Як виростити велику і солодку моркву?

Моркву – популярна і улюблена овочева культура на кожному дачній ділянці. Багата мікроелементами, каротином, вітамінами, речовинами, які підвищують імунітет і сприяють лікуванню багатьох недуг. Морква – одна з головних культур в дитячому прикорму. І дуже сумно, коли праця, затрачена на її вирощування, закінчуються кривими потворними закарлюками сумнівного смаку, бо у випадку з морквою зовнішнє відповідає внутрішньому змісту. Як же виростити моркву рівною, великої, смачною, з високим вмістом корисних речовин?

Як виростити велику і солодку моркву?- морква,догляд,вирощування,як,одержати,виростити,велику,пряму,солодку,урожай,фото

Моркву – морозостійка культура, яку можна висівати під зиму і в кілька строків з ранньої весни. У південних районах її висівають в теплі зимові (лютневі вікна і отримують ранній урожай смачного овоча. Морква не боїться заморозків.

Щоб виростити гідний урожай, потрібно звернути увагу:

 • на біологічні особливості моркви,
 • на дотримання вимог технології вирощування,
 • на структуру і родючість грунту, її підготовку до посіву,
 • кислотність грунтового грунту,
 • особливості забезпечення вологою.

Основні причини дрібноплідність моркви

 • Морква не виносить низинних заболочених ділянок, близько розташованих плодових і лісових деревних культур. Вона не буде рівною і витонченою і тим більш крупної при вирощуванні в тіні, під пологом саду.
 • Культурі необхідний глубокорыхлый живильний грунт, повітро - і водонепроникний. Наявність у ґрунті дрібного щебеню, камінців, кореневищ і інших включень викликає викривлення і подрібнення коренеплоду моркви.
 • Коренеплоду необхідне яскраве освітлення. Грядки з морквою розташовують так, щоб кожне рослина отримала достатнє освітлення. Високорослі культури (томати, баклажани) не повинні затінювати бадилля моркви. Морква краще розташовувати на південь високорослих сусідів.
 • Морква не буде плодоносити на закислених ґрунтах. Тому за рік до посіву культури на виділену грядку грунт розкислюють внесенням перегною, крейди, вапна, доломітового борошна. Грунт під морквою повинна бути нейтральною з нульовою кислотністю в межах рН=6-7.
 • Потворні, гіллясті, лопнули коренеплоди моркви і дрібні коренеплоди виходять при неякісній підготовці грунту, весняному передпосівним розкислення грунту, використання добрив, що містять хлор, при надлишку азотних добрив, загущених посівах.
 • Цінність моркви визначається кількістю корисних речовин, які формуються в коренеплоді в результаті метаболічних процесів при своєчасному отриманні вологи і поживних речовин. Тому недолік вологи і живлення на початку і їх надлишок в кінці вегетаційного періоду моркви змінить не тільки зовнішні форми та ознаки, але й значно знизить смакові якості.

Як отримати велику моркву?

Вибір ділянки під посів моркви і попередники

Ділянка повинна бути вирівняним, без схилу, рівномірно освітленим. Добрими попередниками і сусідами є кабачки та інші гарбузові, бобові, цибуля на ріпку, часник, картопля, томати, баклажани. Селера, петрушка, кріп, інші зонтичні – небажані сусіди і попередники. У культурообороте моркву на колишнє місце повертається на 4-й – 5-й рік.

Як виростити велику і солодку моркву?- морква,догляд,вирощування,як,одержати,виростити,велику,пряму,солодку,урожай,фото

Підготовка грунту під посів моркви

Ґрунт під посів моркви готують з осені. Після збирання попередньої культури з ділянки виносять бадилля, провокують поливом отримання осінньої хвилі сходів бур'янів. Якщо ділянка неблагополучний, очищають його від каменів, кореневищ, перекопують на штик лопати. Розкидають суміш або комплексні добрива, які не містять хлористих форм. Добрива загортають у ґрунт з одночасним подрібненням грубих грудок землі і вирівнюванням поверхні ділянки граблями.

