Як виростити томатокартофель самому?

Нещодавно в пресі з'явилися повідомлення з Великобританії і Нової Зеландії про вирощування рослин, які дають можливість отримувати одночасно урожай як томатів, так і картоплі з одного куща. Це диво назвали «томатокартофель» (в англійському варіанті TomTato, від слів – «tomato» – помідор та «potato» – картопля) і воно не продукт генної інженерії або селекції, а результат спеціальної технології щеплень.

Можливо самостійно успішно виростити томатокартофель у себе на дачі і отримати стійкий урожай як «вершків», так і «корінців»? Практичний досвід показав, що можливо. Спробуємо розібратися в цій технології, тим більше що тут є дуже важливі нюанси.

Як виростити томатокартофель самому?- томатокартофель,томат,картопля,гібрид,щеплення,Томтато,томат на картоплі,як виростити,як прищепити,фото

Щеплення — один із способів розмноження рослин і підвищення їх стійкості до несприятливому середовищі. Для овочів його почали використовувати на початку минулого століття. З'ясувалося, що розвинена коренева система підщеп, забезпечує підвищену і стабільну врожайність овочів у відкритому грунті. При цьому вегетаційний період щеплених рослин скорочується і значно підвищується їх урожайність. В даний час найбільш популярна внутрішньовидова щеплення рослин, в основному плодових культур. Межродовая щеплення відома, але зустрічається вкрай рідко.

Всі ми знаємо, що бадилля картоплі містить токсичні речовини. Якщо у картоплі зросте не рідна бадилля, а томатний кущ, то не з'являться ці токсини в томатах і як все це позначиться на токсичності бульб картоплі? В яку частину рослини буде спрямований основний потік поживних речовин, у верхню або нижню? Чи потрібна спеціальна агротехніка для вирощування таких рослин?

Перейдемо безпосередньо до технології вирощування томатокартофеля. У середині квітня в горщику висадіть бульби картоплі в почвопитательную суміш. Через два тижні можна робити щеплення томата на картоплю, бажано методом покращеної копулірування. Копуліровка – спосіб з'єднання прищепних компонентів більш-менш однакового діаметра, при поліпшеній – не тільки з'єднуються зрізи, але і робиться додатковий розщіп і держак з підщепою пов'язаний набагато міцніше.

Як виростити томатокартофель самому?- томатокартофель,томат,картопля,гібрид,щеплення,Томтато,томат на картоплі,як виростити,як прищепити,фото

Щеплення здійснюється при досягненні товщини стебла картоплі і помідорової розсади 0,5 см, можна в домашніх умовах. При цьому прищеплюється кожен пагін, Бажано, щоб довжина зрізів перевищувала більш ніж в чотири рази товщину прищеплений стовбурів. На зрізах стволиков лезом робляться расщепы-язички, які відразу з'єднуються, не допускаючи ні найменшого підсихання. Після цього пагони щільно обв'язуються бактерицидну лейкопластиром і ставлять у затінок, попередньо зволоживши грунт і сама рослина.

Як виростити томатокартофель самому?- томатокартофель,томат,картопля,гібрид,щеплення,Томтато,томат на картоплі,як виростити,як прищепити,фото

Не лякайтеся, якщо через день-два щепа томату зів'яне, якщо все зроблено правильно, вже на наступний день він відновить первинний вигляд. Через 7-9 днів можна здійснювати висадку томатокартофеля на грядку під укривний матеріал, а ще через тиждень зняти пов'язку з місця прищепи.

Незабаром Ви помітите поява квітучої кисті томата, а через місяць побачите плоди. Якщо обережно розпушити грунт, можна розгледіти поява молодих бульб.

Час збирати урожай томатокартофеля. З одного куща можна зібрати 1,5-3 кг картоплі і 5-8 кг томатів, що дуже непогано.

Як виростити томатокартофель самому?- томатокартофель,томат,картопля,гібрид,щеплення,Томтато,томат на картоплі,як виростити,як прищепити,фото

Дослідження вчених виявили підвищену стійкість щеплених рослин до фітофторозу і колорадського жука, а вміст токсичної речовини соланіну в плодах томата і бульбах картоплі при цьому залишається в межах норми. Досвід показує, що спеціальної агротехніки вирощування щепленого рослини (томатокартофеля) не потрібно.

Спеціально для Ботанички: Олег Масловський, кандидат біологічних наук , завідувач сектором кадастру рослинного світу Інституту експериментальної ботаніки НАН Білорусі.


Оновлено Зберігачем:

Після публікації цього матеріалу, наші читачі підказали нам, що такий гібрид не така вже й новинка, і "коріння" томатокартофеля слід шукати не у сучасних Великобританії та Нової Зеландії, а в СРСР 1940.

Помидоро-картопляний гібрид. "Сталінська трибуна", 1940 рік:

У відкритому овочевому ділянці виставки чудово плодоносять помидоро-картопляні гібриди, виведені мичуринцем Брусенцовым. Ці цікаві рослини вийшли від щеплення гілочки помідора в пазуху стебла картоплі. Брусенцов протягом багатьох років наполегливо працює над створенням такої рослини, на стеблі якого виростали б помідори, а на корені – бульби картоплі.

З доповіді Т. Д. Лисенко, 1939 рік:

“Літній опитнік-пенсіонер Н.В. Брусенцов, живе під Москвою, шляхом вегетативної гібридизації помідора з картоплею дав хороший сорт помідорів, експонований на Всесоюзній сільськогосподарській виставці, де були представлені також вегетативні гібриди та інших дослідників."