Захист винограду від морозів

Морозостійкість і зимостійкість винограду характеризують здатність цієї рослини витримувати несприятливі температурні дії взимку, навесні і восени.

Здатність винограду витримувати без ознак пошкодження тканин температури нижче 0°С в період зимових морозів і короткочасних заморозків характеризує його морозостійкість. Вона визначається походженням та біологічними особливостями сорту, ступенем визрівання пагонів і загартуванням зимуючих вічок, станом і розвитком рослин, структурою і вологоємністю ґрунту.

В зимовий період кущ винограду піддається дії комплексу несприятливих факторів: низьких температур, оттепелям і підвищеної вологості, різких коливань позитивних і негативних температур, а також пошкоджується гризунами.

Здатність рослин переносити без істотних пошкоджень вплив цих несприятливих факторів в умовах зимівлі характеризує його зимостійкість. Цей показник також залежить від сортових особливостей, умов вирощування і значною мірою від загального стану рослин та їх підготовленості до зими.

На зимостійкість рослини впливає накопичення поживних речовин у тканинах пагонів і коренів, стан спокою зимуючих вічок, ступінь визрівання пагонів і характер зниження температури при осінній загартуванню рослин.

Підвищеною морозостійкістю володіють сорти: Альфа, Московський стійкий, Хасанский Боус, Шасла Рамминга.

Захист винограду від морозів- виноград,зимівля,догляд,укриття,збереження,захист,способи,від морозів,фото

Способи захисту кущів винограду від низьких температур

Виноградні рослини часто пошкоджуються ранньоосінніми і пізньовесняними заморозками. При зниженні температури восени до мінус 2°С пошкоджуються листя і верхівки зелених пагонів, а при зниженні до мінус 4°С — ягоди. Це негативно позначається на визрівання пагонів і підготовці лози до зими. При цьому також знижується майбутній урожай через пошкодження частини зимуючих вічок.

Найбільший шкоду виноградним насадженням завдають поздневесенние заморозки. Від них гинуть набряклі нирки і всі зелені пагони. В результаті однорічні лози не можуть відновити листовий апарат і часто гинуть. Завдані весняними заморозками пошкодження відновлюються лише протягом декількох років. Навесні при заморозках до мінус 4°С гинуть набряклі очі, при мінус 0,5°С — листя, а при мінус 0,2°С — суцвіття, тому головне завдання садівника захистити виноградник від пізньовесняних заморозків, інакше усі зусилля по вирощуванню винограду стануть марними.

Розрізняють два види боротьби із заморозками: біологічний — вирощування морозостійких сортів і агротехнічний — розміщення кущів на ділянці в теплих зонах, захищених від північних вітрів, застосування плівкових укриттів і внесення підвищених доз калійних добрив.

Використання плівкових укриттів для захисту винограду

Захист рослин від заморозків починається із закладання винограднику. Одним з ефективних способів є використання плівкових укриттів (рис. 1). Знявши зимове укриття виноградника, проводять остаточну обрізування лози і залишають її, пов'язану в пучки, на землі. Всю гряду накривають каркасом у вигляді парника з дротяними дугами і покривають плівкою.

Захист винограду від морозів- виноград,зимівля,догляд,укриття,збереження,захист,способи,від морозів,фото

Таким же чином поступають із саджанцями, висадженими в шкілку або посадочні відра. Догляд за кущами в цей час зводиться до щоденного провітрюванню плівкового укриття. Якщо очікуються заморозки, то треба враховувати, що плівка оберігає рослини тільки при температурі до мінус 2°С, тому при більш значному похолоданні каркас слід накрити другим шаром плівки або будь-яким іншим підручним матеріалом (одяг, брезент, мішковина).

Укриття знімають і лозу підв'язують до опори, коли мине небезпека заморозків. Такий спосіб укриття має один недолік — зелені пагони під плівковим укриттям ростуть дуже інтенсивно і до часу зняття каркаса досягають 50-60 см довжини. При цьому вони слабо тримаються на гілках і легко обламуються. Підв'язка лози до опори в цьому випадку вимагає особливої обережності.