Важливо! не Можна одночасно вносити розкислювачі (доломітове борошно або вапно) і добрива. Ці два прийоми підготовки розносять у часі. Можна з осені внести розкислювачі (якщо потрібно), а навесні – добрива, за 2-3 тижні до посіву.

Навесні грядку під моркву ще раз глибоко копають, особливо, якщо грунти важкі глинисті і суглинні за складом. Щоб їх вспушить можна в коренезаселеному шар внести перліт або вермикуліт, пісок.

Внесення добрив під моркву

З мінеральних добрив під час основної підготовки ґрунту вносять азотно-фосфорні туки з розрахунку відповідно 50-60 і 40-50 г/кв. м. на середніх за родючістю ґрунтах. Можна внести нитрофос, амофос в дозі 60-80 г/кв. м. або поливання овочеву суміш у такій же дозі. Добрива можна вносити під перекопування або при остаточній підготовці ділянки (під грабление). На родючих ґрунтах під моркву вносять 1/2-1/3 частини від вище названих доз добрив, іноді обходяться лише внесенням золи – склянка на кв. м. і наступними підгодівлями у вегетаційний період. На малородючих ґрунтах основну дозу добрив не збільшують, але використовують посилені підгодівлі в першу половину вегетації моркви.

Терміни посіву моркви

Моркву морозостійка культура. Сходи витримують зниження температури до -2°С. Розвинені рослини не гинуть при короткочасному морозі до -4°С. Використовуючи ці властивості, деякі городники культуру висівають, як тільки грунт прогріється до +3...+4°С. Але для таких ранніх посівів, як і для підзимових, потрібно вибирати ранньостиглі сорти моркви. Та й сходи отримують на 20-й – 30-й день.

Кращим для посіву моркви все ж вважається прогрів 10-15 см шару ґрунту до +8...+10°С. Сходи при цьому з'являються на 12-й – 15-й день. Якщо початковий період розвитку моркви буде проходити при низьких температурах, рослини зацвітуть в перший рік, а коренеплід буде грубим і позбавленим смаку. Оптимум температур коливається в межах +17...+24°С. При підвищенні понад +25°С метаболічні процеси в коренеплоді сповільнюються, коренеплід моркви стає волокнистим. Необхідно знижувати температуру грунту поливом і мульчуванням, а повітря – дрібним розбризкування (туманообразный полив).

Як виростити велику і солодку моркву?- морква,догляд,вирощування,як,одержати,виростити,велику,пряму,солодку,урожай,фото

Як підвищити смакові якості коренеплоду?

При правильно підготовленому ділянці смакові якості коренеплодів моркви залежать від забезпеченості у вегетаційний період основними поживними речовинами (та їх належним співвідношенням), мікроелементами, вологою, від густоти стояння та сортів.

Підживлення моркви

Морква не виносить перегодовування і реагує на нього зниженням якості коренеплодів, особливо при надлишку азотних туків. М'якоть коренеплоду стає несмачною. Але морква потребує хорошому забезпеченні калієм, який сприяє накопиченню в коренеплодах цукрів, збільшує тривалість зберігання і загальну врожайність. З калійних добрив краще використовувати калімаг. Він бесхлорный.

протягом теплого періоду морква підгодовують 2-3, іноді на збіднених ґрунтах – 4 рази.

Перша підгодівля моркви

Через 3 тижні після сходів моркви – розчином калимага і сечовини (по 15 г/10 л води). У розчин можна додати 20 г суперфосфату. При достатній заправці грунту добривами в осінньо-весняну підготовку першу підгодівлю можна провести пізніше, у фазу 5-6 листків.

Друга підгодівля моркви

Через 2-3 тижні другу підгодівлю виконують внесенням кеміра-універсал (50-60 г/кв. м), нітрофоска, Зріст-2, растворина в такій же дозі.

