Які сидерати сіяти навесні?

Деякі початківці городники завзято знищують кожну зайву смітинку на городі. Ідеальний город, в окремих грядках, обгороджених рамами, нагадує квітник. Але от біда, якщо погано знати біологію ґрунту, то з часом красиве не стане родючим. І навіть застосування добрив не рятує положення. Грунті стає білястої, опесчаненой, без поливу кам'яніє, а при поливі вода ковзає по її поверхні, майже не потрапляючи в глибокі внутрішні шари. Ці явища – свідки «захворювання». Вона переходить у стадію «дикого» ґрунту, що втратив головного елемента родючості – гумусу. Є багато способів поліпшення і відновлення ґрунтової родючості і найдоступнішим в приватному городництві є сидерати.

Які сидерати сіяти навесні?- Сидерати,які,посів,весна,посадка,підбір,кращі,зелене добриво,фото

Сидерати – биоплуг родючості грунту

До сидератам відносяться будь-які рослини, які, потрапляючи у ґрунт, насичують її быстроразлагающейся органікою. До них відносяться в основному однолітні рослини, які в короткий термін (2-4 тижні) розвивають потужну кореневу систему і надземну масу. Висіяне ранньою весною сидератные рослини при скошуванні використовуються як мульча або при закладенні в грунт, як зелене добриво.

Сидерати можна висівати окремими культурами або в змішаних посадках, посилюючи позитивний вплив на грунт. Їх потужна коренева система розпушує грунт, одночасно збагачуючи великою кількістю дрібних органічних залишків (гілочок, корінців та ін). Фактично коріння відіграють роль плуга, покращуючи доступ в грунт вологи і кисню.

Якщо городні культури з урожаєм щорічно виносять з ґрунту поживні речовини грунтового родючості, то сидерати, використовуючи для формування своєї біомаси повітря, воду і сонячне світло, повертають у грунт азот, фосфор, калій та інші макро– і мікроелементи, не вимагаючи витрат на їх придбання. Саме сидерати за короткий термін підвищують у ґрунті вміст органіки, при розкладанні якої утворюється гумус – головний компонент родючості грунту.

Сидерати для весняного посіву

Абсолютно безболісно для подальшого посіву або посадки городніх рослин, сидератные культури можна висівати восени після збирання основних харчових рослин і навесні, до початку основних робіт.

Ранньою весною, як тільки зійде сніг, і земля відтане від зимових морозів, можна приступати до посіву холодостійких сидератів. До них відносяться озимий та ярий ріпак, жито, овес, гірчиця, фацелія. В їх надземної маси накопичується велика кількість азоту, який в доступній формі залишається в ґрунті після перегнивання. 2-х тижневе масу скошують і зашпаровують перекопуванням в грунт. До травня під посадку картоплі, основних розсадних (томатів, перцю, баклажанів, огірків) та посівних культур сидерати встигають повністю розкластися. Зазвичай сидерати в грунт закладають за 2-3 тижні до висадки або посіву основних городніх рослин.

Які сидерати сіяти навесні?- Сидерати,які,посів,весна,посадка,підбір,кращі,зелене добриво,фото

Підбір сидератів для городніх культур

Щоб правильно підібрати сидерати для городніх культур, необхідно дотримуватися кількох правил.

  • не Можна використовувати сидерати одного сімейства з основною культурою. Приміром, сурепицу, ріпак під наступні посадки капусти або буряка.
  • Неефективно використовувати один і той же сидерат кілька разів в одному полі Необхідно їх чергування.
  • Злакові сидерати краще використовувати на глинистих грунтах. Вони добре розпушують верхній сплывающийся шар грунту.
  • не Можна допускати обсіменіння сидератів. Самий пізній термін скошування – фаза початку цвітіння.

Таблиця 1. Підбір сидератів для весняного посіву

№ п/п Найменування городніх культур Перелік сидератів
1 Картопля, баклажани, перець, огірки, кабачки, гарбуз Жито, овес, люпин, олійна редька, гірчиця, сераделла, буркун.
2 Буряк, морква, квасоля Гірчиця, суріпиця, редька олійна, ріпак ярий, горох, віка.
3 Кукурудза фацелія, суріпиця, ріпак ярий, редька, гірчиця

У таблиці 1 наведено холодостійкі сидерати для весняного посіву під деякі пізно-висаджуються культури. Однак підбираючи сидерат, потрібно враховувати тип грунту (важкі, обесструктеренные, засмічені, заражені шкідниками і хворобами). Правильно підібраний сидерат допоможе не тільки збагатити ґрунт поживними елементами, але і поліпшити її фізичний стан, позбавити від шкідників і т. д. (табл. 2). Всі сидерати активні помічники у боротьбі з бур'янами.

