Як зробити теплу грядку своїми руками?

Все більше уваги городниками приділяється створенню теплих грядок як для вирощування розсади, так і овочевих рослин на присадибних ділянках. Досвідчені сільські жителі вже розробили для себе певні правила їх швидкого пристрою і тривалого використання. Певні труднощі викликає їх пристрій і експлуатація у початківців городників. Кілька порад про те, як правильно влаштувати теплі грядки своїми руками, сподіваюся, допоможуть початківцям.

Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото

Чим відрізняється тепла грядка від звичайної городньої?

Тепла грядка відрізняється більш раннім прогріванням грунту в шарі, що сприяє отриманню навесні більш ранніх овочів і розсади. Вона формується з декількох шарів, де нижні виконують роль біопалива, а виступає в коренезаселеному шар тепло від разлагающейся органіки допомагає рослинам почати більш ранні ріст і плодоношення.

Види теплих грядок

Теплі грядки можна підрозділити на тимчасові і постійні. Постійні по влаштуванню поділяються на наземні, обгороджені і поглиблені.

Тимчасові грядки зазвичай формують для вирощування розсади як у відкритому, так і закритому грунті. Після вибірки розсади її використовують як звичайну городню.

Постійні теплі грядки будуються кількома способами. Вони нагадують, а іноді і є, парниками тепличного типу для тривалої (5-8 років) експлуатації. Використовуються на півдні і в регіонах з пізньої холодної навесні з метою одержання раннього врожаю і продовження овочевого сезону при похолоданні у другій половині літа-осені.

Переваги і недоліки теплих грядок

  • На теплих грядках можна отримувати овочі без внесення мінеральних добрив, що дозволяє отримувати екологічно чисту продукцію.
  • На виділених грядках легше доглядати за рослинами, мінімально використовувати хімічні засоби захисту рослин від хвороб і шкідників.
  • Для створення грядок використовуються всі відходи від обрізки виноградних кущів,садово-ягідних культур і бур'янів. Перегниваючи, вони збільшують шар грунту, що містить перегній, який гумифицируется і поповнює грунт необхідним для рослин гумусом.

Недоліки теплих грядок зводяться до додаткового фізичної праці по їх влаштуванню, а в агротехнічному значенні – до більш частим поливу, особливо грядок, розташованих вище рівня грунту в коробах, кам'яних або інших огорожах. Поливи необхідні 2 рази в тиждень, так як шар грунту швидше пересихає під впливом сонячних променів і підвищеного використання вологи вирощуваними культурами. У зимовий період у них люблять селитися миші та інші шкідники і необхідно вживати заходів проти їх проникнення у внутрішні шари грядки.

Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото

Будівництво теплих грядок своїми руками

Підготовчі роботи

Формувати теплі грядки практичніше восени. При запізненні такі грядки (особливо тимчасові) можна зробити і навесні.

Перш ніж приступити до будівництва теплих грядок, необхідно:

  • Продумати, яку кількість грядок необхідно облаштувати (1-2...8).
  • Вибрати місце під грядки. Тимчасові можна розташувати прямо на городі, для постійних необхідно максимально освітлене місце, але не спекотно і не постійний протяг.
  • Заготовити будівельний матеріал для огорожі (дошки, цегла, шифер тощо). Заготовити шматки руберойду для ізоляції дощок від гниття при поливах, сітки – від гризунів.
  • Заготовити біопаливо (чурки від обрізки та спиляних дерев, гілки, бур'яни, городні залишки, крім бадилля картоплі і томатів).

Пристрій тимчасової теплою грядки

Частіше теплі тимчасові формують грядки для вирощування розсади, особливо на півдні і в теплих областях інших регіонів. Такі грядки називають паровими. Їх розташовують в будь-якому зручному місці.

При осінньому пристрої знімають верхній 10 см шар ґрунту. Утворилася траншею заповнюють свіжим або полуперепревшим гноєм приблизно 15-20 см. Зверху накидають шар листя або бур'янів. Якщо немає готової органіки, заповнюють дрібними відходами гілок, бур'янистою травою, відходами з городу, іншим побутовим сміттям, здатним в певних умовах перегнивати або компостироваться. Цей шар біопалива злегка ущільнюють, засипають знятої грунтом, мульчують, формуючи шар у 10-15 див. В такому вигляді грядка йде в зиму.

грядку Можна засіяти подзимним сидератом. За зиму грядка осяде. Щоб запустити процес розігріву, потрібно полити грядку гарячої (не окропом) водою. Якщо є можливість, то полити робочим розчином гною, курячого посліду, гуммата. Накрити плівкою. Процес горіння виражається у підвищенні температури. Коли вона досягне +10..+12..+14°С (залежно від культури) приступають до посіву насіння на розсаду. З появою сходів над посівом встановлюють дуги і вкривають плівкою сходи. Вибравши розсаду, тимчасову грядку використовують під город.

Пристрій тимчасової грядки у весняний період відрізняється складом біопалива. Це, в основному, готова органіка (гній, напівперепрілий гній, компост). Сформувавши шар біопалива, його втоптують, засипають шаром грунту і проливають гарячими розчинами для розігріву. Якщо грунт сильно нагріється, то проливають грядку водою і додатково насипають шар грунту.

Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото

Пристрій постійних теплих грядок

Пристрій постійних теплих грядок можливо в трьох варіантах.