Суха підв'язка лози до шпалери проводиться у фазі проростання нирок. При цьому можливо зберегти всі розвинені пагони. Проте захист виноградників від заморозків утруднена, так як укриття заважає наявність шпалер. У цих випадках застосовують відкритий обігрів ділянок багаттями, димлення, обприскування і рясний полив рослин. Ефективним заходом щодо захисту рослин є багаторазове обприскування зелених частин водою в передранкові години з інтервалом 10-15 хвилин і вечірній рясний полив.

Дуже зручно пристрій розбірних шпалер, які мають у нижній частині шарнір або розбірні з'єднання, що дозволяє покласти вертикальну шпалеру разом з кущами в міжряддя і провести укриття кущів на землі поліетиленовою плівкою та іншими теплоізоляційними матеріалами.

При осінніх заморозках також проводять укриття кущів з застосуванням теплоізоляційних матеріалів, але головним засобом захисту від заморозків є правильна агротехніка в літньо-осінній період: припинення поливів, застосування фосфорно-калійних добрив, карбування пагонів, своєчасний збір врожаю, влагозарядный полив.

В цілях захисту винограду від морозів проводять зимове укриття наземних частин і плодових лоз. Залежно від сортових особливостей використовують легке або подвійне укриття кущів. Його проводять декількома способами: підгортанням голови і лоз куща рихлою і помірно вологим грунтом; використанням спеціальних коробів і теплоізоляційних матеріалів.

найголовніша умова для хорошої збереження вічок в зимовий період — щоб при укритті лоза була суха.

Інакше до весни лози пліснявіють і оченята гинуть. Вкривати кущі необхідно відразу ж після слабких осінніх заморозків, які спостерігаються, наприклад, у Підмосков'ї в кінці вересня—початку жовтня.

Перед укриттям лозу знімають з опор, роблять попередню обрізку і пов'язують в джгути, які укладають уздовж рядів. Молоді виноградні кущі на зиму вкривають раніше, ніж плодоносні.

При підгортанні землею вкривають перш за все голову і рукави, а також 4-5 вічок на однорічних пагонах. Після підгортання кущі покривають зверху плівкою або руберойдом, краї яких підгортають землею. Щоб уникнути пошкодження кореневої системи землю для підгортання беруть на відстані не ближче 60 см від голови куща.

Сухе укриття винограду на зиму

В Підмосков'ї з успіхом використовується так зване сухе укриття, при якому кущі вкриваються дерев'яними двосхилими коробами (рис. 2).

Захист винограду від морозів- виноград,зимівля,догляд,укриття,збереження,захист,способи,від морозів,фото

При такому укритті лозу також пов'язують в джгути і пришпилюють до землі. Під джгути кладуть гілки хвойних порід (дерев) або дошки. Потім лозу накривають коробами, збитим з тесу. Повітря між стінками короби і землею є достатнім захистом від низьких температур для морозостійких сортів. Короб повинен щільно прилягати до грунті і не пропускати холодне повітря до голови куща. Короби встановлюють по всій довжині ряду. Зверху їх накривають плівкою або руберойдом.

При укритті менш зимостійких сортів лози і голову куща вкривають спочатку сухим листом або игольником, а потім встановлюють короби і покривають плівкою.

У північних районах доцільно двошарове укриття. При такому способі на покладені лози укладають шар соломи, листя або игольника, а зверху закривають шаром землі і потім встановлюють короби.

Замість коробів можна використовувати дерев'яні щити, але тоді по краю рядів на відстані 40-50 см від кущів роблять вали висотою 20-25 см. На ці земляні вали накладають дерев'яні шиті, які закривають плівкою або руберойдом. Підготовку лози проводять так само, як і в першому випадку. Взимку в сильні морози необхідно стежити, щоб сніговий покрив був досить високим.

Сніг є найкращим укриттям, і накопичення його на винограднику гарантує збереження кущів. Температура на поверхні грунту під сніговим покривом в 19-23 см буває на 15-16° вище, ніж температура грунту вільної від снігу. При малосніжною зими збереження коренів допомагає мульчування ґрунту соломою, очеретом, торфом, тирсою, а також підзимові поливи і штучно нарощенный шар льоду.

Використовувані матеріали:

  • А. Шитов — Виноградна лоза в Нечорнозем'я.
Дата публикации: 8.04.17