вапна засобами, які є в кожному домашньому господарстві: зола, часник, марганцівка, гірчиця, відвари і настої трав з фунгіцидними властивостями.

  • Для приготування зольного розчину в 5 літрах підігрітою до 40°С води розмішують 0,5 кг золи і залишають настоятися 4-5 днів. Розчин помішують кілька разів в день. Проціджують, додають воду до 10 л, розпускають 50 г господарського мила і обприскують рослини, намагаючись змочити верхню і нижню частини листя. Зольний залишок розводять водою і поливають рослини під корінь.
  • Якщо необхідно терміново обприскати рослини, можна приготувати швидкий розчин. 150 г золи змішати з 5 літрами води, кип'ятити 0,5 години. Остудити, профільтрувати і обприскати рослини.
  • Обприскати рослини марганцевокислим калієм, приготувавши розчин з 2,5 г препарату з 10 л води. Забезпечує непогані результати при обприскуванні на початку розвитку хвороби через 5 днів протягом 2 тижнів.
  • 250 р часнику дрібно нарізати, настояти 10 л води 24 години, відфільтрувати і обробити рослини.
  • Якщо необхідність обробки рослин збіглася з видаленням часникових стрілок, то залийте 0,5 відра стрілок водою, залиште на добу. Профільтруйте і цим настоєм обприскайте рослини.
  • В домашньому господарстві або аптечці завжди є суха гірчиця. Дві столові ложки без верху сухої гірчиці розвести у відрі гарячої води. Остиглий розчин можна використовувати для обприскування і для поливу.

Рекомендацій по використанню трав з фунгіцидними властивостями багато на спеціальних сайтах. Але, використовуючи відвари і настої трав, будьте уважні. Можна використовувати отруйні трави, так як вони можуть стати причиною отруєння членів сім'ї.

Будьте уважні, використовуючи для обприскування медичні препарати (йод та ін), посилено рекомендовані сьогодні на сайтах і в програмах. Йод у малих дозах – ліки, але накопичуючись в плодах, стає отрутою для організму. І такі плоди користі організму не принесуть. Пам'ятаєте! Все добре в міру.

Дата публикации: 9.04.17