  • На поверхні землі (висока грядка) в коробі з будь-якого будівельного матеріалу. Цей варіант можна використовувати на тих ділянках, де грунт непридатна для вирощування городніх культур.
  • Тепла грядка в траншейному варіанті може прослужити 7-10 років і в якійсь мірі замінити парник-теплицю.
  • Комбінований варіант підходить для будь-яких регіонів, але в основному використовуються в районах, де неможлива повноцінна траншея.

Тепла грядка висока

Тепла грядка, розташована на поверхні землі, називається високою, так як повністю знаходиться над землею. Її висота становить від 50 до 80 див. Орієнтувати її краще зі сходу на захід.

Якщо ставити кілька грядок, то між ними залишають доріжку не менше 90 см, а самі грядки до 60-70 см шириною, що полегшує догляд за рослинами і відпадає необхідність перекопування грядки при осінньої підготовки.

Розмічають довжину і ширину грядки, яка може бути будь-який, але рекомендується для зручності догляду за рослинами не ширше 90-100 см (іноді 150 см).

Прокопують і складають осторонь верхній 10-15 см шар ґрунту. Траншею засипають дренажним шаром, використовуючи щебінь, пісок. Дренажний шар потрібен на глинистих грунтах або на ділянках з близьким до поверхні стоянням води.

Збивають з товстих дощок/бруса короб, що відповідає довжині і ширині майбутньої грядки, висотою на вибір господаря, але не менше 70 див. Дошки обробляють антисептиком, загортають у плівку або ізолюють руберойдом. Замість дощок постійний короб можна виконати з цегли або іншого матеріалу.

Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото

На дренажний шар укладають грубий матеріал: товстий чурки, гілки, коріння і дрібно порубані стовбури висотою до 30 см. шар Пересипати грунтом, ущільнити. Зверху розташувати 15-20 см шар дрібного біоматеріалу – різні рослинні та побутові відходи, листя, здорове бадилля городніх рослин (крім картоплі і томатів), бур'яни. Шар утрамбувати, пересипати грунтом. Наступний шар викладають з матеріалів, здатних розкластися за один сезон: з трави, листя, компосту, перегною, пташиного посліду. Верхній шар повинен бути не менше 20 см, щоб не обпалити коріння разлагающейся органікою. Його готують із суміші ґрунту, перегною, торфу. Додають на кожне відро по 20 г суперфосфату, сірчанокислого калію, сечовини з додаванням золи. Добре перемішують і заповнюють короб. Кожен шар утрамбовується, засипається шаром грунту. Зверху поливають грядку теплою водою. Краще – робочим розчином біопрепаратів «Байкал ЕМ-1», «Сяйво» або «Экомик урожайний» та інших, що містять живі мікроорганізми для прискорення переробки дрібної органіки.

протягом теплого сезону грядку систематично поливають, щоб нижні шари не пересихали, а повільно перегнивали. До настання холодів грядку необхідно вкрити, щоб уникнути зайвого випаровування вологи і занесення з вітром насіння бур'янів. Необхідно передбачити захист від гризунів, які влаштовують в теплі свої «зимові квартири». На зиму потрібно сформувати на грядці кілька горбків, щоб запобігти розпирання при весняному відтаванні грунту. Навесні верхній шар грядки розпушують і поливають теплою водою або розчинами гною для активізації процесу розігріву з виділенням тепла. У цей період поверхню грядки теж необхідно накрити плівкою.

Траншейний тип теплою грядки

Такі грядки готують найчастіше в регіонах з повільним прогріванням грунту після зимових холодів. Для траншейного типу теплою грядки викопують траншею бажаних розмірів по довжині і ширині глибиною 40-45 см. Дно засипають шаром піску. Досвідчені городники пропонують оригінальний метод ізоляції теплою грядки від глибинного холоду пластиковими пляшками з закритими кришками.Їх закривають шаром піску або грунту.На іншу висоту траншеї укладають зверху шар біопалива з чурок, гілок, коріння і т. д. Забивають простір більш дрібними відходами: листям, трісками, папером, навіть ганчірками. Зверху укладають шар дерну рослинним покривом вниз, злегка трамбують і поливають. На цей шар ставлять дерев'яний короб 30-40 см заввишки, у якому розміщуються останні 2 шари. Нижній складається з гною, перегною, дрібних листя, паперу, трави, городніх відходів, золи та інших швидко перегнивающих матеріалів. Верхній 15-20 см шар повинен складатися з хорошою грунту, змішаної з компостом або суміші грунту, як для високої грядки. В іншому догляді між високою і траншейної теплими грядками відмінностей немає.

Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото
Як зробити теплу грядку своїми руками?- тепла грядка,як зробити своїми руками,покроково,види,формування,фото

Комбінована тепла грядка

Об'єднані теплі грядки використовують в районах з високим заляганням підземних вод. У цьому випадку копають траншею меншою глибини. Встановлюють короб так, щоб частина його була в грунті, а над поверхнею грунту залишалося огорожу в 50-70 див. Шари грунту для заповнення ті ж, що і для теплої грядки траншейного типу. Догляд та використання такі ж, як і у попередніх типів теплих грядок.

На теплих грядках можна вирощувати всі види овочів. Влаштовувати їх можна як у відкритому грунті, так і в теплицях. Пропонований матеріал призначений більше для початківців городників. З часом, набуваючи досвід, кожен господар додає свою родзинку в пристрій грядок, збагачення ґрунтів, видів і шаруватості біопалива.

Дата публикации: 8.04.17
Столяр строительный обучение профессия Столяр строительный.