Таблиця 2. Вплив сидератів на показники ґрунту (незалежно від часу посіву)

№ п/п Найменування сидератів Показники грунту
1 Жито, овес, ріпак, гірчиця, буркун, люцерна, вика, вико-вівсяна суміш, віка з житом, гірчиця з бобовими, Ущільнені і малозабезпечені поживними речовинами для розпушення і підвищення родючості грунту
2 Суміш редьки+ріпаку +гірчиці з додаванням календули, чорнобривців, вівса. Вико-вівсяна суміш, ріпак, бобові, фацелія, райграс однорічний. На всіх типах ґрунтів з метою дезінфекції від гнилей та парші
3 Гірчиця, олійна редька, календула, настурція. Люпин, фацелія, буркун з домішкою квітучих рослин чорнобривців і  календули. Вико-вівсяна суміш, ріпак, бобові, фацелія, райграс однорічний. На грунтах, заражених шкідниками, у тому числі дротяником та нематодами
4 Ріпак, суріпиця, фацелія – стійкі до посухи На сухих грунтах
5 Фацелія, суріпиця, ріпак, редька, гірчиця, та інші  будь культури сімейства хрестоцвітних обесструктуренных  грунтах  і на ділянках з ерозійними процесами
6 Сераделла, люпин На перезволожених грунтах з близьким заляганням підземних вод.
7 З сімейства бобових (вика, люцерна, горох, кормові боби), хрестоцвітих (озимий ріпак, озима суріпиця), злакових (жито, овес). Збіднені органікою, що потребують підвищених кількостях азоту

Перелічені сидеральні культури та їх суміші не є догмою. Можна використовувати й інші сидерати як в монопольному посіві, так і в сумішах. Головне – визначити пріоритетне завдання высеваемого сидерата.

Які сидерати сіяти навесні?- Сидерати,які,посів,весна,посадка,підбір,кращі,зелене добриво,фото

Технологія вирощування сидератів

Восени проводять основну заправку грунту. Вносять мінеральні і органічні добрива. Перекопують. Весно, як тільки зійде сніг і можна буде вийти в поле, приступають до підготовки та посіву. Граблями розрівнюють залишилися з зими брили землі і висівають сидерат або суміш декількох сидеральних культур. Посів можна проводити 2 способами.

  • Суцільним розсівом за підготовленої поверхні грунту з подальшим доробком граблями.
  • Рядовим. Перед посівом (при необхідності) ґрунт розпушують на глибину 4-7 див. Нарізають борозни кутом мотики, засівають насіння і закривають мотикою або граблями. Грядку з высеянным сидератом вкривають ялиновим гіллям або будь мульчею, щоб не выклевали птиці. Прибирають сидерати на початку появи бутонів або за 2-3 тижні до висадки основної культури.

Крім суцільного і однорядного використовують широкорядний спосіб посіву сидератів для висадки розсадних культур. Для такого посіву можна висіяти сидерат в 2 ряди, залишаючи міжряддя 15 см, потім відокремити широкий ряд 20-25 см для розсади і знову заповнити 2 ряду сидератом і т. д. Деякі городники висаджують розсаду прямо в сидерат в лунки. Але, при будь-якому способі посіву, сидерат необхідно зрізати до настання цвітіння. Зрізану масу залишають тут же на грядці у вигляді мульчі або до посіву основної культури закладають в грунт. Вона дуже швидко перегниває, збагачуючи грунт необхідними елементами живлення. Протягом сезону замість добрив досвідчені городники підсівають кілька разів сидеральні культури.

Які сидерати сіяти навесні?- Сидерати,які,посів,весна,посадка,підбір,кращі,зелене добриво,фото

Коротка характеристика деяких сидеральних культур для весняного посіву

Люпин, відрізняється дуже довгою кореневою системою. Себе рослина забезпечує поживними речовинами з глибоких шарів ґрунту, залишаючи запаси верхнього шару основним городнім культурам. Він збагачує грунт азотом, фосфором, калієм. Зрізають його через 6-8 тижнів на початку бутонізації і закладають в грунт на 5-6 див. Через 2 тижні засівають повторно.

Вика яра підходить для перців і баклажанів. Її скошують за 2 тижні до висадки розсади в грунт. Надземна маса використовується як мульча. Грунт не вимагає додаткової обробки, так як молода коренева система швидко перегниває в грунті.

Ріпак ярий та сурепицу висівають в кінці березня – початку квітня і через місяць їх можна скошувати.

Для картоплі і коренеплодів зеленим добривом краще використовувати гірчицю. Коренева система покращить повітрообмін у грунті, утримає від швидкого випаровування вологи. Вона хороший відлякувач ґрунтових шкідників. Гірчицю підрубують, коли основне городня рослина зрівняється з нею в зростанні.

Які сидерати сіяти навесні?- Сидерати,які,посів,весна,посадка,підбір,кращі,зелене добриво,фото

Фацелія, відрізняється дуже швидким зростанням надземної маси і невибагливістю до обробітку. Хороша як зелене добриво для овочевих культур. Її скошують через 45-50 днів в період цвітіння. Вона ідеально підходить для посіву протягом сезону на піщаних і збіднених органікою грунтах.

Чудовий сидерат – гречка. Не висушує грунт. Збагачує фосфором і калієм. Добре росте на збіднених і кислих ґрунтах, пригнічує бур'яни, у тому числі пирій. Єдиний недолік – обмежене використання при весняних посівах. Це теплолюбна рослина. Висівається не раніше травня, але до зрізування встигає наростити півметрову надземну масу. Можна рекомендувати як сидерат під пізня картопля і коренеплоди другим посівом. Зелену масу після зрізання частково прикопують в грунт і частково залишають на поверхні як мульчу. Гречка запобігає появі дротяників на городі.

Дата публикации: 8.04.17
Услуги по оформлению могил Компания Карелия.