Третя підгодівля моркви

Таку підгодівлю проводять через 2-3 тижні (в фазу розростання коренеплоду) золою (по вологому грунті) з розрахунку 20 г/кв. м або сумішшю мікроелементів. Фаза розростання коренеплоду припадає на кінець червня – липень місяць. Щоб плоди були солодкими з ніжною м'якоттю між 2 і 3 підгодівлею ефективна позакореневе розчином борної кислоти (2 г/10 л води). Дуже важливий у складі елементів калій, який сприяє доставці елементів живлення в коренеплоди. Тому 3 підгодівлю можна провести фосфорно-калійними добривами з розрахунку відповідно по 30 і 40 г/кв. м.

Четверта підживлення моркви

На збіднених ґрунтах, якщо необхідно, проводять і 4-ю підгодівлю, яка припадає на фазу дозрівання коренеплоду. Вона найчастіше проводиться з метою укрупнення плодів. Зазвичай її проводять на початку – середині вересня (в залежності від строку достигання сорти). Цю підгодівлю можна провести тими ж добривами і дозами, що і третій, або в іншому поєднанні, але виключаючи азотні добрива.

Як виростити велику і солодку моркву?- морква,догляд,вирощування,як,одержати,виростити,велику,пряму,солодку,урожай,фото

Полив моркви

Дрібні, гіркі, дерев'янисті плоди моркви виходять при нестачі вологи, особливо в період від посіву до сходів, і в фазу інтенсивного росту коренеплодів. До сходів верхній шар грунту роблять постійно вологим. Поливи в цей період краще проводити у вечірні години, міжряддя мульчувати дрібної мульчею не вище 2-х – 3-х див. При коливанні режиму вологості і надмірно рясних поливах морква може сформувати крупний коренеплід, але він буде несмачним і буяти тріщинами.

Після сходів культуру поливають щотижня до розростання коренеплодів, а потім переходять на полив 2-3 рази в місяць, але збільшують норму поливу. Після кожного поливу мульчування моркви обов'язково. Воно перешкоджає утворенню кірки і знижує температуру верхнього шару грунту. За 2 тижні до збирання врожаю поливи припиняють.

Правила проріджування моркви

Вирівняні коренеплоди моркви виростають при правильному 2-х – 3-х кратному проріджуванні. Перше проріджування проводять після появи 3-го листка. Перед проріджуванням розпушують міжряддя і проводять полив. Паростки видаляють прощипыванием або пінцетом, але не висмикують, щоб не пошкодити кореневу систему залишаються рослин. Відходи прибирають подалі від грядки, щоб не привернути морквяну муху. Для її відлякування після проріджування в міжряддях можна розкидати цибульні стрілки або прикрити рослини. Через 2,5-3,0 тижня проріджують посіви повторно, збільшуючи відстань між рослинами з 2 до 6 див. 3-е проріджування – це вже фактично вибірка першого врожаю. Морква вимоглива до повітряного режиму грунту. Раз в 7-10 днів міжряддя моркви розпушують, вороша мульчу.

Сорти моркви

Щоб виростити солодку моркву, необхідно підібрати районований сорт з певним якістю коренеплоду. Селекціонери пропонують великий асортимент насіння ранніх, середніх і пізніх строків достигання з високим вмістом цукрів, що відрізняються десертним смаком, тривалим терміном зберігання й іншими якостями.

Для вирощування на дачі можна порекомендувати універсальні сорти: Шантане, Нантська-4, Каротелька. Стійкі невибагливі сорти. Нантскую-4 можна використовувати для підзимових посівів. Для всіх регіонів Росії підходить сорт Московська зимова А-545. Скоростиглий сорт Полярна журавлина формує врожай за 2 місяці і за своїми якостями рекомендований до вирощування в північних широтах.

В сім'ях з маленькими дітьми незамінні сорти: Вітамінна-6, Вікінг і Цукрова лакомка, Дитяча солодкість, які відрізняються підвищеним вмістом каротину і цукру. Цукровий ласунку відносять до найбільш солодких сортів моркви. Дитяча солодкість прекрасно зберігається до наступного врожаю. При необхідності, в щорічному каталозі сортів і гібридів можна підібрати коренеплід з потрібним якістю.

Дата публикации: 9.04.17